Page 308 of 353 FirstFirst ... 208258298306307308309310318 ... LastLast
Results 4,606 to 4,620 of 5289

Thread: The...

  1. #4606
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΥΠΕΡΘΕΪΚΑ ΘΕΟΜΟΥΝΑ λέει, ΥΠΕΡΘΕΟΜΟΥΝΑ δε λέει πουθενά, μη λέμε κι ό,τι θέλουμε.

  2. #4607
    Senior Member wurst's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    σε μια κοινωνία που δεν διαχωρίζουμε χρώμα φυλή σεξουαλικό προσανατολισμό ναι , χρησιμοποιώντας την λέξη φυσικά "κραγμένες" δεν μπορώ να μην τονίσω το φάουλ.
    stin koinonia pou perigrafeis den iparxoun kragmenes? perigrafikos xaraktirismos einai, den enexei kapoia krisi gia to an i kragmeni kanei kala i oxi. me to skeptiko sou kai i leksi fasistario foul tha eprepe na einai. se mia koinonia pou den diaxorizoume me vasi xroma, fyli, politikes pepoithiseis...

  3. #4608
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    το ξέρεις πως λες βλακείες, έτσι;
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  4. #4609
    Senior Member wurst's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    το ξέρεις πως λες βλακείες, έτσι;
    fysika kai oxi. diakrineis apla me vasi to ti thewreis esi swsti diakrisi. to fasistario den einai ratsistikos xaraktirismos ama eisai fasistas, to kragmeni omos einai ama eisai kragmeni.

  5. #4610
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    σκέφτομαι αν πρέπει να κάτσω να απαντήσω ή είναι πιο χρήσιμο να σπαταλήσω τον χρόνο μου μετρώντας πόσες ρωγμές έχει ο σοβάς στο ταβάνι.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  6. #4611
    Senior Member wurst's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    434

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    σκέφτομαι αν πρέπει να κάτσω να απαντήσω ή είναι πιο χρήσιμο να σπαταλήσω τον χρόνο μου μετρώντας πόσες ρωγμές έχει ο σοβάς στο ταβάνι.
    min apadas kalitera, malakia tha peis etsi ki alliws (!) <3

  7. #4612
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ας δουμε το θεμα απο μια πρωταρχικη βαση , "κραγμενη" απο ποιους ;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #4613

    Default

    από αυτούς!

    1-0
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  9. #4614
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #4615
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ακριβώς όπως υπάρχουν τύποι στρέιτ που αναπαράγουν με γελοίο τρόπο τα στερεότυπα που προβάλλοντα από την τρασίλα που λέγεται ελληνική ποπ-κουλτούρα (λαδεροί άτριχοι κάγκουρες παραλίας, κλαρινογαμπροί, τσόλια μπουζουκογκόμενες, εκτός-ελέγχου-χιπστεράδες) έτσι υπάρχουν γκέι και λεσβίες που κάνουν το ίδιο.
    το κραγμένες νομίζω συνήθως αναφέρεται σε ένα πολύ συγκεκριμένο είδος ομοφιλόφυλου. κραγμένος λοιπόν όχι λόγω της ομοφυλοφιλίας του αυτής καθ' αυτής, κραγμένος για τον ίδιο λόγο που κράζεις τους παραπάνω τύπους ανθρώπων.
    Δλδ ρε παιδιά, ο τύπος που μιλάει πιο ζουζουνιάρικα απ' το γωγουλίνι, φοράει γυναικείο τι σερτ κι έχει μαλλί άννα-βίσση-τότε-που-το-είχε-ξυρισμένο μόνο σε μένα φαίνεται γελοίος; αν έχω δικαίωμα να κράζω την έφη θώδη και τον κώστα σόμμερ (σόρι φίξξερ) έχω δικαίωμα να κράζω και τον παραπάνω.
    εν πάση περιπτώσει νομίζω συμφωνούμε ότι όποιος χρησιμοποιεί αυτή τη λέξη αλλιώς, είναι σεξιστικό γουρούνι. από κει και πέρα δε νομίζω ότι έχει δώσει κανείς εδώ στο ΗΑΡ τέτοια δείγματα. οπότε

    χαλαρώστε και βάλτε κάνα κώλο στο σέξιον.
    Last edited by rat_poison; 02-10-2015 at 19:08.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #4616
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    ακριβώς όπως υπάρχουν τύποι στρέιτ που αναπαράγουν με γελοίο τρόπο τα στερεότυπα που προβάλλοντα από την τρασίλα που λέγεται ελληνική ποπ-κουλτούρα (λαδεροί άτριχοι κάγκουρες παραλίας, κλαρινογαμπροί, τσόλια μπουζουκογκόμενες, εκτός-ελέγχου-χιπστεράδες) έτσι υπάρχουν γκέι και λεσβίες που κάνουν το ίδιο.
    το κραγμένες νομίζω συνήθως αναφέρεται σε ένα πολύ συγκεκριμένο είδος ομοφιλόφυλου. κραγμένος λοιπόν όχι λόγω της ομοφυλοφιλίας του αυτής καθ' αυτής, κραγμένος για τον ίδιο λόγο που κράζεις τους παραπάνω τύπους ανθρώπων.
    Δλδ ρε παιδιά, ο τύπος που μιλάει πιο ζουζουνιάρικα απ' το γωγουλίνι, φοράει γυναικείο τι σερτ κι έχει μαλλί άννα-βίσση-τότε-που-το-είχε-ξυρισμένο μόνο σε μένα φαίνεται γελοίος; αν έχω δικαίωμα να κράζω την έφη θώδη και τον κώστα σόμμερ (σόρι φίξξερ) έχω δικαίωμα να κράζω και τον παραπάνω.
    εν πάση περιπτώσει νομίζω συμφωνούμε ότι όποιος χρησιμοποιεί αυτή τη λέξη αλλιώς, είναι σεξιστικό γουρούνι. από κει και πέρα δε νομίζω ότι έχει δώσει κανείς εδώ στο ΗΑΡ τέτοια δείγματα. οπότε

    χαλαρώστε και βάλτε κάνα κώλο στο σέξιον.
    After the Triumph of Your Birth.

  12. #4617
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    θες να μου εξηγήσεις τι είναι σεξιστικό σ' αυτό που λέω; ίσως να είμαι βλάκας και να μην το καταλαβαίνω.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  13. #4618

    Default

    to link pou evales sto kragmenes einai super provlhmatiko, opws kai to sexion

  14. #4619
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    θες να μου εξηγήσεις τι είναι σεξιστικό σ' αυτό που λέω; ίσως να είμαι βλάκας και να μην το καταλαβαίνω.
    Μάλλον έχεις δίκιο, αν μπορούσες άλλωστε να το καταλάβεις είτε δε θα το έλεγες είτε δε θα παρίστανες ταυτοχρόνως τον έκπληκτο αντι-σεξιστή.
    (Παρεμπιπτόντως, αυτό που λες είναι ομοφοβικό και όχι σεξιστικό, check your terminology, Κορνήλιε)

    Συμβαίνει το εξής: όταν κράζεις (pun intended!) τους τάδε μπουζουκοποπ στρεητ τύπους, τους κράζεις επειδή "αναπαράγουν με γελοίο τρόπο τα στερεότυπα που προβάλλοντα από την τρασίλα που λέγεται ελληνική ποπ-κουλτούρα ". Όταν θες να κάνεις το ίδιο για γκέι το κάνεις χρησιμοποιώντας έναν χαρακτηρισμό που είναι μειωτικός για τη σεξουαλική τους ταυτότητα. Ώπα, κάτσε, γιατί για τους στρεητ δε χρησιμοποιήσες τέτοιο χαρακτηρισμό; Γιατί όλως τυχαίως τέτοιος χαρακτηρισμός δεν υπάρχει (μη μου συγκρίνεις το 'μάτσο' π.χ. με την βαναυσότητα του 'κραγμένη' ή του 'αδερφάρα' ή δε ξερω γω τι, σε παρακαλώ). Γιατί όπως λέει και το λινκ που έβαλες (δηλαδή για όνομα του χριστού και της παναγίας, εσύ το έδωσες το αναθεματισμενο το λινκ που το λέει), τον κράζεις όχι επειδή υιοθετεί κάποια στερεότυπα αλλά επειδή αυτά τα στερεότυπα είναι υπερβολικά θηλυκά για τα γούστα σου. Κάποιον γκέι που είχε το στυλ ελληναρά μπουζουκόβιο θα τον έλεγες κραγμένη; Μάλλον όχι, αλλά άμα ίσχυαν αυτά που λες έτσι θα έπρεπε να τον λες. Ε λοιπόν, η άποψη "αυτοί παραείναι θηλυπρεπείς, μου φαίνονται γελοίοι" είναι casebook ομοφοβία. Α, και επίσης, και συ γελοίος τους φαίνεσαι αντίστοιχα, μην ανησυχείς.

    Γενικά το επιχείρημα "εγώ δεν εννοώ όλους τους Χ αλλά μόνο αυτούς που Υ" είναι της πλάκας. Πρώτον γιατί δεν διαλέγεις εσύ τη σημασία των λέξεων, έχουν βάρος, και όταν χρησιμοποιείς λέξεις που μπορεί να άκουσε κάποιος όταν τον δέρνανε, τότε απλά δίνεις και άλλο βάρος στην αρνητικότητα της λέξης αυτής. Και δεύτερον γιατί πάντα όταν το λες αυτό κάνεις ένα διαχωρισμό ανάμεσα στους καλούς Χ και τους κακούς Χ, δηλαδή λες "εγώ θα σας πω πως να είστε για να είστε οκ", δηλαδή να είστε τόσο Χ ώστε να είστε ανεκτοί, παραπάνω όχι, θα έχουμε πρόβλημα. Βάλε στο Χ ο,τι θες, μετανάστες, γυναίκες, γκέι, αναρχικούς, ο,τι θες. Το ίδιο ακριβώς είναι.

    Και εντέλει το κλείνεις όλο αυτό με "χαλαρώστε και βάλτε κάνα κώλο στο σέξιον." Ε, μα είσαι μπετοστοκός, τι να λέμε.
    After the Triumph of Your Birth.

  15. #4620
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κατ' αρχάς θα ξεκινήσω με κάτι το επουσιώδες απλά και μόνο για να το βγάλουμε απ' τη μέση. θα έλεγα η ομοφοβική συμπεριφορά είναι ένα υποσύνολο της σεξιστικής συμπεριφοράς. αν πούμε ότι η ομοφοβία είναι ο παράλογος φόβος για την ομοφυλοφιλία και ο σεξισμός η υιοθέτηση στερεοτύπων σύμφωνα με το σεξουαλικό προσανατολισμό, γίνεται αμέσως σαφές ότι ο ομοφοβικός είναι μια κατηγορία σεξιστή.


    Ας περάσω στο ζουμί.
    υπάρχουν χιλιάδες σεξιστικοί χαρακτηρισμοί για τους στρέιτ. ανέφερα μερικούς: κλαρινοΓΑΜΠΡΟΣ. μπουζουκοΓΚΟΜΕΝΑ. θα μπορούσα να παραθέσω πολλά περισσότερα παραδείγματα.

    για άντρες
    σαβουρογάμης, σαβούρης-γκόμενος, βλαχογκόμενος, φουσκωτός, γρηγορογαμούλης, μαλακογκάβλης κ.α. ακόμα και η λέξη μαλάκας, άσχετα με το πώς χρησιμοποιείται τώρα, έχει ξεκάθαρη σεξιστική προέλευση
    για γυναίκες
    τσόλι, τσόκαρο, ~γκόμενα (τρεντογκόμενα, μπουζουκογκόμενα κ.α.), πουτανάκι, τσούλα, παρθενοπιπίτσα κτλ

    υπάρχουν και παραϋπάρχουν λοιπόν χαρακτηρισμοί μειωτικοί για τη σεξουαλικότητα ενός ετεροκανονικού ατόμου. τους χρησιμοποιούμε καθημερινά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

    το σάιτ το έβαλα για την πλάκα. είναι ένα αμιγώς χιουμοριστικό σάιτ. όποιος το παίρνει σοβαρά, μάλλον ενημερώνεται για τα καθημερινά του νέα από το κουλούρι και ο γιατρός του είναι ο Dr. Pepper. Ταυτόχρονα δε, αν παρατηρήσεις καλά τα τζινάβει και μπενάβει τα καλιαρντά πολύ καλύτερα από μένα και σένα. θα στοιχημάτιζα ότι τα μιλάει καλύτερα από τους περισσότερους ομοφυλόφιλους και σίγουρα έχει χρήστες που κάνουν ιδία χρήση της διαλέκτου. επειδή είστε παρεξηγιάρηδες και έχετε την τάση να παίρνετε τη χειρότερη δυνατή έννοια από αυτά που σας λέει κάποιος χωρίς να κοιτάζετε ποιος, πώς και γιατί το λέει, θα ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω την εντύπωση ότι τα καλιαρντά είναι μία μυστική μαγική γλώσσα που αυτομάτως μαθαίνει και χειρίζεται ο κάθε γκέι, αλλά σίγουρα για να ασχοληθείς μαζί τους σε βάθος, είτε το κάνεις από προσωπική πείρα, είτε (τουλάχιστον) δεν μπορεί να έχεις αφιερώσει τόσο χρόνο και προσπάθεια για να περιγράψεις μία κοινωνική ομάδα την οποία αντιμετωπίζεις με φοβία και μίσος, αν μη τι άλλο γιατί θα σε διώξει η ίδια και δε έχεις την ευκαιρία.

    ας δούμε λοιπόν σεξιστικούς χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιούν οι ομοφυλόφιλοι μεταξύ τους
    κροτάλω, τουρλολιγούρης και χιλιάδες άλλα άλλα που βαριέμαι να ψάξω.

    δηλαδή έχουμε
    στρέιτ που μπορούν να χρησιμοποιούν σεξουαλικά μειωτικές βρισιές για άλλους στρέιτ
    γκέι που μπορούν να χρησιμοποιούν σεξουαλικά μειωτικές βρισιές για άλλους γκέι
    γέκι που μπορούν να χρησιμοποιούν σεξουαλικά μειωτικές βρισιές για άλλους στρέιτ (μια και οι ετεροκανονικοί όροι είναι προσβάσιμοι σε όλους, συν τις σεξιστικές εκφράσεις που χρησιμοποιούν αυτοί για τους ετεροκανονικούς όπως μουτζό=γυναίκα)
    στρέιτ που δεν μπορούν να χρησιμοποιούν σεξουαλικά μειωτικές βρισιές για άλλους γκέι "για να μην τους πληγώσουν τα συναισθήματα"

    Ποιος εφαρμόζει τώρα σεξιστικά στερεότυπα; ο γκέι είναι πιο ευαίσθητος από τον στρέιτ, γι' αυτό και ο γκέι μπορεί να βρίζει τον στρέιτ που είναι ένας αρρενωπός μάτσο γρανίτης χωρίς συναισθήματα και ευαισθησίες, σε αντίθεση με τον γκέι που έχει επαφή με τα συναισθήματά του, έχει περάσει πολλά και η ντελικάτη ψυχούλα του αγγίζει ευαισθησίες που ούτε ο απόλλωνας ο ίδιος δε θα μπορούσε να περιγράψει στο καλύτερο ποίημα του.

    τον βλέπουμε τον παραλογισμό ή όχι;

    ή θα καταλήξουμε λοιπόν ότι οι σεξουαλικά μειωτικές βρισιές πρέπει να εξοβελιστούν άπαξ διά παντός από το λεξιλόγιό μας και θα πάψουμε να λέμε λέξεις όπως "μαλάκας, πουτάνα μπάλα, πουτάνα ζωή, ρε πούστη μου, κτλ" ή θα καταλήξουμε να κρίνουμε κάθε βρισιά κατά περίπτωση και να σκεφτόμαστε ποιος είναι αυτός που λέει τη λέξη, πώς τη λέει και γιατί τη λέει. ακριβώς όπως κάνουμε με άλλες λέξεις που είναι αρνητικά φορτισμένες αλλά έχουν και άλλη χρήση. επειδή λοιπόν νομίζω ότι το να υποστηρίζει κανείς το πρώτο είναι από ανεφάρμοστο εώς κομματάκι υποκριτικό, προτείνω να κάνουμε το δεύτερο.

    ναι, τον ελληναρά ομοφυλόφιλο με τη μουστάκα δε θα τον έλεγα κραγμένη. και ξέρεις γιατί; γιατί το υπερβολικό και το γελοίο από όπου θα αντλούσα την αφορμή για σάτιρα δε θα ήταν ο σεξουαλικός του προσανατολισμός. οπότε γιατί να καυτηριάσω αυτόν; θα έκραζα πάνω του αυτό που ήταν άξιο κραξίματος. νομίζω ότι αυτό το επιχείρημα περισσότερο στηρίζει τη δική μου οπτική παρά τη δική σου.

    ακριβώς όπως θα κράξω τον κλαρινογαμπρό και την μπουζουκογκόμενα εξαιτίας του γελοίου τρόπου με τον οποίον ευτελίζουν τη σεξουαλικότητα (όχι μόνο τη δική τους, τη σεξουαλικότητα ως έννοια γενικότερα) έτσι θα κράξω και τον αντίστοιχο ομοφυλόφιλο.
    κι επειδή δεν τα τζινάβω τα καλιαρντά, δεν τον λέω κροτάλω. τον λέω κραγμένη. που (αν το καλοσκεφτείς) κροτάλω είναι ακριβώς το ίδιο.
    Last edited by rat_poison; 03-10-2015 at 12:48.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. THE OMG-ENTELWS-OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 14993
    Last Post: 26-04-2011, 04:14
  2. THE OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 31511
    Last Post: 31-03-2008, 17:53
  3. den einai entelws theiko...
    By Amnesiac. in forum Music Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 22-02-2005, 02:29
  4. Entelws ilithia?
    By ConJoined Thighs in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 10-11-2004, 13:32
  5. den einai entelws frikaleo...
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 146
    Last Post: 05-10-2004, 20:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •