Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105

Thread: Liturgy - Aesthethica (2011)

  1. #1

    Default Liturgy - Aesthethica (2011)



    de vrika idi iparxon thrent. endiaferon thema den einai omws? peite ti gnwmi sas. exoume na kanoume me pritentsious asxols? exoun plaka? einai to idaniko mpakgkraou gia xentmpangking k mpira me ta metalika aderfia mas? pane to mplak metal mprosta? pisw? einai o diskos tis xronias? ti einai telika autoi oi liturgy

    emena m aresei o diskos

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    χαχ χτές σκεφτόμουν να τ'ανοίξω

    δηθενοχιπστεράδες μπορεί είναι αλλά εν προκειμένω δε με ενδιαφέρει καθόλου, πρώτον γιατί μου φαίνονται καλοί και αφοσιωμένοι μουσικοί, δεύτερον γιατί προτιμώ χίλιες φορές την (έστω δήθεν) σοβαροφάνεια απ'την ειρωνεία και το χιουμοράκι, ιδίως σε τέτοια είδη. βλέπω από πολλούς αντιμετωπίζονται ως Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΠΛΑΚΜΕΤΑΛ, ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΧΙΠΣΤΕΡΑΔΕΣ ΣΤΟ ΜΠΛΑΚΜΕΤΑΛ ΜΑΣ κλπ κλπ, λες και κάτι Ulver πχ ήταν βαμμένοι αληθινοί πολεμιστές του Μαύρου που δεν είχαν καθόλου ακαδημαϊκό ενδιαφέρον για τη μουσική τους (Ulver τυχαίο παράδειγμα μπάντας που μάλλον αγαπούν όσοι βρίζουν τους Liturgy).

    οι υψίσυχνες κιθάρες δε με ενοχλούν καθόλου, τα κοψίματα μεσούγκα μου φαίνονται αισθητικά κάπως... μακριά απόλο αυτό που κάνουν οι liturgy αλλά στα αυτιά μου παραμένουν ένοχα απολαυστικά, ο ντράμερ δε ξέρω αν παίζει burstbeat που μας έχουν γανώσει τ'αυτιά στις συνεντεύξεις αλλά είναι εντυπωσιακός παρολαυτά, νομίζω αυτό που απολαμβάνω περισσότερο είναι τα φωνητικά του τύπου με το γελοίο όνομα, σα πληγωμένο ζώο κάνει και είναι έτσι ντροπαλά και θαμμένα μέσα στη μίξη.

    επίσης αυτή είναι μια πολύ καλή κριτική του δίσκου με την οποία συμφωνώ σχεδόν σε όλα (εκτός απ'την τελευταία παράγραφο που είναι όντως θανατερή, άκου κεί whatever the fuck that means)

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τον προηγούμενο δίσκο τους τον έκοψα στη μέση. Ελπίζω αυτό να 'ναι καλύτερο. Θα το ακούσω κατά τις πέντε. Στις έξι θα 'χετε πόρισμα.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    μην τυχόν και αργήσεις και πάει τίποτα 7 παρά τέταρτο,θα πεθάνω απ'την αγωνία ε

  5. #5
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Έλα με τις σάχλες!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #6
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Χθες κιόλας μου έλεγε ο Λόκη γι' αυτό.

    Υπάρχει λάθος στον τίτλο του θρεντ, είναι «Aesthethica». Ο οποίος δίσκος για «aesthethica» ξεκινάει ήδη με πολύ σοβαρό hipster fail στο εξώφυλλο. Όπως λέει και το πολύ όμορφο άρθρο που πόσταρε ο λόκη έχεις μια ιδέα περί τίνος πρόκειται αν προσέξεις ότι πρώτο αποτέλεσμα στο google για «transcendental black metal» είναι ένα άρθρο του αμερικανικού Vice (το περιοδικό που Είναι το Hipster) και το πρώτο αποτέλεσμα για «Liturgy - Aesthethica» είναι μια αναφορά στο pitchfork.

    Στην πραγματικότητα όμως καταλαβαίνεις περι τίνος πρόκειται όταν ακούσεις το δίσκο. Γιατί εμείς οι σοβαροί ακροαταί χωρίς τα ενοχικά σύνδρομα του μεταλά ακούμε εδώ τους Pelican του Australasia, Fire in Our Throats Will Beckon the Thaw (οι οποίου μου λείπουν πολύ) να παίζουν σαν Hella του Hold Your Horse Is και Lightning Bolt (πιο πολύ από Meshuggah πιστεύω) πριν συναντήσουν τους Krallice και οτιδήποτε άλλο ανιχνεύσει κανείς στον πολύ πολύ ενδιαφέρον ήχο τους. Δε ξέρω εγώ για Deleuze, Guattari και γιατί ακριβώς ο τύπος λέγεται Hunter Hunt-Hendrix Hipster Hitler, ξέρω ότι το μπαντάκι μουσικά κόβει πόδια ναούμε, δείτε και μόνοι σας:

    Spoiler


    Last edited by ikonoklast; 17-04-2011 at 16:20.

  7. #7
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    ακούμε εδώ τους Pelican του Australasia, Fire in Our Throats Will Beckon the Thaw (οι οποίου μου λείπουν πολύ) να παίζουν σαν Hella του Hold Your Horse Is και Lightning Bolt πριν συναντήσουν τους Krallice

  8. #8
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εννοώ φυσικά ότι όλα εδώ είναι σκοτεινά, όλα είναι παγωμένα, η ομίχλη σηκώνεται, διαβολικές μορφές πετάνε, άνθρωποι με χλωμά πρόσωπα κοιτάνε το φεγγάρι, μία περιγραφή, χωρίς ερμηνεία, χωρίς νοηματοδότηση, χωρίς σύνθεση πως αλλιώς όμως μπορεί κάποιος να αποτυπώσει την ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΙΑ-ΣΚΑΤΟΨΥΧΙΑ-ΑΠΟΓΝΩΣΗ της μουσικής μας.

    Λοιπόν, πράγματι, αυτά που λέω ακούμε. Τι τρέχει;

  9. #9
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Just on time!

    Ένα Χανς Σίστε Βίντερ τους παίρνει παραμάζωμα. Αλλά επειδή αυτό θα γινόταν ούτως ή άλλως, ας πω δυο πραγματάκια παραπάνω.

    Το πρώτο κομμάτι είναι αυθεντικό "βουβουζέλα χίπστερ μέταλ". Και δυο κουβέντες ακόμη.. Όξω ΠΟΥΣΤΗΔΟΙ!

    Δεύτερο κομμάτι μπαίνει με Φιλίππου Γκλας δάνειο και μου τραβάει την προσοχή, αλλά μετά κυριαρχεί η ανία, η πλήξη κι η βαρεμάρα.

    Από το "Generation" λείπει βίντεοκλιπ με στιγμιότυπα από κρητικό γλέντι και τον Jack να διαφημίζει την κουκουβάγια στον λόφο των Χανίων.

    Κάπου στη συνέχεια άκουσα τρεις-τέσσερεις καλές κιθαριστικές ιδέες, αλλά δεν συγκράτησα σε ποιο κομμάτι.

    Αντί επιλόγου, οι προτιμήσεις του ερ παραμένουν ροζ, καλά πάμε.

    εεεε... εεεε... εεεεε.... εεεε... εεεεε.. εεεε... εεεεε.... εεεε.. εεεε..
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αυτό που διαχωρίζει τον Heavy Metal ακροατή από τον Pop ή τον Hipster ακροατή είναι ότι ο πρώτος ακούει ένα δίσκο μια φορά (από τις 5 μέχρι τις 6 το απόγευμα!) και μετά μπορεί να εξηγήσει στους άλλους γιατί Ακούει τη Μουσική πιο Βαθιά από αυτούς.

  11. #11
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    πόση ώρα θα σου έπαιρνε εσένα να καταλάβεις γιατί αυτό:



    είναι σκατά;
    Last edited by Shirime; 17-04-2011 at 19:15. Reason: είχα κι άλλες δουλειές, aw

  12. #12
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν το άκουσα, θύμισέ μου σε ποιές σκατόμπαντες παίζεις εσύ, θέλω να κάνω κάποια σχόλια για τη μουσική σου. Επίσης κράτα μια ροή, τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό που είπα και έκανες quote;
    Διαφωνείς για κάποια από τις επιρροές που ανέφερα άραγε;

  13. #13
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    έχω obscure one man band, μην το ψάχνεις

    διαφωνώ με τους Pelican, τους Lightning Bolt και λιγότερο τους Hella, θα ήθελα να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο σε παρακαλώ. Επίσης, μην κριτικάρεις τον Ra Pariah!

  14. #14
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    πόση ώρα θα σου έπαιρνε εσένα να καταλάβεις γιατί αυτό:



    είναι σκατά;
    δεν κατάλαβα,τί ακριβώς δεν σ'αρέσει σ'αυτό?

  15. #15
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Nαι, μια one man avant-garde κλαπαρχιδιά σαν να θυμάμαι, φέρε κανα λινκάκι να το ψάξω, μη μου λες να μην το ψάχνω, μ'αρέσει να το ψάχνω.

    Σου πήρε ήδη δύο ποστ για να μπεις στο θέμα οπότε θα προσπαθήσω να μην τα πω πολύ περίπλοκα: Εντοπίζω στους Liturgy πολύ ξεκάθαρα στοιχεία του αμερικανικού post-rock (πράγμα καθόλου παράδοξο εδώ που τα λέμε) και που φαίνεται ιδιαίτερα σε κομμάτια σαν το Generation φερ' ειπείν. Όχι τόσο πολύ στον ήχο όσο στο riffing και στη δομή υπάρχει κάτι που αν το βάλεις δίπλα σε πρώτους Pelican και οτιδήποτε άλλο παρεμφερές, Russian Circles κλπ, θα βρείς κοινά στοιχεία. Μετά, ηχητικά σίγουρα πολύ περισσότερο Hella παρά Lightning Bolt αλλά στο κάτω-κάτω για την ίδια math rock μήτρα μιλάμε.

    Δεν κριτίκαρα τον Ra Pariah, για κάτι γνωστούς μου λέω.

Similar Threads

  1. Replies: 43
    Last Post: 19-04-2014, 00:25
  2. [Cinema] Thor (2011)
    By Nasum in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2012, 20:04
  3. 2011
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 39
    Last Post: 10-04-2011, 17:36
  4. Replies: 15
    Last Post: 18-03-2011, 11:13
  5. Pro 2011 for ps2
    By Necromanzee Cogent in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 04-01-2011, 03:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •