Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 57

Thread: HOUSE music

  1. #16

    Default

    Να δώκω και γω τα 2 σεντ μου όσον αφορά τη house μουσική.
    Ελάχιστα πράματα γνωρίζω και πέρα από τις global underground κυκλοφορίες για τις οποίες υπάρχει ήδη θρέντ η επαφή μου είναι μικρή και περιορίζεται μόνο στα dj set τα οποία έχω πετύχει σε διάφορα μαγαζά.
    Τα πράγματα είναι μάλλον απλά όσον αφορά τη δομή. Ενα μπιτ4/4(άλλες φορές λιτό αλλές με φουλ κλαπατσίμπανο),μια μπασσογραμή,μια πρέζα στρινγκς και ένα όργανο(κιθάρα-πιάνο-διάφορα οργκανς) να σολάρει..και ίσως μια φωνάρα κάπου να παίζει σε λούπα ή και να λέει τα δικά της κλισέ(love,music,feelings).
    Όμως εκτός από τους detroit-άρες με παρόμοια δομή που πόσταρε ο ικονόκλαστ έχουμε ακούσει στοιχεία αυτής της μουσικής και σε διάφορες mainstream και όχι τόσο μπάντες(faithless,chemical brothers,underworld). Αν και οι γραμμές μεταξύ των παραπλίσιων μουσικών ειδών μου φαίνονται τόσο λεπτές και τα παρακλάδια τόσα πολλά που στην προσπάθεια μου να ακούσω κάτι ενδεικτικό
    από τη σκήνη(γιατί τα πρώτα δείγματα είναι κάτι παραπάνω από γαμάτα) έχω ψιλοπελαγώσει.

    Στα της παραλιακής δε, τις ελάχιστες φορές που έχω πάει δεν έχω ακούσει αυτό που έχω στο μυαλό μου εγώ ως house,αλλά μια κακή, ξεκωλιάρικη κόπια αυτής.


    πάμε τώρα σε κάτι γαμάτο που τσίμπησα και σε βινυλιάκι από 360 μοίρες.




    και σε κάτι πιο κλάσικ




    Oσοι έχετε γνώσεις πάντως ποστάρετε δίσκους και ιστορικά στοιχεία,έχω βαρεθεί να διαβάζω για τον λάρυ λεβάν και να ακούω τα ίδια πράγματα.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  2. #17

    Default

    Να παρουσιάσω μερικά πραματάκια που βρήκα τον τελευταίο καιρό και έχω πάθει ψιλοπλάκα. Μερικοί από εσάς καλό θα ήταν να δίναν μια αυτιά σε ορισμένα, οπότε πάμε:

    Vakula-Slavic Mythology ep



    Eδώ έχουμε να κάνουμε με έναν Ουκρανό Dj και παραγωγό με αρκετές δουλίτσες σε διάφορες εταιρίες του χώρου. Στην τελευταία του κυκλοφορία ''Slavic Mythology ep'' μπλέκει ήχους, ακούς κομμάτια να ξεπηδάνε το ένα πίσω απ'το άλλο, χρησιμοποιεί πανέξυπνα μπάσσα, σκάει μπάφο με χαρτάκια Pink Floyd και δίνει ένα άψογο στο σύνολο του αποτέλεσμα. Εδώ το πρώτο κομμάτι του ep και το λιγότερο πειραματικό θα έλεγα.



    Δώστε σημασία και στο Vakula / Steve Reich - 2x5: Movement 3 Fast. Παιγμένο στις 45 στροφές είναι τελειότητα. Ας τσεκάρουν οι χρήστες ικόνοκλαστ,φθόγγος,κάνσερ και γιατί όχι χέλμ.


    Kyle Hall – The Water Is Fine EP



    Πάμε σε κάτι περσινό τώρα. Ο Kyle Hall είναι από το Detroit-''α ρε χαουσομάνα'' που θα έλεγε και ο ρα παραϊα- και στο The Water Is Fine ep δίνει μαθήματα deep house με positive και γεμάτα ενέργεια κομμάτια και καθόλου μα καθόλου ξεκωλιάρικα και χαζοχαρούμενα.

    βίντεο του έχω ανεβάσει πιο πάνω οπότε καλύτερα να δώκω κάτι ακόμα.




    Francesco Tristano – The Melody




    H κυρία που βλέπεται παραπάνω έχει βγάλει αυτό το γαμάτο ep με 3 version του ίδιου κομματιού(The Melody). Πάρτε τα 2 απ'τα 3 βίντεο και σας λέω ότι αυτό που μένει είναι ακόμα καλύτερο. Για όσους θέλουν να ακούσουν κολητική house(το discogs λέει tehno βέβαια) με βάση το πιάνο είναι ότι πρέπει. Οι γιούζερς που σκέφτηκα είναι ο ρα παραϊα και ο λόκι!




    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    house music

  4. #19

    Default

    ωραίο αυτό το love dup.

    να σας ρωτήσω ρε παιδιά εσάς τους οκτόπουσι,κάποια στιγμή είχατε ανεβάσει στα facebooks ένα χαους μιξ(νομίζω ο ξάδερφος κινγκ κοζυ),παίζει να υπάρχει κάπου προς κατέβασμα?
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  5. #20
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πολύ ωραία ποστς τα αποπάνως.

    Σπύρο, ο Σπύρος ξέρει μπαλίτσα από όλα αυτά, δε θυμάμαι την μίξη που λες επι οκτοπους αλλά τσίμπα μια καινούρια με λίγο πιο deep/abstract κατεύθυνση:

    DEEP FRIED BACON STRIPS

    Τσέκαρε και τα άλλα του.

  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    για όποιον τυχόν.


  7. #22
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default



    +1 Ο Mord Fustang είναι εσθονός και παίζει την πιο απολαυστική electro house που έχω ακούσει τελευταία, μελωδική, glitchy, ξέκωλη, γαμάτη.



    Τον τσεκάρετε στο soundcloud του:

    http://soundcloud.com/mordfustang

  8. #23

    Default

    πωπω,καλή φάση ο moodymann αλλά μακριά ρε πούστη μου. θέλει αμάξι για μέχρι το καριόκας στανταράκι.
    το ψήνει κανείς??????????
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default



    inb4 deathSS όλοι οι ιταλοί σκαταδελφές είναι, σε όλα τα είδη, ό,τι και να κάνουν. Αν παρολαυτά δέρναμε τους μπάτσους για κάθε funky/disco/electro/ξυλο ΧΑΟΥΖΑΡΑ των reset! τώρα θα κάναμε συντροφική κουζίνα/ανταλλακτικό παζάρι/ζογκλερικά στο περιστύλιο της βουλής.



    2:13

  10. #25
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    αφού δεν έχουμε breakbeat thread...

    Last edited by asimoulis; 22-12-2011 at 21:11.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #26
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post


    Ωραίος αυτός ο τυπάς.Ίσως πολύ άναρχος για τα γούστα μου. Σε τέτοιο στυλάκι όποιος ενδιαφέρεται, ο spor έχει αρχίσει εδλω κι ένα χρόνο περίπου και κάνει electro house με ψευδώνυμο feed me, τα οποία ανεβάζει ο ίδιος στο youtube με απλά animations.



    ασαλιωτο distortion και κλωτσομπουνιδια

    hint 1: 720p
    hint 2: wait for 1.45
    Last edited by Esteban; 22-12-2011 at 21:22.

  12. #27
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    μ αρέσει η house αλλά δεν θέλω φωνή σ αυτά, οπότε techno

    Last edited by cybernaut; 25-02-2012 at 00:32.
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  13. #28
    Σόκ και Πέος poweruser's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Δάουν εντ άντερ
    Posts
    335

    Default



    vocal house/electro?? dekaetias to song alla gamaei..




    Yesterday 19:59 <12 stars circle your brow> ενδιαφερεται κανεις να γευτει ξανα το παλιο καλο χεμο;
    Yesterday 20:12 <mourning apocalypse> το πουλάς?

  14. #29
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Πωπω ρε και μετα κραζετε την psychedelic trance?
    Let The Freak Flag Fly!

  15. #30
    Σόκ και Πέος poweruser's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Δάουν εντ άντερ
    Posts
    335

    Default

    εγω δεν κράζω,ακουω και uplifting και goa,και απ'όλα..




    Yesterday 19:59 <12 stars circle your brow> ενδιαφερεται κανεις να γευτει ξανα το παλιο καλο χεμο;
    Yesterday 20:12 <mourning apocalypse> το πουλάς?

Similar Threads

  1. [TV] House M.D.
    By Odonian in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 717
    Last Post: 17-05-2014, 22:52
  2. All Out War - Assassins In The House Of God
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2007, 03:24
  3. House M.D.
    By Nodoordonotthereisnotry in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 19
    Last Post: 31-01-2007, 21:27
  4. Old House Playground
    By Newsted in forum Self-Promotion
    Replies: 24
    Last Post: 14-01-2007, 02:44
  5. Rotting Christ Live @ B Live Music House (Larisa)
    By Rotting_Christ in forum Live & Events Talk
    Replies: 23
    Last Post: 05-02-2006, 19:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •