Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 105

Thread: Liturgy - Aesthethica (2011)

  1. #16
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Αν καταλήξουμε στο ποια είναι η μπάντα του Shirime, στείλτε και σε μένα ένα λινκάκι.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #17
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    το καλύτερο τρολλ του κόσμου
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #18

    Default

    Θα έλεγα ότι είναι ανούσιες και πολύ κουραστικές πλέον οι διαμάχες/συζητήσεις περί κουλτούρας και σκηνής αλλά αφού ονομάζουν aesthethica (η ηθική της αισθητικής? η αισθητική της ηθικής?) τον δίσκο αυτοί και γενικά έχουνε απόψεις αξίζει να παραθέσουμε ένα σημείο από συνέντευξη

    So much of the message of traditional black metal explores themes of individuality — the individual’s hatred, his sorrow, his isolation, his triumph over god and government. As the founder and creative force behind Liturgy, does any of black metal’s individualist bent resonate with you?

    My view is that the individual is epiphenomenal, a mirage, and that attachment to individuality is a disease. Especially when I’m, say, making music, I am not an individual; I’m not responsible for what I do – I’m channeling social, cultural, technological forces which work through me in ways I don’t understand. Liturgy is more interested in subjectivity than individuality. The Subject listens to himself, to the urges he has but doesn’t understand, and he follows what’s interesting to him with courage and fidelity. That’s when new things are created. So Liturgy is an opponent of the Individual and a proponent of the Subject.
    Εδώ είναι πιστεύω το κέντρο του ζητήματος, αυτού που διαφοροποιεί τα αισθητικά και υπαρξιακά θέλω του "χίπστερ" και του "μέταλ", του λόκι και του ρα, και είναι ένα χαρακτηριστικό που ενώνει όλες αυτές τις μπλακμέταλ μπάντες που μισούνε οι μεταλλάδες ας πούμε (wolves in the throne room και όλη η αναρχολεσβιακή σχετική σκηνή). Μέταλ= εγωιστικό, περήφανο, individualist, αρσενικό, left hand path, σατανάς, χίπστερ=κολλεκτιβιστικό, σεμνό, φλώρικο/θηλυκό, εύθραυστα συναισθηματικό, δεν είμαι "εγώ", είμαι όλος ο κόσμος, right hand path. Μέταλ=ΕΓΩ θα κυριαρχήσω/ξεπεράσω/γίνω θεός, χίπστερ=όλοι μαζί θα ενωθούμε, ίσοι, λουλούδια, αγάπη - (ο τυπάς των liturgy είναι θετικά προσκείμενος προς χριστιανισμό αναφέρει κάπου αλλού χεχ). Είναι αυτός ο υπέρμετρος εγωισμός που ΜΙΣΟΥΝ και κοροϊδεύουν οι χιπστεράδες του πίτσφορκ πχ. όταν έρχονται αντιμέτωποι με μία "πραγματική" μέταλ μπάντα, και αντιστοίχως ο λόγος που κράζουν ως ΠΟΥΣΤΗΔΟΙ μία μικρόπουτση μπάντα με μικρά ή σεμνά, intellectual θέλω οι μεταλλάδες! Φυσικά δεν είναι μαύρο και άσπρο έτσι τα πράγματα (για τον μαρίλλιον που έφερνε αντιρρήσεις σε τέτοιες ερμηνείες) αλλά όλοι είναι και είμαστε different shades of grey. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να ορίσουμε αφαιρετικά/θεωρητικά το άσπρο και το μαύρο.

    (Ενδιαφέρον ακούγεται το άλμπουμ, ικόνοκλαστ χιπστερά το χειρότερο κομμάτι έβαλες. Οι krallice βέβαια παίζουν κάπως έτσι και είναι είκοσι φορές καλύτεροι - και οι barn owl που είναι επίσης στη thrill jockey παίζουν πολύ πιο αργά αλλά είναι το ίδιο και περισσότερο τρανσεντένταλ

    Last edited by phthoggon; 18-04-2011 at 12:27.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #19
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    έχεις γίνει ο αγαπημένος μου σοφός


    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Οι krallice βέβαια παίζουν κάπως έτσι και είναι είκοσι φορές καλύτεροι - και οι barn owl που είναι επίσης στη thrill jockey παίζουν πολύ πιο αργά αλλά είναι το ίδιο και περισσότερο τρανσεντένταλ

    ό,τι ακριβώς είπε. ακούστε ρε μαλάκες το καινούριο Krallice λέμε και διαμορφώστε άποψη σωστή.
    φθόγγ, αν θυμάμαι σ'άρεσαν οι Liturgy όμως λίγο ε... :/
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  5. #20

    Default

    μου αρέσουνε βρε! ε απλά δεν είναι από τις Μεγάλες μπάντες, τι να γίνει. Σκατά, πόσταρα και ψιλομέτριο κομμάτι Barn Owl, να ένα τέλειο (το krallice το νιού ακόμα δε το κατέβασα, φαντάσου κιόλας)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #21
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    δεν έχω ακούσει το καινούριο Liturgy, από τον περισσότερο κόσμο ακούω πολύ καλά λόγια, απλά μου κάνει εντύπωση που σ'αρέσε το Renihillation γιατί ήταν από τα πιο βαρετά/pretentious (πάει σαν συνισταμενη αυτό) πράγματα που έχω ακούσει ;p

    Krallice ουτε εγώ έχω κατεβάσει, άκουσα streaming μονοκοπανιά όμως ΜΙΑ ΦΟΡΑ, και σου λέω ότι θα γουστάρεις περισσότερο απ' οτιδήποτε έκαναν πριν, πηγαινε στο music offtopic.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #22
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Εδώ είναι πιστεύω το κέντρο του ζητήματος, αυτού που διαφοροποιεί τα αισθητικά και υπαρξιακά θέλω του "χίπστερ" και του "μέταλ", του λόκι και του ρα, και είναι ένα χαρακτηριστικό που ενώνει όλες αυτές τις μπλακμέταλ μπάντες που μισούνε οι μεταλλάδες ας πούμε (wolves in the throne room και όλη η αναρχολεσβιακή σχετική σκηνή). Μέταλ= εγωιστικό, περήφανο, individualist, αρσενικό, left hand path, σατανάς, χίπστερ=κολλεκτιβιστικό, σεμνό, φλώρικο/θηλυκό, εύθραυστα συναισθηματικό, δεν είμαι "εγώ", είμαι όλος ο κόσμος, right hand path. Μέταλ=ΕΓΩ θα κυριαρχήσω/ξεπεράσω/γίνω θεός, χίπστερ=όλοι μαζί θα ενωθούμε, ίσοι, λουλούδια, αγάπη - (ο τυπάς των liturgy είναι θετικά προσκείμενος προς χριστιανισμό αναφέρει κάπου αλλού χεχ). Είναι αυτός ο υπέρμετρος εγωισμός που ΜΙΣΟΥΝ και κοροϊδεύουν οι χιπστεράδες του πίτσφορκ πχ. όταν έρχονται αντιμέτωποι με μία "πραγματική" μέταλ μπάντα, και αντιστοίχως ο λόγος που κράζουν ως ΠΟΥΣΤΗΔΟΙ μία μικρόπουτση μπάντα με μικρά ή σεμνά, intellectual θέλω οι μεταλλάδες! Φυσικά δεν είναι μαύρο και άσπρο έτσι τα πράγματα (για τον μαρίλλιον που έφερνε αντιρρήσεις σε τέτοιες ερμηνείες) αλλά όλοι είναι και είμαστε different shades of grey. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να ορίσουμε αφαιρετικά/θεωρητικά το άσπρο και το μαύρο.
    Καιρό είχα να διαβάσω τόσες ΠΑΠΑΡΙΕΣ μαζεμένες.


  8. #23
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    κλασσική περίπτωση ικόνοχλατς που με τις εξαιρέσεις, ορίζει τον κανόνα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ο άλλος όρισε το «ΜΕΤΑΛ» και το «ΧΙΠΣΤΕΡ» από MIA απάντηση του HUNTER HUNT-HAMSTER των liturgy από όπου «προέκυψε» ότι υπάρχει ιδεολογική αντιπαράθεση μεταξύ των δύο στην βάση individualism/collectivism. Εγώ μιλάω με εξαιρέσεις που ανέφερα τους Barren Cross που ήταν παντοτινή εξαίρεση λες και δεν υπήρξε ποτέ White Metal και τελοσπάντων λες και ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΤΑΛ ΜΑΣ λειτουργεί έτσι γιατί του 'ρθε τώρα του φθόγκου να διαφοροποιηθεί από το «χιπστερ». Θα σκοτίσετε πάλι αρχιδάρες και πραγματικά βαρέθηκα ήδη όμως.

  10. #25
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Βαριέμαι θανατερά. Συνεχίστε.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #26

    Default

    τίγκα χέβι μέταλ οι barren cross. Ο τραγουδιστής δεν αναφέρει ντελεούζ και αποδομιστικές ερμηνείες του εγώ, σου λέει ΠΙΣΤΕΨΕ, δυναμικά, προπαγανδιστικά, αλλιώς θα καείς στη κόλαση. Αντικειμενικά, ετσιθελικά, μουσική αρχιδάτη, στεντόρεια, ποιό είναι το ποιντ σου? Στις στυλιστικές επιλογές των 80'ς?

    πσ. ικόνοκλαστ, είναι σκέψεις εμπειρίας πολλών χρόνων αυτά, και δεν προκύπτουν από τον απάντηση του χάντερ χέντριξ μόνο.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #27
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    βασικά εδώ που έφτασε το θρεντ το μόνο που περιμένω τώρα είναι να βγει κάποιος και να ανεφέρει τους Antestor (ex-Crush Evil), να κάνει μια ανάλυση σεντόνι για το unblack metal και το πως ο Euronymous προσπαθούσε να τους αφανήσει από τον μουσικό χάρτη.
    περίπου στην σελίδα 5-6 θα μιλάμε πάλι για τους Manowar και το Operation Mindcrime να μου το θυμηθείς.
    Last edited by Krux; 18-04-2011 at 14:31.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πράγματι, οπότε εγώ σας αφήνω μόνα σας απο τώρα.

  14. #29

    Default

    αυτά τα "εδώ που έφτασε το θρεντ" και "σας αφήνω μόνους σας τώρα" είναι εξαιρετικά ηλίθια, συγνώμη, λες και κάθε φορά που κάποιος αναφέρει κάτι κοντροβέρσιαλ είναι ντετερμινιστικά σίγουρο ότι δε θα κατανοήσουμε ο ένας τον άλλον, θα κοιτάει ο καθένας να υπερασπίσει την "μεριά" του με absurd επιχειρήματα και θα καταλήξουμε να μας λένε οι άλλοι "τελειώνετε, βαρεθήκαμε να σας διαβάζουμε". Να προσπαθείτε περισσότερο, αλλιώς τίποτε δε κερδίζετε ούτε που διαβάζετε είτε που γράφετε (να, εγώ γουστάρω που ποστάρω, και φαίνεται! Χα!)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #30
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ας μου πει κάποιος τι είναι το pitchfork.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. Replies: 43
    Last Post: 19-04-2014, 00:25
  2. [Cinema] Thor (2011)
    By Nasum in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2012, 20:04
  3. 2011
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 39
    Last Post: 10-04-2011, 17:36
  4. Replies: 15
    Last Post: 18-03-2011, 11:13
  5. Pro 2011 for ps2
    By Necromanzee Cogent in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 04-01-2011, 03:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •