Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 124

Thread: Arch/Matheos - Sympathetic Resonance (2011)

  1. #91
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    θα γινει αμεσα! να σημειωσει οτι και στο δισκο αυτο δινει ρεστα , θα τα πω σε ενα μινι ρεβιου συντομα

  2. #92
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    μετα απο πολλες ακροασεις (ειναι το μονο που παιζει στο winamp εδω και 3 μερες) εχω να παρατηρησω τα παρακατω:

    καταρχας στο θεμα του arch. παραδεχομαι οτι εκανα μεγαλο λαθος τοτε που ειχε βγει το teaser απο το stained glass sky, και ελεγα οτι δεν ταιριαζε ο ηχος στις κιθαρες με τη χροια της φωνης του. ακουγοντας ολο το δισκο καταλαβαινεις οτι ειναι γραμμενη η μουσικη για τη φωνη του.δενει φοβερα. περιττον να πω οτι ο πουστης τραγουδαει οπως στο awaken και το spectre.δεν εχει χασει καθολου στο χρονο. το κλεισιμο του αλμπουμ (Incense and myth) το αποδεικνυει
    ο Jarzombek φοβερος στα ντραμς ενω για την κιθαριστικη δουλεια που εχει κανει ο ματεος (ολα τα του κοσμου) και ο αρεστι δεν εχω λογια. Απλη τελειοτητα.

    highlights του δισκου:

    1) ο τριλεπτος οργασμος στο Stained glass sky (0-2:55)...μιλαμε για ενα προγκ οργιο το οποιο καταληγει στο τελειοτερο ΡΙΦ που εχω ακουσει φετος. ΠΟΡΩΣΗ - Κ Α Β Λ Α
    2) Midnight serenade: απιστευτο ρεφραιν απιστευτο κομματι γενικα
    3) στο On the fence το σημειο απο 4:20-6. η τελειοτητα σε νοτες.

    το μονο ψιλοαδιαφορο κομματι μου φανηκε το any given day..και με χαλασε ιδιως στο 1:10 περιπου που μου θυμησε ΠΟΛΥ monument..

    αυτα για την ωρα

  3. #93

    Default

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    καταρχας στο θεμα του arch. παραδεχομαι οτι εκανα μεγαλο λαθος τοτε που ειχε βγει το teaser απο το stained glass sky, και ελεγα οτι δεν ταιριαζε ο ηχος στις κιθαρες με τη χροια της φωνης του. ακουγοντας ολο το δισκο καταλαβαινεις οτι ειναι γραμμενη η μουσικη για τη φωνη του.δενει φοβερα.
    σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό.

  4. #94
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    και ομως..ειτε το κανει ο arch να ακουγεται ετσι ειτε ισχυει πραγματικα,το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο και δεν υπαρχει περιπτωση το υλικο αυτο να ακουγοταν καλυτερα με τον alder στο μικροφωνο..ιδιως στην κατασταση που ειναι πλεον

  5. #95

    Default

    καταλαβαίνεις όμως ότι απαντάς σε άλλο πράγμα; εγώ λέω ότι σε καμιά περίπτωση δε φαίνεται ότι γράφτηκαν για τον Arch τα κομμάτια και κάπου είχε παρει το μάτι μου να το λέει κι ο Matheos αυτό.


    ΥΓ. Άλλο που θα προτιμούσα Άλντερ έτσι κι αλλιώς
    Last edited by chris_boss; 19-09-2011 at 14:23.

  6. #96
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Για την ακρίβεια εχει πεί πως αρχικά ήταν να το κάνει με alder, αλλά δεν μπορούσε και έτσι πήρε τον arch. Η μουσική ήταν γραμμένη από πριν.
    Kill the wise one!

  7. #97
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    ωραια τοτε με βαση αυτα που λεει ο ανιμαε (που δεν το ειχα διαβασει)
    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    το κανει ο arch να ακουγεται ετσι
    και εμενα ο alder στα καλα του περισσοτερο μαρεσε αλλα πιστευω αν τραγουδουσε τωρα αυτο το υλικο θα ηταν φιασκο

  8. #98

    Default

    επειδή; ίσα ίσα.

    στο on the fence σου αρέσουν τα φωνητικά; δεν το έχω ακούσει ακόμα προσεκτικά όλο το άλμπουμ, αλλά με εξαίρεση το midnight serenade, ο Arch μου φαίνεται ο αδύναμος κρίκος του άλμπουμ.

  9. #99
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  10. #100
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    επειδη τωρα τελευταια εχει χασει στη φωνη του...τα βιντεακια απο λαιβ κλπ ειναι δειγμα καλο..θα μου πεις υπαρχει η τεχνολογια που μπορει να βελτιωσει τα πραγματα αλλα οκ

    ναι το on the fence μια χαρα φωνητικα εχει imo...αν και στο συγκεκριμενο τραγουδι κολλαω στο ινστρουμενταλ κομματι οπως ανεφερα πριν...αντιστοιχα ομως σε ρωταω : ειλικρινα στο incense and myth τα φωνητικα δε σου αρεσαν?

  11. #101
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default



    // 02:21 μόνον Tate, Tyrant, Mallicoat και Adams στέκονται δίπλα του.



    Ούτε ο Ρακιντζής στη Γιουροβίζιον τόσα κοκοράκια.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  12. #102
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Εκατσα να ακούσω το album περισσότερο λόγω αμέριστης συμπάθειας στο πρόσωπο του Matheos και αναπόλησης παλαιότερων ημερών, παρά γιατί περίμενα ότι θα έχει να μου πει κάτι ιδιαίτερο. Γενικά δεν έπεσα πολύ έξω, κυρίως λόγω του τραγουδιστικού ύφους του Arch που πλέον δεν πολυ-παλεύω και κατά δεύτερον λόγω του οτι ο Matheos έχει επιλέξει μια πιο πολύπλοκη προσέγγιση στη σύνθεση. Από εκεί και πέρα υπάρχουν μπόλικα γοητευτικά σημεία στο δίσκο, το "On the fence" ψιλοθυμίζει μέχρι και APSoG (και μόνο γι' αυτό άξιζαν οι ακροάσεις του δίσκου), Midnight Serenade και Incence and Myrhh είναι συμπαθέστατα κομμάτια, αλλά γενικά ήλπιζα ότι δεν θα ήταν έτσι ο δίσκος. Κρατάμε το "On The Fence" λοιπόν και προχωράμε παρακάτω.
    Can't get it down without crying

  13. #103
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Eμένα με άρεσε έως πολύ διότι έχει 1) γαμώ τους ήχους 2) πολυπλοκότητα στην σύνθεση 3) συνθέσεις, όχι fillers. Με τίποτα δεν ήθελα μια από ..."metal" riffs, κιθαριστικά leads και solos σαν να πρόσθεσε ο καθένας τα μέρη του ανεξάρτητα από τους άλλους.
    Τα φωνητικά έχουν χρώμα, δράμα, ύφος και προσωπικότητα ...άντε γιατί βαρέθηκα να ακούω death metal φέτος.

    RaPariah επειδή 2012 έχουμε, μην αναφέρεις την τρελοκαμπέρω Tate πλέον ρε. Όνειδος.
    Last edited by wom; 20-09-2011 at 18:54.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  14. #104
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Αν θες δύσκολες λέξεις, μάθε να τις γράφεις πρώτα! ΧΑ!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #105
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Βούλωνε
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

Similar Threads

  1. Arch Rival
    By ragkavis in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 19-03-2009, 07:39
  2. Arch Rival
    By ragkavis in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 03-02-2009, 22:20
  3. Replies: 2
    Last Post: 23-03-2008, 22:23
  4. Antigama - Resonance
    By Pitsadoros in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-2007, 13:50
  5. John Arch
    By eleventh guardian in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 11-01-2005, 15:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •