Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 56 of 56

Thread: Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Και η άποψη του ΣΚΑΪ σχετικά:

    Η ειδεχθής πρόταση του «απεχθούς» χρέους
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Το πρόβλημα ξεκινάει όταν οι τραπεζίτες εκμεταλεύονται το παραπάνω για να βουτάνε λεφτά, επειδή ακριβώς ξέρουν πόσο κρίσιμη είναι η παρουσία τους, μπορούν εύκολα να εκβιάζουν.
    Για ποια δάνεια μιλάς συγκεκριμένα; Ελπίζω να μη μιλάς για στεγαστικά.
    E?? to akrivos antitheto, nomizo ksekatharisa oti i VASIKI leitourgeia ton trapezon einai na parexoun pistosi gia ependiseis kai i agora stegis einai xalara i poio simantiki ependisi gia to 95% ton noikokirion. I defterevousa leitourgeia ton tapezon sinistatai sto na metatrepoun mi reustes ependyseis se reustes.

    Ta dio parapano einai aparaitita se mia oikonomia, den prokeitai na ta katakrinei kaneis (ektos an anoikei sto tea party i sto KKE). Xoris stegastika daneia tha eixan idioktito spiti mono oi plousioi.

    To provlima ksekinaei otan oi trapezites mporoun na ekmetaleftoun afti ti leitourgeia gia na paroun bonus. Oi trapezites den noiazontai an katareusei i trapeza pou doulevoun, opote mporoun apla na deinoun daneia deksia ki aristera gia na mazevoun promitheies, syxna adiaforontas gia ta riska pou analamvanoun me ta lefta ton katatheton. Kai to provlima afto den lynetai me kratikopoiiseis (pou einai genikos mia kali idea gia allous logous) giati tote aplos anti na ton pinoun oi metoxoi tha ton pinei to kratos.

    Vasika, tsimpa enan delong:
    http://delong.typepad.com/sdj/2011/0...et-here-1.html
    Σε γενικές γραμμές δε θεωρώ την αδυναμία αποπληρωμής των στεγαστικών δανείων πρόβλημα όσο θεωρώ την παράλογη αύξηση των τιμών σε ακίνητα (συμβαίνει στην Αθήνα ραγδαία τα τελευταία 15 χρόνια). Τι κάνει τα διαμερίσματα πιο ακριβά κάθε μέρα και γιατί εγώ (και ο οποιοσδήποτε) να πάω στη τράπεζα και να καταχρεωθώ;

  3. #48
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Σε γενικές γραμμές δε θεωρώ την αδυναμία αποπληρωμής των στεγαστικών δανείων πρόβλημα όσο θεωρώ την παράλογη αύξηση των τιμών σε ακίνητα (συμβαίνει στην Αθήνα ραγδαία τα τελευταία 15 χρόνια). Τι κάνει τα διαμερίσματα πιο ακριβά κάθε μέρα και γιατί εγώ (και ο οποιοσδήποτε) να πάω στη τράπεζα και να καταχρεωθώ;
    Δεν καταλαβαίνω τι ακριβως ενοείς εδώ... Αν υπάρχει αδυναμία αποπληρωμής στεγαστικών δανείων η οποία είναι μαζική, τότε οι τράπεζες δεν θα μπορούν να επιστρέψουν με τη σειρά τους τα λεφτά που χρωστάνε σε νοικοκυριά/επιχειρήσεις/ταμεία συντάξεων. Δεν μπορεί να μην θεωρείς προβλημα μια τέτοια κατάσταση, προφανώς παίζει κάτι που δεν κατάλαβα ακριβώς.

    Όσον αφορά την αύξηση των τιμών, αυτή ωφείλεται στην αύξηση του πληθισμού - όταν απο τα 1.5 εκατομύρια μεταναστών στην ελλάδα το 1 πηγαίνει στην αθήνα, προφανώς υπάρχει τεράστια ζήτηση για σπίτια. Έτσι ο φοιτητής που παλιά έμενε στην κυψέλη αναγκάζεται να βρεί σπίτι στο γαλάτσι, ο συνταξιούχος που έμενε στο γαλάτσι με τη σειρά του στο μαρούσι κ.ο.κ. μέχρι που στο τέλος όλα τα ενοίκια και η τιμές αγοράς των σπιτιών αυξάνονται σε όλη την Αττική.

    Δεν έχουν σχέση τα στεγαστικά δάνεια. Σαφώς και όταν μπορεί ενας φτωχός να δανειστεί και να αγοράσει σπίτι αυξάνονται οι τιμές των σπιτιών αλλα μειώνονται αντίστοιχα οι τιμές των ενοικίων, γενικώς τα κοινωνικά ωφέλη απο τα στεγαστικά δάνεια ειναι τεράστια και αυτό ειναι ενα αντικείμενο που έχει εξεταστεί απο άπειρους ερευνητές σε όλες της χώρες του κόσμου και δεν γνορίζω ΚΑΝΕΝΑ να απορίπτει το κονσενσους οτι η πρόσβαση σε στεγαστικά δάνεια ειναι ενας μεγάλος παράγοντας μείωσης των ανισοτήτων.

    Το πρόβλημα είναι δημογραφικό - υπάρχουν λίγα σπιτια για τα 5.5 εκατομύρια που θέλουν να ζήσουν στην Αθήνα και δεν υπάρχει κανένα μερος που να μπορούν να χτιστούν αρκετα σπιτια για να ικανοποιήσουν τη ζήτηση. Όσο δεν υπάρχει πολιτική για αποκέντρωση και μετανάστευση οι τιμές θα αυξάνονται, ιδίως όταν θα ενηλικιωθούν τα παιδιά των μεταναστών των 90ς που θα έχουν καλύτερες δουλειές και θα μπορούν να αγοράζουν σπίτια, θα πέσει ακόμα μεγαλύτερη πούτσα στις τιμές (ακόμα και αν υπάρξει προσωρινή κατάρευση λόγω κρίσης).
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Δεν έχει σχέση το ύψος των στεγαστικών δανείων που δίνονται με τις τιμές των ακινήτων;

    Θα με τρελάνεις;

    Αν η όποια τράπεζα δε στηρίξει την αγορά ακινήτων τότε ΠΟΙΟΣ θα το κάνει;

    Δηλαδή αν εγώ και άλλοι 100 μαλάκες ελέγχουμε την αγορά ακινήτων στην Αθήνα, και αν υπάρχει ζήτηση, το ύψος των στεγαστικών δανείων που δίνουν οι τράπεζες ποιος μηχανισμός το καθορίζει αν όχι ο μηχανισμός που έχω στήσει εγώ με τους 100 άλλους μαλάκες; Αν εγώ ζητάω 100.000 ευρώ, επειδή έτσι ΓΟΥΣΤΑΡΩ, επειδή θέλω να πάρω τα λεφτά μου πίσω 1.5x σε λιγότερο από ένα χρόνο από τότε που έχτισα, τι θα πει η τράπεζα στους ανθρώπους που θέλουν δάνειο; "-Α δε μας ενδιαφέρει! Εμείς σας δίνουμε μέχρι 50.000! -Μα, οι τιμές των ακινήτων... -Δε μας ενδιαφέρει!"

    Θέλω να πω, υπάρχει παραλογισμός στο φουλ. Από τη μία οι τράπεζες λέμε ότι θέλουν/οφείλουν/τους συμφέρει να δίνουν στεγαστικά, από την άλλη όμως αν η αγορά είχε μόνο βίλες τι θα γινόταν; Θα δίνανε σε όλους 4 εκατομμύρια δάνειο;

    Δε διαφωνώ πως υπάρχει έλλειψη στην αγορά, ειδικά όταν για κάποιο ηλίθιο λόγο η ζήτηση στα ενοίκια είναι για μικρά σπίτια στα οποία μπορείς να συγκατοικήσεις κιόλας ενώ η προσφορά είναι τεράστια διαμερίσματα με απίστευτα κοινόχρηστα κτλ. Μακάρι η Αθήνα να είχε αστικό σχεδιασμό και να λέγαμε "να μια περιοχή (πχ Τατόι) με φτηνά σπίτια που η πολή μπορεί να επεκταθεί σωστά" αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει... και ούτε πρόκειται ως φαίνεται...

  5. #50
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    για να ξέρετε 9 στις 10 αγοραπωλησίες ακινήτων γίνονται -στα χαρτιά - στην αντικειμενική τους αξία και όχι την εμπορική, σαν αποτέλεσμα η τράπεζα δίνει λεφτά (δάνειο) με βάση την αντικειμενική και όχι την πραγματική.

    Συνεχίστε όμως
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #51
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Δεν έχει σχέση το ύψος των στεγαστικών δανείων που δίνονται με τις τιμές των ακινήτων;

    Θα με τρελάνεις;

    Αν η όποια τράπεζα δε στηρίξει την αγορά ακινήτων τότε ΠΟΙΟΣ θα το κάνει;

    Δηλαδή αν εγώ και άλλοι 100 μαλάκες ελέγχουμε την αγορά ακινήτων στην Αθήνα, και αν υπάρχει ζήτηση, το ύψος των στεγαστικών δανείων που δίνουν οι τράπεζες ποιος μηχανισμός το καθορίζει αν όχι ο μηχανισμός που έχω στήσει εγώ με τους 100 άλλους μαλάκες; Αν εγώ ζητάω 100.000 ευρώ, επειδή έτσι ΓΟΥΣΤΑΡΩ, επειδή θέλω να πάρω τα λεφτά μου πίσω 1.5x σε λιγότερο από ένα χρόνο από τότε που έχτισα, τι θα πει η τράπεζα στους ανθρώπους που θέλουν δάνειο; "-Α δε μας ενδιαφέρει! Εμείς σας δίνουμε μέχρι 50.000! -Μα, οι τιμές των ακινήτων... -Δε μας ενδιαφέρει!"

    Θέλω να πω, υπάρχει παραλογισμός στο φουλ. Από τη μία οι τράπεζες λέμε ότι θέλουν/οφείλουν/τους συμφέρει να δίνουν στεγαστικά, από την άλλη όμως αν η αγορά είχε μόνο βίλες τι θα γινόταν; Θα δίνανε σε όλους 4 εκατομμύρια δάνειο;

    Δε διαφωνώ πως υπάρχει έλλειψη στην αγορά, ειδικά όταν για κάποιο ηλίθιο λόγο η ζήτηση στα ενοίκια είναι για μικρά σπίτια στα οποία μπορείς να συγκατοικήσεις κιόλας ενώ η προσφορά είναι τεράστια διαμερίσματα με απίστευτα κοινόχρηστα κτλ. Μακάρι η Αθήνα να είχε αστικό σχεδιασμό και να λέγαμε "να μια περιοχή (πχ Τατόι) με φτηνά σπίτια που η πολή μπορεί να επεκταθεί σωστά" αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει... και ούτε πρόκειται ως φαίνεται...
    ΟΚ, αυτο που έχεις παρεξηγήσει νομίζω είναι οτι η αγορά ακινήτων δεν είναι αγορα που "4 μαλάκες" καθορίζουν τις τιμές. Τα ακίνητα πωλούνται απο χιλιάδες άτομα, είναι αδύνατο να υπάρξει συννενόηση οτι δεν πουλάμε κάτω απο 100 000 πχ. Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι οτι όταν σε μια πόλη 2.5 εκατομύρια νοικοκυριά ψάχνουν να βολευτούν με 2 εκατομύρια σπίτια, υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση για ενοίκια που ο ιδιοκτήτης προτιμά να ζητά εξωφρενικές τιμές και αν δεν τις βρεί να νοικιάσει το σπίτι σε κάποιον μέχρι να βρεθεί αγοραστής.

    Οι τράπεζες δεν παίζουν ρόλο σε αυτό, μια τράπεζα απλώς κοιτάει αν το εισόδημά σου δικαιολογεί το σπίτι που θες να σου χρημματοδοτήσει. Αν εσύ έχεις εισόδημα που δικαιολογεί σπίτι 50.000 προφανώς δεν θα σου δωσει κανείς δάνειο για να αγοράσεις σπίτι που αξίζει 100 000, στην αμερική που δίναν δάνεια και στην κουτσή μαρία είδες τι έγινε στο τέλος. Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνει η τράπεζα? Να σου δώσει λεφτά για ένα σπίτι που ξέρει οτι ποτέ δεν θα καταφέρεις να αποπληρώσεις?
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Άρα τελικά σπίτι έχουν μόνο οι πλούσιοι; Ναι ή ου;

  8. #53
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Άρα τελικά σπίτι έχουν μόνο οι πλούσιοι; Ναι ή ου;
    Κοιτώντας τα στατιστικά, σαφώς ΟΥ, αλλα το ερώτημα είναι αν χωρίς τα δανεια θα είχαν σπίτι περισσότεροι φτωχοί ή όχι. Και η ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ απάντηση είναι οτι παντού και πάντοτε και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες, η πρόσβαση σε στεγαστικά δάνεια οδηγεί σε μεγαλύτερη ιδιοκτησία ακινήτων σε μη πλούσιους.

    Αυτό δεν σημαίνει οτι με τα στεγαστικά χτίζουν σπίτι όλοι οι φτωχοι, απλώς οτι αν δεν υπήρχαν στεγαστικά, θα υπήρχαν πολύ λιγότεροι φτωχοί με σπιτι.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Άρα τελικά οι τράπεζες είναι διαβολικές σ'αυτό το τομέα (στα στεγαστικά); Ναι ή ου;

    Θα έπρεπε να δώσουν σε όλους δάνειο, αν όχι για να αγοράσουν σπίτι τότε να χτίσουν;

  10. #55
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Άρα τελικά οι τράπεζες είναι διαβολικές σ'αυτό το τομέα (στα στεγαστικά); Ναι ή ου;

    Θα έπρεπε να δώσουν σε όλους δάνειο, αν όχι για να αγοράσουν σπίτι τότε να χτίσουν;
    Είναι διαβολικές επειδή - απόσο μου λένε, μη βαράτε αν κάνω λάθος - βάζουν περίεργους όρους και ψιλά γράμματα και άλλα τέτοια ωραία, όχι γιατι δεν δίνουν δάνεια. Τα δάνεια στους φτωχούς πρέπει να τα επιδοτεί το κράτος και όχι οι τράπεζες γιατι αν γίνει το δεύτερο (όπως στην αμερική με τις φανι και φρέντι) τρώνε 20 άτομα και στο τέλος τον πίνει όλος ο πλανήτης εκτός απο την κίνα.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  11. #56
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Bump, lol!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •