Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56

Thread: Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου

    Έκκληση για σχηματισμό επιτροπής λογιστικού ελέγχου επί του ελληνικού δημόσιου χρέους

    Οι υπογράφοντες πιστεύουμε ότι υπάρχει επιτακτική ανάγκη να δημιουργηθεί Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου (ΕΛΕ) η οποία θα εξετάσει το ελληνικό δημόσιο χρέος. Η τρέχουσα πολιτική της ΕΕ και του ΔΝΤ για την αντιμετώπιση του δημόσιου χρέους έχει επιφέρει μεγάλο κοινωνικό κόστος στην Ελλάδα. Κατά συνέπεια ο ελληνικός λαός έχει δημοκρατικό δικαίωμα να απαιτήσει πλήρη πληροφόρηση όσον αφορά το χρέος που είναι δημόσιο, ή εγγυημένο από το κράτος.
    Τα υπόλοιπα εδώ.
    Last edited by ubu; 08-04-2011 at 00:29.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  2. #2
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    οι κνιτες προχτες στη συνελευση ειπαν οτι η επιτροπη λογιστικου ελεγχου ειναι ρεφορμιστικη και αποσκοπει στη συγκαλυψη των ενοχων και την αποκρυψη του πραγματικου χρεους.

  3. #3
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    λολολολολ οι ναρίτες να δεις τι λένε.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  4. #4

    Default

    Η ανταρσύα πάντως έχει πάρει θέση υπέρ της ΕΛΕ (με επιφυλάξεις). Εμένα μου φαίνεται πως ό,τι κάνει συνείδηση στις λαϊκές μάζες ότι έστω μέρος του χρέους είναι παράνομο και δεν πρέπει να το πληρώσουμε καλό είναι. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από το από ποιους θα γίνει, τι λογική θα έχει η προσέγγισή τους κοκ. Δεν το βλέπω σαν τον τελικό στόχο, αλλά εδώ που είμαστε, που οι περισσότεροι νομίζουν ότι αφού "τα φάγαμε" πρέπει να τα πληρώσουμε, νομίζω είναι βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Η κριτική γίνεται με τη λογική ότι, αν βγάλεις παράνομο ένα μέρος του χρέους, τότε αναγνωρίζεις ως νόμιμο το υπόλοιπο. Για μένα δεν είναι ασυνεπές να πεις "ορίστε, ακόμα και σύμφωνα με τους κανόνες της αστικής οικονομίας το 60% του χρέους είναι παράνομο" χωρίς να επικεντρωθείς στο υπόλοιπο - για το οποίο σηκώνει μεγαααάλη συζήτηση αν μας συμφέρει περισσότερο να το αναγνωρίσουμε ή όχι, πρέπει να δούμε τι δεδομένη στιγμή ποιες θα είναι οι συνέπειες και για τα δύο ενδεχόμενα και αναλόγως να πράξουμε, γιατί αν η ολική άρνηση (ακόμα κι αν ιδεολογικά συμφωνούμε) φέρει τα λαϊκά στρώματα σε χειρότερη μοίρα για αρκετά χρόνια τότε πηγαίνει την υπόθεσή μας πίσω και αφήνει το έδαφος στη δεξιά να παίξει μπάλα (σε μια δημοκρατική κοινωνία πρέπει να λαμβάνεις σοβαρά υπόψη και τις βραχυπρόθεσμες αντιδράσεις).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #5
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Μια χαρά φάση είναι, αρκεί να μην συμπεριλαμβάνονται και ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ όπως μας έμαθε ότι πρόκειται να γίνει το Debtocracy.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #6
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    ανοίξτε τα βιβλία του χρέους στον Αγγελάκα!
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Πού διαφωνεί το ΝΑΡ;
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  8. #8
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    δε διαφωνεί, απλά δε συμμετέχει. στηρίζει από απόσταση, με τη λογική ότι καλύτερα αυτό να γίνει από σωματεία κ.λπ. παρά από τον μπαντιού και τον αλαβάνο (λέμε τώρα). επίσης δεν ξέρεις πώς θα καταλήξει αυτό το πράγμα.

    και εγώ λέω ότι έχω βαρεθεί κάθε πούτσα τύπου αριστερό βήμα, οικονομολόγοι, ΕΛΕ για να παίζει ο λαπαβίτσας και ο καζάκης (που είναι τώρα στη σπίθα, ξερνάω).

  9. #9
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Έτσι, να φτιάξομε μια επιτροπή να ελέγξει τις επιτροπές ναούμε!
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  10. #10
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Ξέρει κανείς κανα λινκ να δηλώσω συμμετοχή για να μετέχω στην επιτροπή?
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  11. #11
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    και εγώ λέω ότι έχω βαρεθεί κάθε πούτσα τύπου αριστερό βήμα, οικονομολόγοι, ΕΛΕ για να παίζει ο λαπαβίτσας και ο καζάκης (που είναι τώρα στη σπίθα, ξερνάω).
    Κανείς δεν λέει ρε να "είσαι" με αυτούς τους τύπους, το ζήτημα είναι να τους αξιοποιείς σαν ΝΑΡ/ΑΝΤΑΡΣΥΑ και σαν κίνημα. Για αυτό που είναι, διανοούμενοι-οικονομολόγοι και όχι πολιτικοί ηγέτες. Και κακά τα ψέματα, χωρίς την κίνηση οικονομολόγων και την ανάδειξη των ζητημάτων του χρέους και της Ευρωζώνης δεν θα μπορούσε να είχε διαμορφώσει το ΝΑΡ και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ το τωρινό πρόγραμμα και την τακτική με αναλυτικό και πειστικό τρόπο. Π.χ. η ανάλυση του Λαπαβίτσα για την κρίση του ευρώ σε βοηθάει να αντιπαλέψεις αστικά ιδεολογήματα, να απαντάς τεκμηριωμένα με στοιχεία κλπ. Αυτό είναι, δεν είναι κάτι άλλο.

  12. #12
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Η ανταρσύα πάντως έχει πάρει θέση υπέρ της ΕΛΕ (με επιφυλάξεις). Εμένα μου φαίνεται πως ό,τι κάνει συνείδηση στις λαϊκές μάζες ότι έστω μέρος του χρέους είναι παράνομο και δεν πρέπει να το πληρώσουμε καλό είναι. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από το από ποιους θα γίνει, τι λογική θα έχει η προσέγγισή τους κοκ. Δεν το βλέπω σαν τον τελικό στόχο, αλλά εδώ που είμαστε, που οι περισσότεροι νομίζουν ότι αφού "τα φάγαμε" πρέπει να τα πληρώσουμε, νομίζω είναι βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Η κριτική γίνεται με τη λογική ότι, αν βγάλεις παράνομο ένα μέρος του χρέους, τότε αναγνωρίζεις ως νόμιμο το υπόλοιπο. Για μένα δεν είναι ασυνεπές να πεις "ορίστε, ακόμα και σύμφωνα με τους κανόνες της αστικής οικονομίας το 60% του χρέους είναι παράνομο" χωρίς να επικεντρωθείς στο υπόλοιπο - για το οποίο σηκώνει μεγαααάλη συζήτηση αν μας συμφέρει περισσότερο να το αναγνωρίσουμε ή όχι, πρέπει να δούμε τι δεδομένη στιγμή ποιες θα είναι οι συνέπειες και για τα δύο ενδεχόμενα και αναλόγως να πράξουμε, γιατί αν η ολική άρνηση (ακόμα κι αν ιδεολογικά συμφωνούμε) φέρει τα λαϊκά στρώματα σε χειρότερη μοίρα για αρκετά χρόνια τότε πηγαίνει την υπόθεσή μας πίσω και αφήνει το έδαφος στη δεξιά να παίξει μπάλα (σε μια δημοκρατική κοινωνία πρέπει να λαμβάνεις σοβαρά υπόψη και τις βραχυπρόθεσμες αντιδράσεις).
    Ναι, όντως μεγάλο κομάτι του χρέους είναι παράνομο, αλλα το κομάτι αυτό αφορά κυρίως εγγυήσεις του δημοσίου για δανεισμό νοσοκομείων. Αν πεις λοιπόν οτι δεν πληρώνουμε το παράνομο χρέος, τοτε πρώτον καταρέουν οι ελληνικές τράπεζες (γιατι τα νοσοκομεία δεν τα δανείζει η σοσιετέ ζενεράλ, οι ελληνικές τράπεζες τα δανείζουν) και μαζί οι καταθέσεις σας, ασε που μετά κανείς δεν θα δανείζει νοσοκομεία.

    Το 90% του ελληνικόυ χρέους υπόκειται στην ελληνική νομοθεσία, αμα γουστάρει ο γιωργάκης το σβήνει όλο με ένα νόμο απολύτως νόμιμα. Συνηδητοποίησε οτι το χρέος άνετα σβήνεται, το θέμα είναι όμως οτι αν θα το σβήσει, ποιός θα επιστρέψει τα λευτά στους καταθέτες των τραπεζών οταν αυτές θα καταρεύσουν καθως και στα ασφαλιστικά ταμεία?
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  13. #13

    Default

    για να μην πούμε για τις συνταξιούχες γιαγιάδες στη Νορβηγία!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #14
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    για να μην πούμε για τις συνταξιούχες γιαγιάδες στη Νορβηγία!
    Οι συνταξιουχες νορβηγεζες δεν θα πεινασουν, κατσε όμως να μεινουν τα νοσοκομεια χωρις δυνατοτητα δανεισμού και θα δεις τι πλάκα έχει, εγχειρήσεις χωρίς αναισθησία α λα Βιτγκενστάιν να γουστάρουμε!! Γιατί σε χαλάει η λύση κατωριμου: Απολύεις 15 χιλιάδες μπάτσους, 30 χιλιάδες παπάδες και με τα λεφτά χρηματοδοτείς τα νοσοκομεία?

    Επίσης το να βγεις και να πεις "δεν πληρώνω γιατι δεν έχω" είναι κατανοητό, το να λες μαλακίες του στυλ "ελα μωρε, παράνομο ήταν" παραπέμπει σε χασοδίκηδες τρίτης κατηγορίας.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  15. #15
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ή να τους αφήσεις να ψοφήσουνε όπως στην ισλανδία αντί να χρεώνεις τις επόμενες γενιές για να στηρίξεις τους τραπεζίτες/επενδυτές και όλο το συνάφι που εξαρτάται από αυτούς
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •