Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 102

Thread: ποδηλάτες της παρασκευής

  1. #76
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by nothingman View Post
    @κρουξ
    τι σχέση μπορεί να έχει με τη συζήτηση το αν είσαι πιο παλιός στη ΦΑΣΗ; βγάζουν τα πουστόνεα κακό όνομα για όλους; που τους είδες τους αντιποδηλάτες; προς τι η αόριστη γενικολογία περί πάντων του πρώτου ποστ; ποια η άποψή σου για τους ποδηλάτες της παρασκευής χωρίς αναγωγές στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο; έχω πολλά ερωτήματα, δεν έχω καταλάβει χριστό.
    Δεν νομίζω οτι ο κρουξ θέλει να πεί οτι σαν παλειός έχει διαφορετικό/μεγαλύτερο δικαίωμα άποψης. Αυτό που συμβαίνει είναι οτι σε διάφορες ομάδες (στην περίπτωσή μας του ποδηλάτες), συνήθως η πλειοψηφία των ατόμων που καυχιούνται οτι έχουν την ιδιότητα που τους προσάπτει η ομάδα και που τρέχουν να αντιδράσουν και να παλέψουν για δικαιώματα, είναι άτομα που μέχρι πρότεινος δεν είχαν ιδέα γι' αυτήν. Όπως ακριβώς στο επεισόδιο του southpark μπροστάρισσα στο κίνημα των λεζβιών ήταν η νεοεισαχθείσα σε αυτό mrs garrisson.

    Η 'αόριστη γενικολογία' δεν είναι τόσο αόριστη. Θαρρώ οτι λέει αυτό που λέω και εγώ στην τελευταία σειρά του προηγούμενου πόστ μου.

    Απαντάω γι' αυτόν γιατί σπάνια συμφωνώ τόσο μαζί του και γιατί μάλλον τρώει τέτοια ώρα, όντας παντρεμένος.

  2. #77
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    αυτό που λέω μόνο είναι οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων οι οποίοι υποκινούν, δημιουργούν και οργανώνουν όλα αυτά τα κανγκουριλίκια είναι άσχετοι και αλεξιπτωτιστές στο σπορ, δημιουργούν ένα μπέεε κίνημα "πάμε έχει ποδηλατοπορεία, γαμάει να τους φράζεις τον δρόμο χαχα, όπως μας κάνουν και αυτοί" και το μόνο που πραγματικά επιτυγχάνει είναι να δημιουργεί εχθρούς. υπάρχουν τρόποι να γίνεται αυτό μαζικά και οργανωμένα και να δημιουργεί αίσθηση όταν γίνεται. αν μαζευτούν αύριο 5.000 ποδήλατα στο Σύνταγμα και ζητάνε δρόμους ή μπάρες για πάρκινγκ ή δενξέρωγωτιάλλο είναι πολύ διαφορετικό από τα στριπ σόουζ που πάει ο καντίρου (και οι υπόλοιποι μπάχαλοι/αυνάνες που πάνε για το μάτι) και τα 50 τυπάκια που τα κανόνισαν στο FB και βγήκαν τσαρκαστράτος να μπλοκάρουν τον όποιο δρόμο.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #78

    Default

    από τότε που με πάτησε ποδήλατο μισώ και τα ποδήλατα και τους ποδηλάτες..πόσο μάλλον αυτή τη χωρίς νόημα δηθενιά


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  4. #79
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Εγω εκοψα το ποδηλατο γιατι μου βγηκε μια ενω ειχε στοπ και παραλιγο να με κανει χαλκομανια (και γενικα κουραστηκα να πηγαινω με την ψυχη στο στομα για δουλεια καθε μερα) . Βεβαια εδω και πεζη που ημουν και ειχε στοπ ο αλλος και περναγα το δρομο παλι πανω μου επεσε (2 φορες γαμωτοκερατο) δεν εχει νοημα ρε τοπ οδηλατο σε αυτη τη σκατοπολη. Ο καθενας την παρτυ του και μονο.

  5. #80
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    κρουξ!
    ε πες τα πουλάκι μου από την αρχή, με το τσιγκέλι πια.
    δε διαφωνώ με αυτά που λες (υπήρχαν όντως λίγοι τύποι που καύλωναν επειδή έκλειναν τα κορόιδα με τα αυτοκίνητα ας πούμε), απλά δεν είναι "50 τυπάκια που τα κανόνισαν στο FB", είναι πάρα πολλοί και άρα φοβερά δύσκολο να τους βάλουμε όλους κάτω από μια ταμπέλα. τέλος πάντων, εγώ το πουστόνεο (δυοτρεις φορές έχω πάει μόνο) σκάω με την εξής φοβερή κλισαδούρα: θα μπορούσαν να είχαν διαχειριστεί πολύ καλύτερα την όλη ΦΑΣΗ, χωρίς μπατσοπεριφρούρηση, με μεγαλύτερη κατανόηση στους οδηγούς, χωρίς ψευδαισθήσεις για τη φοβερή εναλλακτική επανάσταση και αυτά.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  6. #81
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    H όλη φάση ξεκίνησε με τη λογική ότι ένας ποδηλάτης μόνος του κινδυνεύει, ενώ μπούγιο όλους μαζί δεν μπορούν να τους κάνουν πολλά πράγματα. Στον Πειραιά που είναι λίγοι λειτουργούν ακόμη καλά, μαζεύονται καμιά 50αριά άτομα στα ντουζένια, αλλά στην Αθήνα το θέμα γαμιέται. Εγώ γενικά θεωρώ λογικό αυτό που προσπαθούν και είναι μια λύση για να κάνεις ποδήλατο δεδομένου ότι δεν πρόκειται να υπάρξουν ασφαλείς ποδηλατόδρομοι κατά πάσα πιθανότητα σύντομα, παρόλα αυτά από τη στιγμή που δημιουργείται πρόβλημα θα πρέπει να βάλουν περισσότερες μέρες και κάποιο περιορισμό ατόμων.

  7. #82
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μια φορά με είχαν κλείσει που διέσχιζαν τη μάρνη. το αστείο είναι ότι εγώ απλά περίμενα ένα τεταρτάκι και στην πούτσα μου, αντίθετα τα λεωφορεία που έχουν αφετηρία εκεί γαμήθηκαν και μάλλον δεκάδες τύποι περίμεναν αρκετά τέταρτα σαν τους μαλάκες στη στάση όσο εγώ απολάμβανα τη μουσική μου στη ζεστασιά του θηριώδους ΙΧ μου. φοβερή διαμόρφωση συνείδησης

    πάντως λογικό, κηφισίας, πειραιώς, ποσειδώνος. ας έρθουν να κλείσουν καμια πετρουπόλεως παρασκευή βράδυ να φύγουν με τις sebring στον κώλο.

  8. #83
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Déjà vu με τις κυλιομενες
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  9. #84
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Επειδή τους έχω πετύχει 2-3 φορες γυρίζοντας βράδυ από δουλειά και την μια τουλάχιστον άκουσαν πολλά καντηλάκια, ας επαναλάβουμε τα αυτονόητα.

    α) ναι, είναι γαμώ να αυξάνονται οι ποδηλάτες στην Αθήνα
    β) ναι, από πλευράς υποδομών η Αθήνα σε σχέση με τη μέση_ευρωπαική_πόλη είναι εχθρική προς τους ποδηλάτες
    γ) να κλείνεις 3-4 λωρίδες δρόμο ακόμα και Παρασκευή βράδυ και να μην αφήνεις έστω μια να περνάει κάπως η κίνηση είναι τίγκα καθυστερημένο, εξίσου με όσους δεν δίνουν μια για διαβάσεις πεζών ή νομίζουν ότι ο Κ.Ο.Κ. είναι απλά μια συλλογή γενικών συμβουλών
    δ) να περνάς από στάσεις λεωφορείων και να κοροιδεύεις όσους περιμένουν (κάνα σαραντάλεπτο) εκεί "χοχο κοροιδα που δεν παίρνετε ποδήλατο" είναι ανευ σχολίων

    Γενικά όπως στα περισσότερα πράγματα οι Έλληνες ποδηλάτες (γενίκευση) αποδεικνύονται εξίσου καθυστερημένοι με τους Έλληνες οδηγούς (γενίκευση) ή εναλλάκτικά με τους Έλληνες τελεία (γενική γενίκευση). Φυσικά δεν περιμένω ότι θα αλλάξει κάτι από τη στιγμή που το επιχείρημα των μεν είναι "δεν έχουμε ποδηλατόδρομους και ας αργήσουν τα θύματα να πάνε λίγο για πότο" και των δε "ας πατήσουμε μερικούς ποδηλάτες όταν πάμε με 150 με το κάμπριο στην Ποσειδώνος" οπότενες για μια ακόμα φορά ας μας χαιρόμαστε. Η μόνη ελπίδα είναι είναι να αναπτυχθεί το μετρό να γλυτώσουμε και από τους μεν και από τους δε.
    Can't get it down without crying

  10. #85
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Πουτανα Siemens και ατιμη διαπλοκη μας φαγατε το μετρο μας. Αμην.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  11. #86
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    μπορει να κανουν πορεια στις ραγες του μετρο.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  12. #87
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    πάντως λογικό, κηφισίας, πειραιώς, ποσειδώνος. ας έρθουν να κλείσουν καμια πετρουπόλεως παρασκευή βράδυ να φύγουν με τις sebring στον κώλο.
    κατι παρομοιο ερχομουν να γραψω, να επεφτε κατα λαθος αυτη η πορεια στο κονβοϊ των ΑΕΚτζηδων ξερω γω προς ΟΑΚΑ για τον τελικο

    εχω πεσει 2 φορες στους τυπους στην Ερμου, την μια την εκανα απο στενα και δεν με καθυστερησε καθολου
    την 2η εγκλωβιστηκα αλλα δεν βιαζομουν, οποτε δεν εκνευριστηκα, αντιθετα εντυπωσιαστηκα με τον αριθμο τους,
    καναμε κ τσιγαρακι με αλλους εγκλωβισμενους, μας εφερε ολους πιο κοντα η ποδηλατοπομπη

    δεν ξερω αν εγκλωβιστω και βιαζομαι πώς θα αντιδρασω!

  13. #88

    Default

    το πιο αστείο που διάβασα εδώ μέσα είναι πάντως είναι ότι το κάνουν παρασκευή για να μην ενοχλούν. Παρασκευή, Σάββατο βράδυ μακράν η υψηλότερη κυκλοφορία για βράδυ στην Αθήνα.

    1 φορά τους έχω πετύχει μόνο στην Πέτρου Ράλλη ενώ πήγαινα για μπάλα, πριν κανα χρόνο. Τότε η λωρίδα των λεωφορείων ήταν ανοικτή και κάπως ψιλοπήγαιναν τα λεωφορεία (σίγουρα όχι κανονικά, αλλά τουλ. πήγαιναν). Τα αμάξια τα έστελνε η αστυνομία από παράδρομο, ο οποίος κατέληγε πάλι στην Πέτρου Ράλλη, επομένως στο τέλος ακινητοποιηθήκαμε μέχρι να αδειάσει η Π.Ράλλη. Σε αυτά τα 30 λεπτά που ήμασταν σταματημένοι περισσότερο με εκνεύρισαν οι κόρνες και τα γαμωσταυρίδια των οδηγών μέσα στα αυτιά μου παρά η αναμονή η ίδια. Αλλά είχα ξεκινήσει νωρίς και δεν άργησα, δεν ξέρω τι θα σκεφτόμουν αλλιώς.

    οι μεγάλοι δρόμοι στην αθήνα επίσης δεν θεωρώ ότι έχουν επαρκείς παράδρομους, παρά μόνο σε μικρά κομμάτια τους. Η μόνη λύση είναι να ξέρεις τη διαδρομή τους (πράγμα που δεν συμβαίνει) και να οργανώσεις τελείως διαφορετικά την πορεία σου. Άμα τύχεις πάνω τους ειδικά σε κεντρικούς δρόμους (ποσειδώνος, πειραιώς, κηφισίας κλπ.) την γάμησες.

    Δεν με χαλάει η ιδέα τους για τέτοιου είδους βόλτα ακόμη κι αν δεν αποσκοπεί κάπου, αλλά όπως και οτιδήποτε άλλο γίνεται ανοργάνωτα και με ελλειπή επιτήρηση από τους "διοργανωτές" επομένως και την ελεύθερη λωρίδα κλείνουν και αποκόπτωνται από την πορεία τους (πχ στο περιστατικό στην πέτρου ράλλη ήταν καμια 30αριά διάσπαρτοι που περάσανε από κει που είχαν στείλει τα αυτοκίνητα, λολ) και κλείνουν και τις εναλλακτικές όπως στο παράδειγμα του οντονιάν (νομίζω; ) με τις γέφυρες.
    Άλλο κακό το ότι πολύ συχνά γίνονται επικίνδυνοι (πετάγονται απότομα, δεν τηρούν μικρά φανάρια κλπ.) όταν κατεβαίνουν στο σημείο συνάντησής τους, πριν ακόμα γίνουν μπούγιο, σε παρέες δέκα δεκα και τότε τους πετυχαίνεις και παντού.
    Last edited by alaiah; 02-05-2011 at 22:51.
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  14. #89
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    ευτυχως στον πειραια δεν μας τα κανουν τσουρεκια γιατι ειναι λιγοι,πιο λιγοι και απο τις πινεζες
    παντως(τασο γουι λοβ γιου)οταν δουμε καποιον τον δειχνουμε με το δαχτυλο τον χλευαζουμε
    και μετα για να κανουμε κεφι λεμε στον ιβαν τον ρωσσοποντιακ με τη σκανια να τους καταδιωξει
    ωραια ειναι
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  15. #90
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εμεις οταν ημασταν πιτσιρικαδες παντως και καναμε μαλακιες με τα ποδηλατα και τρωγαμε τα μουτρα μας , δεν ξεραμε οτι υπαρχουν κρανη για ποδηλατα... ΣΚΑΤΙΦΛΩΡΟΙ.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Επίθεση στο ΑΤ Αγίας Παρασκευής
    By carheart in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 30-01-2010, 02:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •