Page 15 of 28 FirstFirst ... 5131415161725 ... LastLast
Results 211 to 225 of 408

Thread: Αγορα Κινητου Τηλεφωνου

  1. #211
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    είδες βελτίωση στη μπαταρία;

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  2. #212
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Ναι, πολύ μεγάλη.
    Βάζοντας και το wakelock detector από το play μπορείς να δεις τι "ξυπνάει" το κινητό σου, και να πράξεις ανάλογα (διαγραφή μετά το root, ή hibernate πάλι μετά το root με το greenify). Να ξεκαθαρίσω ότι το greenify (που κάνει φοβερή δουλειά) επιτρέπει το hibernate των εφαρμογών συστήματος μόνο στην donated version. αν δεν παίζει να το αγοράσεις, στείλε ένα πμ και σε φτιάχνω.

    Για την μπαταρία το έκανα και εγώ το όλο θέμα, και για να βάλω το Adaway για τις διαφημίσεις (και αυτό θέλει root).
    Tέλος, τις εφαρμογές συστήματος που θες να σβήσεις τελικά, τις αναλαμβάνει το Titanium BackUp, θα το βρεις στο play και αυτό - αρκεί η δωρεάν έκδοση.


    Ότι άλλο θες ρώτα.


    Links:
    https://play.google.com/store/apps/d...greenify&hl=el
    https://play.google.com/store/apps/d...nify.pro&hl=el
    https://play.google.com/store/apps/d...detector&hl=el
    https://play.google.com/store/apps/d...umBackup&hl=el
    Last edited by Heimaa; 04-02-2014 at 18:49.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  3. #213
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    μερσί θα το μελετήσω λίγο ακόμα το ζήτημα και θα επανέλθω αν πάρω την απόφαση.

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  4. #214
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Αν φοράς 4.3 android με το κωλοknox μην ρουτάρεις πάντως.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  5. #215
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Σωστή η παρατήρηση / προειδοποίηση, αλλά δεν έχει πάρει (και ούτε "θα" απ'όσο ξέρουμε) επίσημη αναβάθμιση σε 4.3 το mini, οπότε κομπλέ.
    Ο Maclaw http://maclaw.pl/s3-mini/ δίνει για όποιον θέλει και kitkat βέβαια, αλλά επίσημα δεν.
    Σωστό πάντως, για να το βλέπουν κι άλλοι με άλλες εκδόσεις.

    for the record εγώ είμαι με 4.1.2
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  6. #216
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Κι ότι ερχόμουν να σε ρωτήσω αν έμεινες με το 4.1.2. Τώρα θα σε ρωτήσω γιατί έμεινες σ' αυτό και δεν ανέβηκες.

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  7. #217
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Γιατί από 4.3 και πάνω υπάρχει το knox που και καλά είναι πλατφόρμα ασφαλείας, στην ουσία όμως αυτό που μετράει είναι ότι εγκαθιστά ένα σύστημα το οποίο ακόμα τουλάχιστον δεν έχει παρακαμφθεί (και το παλεύουν εδώ και καιρό) μέσω του οποίου δεν υπάρχει κάποιος τύπος "eraser" για το πόσες φορές έχεις ρουτάρει, με αποτέλεσμα αν χρειαστείς service εντός εγγύησης, ακόμα και unroot να κάνεις να φαίνεται στον τεχνικό και να πάρεις τα παπάρια σου.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #218
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Αργοπορημένη απάντηση αλλά έλειπα:

    Αρχικά από το link του myphone που έδωσα πιο πάνω, όλες οι rom είναι αυτής της έκδοσης - τουλάχιστον 3 που έχω βάλει, υποθέτω το ίδιο και για τις υπόλοιπες του οδηγού. Αναβάθμιση επίσημα από Samsung δεν έχουμε μετά το 4.1.2 (άντε σύντομα να πάμε μέχρι το 4.2 απ'όσο διαβάζω). Οπότε οδηγούμαστε σε λύση τρίτου, τύπου Maclaw.

    Έκανα λοιπόν αναβάθμιση 2-3 φορές. Maclaw Cyanogenmod 10.1 και 11, και άλλη μια γνωστή φτιαγμένη από άλλη ομάδα που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, την οποία βρήκα από το xda. Λίνκ αν έχεις χρόνο και όρεξη για διάβασμα/πειραματισμούς, εδώ http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3-mini. Το θέμα είναι ότι πάντα είχα προβλήματα, μια με τη μπαταρία, μια έκλεινε το τηλέφωνο εντελώς σε ανύποπτο χρόνο, στην άλλη δεν έπαιζε η κάμερα ή τα touch buttons, κάτι τέτοια προβλήματα τελοσπάντων, τα οποία πάντα με έκαναν να γυρίζω πίσω στον οδηγό που σου έδωσα και να ξαναπερνάω 4.1.2 απείραχτη, απλά prerooted. Πάντως, δεν ανέφεραν όλοι προβλήματα, κάποιοι είχαν, άλλοι όχι, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο συγκεκριμένο ή προτιμάς κάτι πιο ελκυστικό στο μάτι.

    Το κινητό δουλεύει άψογα και προσωπικά και να μην πάρουμε αναβάθμιση δεν με απασχολεί. Ακόμα και η kitkat (4.4) με το cyanogenmod 11 του maclaw που έβαλα για δοκιμή δεν μου προσέφερε τίποτα που να μην το έχω ήδη - προφανώς αν ερχόταν επίσημα, καλοδεχούμενη. Για το knox δεν έχω ιδέα τι παίζει στις πειραγμένες εκδόσεις για το κινητό μας, γενικά πάντως είναι όπως τα λέει ο Η. για τις επίσημες.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  9. #219
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    πήρα τελικά το σαμσουν καλαξι άσε 3
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #220
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Εμένα σήμερα μου στείλανε το moto g και επειδή είναι το πρώτο android έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα antivirus? Πήγα να βάλω ένα music player και μόνο πρόσβαση στον ιατρικό φάκελο δεν ζήταγε. Η πλάκα είναι πως κ το Zoner πχ ζητάει εντοπισμό gps??

  11. #221
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by Heimaa View Post
    έχω το ίδιο τελέφωνο, να ρουτάρεις
    το έκανα!

    βασική ερώτηση πριν προχωρήσω σε ξεκαθάρισμα. έστω ότι σβήνω τις μαλακίες της samsung και κάτι άχρηστα φιτσουρς τύπου live wallpaper και έστω ότι 2 μήνες μετά υπάρχει ανάγκη και κόψιμο να το πάω για σέρβις και του κάνω το unroot, δεν θα είναι προφανές ότι το πείραξα εφόσον θα λείπουν τα πάντα από μέσα;

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  12. #222
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by funishment View Post
    Quote Originally Posted by Heimaa View Post
    έχω το ίδιο τελέφωνο, να ρουτάρεις
    το έκανα!

    βασική ερώτηση πριν προχωρήσω σε ξεκαθάρισμα. έστω ότι σβήνω τις μαλακίες της samsung και κάτι άχρηστα φιτσουρς τύπου live wallpaper και έστω ότι 2 μήνες μετά υπάρχει ανάγκη και κόψιμο να το πάω για σέρβις και του κάνω το unroot, δεν θα είναι προφανές ότι το πείραξα εφόσον θα λείπουν τα πάντα από μέσα;
    Θα πάμε μαζί και αν σου πουν τίποτα τους σπάμε τα μουτρα

    (πάντως λογικά μόλις το κάνεις unroot του βαράς ένα reset και θα φορτώσει ότι "πρέπει" να έχει ... μπορεί και όχι, ας πουν οι ειδικοί )
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #223
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Quote Originally Posted by funishment View Post
    Quote Originally Posted by Heimaa View Post
    έχω το ίδιο τελέφωνο, να ρουτάρεις
    το έκανα!

    βασική ερώτηση πριν προχωρήσω σε ξεκαθάρισμα. έστω ότι σβήνω τις μαλακίες της samsung και κάτι άχρηστα φιτσουρς τύπου live wallpaper και έστω ότι 2 μήνες μετά υπάρχει ανάγκη και κόψιμο να το πάω για σέρβις και του κάνω το unroot, δεν θα είναι προφανές ότι το πείραξα εφόσον θα λείπουν τα πάντα από μέσα;
    ναι φυσικά και φαίνεται, γι' αυτό και λέει
    - Unroot
    Aν για κάποιο λόγο δε θέλεις πια να είσαι root, π.χ. πρέπει να το επιστρέψεις για service, απλά μπες στην εφαρμογή SuperSU, πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε Full Unroot. Αυτό ήτανε, δεν είσαι πια root.
    (Εννοείται ότι έχεις πρώτα αφαιρέσει ότι πειράγματα έκανες όσο ήσουν root...)
    Θα κατεβάσεις την official rom από το http://www.sammobile.com/ (θέλει register), και θα κάνεις την ίδια διαδικασία, περνώντας την στο κινητό. Επίσης θα πρέπει να μηδενιστεί ο flash counter (μετρητής που δείχνει αν έχεις περάσει custom rom. τον μετρητή τον βλέπεις μόνο από download mode. σε download mode μπαίνουμε πατώντας Power, Volume down και το φυσικό πλήκτρο κάτω από την οθόνη) - εμένα γράφει 9, μόλις το κοίταξα λολ.


    Ένα γενικό βίντεο του πώς γίνεται
    https://www.youtube.com/watch?v=rX6_fDHvS48

    Για να μηδενιστεί ο μετρητής χρησιμοποιούμε το Triangle Away. http://forum.xda-developers.com/gala...v3-10-t1494114
    Θα το μελετήσω λίγο τι παίζει με το δικό μας ακριβώς, και λογικά θα το δοκιμάσω κιόλας και σου λέω αποτελέσματα.



    edit: Δούλεψε μια χαρά, ακόμα και με τη rooted rom που έχω από τον οδηγό. Δεν πέρασα δηλαδή official. Αν το πήγαινα για service πάντως, θα πέρναγα official για το 100%. Τι έκανα: Κατέβασα από xda το Triangle Away, εγκατάσταση, run, παραχώρηση root, στο menu απλά επιλέγεις reset flash counter, confirm, done. Reboot. Μετά απενεργοποίησα και μπήκα σε download mode να τσεκάρω τον counter, όλα καλά.

    Επίσης διάβασα πως ο flash counter δεν μετράει όταν περνάς official Roms.


    Quote Originally Posted by cromags View Post
    Εμένα σήμερα μου στείλανε το moto g και επειδή είναι το πρώτο android έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα antivirus? Πήγα να βάλω ένα music player και μόνο πρόσβαση στον ιατρικό φάκελο δεν ζήταγε. Η πλάκα είναι πως κ το Zoner πχ ζητάει εντοπισμό gps??
    αν και έχουν περάσει μέρες, τώρα το είδα. δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. πάρα πολλές εφαρμογές είναι ύποπτες και χάνεται η μπάλα με τα δικαιώματα. αν δεν κάνω λάθος όμως, αν είσαι root, με την εφαρμογή Lucky Patcher (δεν υπάρχει στο play) μπορείς να αλλάξεις τα δικαιώματα των εφαρμογών. χοντρό φακέλωμα γενικά από τις εφαρμογές. και εσύ να προσέχεις, μπορεί να φακελωθείς από άλλον, κάποιον φίλο σου πχ. δεν το γλιτώνεις γενικά. βλέπεις πχ εφαρμογή για φωτογραφίες να ζητάει κινητά, sms, gps location, παπάρια και σκατά στα μούτρα τους. εγώ αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιώ το κινητό όπως το pc, με δεδομένο βέβαια το όποιο φακέλωμα: βάζω μόνο τις απαραίτητες για μένα εφαρμογές και τέλος. Ούτε δοκιμές, ούτε εφαρμογές "κλανιά είναι αστείο" που βλέπω στο play. Gps, whatsapp/viber/skype κλπ και μερικές ακόμα. Antivirus δεν χρειάζεσαι γενικά για απλή χρήση, μόνο πόρους τρώνε.
    Last edited by Heimaa; 25-02-2014 at 16:47.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  14. #224
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    όλα τα πινκς!

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  15. #225
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    τώρα το είδα, pm
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

Similar Threads

  1. Αγορά Projector.
    By Tonosalata in forum PC & Games
    Replies: 14
    Last Post: 26-12-2010, 21:12
  2. Αγορά Drums
    By Drumsick in forum Musicians Chat
    Replies: 97
    Last Post: 20-11-2010, 20:30
  3. Αγορα Λαπτοπ
    By jack the ripper in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2009, 13:39
  4. Κινεζικη Αγορα
    By Strasnic in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-2008, 17:33
  5. Internet μέσω κινητού
    By Dragonlord in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2004, 16:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •