Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39

Thread: Ωχρά Σπειροχαίτη- Τίτλοι Τέλους

  1. #31

    Default

    εγώ χαίρομαι που σου αρέσουν, δεν είναι και αυτονόητο από το ποστ σου. Το θέμα πέρι έκφρασης είναι λίγο ανούσιο γενικά, είναι σαν να σου δείχνουν ένα κώλο στο σέξιον και εσύ να λες μάπα το στρινγκ. Όμως αρκετοί άνθρωποι έχουνε κάνει κτήμα τους αυτού του είδους το λόγο, δεν είναι ανάγκη ούτε σωστό να απλοποιούνται όλα! (προφανώς η α/α/αριστερά έχει θέμα με αυτό το πράγμα αλλά αυτό με τη καμία δεν είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, σιγά το sui generis)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #32
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Δε ξέρω μωρέ σουι τζενερις και φενγκ σουι εγώ βαριέμαι να διαβάσω και ν' απασχολώ το μυαλό μου με το τι εννοεί εδώ κι όταν το καταλαβαίνω λίγο μετά να είναι κάτι πάναπλο, απολαβές προς κόστος, η ζωή είναι μικρή, τέτοια.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    οι φωνές τους είναι ενοχλητικές και οι δε στίχοι και ο ευρύτερος «λυρισμός» τουλάχιστον κενός αν όχι απαίσιος κι αν όχι αστείος.
    δηλαδή μας λες αυτό το πράμα, και μετά λες bd foxmoor. είναι λίγο αστείο.
    ο φθόγκον τα είπε πολύ καλά.
    οι ωχρά έφτυναν τα πνευμόνια και τις ψυχές τους στο παίξιμο (και στα στούντιο και στις συναυλίες), στους στίχους, στις μελωδίες, στις ερμηνείες. τώρα άμα ο ένας φαλτσάριζε σκούζοντας, ο άλλος έχωνε σόλο χαρντ ροκ γ' εθνικής και γενικά ακούγονταν λίγο τριτοκοσμικοί με τα βιολιά, τα ακορντεόν και τις κιθάρες, τι να λέει.
    ξαναλέω όμως κάτι, η ευθύτητα/ορμή/ενθουσιασμός που είπε πριν ο φθόγκον είναι κενό γράμμα αν αναλυθεί αφηρημένα, αποστασιοποιημένα και απεδαφικοποιημένα, σαν μουσική που βιώνεται ατομικά, μοναχικά, ιντερνετικά. οι συναυλίες των ωχρά σπειροχαίτη ήταν πολιτισμικό βίωμα, σημείο αναφοράς.
    τελοσπάντων ικόνοκλαστ εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ξανακούσεις μερικά τραγούδια γιατί οι μελωδίες τους είναι απ' τις πιο εκφραστικές και παθιασμένες βρε παιδί μου, χαίρονται πολύ που παίζουνε μαζί όλοι γύρω γύρω, πετάνε που και που κάτι στίχους που μυρίζουν αλκοολ από το ίλιον μέχρι την τούμπα.
    εσωτερική διαδρομή, αθήνα, κούφιοι άνθρωποι, κιθάρες, διάβασε με απ' την αρχή, οι στίχοι..

    υγ.
    μαρίλιον, bokomolech?? είχα σχεδόν ξεχάσει ότι υπήρξαν! τόσο επιδραστικοί όσο και υποτιμημένοι

  4. #34
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Πείτε παρ' όλα αυτά από περιέργεια ποιά είναι αυτά τα 5-6 κομμάτια που έχετε στο μυαλό σας όσοι είπατε ότι τους εκτιμάτε.
    του μπαρμπα γιαννη τ. <~~υπεραριστουργημα
    ναγκασακι
    εσωτερικη διαδρομη
    οι κουφιοι ανθρωποι
    καπεταν σαφακας

    και αλλα.
    και λαϊβ οσες φορες τους ειχα δει ηταν απιστευτοι. δεν νομιζω να υπαρχει αλλη μπαντα να με κανει να νιωθω τοσο καλα σε diy live.
    τωρα, θεωρητικα η +τεχνια-, δεν βαριεσαι. λιγο γραφικοι, λιγο πλαισιωμενοι απ'ολο το αναρχοπανηγυρακι αλλα νταξ, ποιος χεστηκε στην τελικη.
    this is radio freedom.

  5. #35
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    Θα φύγω μια μέρα

    αυτό εδώ πατάει κάτω δισκογραφίες. δε ξέρω από ποιές μπάντες, αλλά μιλάμε για απίστευτα δυνατό κομμάτι.

  6. #36
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Συγχρωτίζομαι με φρικιά λόγω των ημερών και ΠΑΛΙ μου έχει κολλήσει αυτή η μαλακία:



    Μου αρέσει και λίγο!

  7. #37
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    δες μήπως σου αρέσει και αυτό (και σε 720p):


  8. #38
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Απο τις καλυτερες ελληνικες μπαντες, παλι καλα που προλαβα να τους δω λαιβ (Δεκεμβρης 2009 στην Παντειο, οικονομικη ενισχυση συλληφθεντων απο Ρεσαλτο).

    Μουσικα/στιχουργικα/αισθητικα για μενα ειναι κορυφαιοι.

    Πολιτικα αν και δεν ταυτιζομαι με τις αποψεις του οφειλω να παραδεχτω οτι εχουν σταθεροτητα στη θεση τους και συνεπεια λογων-πραξης.Σαν ατομα προσωπικα δεν τους ξερω, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια.Θα μπορουσες να τους πεις "κολλημενους" ή "γραφικους" με τα πολιτικα/κινηματικα κλπ αλλα δινουν την αισθηση οτι ειναι 'τρου',πιστευουν πληρως αυτα που πρεσβευουν και μαχονται για τις ιδεες τους.

    Οσο για κορυφαια κομματια ... Παρα πολλα και οσο πιο πολυ τους ακουω τοσο πιο πολλα αγαπημενα κομματια βρισκω. Και τα 3 αλμπουμς ειναι παρα πολυ καλα, με το πρωτο να ξεχωριζει καπως.

    Οποτε για κομματια εχουμε κ λεμε (youtubes βρισκονται ευκολα)

    Πρωτος Δισκος (1996-1997)

    Εσωτερικη Διαδρομη
    Αθηνα
    Ρεκβιεμ για το Νικο
    Εθνικα Ιδεωδη
    Κιθαρες
    Θα φυγω μια μερα
    Περιθωριο
    Οι στίχοι
    Ιων


    Δευτερος δισκος (2002)

    Να γαληνευεις
    Θεραπευτικη Αγωγη
    Οι κουφιοι ανθρωποι
    Με λες επιθεση


    Τριτος Δισκος (2010)

    Τα χρώματα
    Προσχεδια για τη Μακρονησο Ι
    Προσχεδια για τη Μακρονησο ΙΙ
    Προσχεδια για τη Μακρονησο V


    Εκτος δισκων :

    Αορατη Μερα

    =-=

    Τελος στο wxra.squat.gr υπαρχει μια δημοσιευμενη πτυχιακη με θεμα την αντιεμπορευματικη μουσικη σκηνη στην Ελλαδα με βαση τους Ωχρα Σπειροχαιτη
    Last edited by VidnaObmana; 06-09-2011 at 03:03.
    Let The Freak Flag Fly!

  9. #39
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Λοιπον ο τραγουδιστης των Ωχρα ετοιμαζει προσεχως καινουρια μπαντα παρομοιου υφους, απο οτι καταλαβα θα ναι και καποια παλια μελη των Ωχρα αλλα πιθανως και καινουρια

    Ας ριξω και ενα youtube γνωστο χιτακι βεβαια

    Let The Freak Flag Fly!

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 13-03-2010, 17:05
  2. Replies: 4
    Last Post: 22-12-2009, 09:17
  3. Ωχρά Σπειροχαίτη 19/12 Πάντειο
    By Agoraphobic_S.I. in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2009, 18:56
  4. Ωχρα Σπειροχαιτη
    By metamelia3 in forum Live Reports
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-2009, 11:32
  5. ωχρά σπειροχαίτη
    By The Good Son in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 25-03-2007, 13:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •