Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 105

Thread: Liturgy - Aesthethica (2011)

  1. #31
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν είναι απαραίτητο να ξοδεύεις χρόνο σε ηλίθιες συζητήσεις, μεγαλώνοντας το καταλαβαίνεις αυτό.

  2. #32

    Default

    Α οκ! Εμένα μου αρέσουν γιατί και άσχημα/ηλίθια να σου απαντάει ο άλλος κάτι καλό θα βγάλεις και εσύ από μέσα σου για να του απαντήσεις. Εύχομαι όταν μεγαλώσω να μπορώ και εγώ να συμμετέχω στις συζητήσεις που γουστάρεις να κάνεις εσύ! =D
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #33
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    βγαλαν και αυτο το σπλιτ με Oval λεει...

  4. #34
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μλκες, σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε, έχουν γράψει ολόκληρο μανιφέστο. Είναι πυροβολημένοι. Τί να πρωτοπαραθέσω από 'κεί μέσα;! Έτσι εντελώς ενδεικτικά...

    1) Today USBM stands in the shadow of Hyperborean Black Metal. The
    time has come for a decisive break with the European tradition and the
    establishment of a truly American black metal. And we should say
    “American” rather than “US”: the US is a declining empire; America is
    an eternal ideal representing human dignity, hybridization and creative
    evolution.

    2) By mirroring life, the burst beat stimulates and fosters life. By
    fostering life, Transcendental Black Metal affirms life.
    Ζούμε παραγματικά μεγάλες στιγμές.


    Edit: έχουν γίνει συνέδρια!!!! Τα παραπάνω είναι αποσπάσματα από το paper που παρουσίασε ο τραγουδιάρης των Liturgy. Αυτήν τη στιγμή ακούω την ομιλία του σε mp3. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Ψοφάω..

    http://blackmetaltheory.blogspot.com...nd-flyers.html

    http://blackmetaltheory.blogspot.com...al-theory.html
    Last edited by Ra Pariah; 18-04-2011 at 18:21.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #35

    Default

    http://www.viceland.com/blogs/en/201...ndental-metal/

    εδώ έχουμε μία μπάντα η οποία προσπαθεί να εκφράσει ("ακαδημαϊκώς" ή όχι, μόνο στυλιστικά έχει σημασία αυτό) ένα πιστεύω ή θεωρία το οποίο διακατέχει τη δημιουργία τους. Το διάβασα, και εξηγεί πάρα πολύ καλά τόσο τη δική τους μουσική, και ταυτόχρονα είναι αρκετά ωραίο κατ΄εμέ στη γενικότερη πολιτιστική του θεώρηση. Απέναντι λοιπόν, έχουμε ένα τύπο από το Vice magazine, το μεγαλύτερο "χιπστεράδικο" λοιπόν περιοδικό εάν δε κάνω λάθος, ο οποίος παρουσιάζει το άρθρο αυτό και το κόβει στη μέση λέγοντας ότι εάν έφτασες μέχρι εκεί δε σε θέλουμε στο σάιτ μας, κλείσε το tab σου και μη ξαναγυρίσεις σε εμάς. Πιο πριν στην εισαγωγή γράφει αρκετά και αδυσώπητα ειρωνικώς, "να τι γίνεται όταν προσεγγίζει κάποιος την πιο εξ' ορισμού αστεία μουσική του κόσμου με σοβαρότητα". Και ξαναλέω, αυτός είναι του βάις μάγκαζιν, που υποτίθεται ότι δουλειά του είναι να τους υποστηρίζει αυτούς. Και δίπλα στα κόμμενς του σάιτ αυτού ή εδώ υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι έχοντας πιστεύω διαβάσει όχι παραπάνω από 3-4 γραμμές τους κοροϊδεύουν με χαχα και κοίτα τους χιπστεράδες που πέρασαν τον πρώτο χρόνο της φιλοσοφίας ή ήμοφάγκς ή το κάνουνε για τα λεφτά. Οπότε, χαρακτηρισμοί τύπου χιπστεράδες και μεταλλάδες είναι εντελώς άχρηστοι στο κάτω κάτω νομίζω: στην πραγματικότητα, όπως πάντα ο κόσμος χωρίζεται σε ανθρώπους με φαντασία, όρεξη και ειλικρίνεια και σε ανθρώπους... βαρετούς. Να το πω έτσι διπλωματικά. Ανεξαρτήτως μουσικού στυλ ή ντρέσινγκ κόουντ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #36
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ακούω τώρα το καινούργιο Krallice από το link που παρέθεσε ο 12στέρης. Ουδεμία σχέση με την ΑΝΙΑ των Liturgy. Έχουν riffs οι άνθρωποι και, επίσης, οι ρυθμοί δεν χτίζουν, χτίζουν, χτίζουν... και μένουν στο χτίσιμο τελικά. Υπάρχει διάχυτη ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ορμή. Δεν ακούς χαζομάρες κατά 85% και μόλις κατά ένα 15% κάτι το ενδιαφέρον. Αλλά ξέχασα, κάνουν affirmation στον παράγοντα life με το burst beat τους.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  7. #37

    Default

    να σου απολογηθούν κιόλας για την ερμηνεία και το σχεδιασμό της δικιάς τους μουσικής επειδή βρίσκεις τα ριφ τους βαρετά, λέω εγώ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #38
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Δεν εφηύραν και τη συνθετική βενζίνη, έτσι; Μια προσπάθεια επανανάγνωσης του black metal κάνουν. Και φυσικά έχω κάθε δικαίωμα να βρω την προσπάθειά τους πολύ άγουρη ακόμα. Δεν λέω κάτι παραπάνω. Καθείς δικαιούται να κάνει ό,τι θέλει με τη μουσική του.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #39

    Default

    opoios exei mexri stigmis xaraktirisei auto to prama mplak metal einai apla vlakas. o ixos twn liturgy einai teleiws akakos k ear friendly k o diskos reei teleiws glika k monokopania. an akouga kanoniko mplak metal se tetoies taxitites tha xa piksei sto pentalepto.
    apo tin alli isws auto na nai k to pio ekpliktiko pou katafernoun oi liturgy, na pairnoun diladi mplak metal patentes k na tis kanoun kati teleiws diaforetiko. de mpisteuw oti eim ap autous pou psarwnoun me to marketingk, oute ton thewrw disko xronias se poiotiko epipedo alla kateliksa oti to aesthethica einai mia gamimena authentiki MOUSIKH KAINOTOMIA

  10. #40
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Όσο ακούω το δίσκο, δυσκολεύομαι να μην χρησιμοποιήσω το (εξ ορισμού άκυρο) επιχείρημα "αν το έβγαζε μια σουηδική μπάντα χωρίς μανιφέστα και ωραία κουρέματα, κανείς δεν θα ασχολιόταν" αλλά με το που το λέω από μέσα μου το μετανιώνω. Το album (συμφωνώ με τον από πάνω) δεν είναι black metal, με παρόμοιο τρόπου που το δεύτερο Twilight δεν ήταν black metal. Από εκεί και πέρα είναι αρκούντως βαρετό, έχει μερικές ωραίες ιδέες αλλά και μερικά σημεία που είναι λίγο για γέλια και τελικά δεν είναι ούτε το χειρότερο πράγμα που έχω ακούσει, ούτε η νέα επανάσταση στο ΣΚΛΗΡΟ ΗΧΟ. Δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου την εικόνα του ως οι Killswitch Engage του Black metal με μια ακαδημαϊκή/μαρκετίστικη επικάλυψη. Βέβαια μ' αυτά και μ' αυτά καθόμαστε να ασχολούμαστε μαζί τους, οπότε μπράβο στα παιδιά.
    Can't get it down without crying

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by h2he View Post
    Όσο ακούω το δίσκο, δυσκολεύομαι να μην χρησιμοποιήσω το (εξ ορισμού άκυρο) επιχείρημα "αν το έβγαζε μια σουηδική μπάντα χωρίς μανιφέστα και ωραία κουρέματα, κανείς δεν θα ασχολιόταν" αλλά με το που το λέω από μέσα μου το μετανιώνω.
    καλά κάνεις και μετανιώνεις, είναι πολύ φτηνά αυτού του τύπου τα επιχειρήματα και φανερώνουν πρώτον μια (για μένα θρασύτατη) μαντεψιά για τη σχέση των ακροατών με το δίσκο, δεύτερον έναν ντεμέκ κυνισμό τύπου αχ κορόιδα καταπίνετε αμάσητο ό,τι σας πλασάρουν. δε λέω για σένα τώρα αλλά χρησιμοποιούνται κατά κόρον οπότε καλό είναι να τα λέμε κι αυτά.

    -

    αυτά τα σχόλια που κάνουν για την εμφάνιση οι τρου απανταχού μπλακμεταλάδες στα vice και στα διάφορα ριβιούζ αναρωτιέμαι τι είναι, κόμπλεξ από τότε που τους κορόιδευαν τα κούλ παιδάκια τους αγαπημένους τους καλλιτέχνες επειδή βγαίναν με corpsepaint και τσεκούρια; τύπου τι φλωράκια ειναυτά τώρα που πάνε να παίξουν και σκληρή μουσική;

  12. #42

    Default

    Εγώ που τα βλέπω όλα με black metal μάτια το βαρέθηκα.
    Από εκεί και πέρα αν είχα άλλα μάτια θα σας έλεγα μια γνώμη αλλά δεν τα 'χω.
    Θα ξαναπροσπαθήσω εν καιρό, αφού έχει γίνει τόσο θέμα και βλέπουμε.

    Στο παράλληλο ζήτημα διαβάζω Hideous Gnosis Black Metal Theory Symposium I και ομολογώ ότι έχει ένα ενδιαφέρον,απο την άλλη βλέπω ν' αναφέρουν Striborg & Nargaroth και γελαω...
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  13. #43
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    Quote Originally Posted by h2he View Post
    Όσο ακούω το δίσκο, δυσκολεύομαι να μην χρησιμοποιήσω το (εξ ορισμού άκυρο) επιχείρημα "αν το έβγαζε μια σουηδική μπάντα χωρίς μανιφέστα και ωραία κουρέματα, κανείς δεν θα ασχολιόταν" αλλά με το που το λέω από μέσα μου το μετανιώνω.
    καλά κάνεις και μετανιώνεις, είναι πολύ φτηνά αυτού του τύπου τα επιχειρήματα και φανερώνουν πρώτον μια (για μένα θρασύτατη) μαντεψιά για τη σχέση των ακροατών με το δίσκο, δεύτερον έναν ντεμέκ κυνισμό τύπου αχ κορόιδα καταπίνετε αμάσητο ό,τι σας πλασάρουν. δε λέω για σένα τώρα αλλά χρησιμοποιούνται κατά κόρον οπότε καλό είναι να τα λέμε κι αυτά.
    Μωρέ ναι, δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Νομίζω ότι είναι μια ψιλο-αυτόματη αντίδραση-παγίδα σε οτιδήποτε έχει έντονο ΚΑΙ το μη μουσικό κομμάτι και έτσι μπορείς να αδικήσεις και το ίδιο το δημιούργημα για λάθος λόγους. Φυσικά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι πολλοί θα τους εκθειάσουν γιατί είναι αυτοί που είναι και άλλοι τόσοι θα τους θάψουν για τον ίδιο λόγο, αφήνοντας το μουσικό κομμάτι σε κάπως περιφερειακό ρόλο.
    Can't get it down without crying

  14. #44

    Default

    για το οποίο μουσικό κομμάτι ξέρω γω παίζει νέo album Blut Aus Nord και εμείς μιλάμε για το μουσικό κομμάτι των Liturgy

  15. #45
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by Keeper Of The Seventh Son View Post
    opoios exei mexri stigmis xaraktirisei auto to prama mplak metal einai apla vlakas.
    Quote Originally Posted by Keeper Of The Seventh Son View Post
    pane to mplak metal mprosta? pisw?
    Ο πρώτος βλάκας ευρέθη. Πάμε να ξεμπροστιάσουμε και τους υπόλοιπους.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. Replies: 43
    Last Post: 19-04-2014, 00:25
  2. [Cinema] Thor (2011)
    By Nasum in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2012, 20:04
  3. 2011
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 39
    Last Post: 10-04-2011, 17:36
  4. Replies: 15
    Last Post: 18-03-2011, 11:13
  5. Pro 2011 for ps2
    By Necromanzee Cogent in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 04-01-2011, 03:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •