Page 22 of 28 FirstFirst ... 122021222324 ... LastLast
Results 316 to 330 of 408

Thread: Αγορα Κινητου Τηλεφωνου

  1. #316
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Αν το φορτώσεις εφαρμογές θα αρχίσει να σέρνεται, παιχνίδια με απαιτήσεις κάποια θα τα τρέχει αξιοπρεπώς κάποια όχι, multitasking το ξεχνάς, σπασίματα σε λίγο-πιο-φορτωμένες ιστοσελίδες κατά το browsing, μη ομαλή αναπαραγωγή HD video, ε μαζεύονται πολλά...Μια ακριβή συσκευή εκτός από πολύ καλύτερες επιδόσεις στα προαναφερθέντα, έχει και διάφορα άλλα extra χρήσιμα ή λιγότερο χρήσιμα (δαχτυλικά αποτυμώματα, NFC κλπ). Οι καλές κάμερες και οθόνες επίσης δεν είναι φτηνές. Αυτά γενικά, για ειδικά βλέπεις video reviews στο youtube.

    Το viber, παρεμπιπτόντως, δεν είναι μια ελαφριά εφαρμογή. Αν το βάλεις σε μια low-mid συσκευή 2ετίας για παράδειγμα, πολύ απλά θα την ακούσει για τα καλά. Δε νομίζω να χεις θέμα με το Galaxy Core βέβαια, αλλά το viber+web browsing δεν είναι και η πιο light χρήση για ένα smartphone ε, μέχρι φέτος που έχουν αρχίσει να βγαίνουν πολύ καλά κινητά στο 150-200 ευρώ ήταν λίγο μανίκι να βρεις φτηνό smartphone που να μπορείς να κάνεις browsing όπως στο pc σου.

    Quote Originally Posted by takuma View Post
    τι κάνει ενα καλό ακριβό κινητο να διαφέρει απο ένα average-με νορμάλ λεφτά? Δικαιολογείται η διαφορά χρημάτων? (βασικός μισθός για ενα κινητό, wtf)
    Εσύ μιλάς για κινητά των 700 ευρώ, εκεί προφανώς δε δικαιολογείται η διαφορά, αλλά πληρώνεις premiums (όνομα, υλικά, καμια τεχνολογική πρωτοπορία, λοιπές αρχιδιές -αν μιλάμε για apple κυρίως marketing αρχιδιές βλέπε Retina λολ). Κοινώς είναι για τον enthusiast λεφτά κι όχι για τον μέσο χρήστη.
    Last edited by cloud; 20-07-2014 at 18:16.

  2. #317
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Κάτοχος Lenovo s820 εδώ και κανα 2 μήνες. Κάτω απο 120 ευρώ κάνει πλέον στο minideal και είναι τετραπύρηνο, με πολύ ωραία οθόνη και κάμερα, φαίνεται γενικά πολύ καλό σαν κατασκεύη. Καλούτσικη μπαταρία 2000mah( Η ίδια εταιρία βγάζει μοντέλα με 3000 και 4000 mah!!!) Δεν κολάει πουθενά, γρήγορο browsing, έχω παίξει και κανα 2 γνωστά παιχνιδάκια με πολύ καλή απόδοση. Δεν έχω δοκιμάσει το gps ακόμα γιατί δεν μου χρειάστηκε. Σε γενικές γραμμές σούπερ δηλαδή. Με 700 ευρώ παντρεύεσαι που λένε και στο χωριό μου, δεν παίρνεις κινητό.
    My dog, it's full of trash!

  3. #318
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    Οπως είπα και πριν δεν έχω τρελές απαιτήσεις και δεν σκοπεύω να συνδιάσω apps+internet οπότε παραγγέλνω το galaxy core, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είστε λατρείες

  4. #319
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Βασικά δεν εκανα πρόταση συγκεκριμένα σε σένα, αλλα θα δώσεις 170 ευρώ(τόσο είδα οτι κάνει στο skroutz αυτό που λες) για να πάρεις ένα smart phone ενώ δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς apps+internet; Με τα μισά σχεδόν παίρνεις καποιο καλύτερο επώνυμο κινέζικο πάντως. Υπάρχουν αξιόπιστα site. Αν επιμένεις να πάρεις απο ελλάδα, το moto G νομίζω ότι είναι αρκετά καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.
    Last edited by sekitouroum; 20-07-2014 at 21:20.
    My dog, it's full of trash!

  5. #320
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    Quote Originally Posted by sekitouroum View Post
    Βασικά δεν εκανα πρόταση συγκεκριμένα σε σένα, αλλα θα δώσεις 170 ευρώ(τόσο είδα οτι κάνει στο skroutz αυτό που λες) για να πάρεις ένα smart phone ενώ δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς apps+internet; Με τα μισά σχεδόν παίρνεις καποιο καλύτερο επώνυμο κινέζικο πάντως. Υπάρχουν αξιόπιστα site. Αν επιμένεις να πάρεις απο ελλάδα, το moto G νομίζω ότι είναι αρκετά καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.
    128 έχει και όταν λέω ότι δεν θα τρέξω αππς+ιντερνετ, εννοώ ότι δεν θα το ζορίσω πολύ αν βλέπω ότι δεν αντέχει. Το Moto g το τσέκαρα αλλά από'τι είδα έχει 165 (ψάχνω max 130e) το φθηνότερο και δεν είναι dual sim. Για ξένα eshop δεν ξέρω και πολλά και το φοβόμουν λίγο, έχεις να προτείνεις κάτι?

  6. #321
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Το minideal είναι ένα αξιόπιστο κινέζικο σάιτ που έχει και paypal και καλη εξυπηρέτηση από ότι είχα διαβάσει σε διάφορα ελληνικά φορουμ. Το πήρα απο εκεί και ήρθε σε 3 βδομάδες νομίζω με ότι ζήτησα. Τσέκαρε το δικό μου σε άσπρο στα 111 ευρώ εδώ
    My dog, it's full of trash!

  7. #322
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    αγαπητά μου παιδιά, ήρθε η ώρα για νέο κινητό.
    αφού τα έψαξα από δω, το έψαξα και από κει με τις λίγες γνώσεις και την σπιρτάδα μου κατέληξα σε αυτά τα τρία (τα βάζω με σειρά προτεραιότητας) :
    samsung galaxy s3
    αυτό πάει πρώτο γιατί έχει επεξεργαστεί κειμένου ενσωματωμένο και 4πύρινο
    htc one mini
    αυτό πάει 2ο γιατί το έχει η αδερφή μου, το κανονικό όχι το μινι, και γαμεί και το τρίτο πάει τρίτο γιατί αυτή είναι η σειρά και είναι το πιο ακριβό.
    samsung galaxy s4 mini

    με απλή λογική, σκέφτομαι το 4πύρινο (σε περίπτωση που δεν το εμπεδώσατε )
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  8. #323
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Για 50 ευρώ παραπάνω λογικά αξίζει το S4.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  9. #324
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Με τόσα λεφτά να πάρεις το LG G2 που θα σου ρθει και φθηνότερο. Τα 2 συγκεκριμένα samsung είναι πεταμένα λεφτά, σε περίπτωση που δε το κατάλαβες από τις τιμές τους. Το HTC φυσικά είναι καβλωτικό αλλά ακριβούτσικο για τα κυβικά του. Αν δε σε νοιάζει το value for money πάρε αυτό και ούτε καν να σκεφτείς samsung. "επεξεργαστεί κειμένου" δεν ξέρω τι εννοείς, τα άλλα δηλαδή δεν έχουν; To quickoffice δε σου κάνει;
    Last edited by cloud; 06-08-2014 at 22:31.

  10. #325
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το S3 ειδικά σε αυτή την τιμή, δεν είναι πεταμένα λεφτά. Το είχα για 3 χρόνια και η συσκευή είναι πάρα πολύ καλή, σε όλα. Σαφώς καλύτερο από το HTC κατ' εμέ, ειδικά όταν πέρασα Kit Kat πάνω. Το 4 δεν το είδα στα χέρια μου καθόλου για να πω αν αξίζει, όπως λέει ο υπερσυντέλικος.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #326
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Μα δεν έχει βγει Kitkat για S3 και ούτε θα βγει. Είναι παλιό, μιλάμε για 300 ευρώ με specs που σήμερα βρίσκεις σε κινητά 150-200. Πρέπει να είσαι λίγο γκαζμάκος για να δώσεις έστω και 200 για το S3. Και για το HTC ισχύει περίπου το ίδιο αλλά τουλάχιστον εκεί το κόστος δικαιολογείται από σαφώς ανώτερη ποιότητα συσκευής και το Sense.

  12. #327
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δεν είπα ότι βγήκε KitKat. Είπα ότι το πέρασα. Βέβαια, αν θυμάμαι καλά, τελικά πρέπει να το δώσανε, αλλά η CyanogenMod ήταν καλύτερη από το bloatware της Samsung. Μπορεί να βρίσκεις άλλα specs στην κατηγορία που λες, αλλά την οθόνη του και την ποιότητα κατασκευής του, δεν τη βρίσκεις. Τέλος πάντων, έχω ξαναπεί ότι αν ήταν να πάρω single sim τηλέφωνο αυτή τη στιγμή και πήγαινα για κάτι πραγματικά καλό και δυνατό, θα έπαιρνα Nexus 5 και θα τελείωνε η ιστορία εκεί!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #328
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    τα χουμε ξαναπει , για μπατζετ γυρω στα 200 ευρο μοτορολα .. εγω το χω τωρα κατι μηνες και ειμαι υπερ ευχαριστημενος
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #329
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Θέλω να μου πείτε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ smartphone στα 150 ευρώ, android κατά προτίμηση, ευχαριστώ.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  15. #330
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    moto g 8άρι.

    Αν έχεις θέμα χώρου με το 8άρι καλύτερα να πας λίγο παραπάνω στο 16άρι ή στο 8άρι+SD card. Από εκεί και μετά σε αυτό το budget υπάρχουν μερικά αξιοπρεπέστατα Sony Xperia ενώ για τέλος αφήνουμε τις κινεζιές τύπου Xiaomi ή Huawei/ZTE που έχουν πολύ καλύτερο hardware αλλά έχουν τα γνωστά θέματα των κινέζικων.

    edit: Εν τω μεταξύ λέμε τα ίδια πράγματα εδώ και 2+ σελίδες και πάλι ξαναρωτούν. Πάρε-δω-κατάσταση.
    Last edited by SpiritCrusher; 10-08-2014 at 16:00.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. Αγορά Projector.
    By Tonosalata in forum PC & Games
    Replies: 14
    Last Post: 26-12-2010, 21:12
  2. Αγορά Drums
    By Drumsick in forum Musicians Chat
    Replies: 97
    Last Post: 20-11-2010, 20:30
  3. Αγορα Λαπτοπ
    By jack the ripper in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2009, 13:39
  4. Κινεζικη Αγορα
    By Strasnic in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-2008, 17:33
  5. Internet μέσω κινητού
    By Dragonlord in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2004, 16:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •