Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 195

Thread: CRISIS PAY THE DEBTOCRACY

  1. #16
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εντάξει, πάλι καλά που έχεις εσύ και, όπως σου εξέθεσα εγώ την ανάλυσή μου, ήρθες να εκθέσεις κι εσύ αυτές που αναφέρεις και να ανταλλάξουμε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ επιχειρήματα. Πάντα τέτοια!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #17
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    εκει ειναι το αστειο, κανεις το ιδιο ανιδεο πραγμα που εκανες πριν μερικα χρονια μιλωντας για παιδεια. θεωρεις πως οτι σου διδαξε ο καθε παπαρας, οτι διαβασες απ'τον καθε μαλακα ειναι σωστο. εισαι ανικανος να ελεγξεις εστω και στο ελαχιστο το πως διαμορφωνεται η καθε θεωρια (και πριν πεις μαλακια, αυτο ισχυει και για τις θετικες επιστημες και για τα παντα), εισαι κοινως ανικανος να εχεις οποιαδηποτε κριτικη σκεψη.

    οσο για τα οικονομικα σου, ακομα και για φτηνη φιλελευθερη οικονομολογια ειναι κουτσουρεμενη, ποσταρεις τα σκονακια που κρατησες για μακροοικονομικη Ι.

    <-- χωρις να την εχω παρακολουθησει ποτε την περασα με μιαμιση ωρα διαβασμα, με 7 σε εξεταστικη που εγινε σφαγιτσα. επειδη ειναι για τον πουτσο. σαν εσενα. κι εγω ειμαι γαματος. δεν φτανει ο φριντμαν κι ο σαμιουελσον κοπελια, θελει μαρξ η ιστορια.
    this is radio freedom.

  3. #18
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν «εξέθεσες κάποια ανάλυση», αν μιλάμε για το μπλογκ σου και για ό,τι λες εδώ, πέταξες έναν οχετό από ασυνάρτητες μικροαστικές φοβίες με ένα κάλυμμα πολιτικής στάσης. Πιο ενδιαφέρον στο μπλογκ σου και στο ύφος σου είναι μια ψυχαναλυτική ματιά για το τι σταυρό μπορεί να κουβαλάει κάποιος, γιατί να γράφει μονίμως σε κατάσταση λεκτικού αμοκ, από τι σοϊ κομπλεξ μπορείς να γίνεις ένα μικροαστικό τέρας που μισεί τόσο θανάσιμα την αριστερά και άλλα τέτοια.

    Θα σου πρότεινα για αρχή να φτιάξεις ένα μπλογκ με τίτλο «O Dythor Στο Ντιβάνι» © και να παρουσιάζεις ιστορίες από την παιδική σου ηλικία και την σχέση σου με τον πατέρα σου.

  4. #19
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Το έχει απαντήσει ήδη ο χρήστης Κάλκη νομίζω, δεν είναι ο πατέρας μου, μου πήδαγαν τις γκόμενες! Στα δικά μας και πέρα απ' το γούστο που κάνουμε όλοι μαζί μ' αυτά που γράφεις φαντάζομαι ότι σαν άθεος γυαλάκιας που χύνει σε γυαλάκια δεν θα έχεις πρόβλημα να κάνεις σκόνη τις ασυνάρτητες θεωρίες μου με ένα αριστερό-ένα δεξί, στο γόνατο.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  5. #20
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    η αληθεια ειναι οτι κανουμε πολυ σικ ξεκατινιασμα
    this is radio freedom.

  6. #21
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εδώ ο άλλος κατάλαβε ότι μισώ την αριστερά. Λυσσάχτε κοριτσόπουλα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  7. #22
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    ένα αριστερό-ένα δεξί, στο γόνατο.
    Δε ξέρω τι είναι αυτό, φαντάζομαι κάτι βίαιο! Σαν άθεος γυαλάκιας που χύνει σε γυαλάκια και συνάμα ικανοποιητικά καταρτισμένος νέος σε ζητήματα πολιτικής οικονομίας από την μαρξική σκοπιά, πάντως, μπορώ να σε βοηθήσω θερμά σε όποιες απορίες έχεις ή να σου προσφέρω το ερέθισμα, τις κατευθύνσεις για το που θα ψάξεις, που θα εξερευνήσεις. Ας γίνει αυτό το Thread ένα Νήμα για μια νέα αρχή, ένα άλλο ξεκίνημα, μια νέα αναζήτηση, ένας πλοηγός για τα πιό δύσβατα μονοπάτια της γνώσης. Θέμη, έλα να καμώσουμε μαζί τις ράγες για να τσουλήσουμε και πάλι αυτό το παλιό, κουρασμένο, αποπροσανατολισμένο τρένο, τη μάνα σου.

  8. #23
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εσένα περίμενα παλιομα-

    Εντάξει. Πες μου Σπύρο. Τι να διαβάσω. Μόνη απαραίτητη προϋπόθεση να έχει μαθηματικά, συναρτήσεις και διαγράμματα κι όχι λογάκια και κατεβατά αυτό που θα μου δώσεις.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  9. #24
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    πληρωμένη απάντηση στη θέση ενός ηλίθιου.

  10. #25
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Γαμώ την Παναγία σου την Παρθένα, το Χριστό σου, τη Μανούλα σου, το Πρώτος Έτος, Ό,τι Αγαπάς κι Ό,τι Λατρεύεις, είσαι (έχεις γίνει) ο πιο αντιπαθητικός μαλάκας του φόρουμ (καλά έχεις ακόμα δρόμο αλλά το παλεύεις).
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #26
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    καλο diss σου εκανε εδω που τα λεμε.

    για αυτους που βαριουνται να κλικαρουν το λινκ του αγκοραφομπικ, ειναι ενα λινκ στην πρωτοπορια για την "τεραστια κοινωνικη σημασια των βλακων" που παραθετει ο νταηθορ στην αρχη του ποστ του. Η περιγραφη του βιβλιου ξεκιναει:
    Ένα από τα ριζοσπαστικότερα πνεύματα της δεξιάς κατά τη διάρκεια του μεσοπολέμου υπήρξε ο κοινωνιολόγος Ευάγγελος Λεμπέσης (1906- 1968 ), ο οποίος είχε την πρωτοτυπία να μην προϋπηρετήσει (όπως οι περισσότεροι θεωρητικοί της συντήρησεις) στο χώρο της Άκρας Αριστεράς.
    this is radio freedom.

  12. #27
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Γαμώ την Παναγία σου την Παρθένα, το Χριστό σου, τη Μανούλα σου, το Πρώτος Έτος, Ό,τι Αγαπάς κι Ό,τι Λατρεύεις, είσαι (έχεις γίνει) ο πιο αντιπαθητικός μαλάκας του φόρουμ (καλά έχεις ακόμα δρόμο αλλά το παλεύεις).
    Έλα να σου πει το πρώτο έτος πως γαμεί φλώρους με μουστάκι σαν την πάρτη σου.

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Dythor, πρώτο έτος είσαι είπαμε; Στη θέση σου θα ξεκινούσα με κάτι τέτοιο:

    http://www.perizitito.gr/product.php?productid=99537

    Δύο τόμοι είναι, ένας κάθε εξάμηνο.

    Agoraphobic_S.I, πώς τους γαμεί αλήθεια; Θέλουμε να ξέρουμε.

  14. #29
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    ΕΤΣΙ


  15. #30
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    Προσωπικά δηλώνω πλήρη άγνοια στην οικονομική επιστήμη, καθώς επίσης ότι μου φαίνεται παντελώς βαρετή. Αυτό ακριβώς το σκοπό έχει και ο Καζάκης, ο Λαπαβίτσας και το παραπάνω ντοκυμαντέρ, μεταξύ άλλων, να κάνουν λιανά τι σημαίνει κρίση, πώς μας επηρεάζουν οι επιλογές της πολιτικής ηγεσίας και ποιες εναλλακτικές υπάρχουν.

    Δεν έχω σκοπό να μπω στην ΑΣΟΕΕ και δεν έχω σκοπό να διαβάσω το Κεφάλαιο για να επιβεβαιώσω αν έχουν δίκιο ή όχι, προτιμώ να αφιερώσω αυτό τον χρόνο σε άλλα πράγματα. Αυτό δεν με αποτρέπει από το να διαμορφώσω γνώμη για ένα θέμα που με αφορά τόσο άμεσα. Ας μην τα καταλάβω όλα, δεν πειράζει, ας πιάσω μόνο τις αδρές γραμμές του τι συμβαίνει, μου αρκεί.
    Κακήν κακώς. Δε περιμένω να γίνουμε όλοι οικονομολόγοι, αλλά χωρίς κάποιες στοιχειώδεις εισαγωγικές γνώσεις που σου επιτρέπουν να ψάξεις ένα θέμα λίγο παραπάνω όταν χρειαστεί, πώς δέχεσαι μία άποψη όπως αυτή που παρουσιάζεται στο Debtocracy; Επειδή σου ακούγεται ωραία ή επειδή συμφωνεί με τις δικές σου προκαταλήψεις; Πόσω μάλλον να υιοθετείς π.χ. τον σοσιαλισμό χωρίς να έχεις διαβάσει το Κεφάλαιο, δηλ. να υιοθετείς κάτι για το οποίο έχεις πληροφόρηση μόνο από τρίτες πηγές.

    Αν δεν έχεις χρόνο να αφιερώσεις σε ενα θέμα, το αξιοπρεπές είναι να παραδέχεσαι ότι δεν έχεις κάποια χρήσιμη, διαμορφωμένη άποψη επ' αυτού.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. [Documentary] Debtocracy (2011)
    By ubu in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 113
    Last Post: 19-02-2012, 01:05
  2. Replies: 25
    Last Post: 26-05-2010, 13:03
  3. Steve Grimmett - Personal Crisis (2007)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-2008, 14:53
  4. Crisis
    By Harbinger of Death in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2005, 17:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •