Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75

Thread: Χαρωπά το ένα χέρι μου χτυπώ.

  1. #31
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    μωρή χαβοκ, ποιος είπε ότι όσοι εκφράστηκαν χαίρονται με την αναπηρία, γιατί είναι ένδειξη διαφορετικότητας; είμαι με μινμιν

    ήταν στους παραολυμπιακούς (δε θυμαμαι πότε), βλέπαμε την ενακτήρια γιορτή και σε κάποια φάση παρήλασε ένα παιδί από μια γαμησετααπουποδομες χώρα (τουρκμενιστάν; κάτι τέτοιο), πέταξε τις πατερίτσες και άρχισε να περπατάει με τα χέρια. Εκνεύριστηκα με την αντίδραση των περισσοτέρων "ωχ, θλίψη, στεναχώρια, μη σου τύχει" και τέτοια. Εκείνη τη στιγμή δε χάρηκα που κάποιος δεν έχει υγειή πόδια να τον κρατήσουν και ουαου ένας διαφορετικός, αλλά γιατί ακόμα και προερχόμενος από αυτή τη γαμησετα χωρα, ζει, αθλείται και χαίρεται τη ζωή του περισσότερο από άλλους (ξανά, όχι επειδή είναι ανάπηρος, αλλά μάλλον επειδή εκτιμά περισσότερο τη ζωή από τους αρτιμελείς). Ε, μόνο θλίψη δε μου προκάλεσε αυτό το θέαμα (της αντιμιζεριας), χωρίς να το εύχομαι σε κάποιον, πόσο δύσκολο να το κατανοήσει κάποιος αυτό.

    και ερώτηση (επειδή έχουμε θέματα και συζητήσεις δω πάνω): μέχρι ποια αναπηρία θεωρείτε "αποδεκτή" και δε θα παρακίνουσατε για έκτρωση;
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #32
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Μεχρι να κανει το πρωτο ποστ στο ΕΡ.

  3. #33
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    αλλά γιατί ακόμα και προερχόμενος από αυτή τη γαμησετα χώρα
    Γιατί λες γαμησετα την χώρα?Mπορεί οι άνθρωποι να ζουν ευτυχισμένοι εκεί.
    see what i did there?

  4. #34
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    επικεντρώσου σε αυτό που συζητάμε αν μπορείς. γαμησετα είναι, γιατί τα παιδιά πρέπει να είναι αρτιμελή για να δουλεύουν κάποια στιγμή και να συντηρούν του γονείς, να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, πρόνοια δεν υπάρχει για ανάπηρα άτομα κλπ. Ο κοινωνικός ρατσισμός προς τους ανάπηρους είναι μεγαλύτερος σε τέτοιες χώρες
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Αλλα δε χαιρεσαι με την κατασταση του, ουτε ευχεσαι να βρεθεις εσυ στην ιδια, ουτε τα παιδια που θα κανεις.
    Επειδή αυτό είπαμε.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #36
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    επικεντρώσου σε αυτό που συζητάμε αν μπορείς. γαμησετα είναι, γιατί τα παιδιά πρέπει να είναι αρτιμελή για να δουλεύουν κάποια στιγμή και να συντηρούν του γονείς, να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, πρόνοια δεν υπάρχει για ανάπηρα άτομα κλπ. Ο κοινωνικός ρατσισμός προς τους ανάπηρους είναι μεγαλύτερος σε τέτοιες χώρες
    Το γεγονός ότι λάμβαναν μέρος σε παρολυμπιακούς αγώνες υποθέτω ότι σημαίνει πως υπάρχει μια στοιχειώδης πρόνοια από αυτό το γαμησετα κράτος απέναντι σε αυτά τα άτομα(διάθεση χώρων προπόνησης/προπονητών,επιχορηγήσεων για τα έξοδα των αθλητών/αποστολής κτλ).

  7. #37
    omniquotent Inga Drive's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    drive-in
    Posts
    151

    Default


    Πηγαίνεις στα σόου
    κάτω να συρθείς σαν το σκουλήκι
    Ανάπηρε,αχ,η αναπηρία σου
    άμορφη μάζα πουλερικών

  8. #38
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    χαχαχαχαχα was about time.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  9. #39
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    καποιος με εκ γεννετης αναπηρια πιστευω δεν ζηλευει σε τιποτα τους <φυσιολογικους>.καποιος που θα μεινει αναπηρος σε καποια φαση της ζωης του ναι χρειαζεται ψυχολογικη στηριξη κ ισως μια παραπανω βοηθεια χωρις αυτο να φαινεται η να ειναι σαν φιλανθρωπια,απλα κ μονο σε αναγκες που δεν μπορει να καλυψει μονος του.καποιοι κοβουν χερια κ ποδια απο επιλογη,ολα σχετικα ειναι.
    δεν παιζω ξυλο.

  10. #40
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Έχω σκεφτεί και γω πολλές φορές να κόψω το πόδι μου μπας και γλιτώνω τις ουρές στο δημόσιο. Έτσι κι αλλιώς έχω άλλα δυο.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  11. #41
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    κάντε ένα σπλιτ ρε ανάπηρα

  12. #42
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    απλα ειναι καπως φασιστικο το αναπηρος=δυστυχισμενος ανθρωπος.
    δεν παιζω ξυλο.

  13. #43
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    κάντε ένα σπλιτ ρε ανάπηρα
    Έχω γίνει τόσο καλός super moderator που κάνω τα σπλιτς με το ένα χέρι.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #44
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    μωρή χαβοκ, ποιος είπε ότι όσοι εκφράστηκαν χαίρονται με την αναπηρία, γιατί είναι ένδειξη διαφορετικότητας; είμαι με μινμιν

    ήταν στους παραολυμπιακούς (δε θυμαμαι πότε), βλέπαμε την ενακτήρια γιορτή και σε κάποια φάση παρήλασε ένα παιδί από μια γαμησετααπουποδομες χώρα (τουρκμενιστάν; κάτι τέτοιο), πέταξε τις πατερίτσες και άρχισε να περπατάει με τα χέρια. Εκνεύριστηκα με την αντίδραση των περισσοτέρων "ωχ, θλίψη, στεναχώρια, μη σου τύχει" και τέτοια. Εκείνη τη στιγμή δε χάρηκα που κάποιος δεν έχει υγειή πόδια να τον κρατήσουν και ουαου ένας διαφορετικός, αλλά γιατί ακόμα και προερχόμενος από αυτή τη γαμησετα χωρα, ζει, αθλείται και χαίρεται τη ζωή του περισσότερο από άλλους (ξανά, όχι επειδή είναι ανάπηρος, αλλά μάλλον επειδή εκτιμά περισσότερο τη ζωή από τους αρτιμελείς). Ε, μόνο θλίψη δε μου προκάλεσε αυτό το θέαμα (της αντιμιζεριας), χωρίς να το εύχομαι σε κάποιον, πόσο δύσκολο να το κατανοήσει κάποιος αυτό.

    και ερώτηση (επειδή έχουμε θέματα και συζητήσεις δω πάνω): μέχρι ποια αναπηρία θεωρείτε "αποδεκτή" και δε θα παρακίνουσατε για έκτρωση;
    Η αντιδραση των περισσοτερων δεν ειναι καθολου περιεργη. Οταν ενας ανθρωπος που εχει αναπηρια δεν θελει να την αποκτησει το παιδι του, γιατι σου κανει εντυπωση το "μη σου τυχει" των ανευ αναπηριας? Εξαλλου και εσυ δεν το ευχεσαι σε κανεναν οπως λες.
    Απο κει και μετα, το ποσο λυπαται ο καθενας μας, και το ποσο ξεπερνα τη λυπη του ειναι συνισταμενη πολλων παραγοντων, και μην βιαζεσαι να βαλεις τους παντες στην ιδια κατηγορια.
    Εσυ εισαι σε θεση να δεις τη δυναμη που επιδεικνυουν και το οτι προσπαθουν να κανουν το καλυτερο με βαση τα δεδομενα που εχουν στη ζωη τους. Και οτι σε αυτο χρειαζονται οπως ολοι μας συνοδοιπορους.
    Αλλος τρομαζει στην εικονα και προσπαθει να την απωθησει, δεν εχει τους ιδιους coping μηχανισμους.

    Εχω γνωρισει ανθρωπους με καφρικη πρωτη αντιδραση που στην πραξη τους ομως εχουν στηριξει πραγματικα ανθρωπους που το εχουν αναγκη. Και ατομα που οταν οι ιδιοι επαθαν κατι αναλογο εδειξαν πολυ περισσοτερη δυναμη απο οση πιστευαν πως ειχαν.
    Γενικα μη ριχνετε ευκολα αναθεμα στην πρωτη τρομαγμενη αναγνωση ενος ατομου στην εικονα αναπηριας και δη βαριας.
    Και παρεμπιπτοντως, δεν κοιτανε περιεργα/λενε περιεργα μονον οι χωρις αναπηρια. Μια χαρα μεσα στην φρικη με κοιτουσε κωφος στο νοσοκομειο που πηγα για τα ραμματα. Κα μια χαρα καφριλικια ακουσα και απο αναπηρο για αλλον αναπηρο.

    Θελω να σου πω οτι το θεμα προκαλει ποικιλλες αντιδρασεις σε ολους μας. Με τον μινμιν ειμαι κι εγω. Δεν στηριζω να εισαι σκληρος απεναντι σε καποιον που αντιμετωπιζει ενα προβλημα, ουτε να τον κοιτας καπως, ουτε να τον οικτηρεις (πως θα μπορουσα οταν εχω βρεθει εστω και παροδικα σε αντιστοιχη θεση). Αλλα μην σου κανει εντυπωση η πρωτη τρομαγμενη αντιδραση, ακομη και αν δεν ειναι κομ ιλ φο.
    Και το κανω πιο προσωπικο. Οταν κυκλοφορουσα ωσαν ζομπι, φυσικα και δεν μου αρεσε το επιμονο βλεμμα, αλλα καπου καταλαβαινα και το πως ο αλλος βλεποντας με ψιλοτρομαζε και λυποταν γιατι εδειχνα να ποναω. Και δεν παρεξηγουμουν και καθολου οταν μου παραχωρουσαν θεση/σειρα, απο την λυπη τους το εκαναν, και βασικα ανθρωπια εδειχναν, εστω και ακομψα ορισμενοι. Ξερεις ομως τι μου την εδινε απιστευτα? Η αδιαφορια, η πολιτικλι κορεκτ υποκρισια, μην την ενοχλησουμε μωρε, η το αλλο ακρο της, ελα, κουκλα εισαι (αντε και γαμησου ρε βλακα, δεν ειπαμε να με πεις ζομπι, αλλα καπου να εχεις επαφη με την πραγματικοτητα).
    Οποτε ναι, στην τελικη, ξερεις κατι? Δεν μπορουσαν ολοι αυτοι οι ανθρωποι να ειναι στο μυαλο μου, στη φαση μου, και μπορει να αντιμετωπιζαν και χειροτερα προβληματα απο το δικο μου που απλως φαινοταν εκεινη την εποχη. Οποτε, για μενα το καλυτερο, θα ηταν απλως να ρωτησουν ευγενικα και απο κει και μετα να επικοινωνησω εγω την αναγκη μου.

    Και για να ερθω και στο ερωτημα σου, μωρη ενι.
    Εαν ειχα την πολυτελεια της επιλογης, θα το προχωρουσα μονον για ελαφρα σωματικη περιπτωση. Και θα επαιρνα και πανω μου την ευθυνη.
    Για ο,τιδηποτε πιο βαρυ σωματικο η πνευματικο (μιλαμε απο αυτα που φαινονται/προβλεπονται) δεν θα το συνεχιζα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  15. #45
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Με αυτόν τον τίτλο νόμιζα ότι το θρεντ αναφέρεται στο Ζεν.
    After the Triumph of Your Birth.

Similar Threads

  1. Θα βάλουν χέρι στους bloggers
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 17
    Last Post: 01-03-2008, 14:58
  2. Τι κάνει το άλλο χέρι;
    By Chopped In Half in forum General Discussion
    Replies: 67
    Last Post: 28-01-2004, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •