Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819
Results 271 to 277 of 277

Thread: ΠΟΥΣΤΗΔΟΙ

  1. #271
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Να αλαφρύνω λίγο το κλίμα;

    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #272
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    τώρα για τα κοινωνικά πρότυπα, πρόβλημα της κοινωνίας. αν οι υπόλοιποι γονείς δεν μπορούν να μάθουν στα μυξιάρικά τους να είναι ανεκτικά και να μην κοροϊδεύουν τα παιδιά των gay, δεν είναι υπεύθυνοι οι δεύτεροι. κι εγώ μπόμπιρας κορόιδευα τα αλβανάκια μέχρι που η μάνα μού 'σκασε φάπα (ίσως κι επειδή ο παππούς μου ήταν αλβανός, true story).
    Αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον επιχείρημα και μάλιστα το αναφέρει και ο Louis CK σε ένα routine του. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι καθόλου έτσι. Ή τουλάχιστον απευθύνεται σε μια κοινωνία όπως της Νέας Υόρκης στην οποία και κατοικεί. Στην Ελληνική κοινωνία, καθώς και πολλές άλλες, ο γονιός δεν μπορεί να εξηγήσει τη διαφορετικότητα όχι λόγω ανικανότητας, αλλά επειδή ο ίδιος είναι προκατειλημμένος αρνητικά απέναντί της. Εσένα η μάνα σου σου έσκασε τη φάπα επειδή είσαι Αλβανομούρης, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Η υπόλοιπη κοινωνία, ειδικά τότε, ήταν σε φάση "τί θα κάνεις με τη Λίντα, Βαγγέλη" όσον αφορά τους Αλβανούς. Εξ' άλλου η συμπεριφορά των παιδιών απέναντι στο "ξένο" ή το "διαφορετικό" πολλές φορές αντανακλά τις αντίστοιχες προκαταλήψεις του οικογενειακού τους περιβάλλοντος.
    άρα φταίγαν οι αλβανοί που μας κουβαλήθηκαν επειδή δεν ήμασταν έτοιμοι ακόμα να τους δεχτούμε;

  3. #273
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεν είναι ανάγκη να "φταίει κάποιος". Εν προκειμένω μιλάμε για κάτι που θα γινόταν έτσι κι αλλιώς. Έχεις μια κοινωνία που δεν είναι καλλιεργημένη αρκετά, με έντονα ρατσιστικά χαρακτηριστικά και σε αυτήν βάζεις ένα μάτσο ξένους. Οι οποίοι σίγουρα δεν φταίνε γιατί έρχονται για τους δικούς τους λόγους. Ε, τί περιμένεις να γίνει; Στην τελική το επιχείρημά σου, αναιρείται από μόνο του από τη στιγμή που παραδέχεσαι ότι ήσουν ιδιαίτερη περίπτωση.

    Αν θες ντε και καλά να φταίει κάποιος τότε ναι, αυτός που φταίει είναι ο ακαλλιέργητος. Όμως όταν το κάνεις αυτό και θεωρείς ότι ο ακαλλιέργητος και η κοινωνία ολόκληρη εφόσον "φταίει" πρέπει μόνη της να αλλάξει, δεν καταφέρνεις τπτ. Πότε δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο.

  4. #274
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Good Son, η λογική που ανέπτυξε ο φάντομ δεν βρίσκει την εφαρμογή της στη Νέα Υόρκη. Αφορά κάθε τόπο και κάθε εποχή. Σήμερα μάλιστα, αφορά πολύ περισσότερο λιγότερο "προοδευτικές" περιοχές και η Νέα Υόρκη είναι ακριβώς η περίπτωση που δικαιολογεί αυτό το σκεπτικό. Στη Ν.Υ. η κατάσταση δεν ήταν πάντα η ίδια, χρειάστηκαν οι συγκρούσεις που οδήγησαν στο Στόουνγουωλ και από εκεί και άλλες συγκρούσεις που οδήγησαν σε περαιτέρω εξέλιξη του ζητήματος. Κάθε τέτοια αλλαγή επέρχεται αναγκαία μέσω της συνύπαρξης ομάδων με διαφορετικά συμφέροντα, η πλευρά που "φταίει" δεν αλλάζει μόνη της όπως λες (ούτε ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο ο φάντομ), αλλά μέσα από την ανάγκη. Το ίδιο και η ομάδα που διεκδικεί. Την σπρώχνουν οι καταστάσεις να διεκδικήσει -- για παράδειγμα, οι καταστάσεις σε μη αστικές περιοχές είναι λιγότερο ευνοϊκές προς τέτοιες αλλαγές και γι' αυτό αυτές είναι συνήθως μικρότερης κλίμακας και αργοπορημένες. Βάζοντας λοιπόν ένα μάτσο ξένους σε μια ξενοφοβική κοινωνία, αναγκάζεις αυτήν την κοινωνία να αλλάξει. Κρατώντας τους εκτός "γιατί η κοινωνία δεν είναι έτοιμη", απλώς συμβάλεις στη διαιώνιση της μη ετοιμότητάς της, αφού ουσιαστικά αποκλείεις τον παράγοντα που επιφέρει την όποια αλλαγή -- δηλαδή την ύπαρξη του αντίθετου πόλου. Επίσης, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε από ποιους προέρχεται κατά βάση η ένσταση της μη ετοιμότητας όσον αφορά στις ατομικές ελευθερίες διάφορων κοινωνικών ομάδων.
    Last edited by sfinotouvlaki; 11-07-2014 at 11:58.

  5. #275
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεν ξέρω αν φάνηκε έτσι, αλλά δεν είπα πουθενά πως καλό είναι να κρατάμε τις κοινωνίες κλειστές. Αυτό είναι πλήρως κατακριτέο και μεταξύ άλλων οδηγεί σε στασιμότητα, όπως αναφέρθηκε. Λέω είναι ότι δεν μπορείς να περιμένεις άμεσα η κοινωνία να δεχθεί μια "διαφορετική ομάδα". Δεν μπορείς να περιμένεις από τους γονείς να διδάξουν στα παιδιά τους τον σεβασμό στη διαφορετικότητα, γιατί πολύ απλά μπορεί να μην είναι κάτι που το ενστερνίζονται οι ίδιοι. Στο επιχείρημα του Φάντομ ντακ το πρόβλημα δεν είναι ότι η κοινωνία δεν είναι έτοιμη, το πρόβλημα είναι ότι η κοινωνία απαρτίζεται από γονείς που δεν ξέρουν πως να εξηγήσουν. Όπως ακριβώς δεν θα μπορούσαν να εξηγήσουν τι είναι το σεξ στα παιδιά τους και το αφήνουν στο σχολείο. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ και γι αυτό το θεωρώ "εκτός τόπου και εποχής". Μπορεί να κάνω και λάθος. Από την άλλη μπορούμε να πούμε ότι "αφού η κοινωνία είναι τόσο γτπ και αποτελείται από ρατσιστές κλπ, καλά να πάθει". Κάτι που είναι επίσης δεκτό. Αυτό ενισχύεται αν δούμε "από ποιους προέρχεται κατά βάση η ένσταση της μη ετοιμότητας...", οι οποίοι όλοι ξέρουμε ποιοι είναι. Συντηρητικοί και ως επί το πλείστον χαμηλής μόρφωσης και ημιμαθείς άνθρωποι. Όμως κάτι τέτοιο θαρρώ πως μπορεί να οδηγήσει μόνο σε σύγκρουση, γι αυτό και προσωπικά είμαι επιφυλακτικός.

  6. #276
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Δεν ξέρω αν φάνηκε έτσι, αλλά δεν είπα πουθενά πως καλό είναι να κρατάμε τις κοινωνίες κλειστές. Αυτό είναι πλήρως κατακριτέο και μεταξύ άλλων οδηγεί σε στασιμότητα, όπως αναφέρθηκε. Λέω είναι ότι δεν μπορείς να περιμένεις άμεσα η κοινωνία να δεχθεί μια "διαφορετική ομάδα".
    Οκ, δεκτό, προφανώς. Ούτε ο φάντομντακ υποστήριξε κάτι τέτοιο πάντως ή δεν το καταλάβα εγώ τουλάχιστον.


    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Στο επιχείρημα του Φάντομ ντακ το πρόβλημα δεν είναι ότι η κοινωνία δεν είναι έτοιμη, το πρόβλημα είναι ότι η κοινωνία απαρτίζεται από γονείς που δεν ξέρουν πως να εξηγήσουν. Όπως ακριβώς δεν θα μπορούσαν να εξηγήσουν τι είναι το σεξ στα παιδιά τους και το αφήνουν στο σχολείο. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ και γι αυτό το θεωρώ "εκτός τόπου και εποχής". Μπορεί να κάνω και λάθος.
    Νομίζω παίρνεις κυριολεκτικά το "δεν μπορούν να μάθουν στα μυξιάρικά τους". Εμένα μου φαίνεται ότι ως ευκόλως εννοούμενο παραλήφθκε κι ένα "είτε γιατί είναι ανίκανανοι να, είτε γιατί δεν θέλουν αφού είναι προκατειλημμένοι και οι ίδιοι, είτε γιατί οτιδήποτε".

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Από την άλλη μπορούμε να πούμε ότι "αφού η κοινωνία είναι τόσο γτπ και αποτελείται από ρατσιστές κλπ, καλά να πάθει". Κάτι που είναι επίσης δεκτό. Αυτό ενισχύεται αν δούμε "από ποιους προέρχεται κατά βάση η ένσταση της μη ετοιμότητας...", οι οποίοι όλοι ξέρουμε ποιοι είναι. Συντηρητικοί και ως επί το πλείστον χαμηλής μόρφωσης και ημιμαθείς άνθρωποι. Όμως κάτι τέτοιο θαρρώ πως μπορεί να οδηγήσει μόνο σε σύγκρουση, γι αυτό και προσωπικά είμαι επιφυλακτικός.
    Θεωρώ ότι οι χαμηλής μόρφωσης λένε πράγματα όπως αυτά στην παραπάνω φώτο, τα περί μη ετοιμότητας και λοιπά ψευδόανεκτικά είναι τακτική των μορφομένων και συνήθως των πολιτικάντιδων που πρέπει να κρατούν και καμιά πισινή. Το καλά να πάθει η κοινωνία είναι άκυρο, γιατί όσο παραμένει στην τωρινή της κατάσταση, δεν παθαίνει αυτή αλλά η εκάστοτε κοινωνική μειονότητα. Η σύγκρουση είναι μάλλον αναπόφευκτη πάντως, όποια και να είναι η αντιμετώπιση της κοινωνίας από τους θυγόμενους και όσων τους υποστηρίζουν, δεν πρόκειται να αλλάξει μυαλά επειδή ξαφνικά φωτίστηκε. Αν και όσο πιο γρήγορα πεθάνουν οι 40+ τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα να υπάρξει μια κάποια αλλαγή (η οποία περισσότερο τη μορφή αδιαφορίας θα έχει παρά αποδοχής).

  7. #277
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Από τα βάθη της ιστορίας του ER όταν ακόμα είμασταν παιδιά ξεθάβω μόνο και μόνο για να το θέμα Xhamster και τον εμετικό νόμο στην Βόρεια Καρολίνα σχετικά με τους Γκέι και τις τουαλέτες των τρανς



    source

    υπενθυμίζω ότι ο The Boss ακύρωσε συναυλία εκεί για τον ίδιο λόγο
    source

    Ενώ και το NBA το έχει πάρει στραβα
    source
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •