Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57

Thread: HOUSE music

  1. #1

    Default HOUSE music

    δεν το βάζω στα ηλεκτρονικοπερίεργα γιατί θα σκιαχτούν από τα τερατώδη μπάσσα και θα φύγουν.
    ακούμε τα 2 άσματα λοιπόν και προτείνουμε ανάλογα πράγματα. θέλω φωνάρες,όμορφα μπιτ και διακριτικές μπασσογραμμές.ας το πάμε από το πιο τρύπιο προγκρέσιβ μέχρι σόουλφουλ χάους για άσπρους καναπέδες.
    βοηθήστε να ανακαλύψομε ένα άκρως παρεξηγημένο είδος μουσικής.




    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  2. #2
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    daft punk

    λοκ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    To σιχαίνομαι όταν χάνω μεγάλα ποστς μου. Είχα ετοιμάσει ένα πολύ soulful με αναφορές και τα όλα του. Θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή.



    Ο Solomun έχει φάτσα ανατολικογερμανού οδηγού λεωφορείου που τα πιασε καλά με την πτώση γι' αυτό απλώνει την στιβαρή γερμανική minimal techno παράδοση σε μια λαμπερή house που μπορεί να παιχτεί και το καλοκαιράκι, στην ακρογιαλιά, φίλα με λιγάκι, έλα πιο κοντά. Εδώ σε ένα κλασικό ρεμιξ, ενός κλασικού deep house track:





    Στο δε Love Recycled, Μάρτιος 2011. Στρώνει πάνω σε έναν υπέροχο Curtis Mayfield, κοιμάται σε βαθιά kicks, πυκνά μπάσα, λαμπερά μεταλλικά πλήκτρα. Σωστή house.




    Από ένα παλιότερο ποστ μου για κάτι άσχετο:
    Spoiler
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Κάπως άσχετο αλλά σεβόμαστε την house. Γιατι η house ζει στο μουσικό συνεχές σαν η μεγαλύτερη μουσική επανάσταση μετά το rock and roll (με δεύτερο το hip-hop). Ξεκάθαρα. Διεμβόλισε το pop της εποχής, ξέσκισε τη disco κλέβοντας της τα clubs, ενέπνευσε ένα μαγικό underground όπου όποιος κατάφερνε να προμηθευτεί ένα tb-303 και ένα κωλο-synth ήταν σε θέση να παίξει πάνω σε μια μουσική φόρμα ικανή να γεννήσει εκατοντάδες διαφορετικά χρώματα ανάλογα με τις ψυχοσυνθέσεις του εκάστοτε πειραγμένου παραγωγού. Υπνοτική και δυνατή σαν acid, ποπ χορευτική και funky, από το σικαγο και το ντιτροιτ μέχρι το λονδίνο και την αυστραλία. Εκφυλισμένα «κλαμπάτη» από την αρχή της μέχρι τα 90s αλλά ταυτόχρονα ψυχεδελική, ambient, σκοτεινή, εμπορεύσιμη, εύκολη για όλους και πιο banger. Με τα ναρκωτικά της, με την κουλτούρα της, με τους ήρωες και τους αντι-ήρωες της. Με τις επιρροές της από τους kraftwerk μέχρι τους happy mondays η house ζει όπως κάθε ζωντανό ρεύμα ακόμα στα πορνικά κλαμπς και στο underground της.


    ps. rat_poison, καμία αντίρρηση γενικά για dp αλλά στο τοπικ είσαι άκυρος.

  4. #4
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Μεγαλά soundtracks, με πολλά διαμαντάκια μέσα είναι τα groove και it's all gone pete tonge, η όπως αλλιώς ονομάζεται ο τύπος.
    Το δευτερο περιεχει και το παρακάτω με φουλ αλητεία videoclip.

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ναι οκ, αλλά φουλ αλητεία ήταν το ίδιο το μεγα-κλασικ.


  6. #6

    Default

    ikonoklast σ'ωραίος,πε κι'άλλα και κάνε και το ποστ περι σόουλφουλ χαους κάποια στιγμή.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  7. #7
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πάμε λίγη detroit-άρα, λίγη μαυροπανθηρέικη σκοτεινή old-school δύναμη.





    O Kenny Dixon Jr aka Moodymann (ναι, όπως mitsmann), ομολογεί ότι δεν έκανε ποτέ house για το dance μεγάλο κοινό αλλά πιο πολύ για την «μικρή πλειοψηφία που ακούει». Αν έδινε συνεντεύξεις, δεν κρυβόταν πίσω από τα αστεία γυαλιά του, δεν φόραγε τα black panther μαντίλια του, δεν έβγαζε μανιφέστα ανάμεσα στα κομμάτια του για την μαγεία του βινυλίου που γυρνάει, πάλι μια κλασική φιγούρα του underground θα παρέμενε και μόνο. Γιατί πράγματι η deep house του είναι μια soul/funk/jazz βραδιά με έναν ντίρλα barry white στο πλοίο της αγάπης με τη συνοδεία decks αντι για μπάντας, βουτηγμένα στην βαθιά σκοτεινή βιομηχανίλα του detroit, υπνωτικός, σχεδόν ambient, μαύρος μέχρι το κόκκαλο.

    Mαύρος όπως στο det.riot '67 (2008), τίτλος αναφορά στις φυλετικές εξεγέρσεις του 1967,



    Κλασικός στο Black Mahogani (2004), χτίζει το κλασικό house trademark πυκνό four-on-the-flour runaway μέσα από το jazzy (sic) πονοψυχιάρικο i need you so much,



    Και για το κλείσιμο, ένα για τις ΠΟΥΤΑΝΕΣ,

    Last edited by ikonoklast; 23-04-2011 at 00:48.

  8. #8

    Default

    Σπυρέτο ωραία πράματα γράφεις και το κατέχεις φαίνεται το αντικείμενο.
    Πες και κανά δυο δίσκους να τσεκάρουμε γιατί καλά τα γιουτούμπς αλλά να δούμε και τους δίσκους.
    Εγώ θα ποστάρω πάλι όταν φτάσω στας Αθήνας γιατί τώρα είμαι Ναύπακτους και είμαι για το διάολο τελείως. Πάρτε ένα Jestofunk κομμάταρο να'χετε.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  9. #9
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    θέλω την εφηβεία μου πίσω









    I'll bury you in your god's fucked garden

  10. #10
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    Πες και κανά δυο δίσκους να τσεκάρουμε γιατί καλά τα γιουτούμπς αλλά να δούμε και τους δίσκους.
    Εγώ έχω ακούσει μέχρι στιγμής από Moodymann τα Silence in the Secret Garden και Black Mahoganni II (δίσκοι είναι αυτά) και έχω λιώσει, μας έφτιαξε άσχημα ο ikonoklast. Έχω κατεβάσει και καναδυο ακόμη, αλλά τσέκαρέ τα οπωσδήποτε αυτά!

  11. #11
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default


    πιο κλαμποειδές φάση. Γενικά καλούλης ο r3hab άμα έχεις κέφια. Επίσης μοιάζει και λίγο με τον Ησαϊα Ματιάμπα
    Last edited by Esteban; 25-04-2011 at 19:46.

  12. #12
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Bump! Κι αυτός ο κύριος είναι πολύ ενδιαφέρων, και νομίζω τηρεί τις προδιαγραφές του θρεντ.


  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    μινιμαλτέκνο δεν είναι ο parrish;

    κατέχει κανείς από the orb επίσης; σε φάση, κάποιον απαραίτητο δίσκο τους, πρέπει να ενημερωθώ.

  14. #14

    Default

    o theo parrish είναι χαρακτηριστικό δείγμα του detroit deep house ήχου των τελών του '90, και ο ίδιος είναι ένα ζωντανό tribute στον man parrish, έναν απ' τους προπάτορες του πρωτο-house/electro-funk ηλεκτρονικού ήχου των αρχών του '80 (ακούστε το hip hop be bop του 1982).

    από the orb σίγουρα το the orb's adventures beyond the ultraworld του 1991, πρόκειται για δίσκο που καθόρισε το ambient house και άνοιξε ακόμα περισσότερο το εύρος των επιρροών και των "δανείων" του ήχου (θα βρείτε μέσα από ψυχεδέλειες και ρέγκε μέχρι ποστ-πανκ!).

    τέλος, ειδική μνεία στον bill drummond των the klf (νωρίτερα ως timelords ή justified ancients of mu mu) που τα έκανε όλα πουτάνα στην βρετανική acid house στα τέλη του '80. γνήσιο τρολλ και πούρος χιουμορίστας, απλά διαβάστε τη σελίδα της wikipedia για πάρτη του και θα καταλάβετε, δεν εξηγείται ούτε σε 25642 ποστς.
    (μια γέυση, λολ: Their most notorious performance was a collaboration with Extreme Noise Terror at the February 1992 BRIT Awards, where they fired machine gun blanks into the audience and dumped a dead sheep at the aftershow party.)
    στο μουσικό κομμάτι τώρα, ακούμε τη χαρά του τρολλ-ο-σάμπλινγκ (πολύ πριν τον breakcore μανιερίστικο κομφουζιονισμό) και τον αρχετυπικό ορισμό του ACID!

  15. #15
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    πείτε με πούστη,πείτε με φελλό,αλλά

Similar Threads

  1. [TV] House M.D.
    By Odonian in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 717
    Last Post: 17-05-2014, 22:52
  2. All Out War - Assassins In The House Of God
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2007, 03:24
  3. House M.D.
    By Nodoordonotthereisnotry in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 19
    Last Post: 31-01-2007, 21:27
  4. Old House Playground
    By Newsted in forum Self-Promotion
    Replies: 24
    Last Post: 14-01-2007, 02:44
  5. Rotting Christ Live @ B Live Music House (Larisa)
    By Rotting_Christ in forum Live & Events Talk
    Replies: 23
    Last Post: 05-02-2006, 19:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •