Page 233 of 353 FirstFirst ... 133183223231232233234235243283333 ... LastLast
Results 3,481 to 3,495 of 5289

Thread: The...

  1. #3481
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    άτροπε αυτό το κύπελλο είναι πάντα κόρατς όπως και να το πούνε
    και το άλλο στη μπάλα είναι πάντα ουέφα απλά πράγματα
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #3482
    Senior Member zumorito's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    185

    Default

    πολυ ωραια οσα γραφετε,να προσθεσω μονο οτι η φιλοσοφια με την επιστημη θα επρεπε να πηγαινουν χερι-χερι οσον αφορα το εξελικτικο τους κομματι πραγμα το οποιο συνεβαινε πριν 1000 χρονια.
    ομως τα τελευταια πχ 100 χρονια ενω η επιστημη(φυσικη-ιατρικη-βιολογια-χημεια) εχει κανει τεραστια αλματα, η φιλοσοφια δεν ακολουθει και εχει τελματωσει καπως ανοιγοντας την ψαλιδα μεταξυ τους.
    πειτε μου ειλικρινα καποιον "μοντερνο" φιλοσοφο ο οποιος εχει κανει αισθηση σε σχεση με τους πιο παλιους.ο βιτγκενσταιν πχ και αμα?
    στην αντιπερα οχθη εχουμε τρομακτικη εξελιξη σε τοσο μικρο χρονικα διαστημα οσον αφορα τη φυσικη.
    επισης κατα τη γνωμη μου μεγαλυτερο φιλοσοφικο υποβαθρο (και τροφη για σκεψη και συζητηση) εχει η κβαντομηχανικη και ο,τι συνεπαγεται παρα ο σαρτρ πχ.

  3. #3483
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by zumorito View Post
    πολυ ωραια οσα γραφετε,να προσθεσω μονο οτι η φιλοσοφια με την επιστημη θα επρεπε να πηγαινουν χερι-χερι οσον αφορα το εξελικτικο τους κομματι πραγμα το οποιο συνεβαινε πριν 1000 χρονια.
    ομως τα τελευταια πχ 100 χρονια ενω η επιστημη(φυσικη-ιατρικη-βιολογια-χημεια) εχει κανει τεραστια αλματα, η φιλοσοφια δεν ακολουθει και εχει τελματωσει καπως ανοιγοντας την ψαλιδα μεταξυ τους.
    πειτε μου ειλικρινα καποιον "μοντερνο" φιλοσοφο ο οποιος εχει κανει αισθηση σε σχεση με τους πιο παλιους.ο βιτγκενσταιν πχ και αμα?
    στην αντιπερα οχθη εχουμε τρομακτικη εξελιξη σε τοσο μικρο χρονικα διαστημα οσον αφορα τη φυσικη.
    επισης κατα τη γνωμη μου μεγαλυτερο φιλοσοφικο υποβαθρο (και τροφη για σκεψη και συζητηση) εχει η κβαντομηχανικη και ο,τι συνεπαγεται παρα ο σαρτρ πχ.
    Δεν πιάνω ακριβώς αυτά που λες. Η φιλοσοφία δεν δίνει ποτέ σίγουρες απαντήσεις στα ερωτήματα οπότε αν εννοείς το άλμα σαν κίνηση προς τα μπρος θα σε απογοητεύσει ένα πεδίο δραστηριότητας που θεωρεί μέρος της Αριστοτέλειας ηθικής και το Στωικισμό επίκαιρα.
    Επίσης δεν μπορεί να είναι θέμα ανταγωνισμού αφού η φιλοσοφία δεν αποτελεί επιστήμη. Αντιθέτως, αφού κατά κάποιο τρόπο κατηγοριοποιήθηκαν οι επιστήμες, τις συνοδεύει σαν απαραίτητη διαδικασία σκέψης κάθε ανθρώπινου όντος.
    Οι μεγάλοι συστηματιστές που δημιουργούν ένα μοντέλο εξήγησης της πραγματικότητας φαίνεται να έχουν εκλείψει αλλά δεν πιστεύω πως είναι σημάδι παρακμής κάτι τέτοιο αφού είναι αδύνατο να αναθεωρείς τον κόσμο και τη θέση σου σε αυτόν κάθε λίγα χρόνια.
    Η κβαντομηχανική μπορεί όντως να προσφέρει μεγάλη τροφή για σκέψη και συζήτηση αλλά δε χρειάζεται να εγκλωβίζεσαι σε μια μονοδιάστατη λογική όταν τα πεδία δραστηριότητας και τα ενδιαφέροντα διαφέρουν. Δηλαδή αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη φιλοσοφία της γλώσσας ή την περιβαλλοντική ηθική γιατί θα πρέπει να κάτσει να ιεραρχεί τα πεδία συζήτησης σύμφωνα με το φιλοσοφικό υπόβαθρο που ''υποτίθεται'' προσφέρουν;

    Υπάρχουν φιλόσοφοι σήμερα που έχουν να πουν σημαντικά πράγματα. Δες τους Kripke, Singer, Putnam, Dennett, Chalmers μεταξύ άλλων.

  4. #3484
    Senior Member zumorito's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    185

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Quote Originally Posted by zumorito View Post
    πολυ ωραια οσα γραφετε,να προσθεσω μονο οτι η φιλοσοφια με την επιστημη θα επρεπε να πηγαινουν χερι-χερι οσον αφορα το εξελικτικο τους κομματι πραγμα το οποιο συνεβαινε πριν 1000 χρονια.
    ομως τα τελευταια πχ 100 χρονια ενω η επιστημη(φυσικη-ιατρικη-βιολογια-χημεια) εχει κανει τεραστια αλματα, η φιλοσοφια δεν ακολουθει και εχει τελματωσει καπως ανοιγοντας την ψαλιδα μεταξυ τους.
    πειτε μου ειλικρινα καποιον "μοντερνο" φιλοσοφο ο οποιος εχει κανει αισθηση σε σχεση με τους πιο παλιους.ο βιτγκενσταιν πχ και αμα?
    στην αντιπερα οχθη εχουμε τρομακτικη εξελιξη σε τοσο μικρο χρονικα διαστημα οσον αφορα τη φυσικη.
    επισης κατα τη γνωμη μου μεγαλυτερο φιλοσοφικο υποβαθρο (και τροφη για σκεψη και συζητηση) εχει η κβαντομηχανικη και ο,τι συνεπαγεται παρα ο σαρτρ πχ.
    Δεν πιάνω ακριβώς αυτά που λες. Η φιλοσοφία δεν δίνει ποτέ σίγουρες απαντήσεις στα ερωτήματα οπότε αν εννοείς το άλμα σαν κίνηση προς τα μπρος θα σε απογοητεύσει ένα πεδίο δραστηριότητας που θεωρεί μέρος της Αριστοτέλειας ηθικής και το Στωικισμό επίκαιρα.
    Επίσης δεν μπορεί να είναι θέμα ανταγωνισμού αφού η φιλοσοφία δεν αποτελεί επιστήμη. Αντιθέτως, αφού κατά κάποιο τρόπο κατηγοριοποιήθηκαν οι επιστήμες, τις συνοδεύει σαν απαραίτητη διαδικασία σκέψης κάθε ανθρώπινου όντος.
    Οι μεγάλοι συστηματιστές που δημιουργούν ένα μοντέλο εξήγησης της πραγματικότητας φαίνεται να έχουν εκλείψει αλλά δεν πιστεύω πως είναι σημάδι παρακμής κάτι τέτοιο αφού είναι αδύνατο να αναθεωρείς τον κόσμο και τη θέση σου σε αυτόν κάθε λίγα χρόνια.
    Η κβαντομηχανική μπορεί όντως να προσφέρει μεγάλη τροφή για σκέψη και συζήτηση αλλά δε χρειάζεται να εγκλωβίζεσαι σε μια μονοδιάστατη λογική όταν τα πεδία δραστηριότητας και τα ενδιαφέροντα διαφέρουν. Δηλαδή αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη φιλοσοφία της γλώσσας ή την περιβαλλοντική ηθική γιατί θα πρέπει να κάτσει να ιεραρχεί τα πεδία συζήτησης σύμφωνα με το φιλοσοφικό υπόβαθρο που ''υποτίθεται'' προσφέρουν;

    Υπάρχουν φιλόσοφοι σήμερα που έχουν να πουν σημαντικά πράγματα. Δες τους Kripke, Singer, Putnam, Dennett, Chalmers μεταξύ άλλων.
    ναι δεν ειπα οτι δινει σιγουρες απαντησεις εννοω αυτο που λες το αλμα σαν κινηση.και δεν το θετω ανταγωνιστικα προφανως αλλα περισσοτερο σαν συμπορευση των 2.και ναι εχουν εκλειψει οσοι δημιουργουν μοντελα εξηγησης της πραγματικοτητας, αλλα να πω την αληθεια το ψιλοβλεπω σαν "παρακμη" διοτι μη μου πεις και εσυ οτι δεν εχει αναθεωρηθει η θεση του ανθρωπου στον κοσμο τα τελευταια 100 χρονια?
    θα κοιταξω να διαβασω πραγματα απο αυτους που προτεινεις,thxs.

  5. #3485
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Ε κοίτα ρε, και οι θεωρητικοί φυσικοί που μιλούν για την πιθανότητα multiverse υποθέτω στοχάζονται και φιλοσοφούν με βάση κάποια επιστημονικά δεδομένα που μπορεί να έχουν. Που τελειώνει η επιστήμη και ξεκινά η φιλοσοφία ή το αντίθετο σε κάτι τέτοιο; Βέβαια μιλάω πολύ έξω από τα νερά μου αλλά μεγάλο μέρος των υποθετικών σεναρίων που προκύπτουν από μια τέτοια παρατήρηση είναι φιλοσοφικής φύσεως, ασχέτως αν υπάρχει επιστημονική βάση. Οπότε για ποια παρακμή μιλάμε; Όπως έχω τονίσει, οι θετικές επιστήμες είναι τρομερό επίτευγμα και έχουν πάρει το δρόμο τους. Τα οντολογικής σημασίας ερωτήματα που βάζουν στο τραπέζι παρουσιάζοντας την εικόνα που έχουμε για το σύμπαν και την ύπαρξη, εξιτάρουν τη φαντασία μας για περισσότερο γνώση και ακριβέστερη προσέγγιση της αλήθειας οποιαδήποτε και αν είναι αυτή. Αλλά δεν μπορεί να προσεγγιστεί με καθαρά επιστημονικά μέσα. Δηλαδή τι μπορεί να σου πει η επιστήμη για το πως θα πρέπει να είναι η ζωή σου αν τελικά αποδειχθεί πως υπάρχεις σε άπειρα σύμπαντα κάνοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα; Δεν κάνω κάποιο ακαδημαϊκό διαχωρισμό αυτή τη στιγμή. Όπως είπε το κωλαράκι μια σελίδα πριν και η φυσική είναι φιλοσοφία. Αυτό που σε μπερδεύει νομίζω είναι πως έχεις εξισώσει την έννοια του φιλοσοφείν με τη μέχρι τώρα ιστορία των ιδεών σε ακαδημαϊκό περιβάλλον.

    Έχω δει βέβαια επιστήμονες να εχθρεύονται φιλοσόφους αλλά και ''φιλόσοφους'' που κάνουν επίθεση στα συμπεράσματα των θετικών επιστημών-πολλές φορές χωρίς να κατέχουν βασικές επιστημονικές γνώσεις όπως δείχνουν και τα βιβλία του Sokal-. Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε μάλλον να κάνουμε με πολύ κενούς και στεγνούς ανθρώπους. Στη δεύτερη πιθανότατα με αμπελοφιλόσοφους κακής ποιότητας.
    Last edited by Λεκές; 05-06-2013 at 11:58.

  6. #3486
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    θα το βαζα στο μαι λαιφ ρουλς αλλα δεν ειναι και τιποτα το σημαντικό. Κατάφερα και πρόλαβα 1,5 ώρα περίπου bon jovi αποψε, με 21 ευρω εισιτήριο. Κριτική αύριο επίσημα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #3487
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Εγώ το 2010 στο ΟΑΚΑ είχα προλάβει 50 λεπτά χωρίς εισιτήριο. Κριτική δε χρειάζεται.

  8. #3488
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    παίδες έχουμε λινκ για goatess? pm me

    θενξ προκαταβολικά
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  9. #3489
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Quote Originally Posted by zumorito View Post
    πειτε μου ειλικρινα καποιον "μοντερνο" φιλοσοφο ο οποιος εχει κανει αισθηση σε σχεση με τους πιο παλιους.ο βιτγκενσταιν πχ και αμα
    Χαιντεγκερ είναι το όνομα που ψάχνεις. Και μετά ντεριντά και ντελέζ.

  10. #3490
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    παίδες έχουμε λινκ για goatess? pm me

    θενξ προκαταβολικά
    inb4 βομβαρδισμός pms με goatse.

  11. #3491
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Πείτε κάποιος υπεύθυνα, πόσο έχει το εισιτήρι για το τρένο Αθηνα-Σαλονικη τώρα. Ψαχνω για Παρασκευή οποτε δεν εχω ελπίδες για προσφορά.. Μπορώ να παω χωρίς θέση κ όπου/αμα βρω ή να κατσω στο εστιατοριο?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  12. #3492
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Γιατί δεν κοιτάς στην σελίδα του ΟΣΕ;

    Έχει τιμές για κάθε δρομολόγιο και γράφει επίσης πως προσφορές ακόμα να ανοίξουν.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #3493
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    γιατί αυτό λέει καθε φορά που μπαίνω. Βασικά θέλω να μάθω αν παίζει πλέον το χωρίς θέση γιατί μέσω site σίγουρα δε μπορώ να κλείσω έτσι.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  14. #3494
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    βγάζουν όταν είναι γεμάτο, αλλά δε νομίζω να είναι φθηνότερο...
    Rock or Nothing

  15. #3495
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, παίζει να ισχύει στα ιντερσιτι. εγώ ταξιδεύω με απλό τρίκαλα - αθήνα και καμιά φορά βγάζουν κ χωρίς θέση, όταν έχει λαό.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. THE OMG-ENTELWS-OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 14993
    Last Post: 26-04-2011, 04:14
  2. THE OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 31511
    Last Post: 31-03-2008, 17:53
  3. den einai entelws theiko...
    By Amnesiac. in forum Music Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 22-02-2005, 02:29
  4. Entelws ilithia?
    By ConJoined Thighs in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 10-11-2004, 13:32
  5. den einai entelws frikaleo...
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 146
    Last Post: 05-10-2004, 20:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •