Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 114

Thread: Debtocracy (2011)

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default Debtocracy (2011)



    Ντοκυμαντέρ γύρω από την κρίση, ανεξάρτητη παραγωγή που χρηματοδοτήθηκε από συνεισφορές μέσω PayPal και τραπεζικών καταθέσεων. Έχουν ανεβάσει όλα τα οικονομικά στοιχεία (έξοδα - συνεισφορές) στο site. Το ντοκυμαντέρ σύντομα θα διατίθεται δωρεάν χωρίς περιορισμούς στη χρήση. Κύριος συντελεστής είναι ο Άρης Χατζηστεφάνου που κάνει το Infowar στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ (παλιότερα και στην τηλεόραση).

    www.debtocracy.gr
    Last edited by Kaserinos; 12-04-2011 at 20:21.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  2. #2
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Στην ωρα του βγηκε ε. Γαμω.

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Τελειώνει κάποια στιγμή μέσα στον Απρίλη. Πρόκειται για εξαιρετική δουλειά.

  4. #4
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Αναμενουμε λοιπον.

  5. #5

    Default

    το έχω πάρει γραμμή εδώ και κανένα μήνα. φαίνεται εξαιρετική προσπάθεια, μακάρι να τους βγήκε καλό. ελπίζω να έκριναν σκόπιμο να συμπεριλάβουν και την άλλη άποψη, την "κατώριμη". το να λέμε μόνο για τους νταβατζήδες του κεφαλαίου και να ρίχνουμε το ανάθεμα στην ευρώπη για να χαιρόμαστε μόνοι μας, δεν έχει νόημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Δε νομίζω να έχουν συμπεριλάβει και την άλλη άποψη. Κρίνοντας από το τρέιλερ αλλά και από τις άλλες δουλειές του Χατζηστεφάνου πρόκειται για στρατευμένο ντοκυμαντέρ που δεν κρατά ίσες αποστάσεις. Ο σκοπός του είναι ακριβώς να καταρρίψει αυτή την άλλη άποψη. Το οποίο είναι και λογικότατο, δεδομένου ότι η άλλη άποψη, εν προκειμένω, είναι και η επίσημη άποψη του κράτους και των ΜΜΕ η οποία παρουσιάζεται παντού, πάντα, σε όλους τους τόνους και όλες τις αποχρώσεις. Οπότε όταν η συζήτηση περί εξόδου από την κρίση μονοπωλείται από μία και μόνο πιθανή λύση και εσύ διαφωνείς με αυτή δεν έχει νόημα να κάνεις ένα ντοκυμαντέρ (ή να γράψεις ένα βιβλίο κ.ο.κ) που να παρουσιάζει όλες τις απόψεις για λόγους πολυφωνίας και αντικειμενικότητας αλλά τελικά να μένεις ουδέτερος. Οι Πρετεντέρηδες όταν αναπαράγουν την επίσημη γραμμή ΠΑΣΟΚ, ΕΕ και ΔΝΤ κάνουν πολιτική, δεν είναι αντικειμενικοί και ουδέτεροι, κι ας λένε ότι είναι. Έτσι και το εν λόγω ντοκυμαντέρ, κάνει πολιτική, αλλά από το άλλο στρατόπεδο.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  7. #7

    Default

    Δε θέλω να κρατάει ίσες αποστάσεις. Θέλω να δείχνει ποιος είναι απέναντι. Κάτι σαν κι αυτό.



  8. #8
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Ελλην Ανδρομεδιος λεει.

  9. #9
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    και απολύθηκε ο Χατζηστεφάνου από τον ΣΚΑΙ
    .
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  10. #10
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    χωρίς να είμαι πεπεισμένος οτι φταίει αυτο, ε δε θα μου φαινόταν περίεργο ο παπαδημητρίου, ο εκπρόσωπος της Eurobank, να το έκανε λόγω "πεποιθήσεων".

  11. #11
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    πιο πολύ φταίει ότι είναι από τους ελάχιστους που δεν υπέγραψε ατομική σύμβαση εργασίας με μείωση μισθού, όπως λέει ο δικός σου.

    παραμένει "ωραία" η σύμπτωση με το debtocracy πάντως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Άλλοι που δεν υπέγραψαν ήταν οι της Ελληνοφρένειας, οι οποίοι είναι επίσης εκτός γραμμής, αλλά μάλλον σε αυτή την περίπτωση υπερίσχυσε η ακροαματικότητα. Εκτός αν κάνει την έκπληξη ο Αλαφούζος και τους στείλει και αυτούς.

    Κρίμα, πολύ ωραία εκπομπή το Infowar, είναι όλες ανεβασμένες στο site του ΣΚΑΪ για όποιον ενδιαφέρεται.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  13. #13
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Στο θέμα των ίσων αποστάσεων, συμφωνώ με κρις_μπος (θενξ για το λινκ, εξαιρετικό φαίνεται όσο είδα). Παρόμοιο παράδειγμα ήταν και τα 2 επεισόδια του Εξάντα για την Αργεντινή. Και μάλιστα το θεωρώ ιδανικό γιατί παρουσιάζοντας την άλλη άποψη (δεν σημαίνει ότι την υποστηρίζεις) μέσα στην ιστορία αναφέρθηκε πως μεταξύ των φοβερών αλλαγών και λύσεων υπάρχει και ο υπεραυξημένος πληθωρισμός. ...Σε ένα στρατευμένο ντοκυμαντέρ δε θα υπήρχαν αρνητικά = προπαγάνδα λίγο πολύ.

    Επίσης αυτό, ότι και να γίνει, όποιο πολιτικό σύστημα κιαν εφαρμοστεί, όσο βασίζονται οι ιδέες σε αυτό το σύστημα οικονομίας θα υπάρχουν υπέρ και κατά. Εκτός αν αποκοπείς εντελώς απ'τη παγκόσμια οικονομία και έχεις το δικό σου σύστημα φτιαγμένο απ'την αρχή, υπηρετώντας τις δικές σου αρχές. Οπότε, Dythor, δεν είναι βαρετά τα οικονομικά όπως είπε ο Ubu, είναι ανώφελα - εφ'όσον μπαίνεις στο trip να συζητήσεις για όρους και options ενός συστήματος που εξ'αρχής δημιουργήθηκε για να ωφελούνται κάποιοι λίγοι. Ακόμα και στον κομμουνισμό! (όπως έχει εφαρμοστεί ως τώρα έστω) Οπότε ειδικότες, οικονομολόγοι και χίλιεςδυό παπαργιές δε μου λένε εμένα τίποτα όσο διαφωνώ με το τραπεζικοκινούμενο σύστημα εξ'αρχής. Επιστροφή στις ρίζες: trueque και άμεση δημοκρατία ρε μνια!


    και κάποιος να φτιάξει ένα λυσσάρι για τις χαζοσοβιετικές random questions που μόνο το Ταμαγκόθι κι ο Ντράγκον ξέρουν να απαντήσουν.




    ■■

  14. #14
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Οντοπικ, Τετάρτη 6 Απρίλη στις 20:00 εκτός απροόπτου παίζει Οnline.

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Σπυρέττο ψήνεσαι να μιλήσουμε ρε παιδί μου επί ίσοις όροις για το πως δουλεύει το φώτοσοπ και να πάρουμε και το φίλο μας το φάντομ ντακ να του μάθουμε πώς λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα; Εξηγήστε μου.
    Δεν είμαι γραφίστας ρε μαλάκα. Τα υπόλοιπα Μove στο politics ή στο blog σου να βγάλεις το άχτι σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    bump
    (ανέβηκε)

Similar Threads

  1. DHG ~ 11/3/2011 @ Gagarin 205, Athens
    By commissar in forum Live & Events Talk
    Replies: 83
    Last Post: 19-05-2014, 21:22
  2. Replies: 43
    Last Post: 19-04-2014, 00:25
  3. 2011
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 39
    Last Post: 10-04-2011, 17:36
  4. Replies: 15
    Last Post: 18-03-2011, 11:13
  5. Pro 2011 for ps2
    By Necromanzee Cogent in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 04-01-2011, 03:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •