Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39

Thread: Ωχρά Σπειροχαίτη- Τίτλοι Τέλους

  1. #16
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Προσωπικά αντιπαθώ τους ίδιους γιατί μου φέρνουν κατευθείαν στο μυαλό αναρχοπατέρες σε καταλήψεις/«κοινωνικούς χώρους». Καραφλοχαίτουλες κακοφορμισμένους ξερόλες τιποτολόγους. Όλοι αυτοί λατρεύουν τους Ωχρά Σπειροχαίτη. Μουσικά τώρα, δε μου είπαν ποτέ τίποτα και παρ' ότι ξέρω ότι δεν είναι άσχημοι παίκτες, οι φωνές τους είναι ενοχλητικές και οι δε στίχοι και ο ευρύτερος «λυρισμός» τουλάχιστον κενός αν όχι απαίσιος κι αν όχι αστείος. H δε diy ελληνική κουλτούρα σίγουρα χαρακτηρίζεται από μπάντες όπως οι Ωχρά, χορίς αυτό να λέει και πολλά και χωρίς να παρουσιάστηκε ποτέ με κάποια ιδιαίτερη ενιαιότητα για να βγάλεις και συμπεράσματα για το πόσο επιδραστικοί ήταν.

    Πείτε παρ' όλα αυτά από περιέργεια ποιά είναι αυτά τα 5-6 κομμάτια που έχετε στο μυαλό σας όσοι είπατε ότι τους εκτιμάτε.

  2. #17
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    "Αλβανικό" είμαστε.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #18
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Προσωπικά αντιπαθώ τους ίδιους γιατί μου φέρνουν κατευθείαν στο μυαλό αναρχοπατέρες σε καταλήψεις/«κοινωνικούς χώρους». Καραφλοχαίτουλες κακοφορμισμένους ξερόλες τιποτολόγους. Όλοι αυτοί λατρεύουν τους Ωχρά Σπειροχαίτη.
    Quote Originally Posted by ikonoklast (πριν 4 χρονια) View Post
    ε πολιτικά είναι κουλ οι τύποι, έχω κε μια αφισούλα τους περι τέχνης στο δωμάτιο παροτι δε μαρέσουν τα αλφάδια!!!!

  4. #19
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    αντε να παρουν σειρα και οι χασμα
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  5. #20
    και με γεύση μέντας croissant429's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    σε περιπτερα και επιλεγμενα βιβλιοπωλεια....
    Posts
    579

    Default

    συμφωνω απολυτα με ikonoklast (λετε να ειναι κακο αυτο...?)
    don't break the fucking circle

  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    @ 18: Μη μπερδεύεσαι. Η πολιτική στάση των ίδιων είναι εντάξει, με το diy τους, τα αντιεμπορευματικά τους, 800 χρόνια τώρα, με την «πολιτική αναρχία» τους, δεν έχω πρόβλημα με αυτά. Το τι μου φέρνουν στο μυαλό σαν μπάντα όμως είναι μια άλλη ιστορία.

  7. #22
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    είχαν παίξει στο σχολείο μου το 1991 ή 1990 , δεν θυμάμαι
    ούτε τότε τους άκουγα, δεν τα πάω καλά με τις αρρώστιες , αλλά ένας συνάδελφός μου ο Γιάννης που γουστάρει και ελεύθερο κάμπινγκ και τέτοια τους γούσταρε ...
    Θα του το πω μάλλον αύριο
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #23
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    "Αλβανικό" είμαστε.
    Α ναι, ξέχασα να πω ότι μου θυμίζουν και μικροφωνικές της αναρχίας για μετανάστες/ρατσιστικές επιθέσεις κλπ, clandestino, active member, chumbawamba - enough is enough και αυτό που λες.

  9. #24
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Προσωπικά αντιπαθώ τους ίδιους γιατί μου φέρνουν κατευθείαν στο μυαλό αναρχοπατέρες σε καταλήψεις/«κοινωνικούς χώρους». Καραφλοχαίτουλες κακοφορμισμένους ξερόλες τιποτολόγους. Όλοι αυτοί λατρεύουν τους Ωχρά Σπειροχαίτη. Μουσικά τώρα, δε μου είπαν ποτέ τίποτα και παρ' ότι ξέρω ότι δεν είναι άσχημοι παίκτες, οι φωνές τους είναι ενοχλητικές και οι δε στίχοι και ο ευρύτερος «λυρισμός» τουλάχιστον κενός αν όχι απαίσιος κι αν όχι αστείος. H δε diy ελληνική κουλτούρα σίγουρα χαρακτηρίζεται από μπάντες όπως οι Ωχρά, χορίς αυτό να λέει και πολλά και χωρίς να παρουσιάστηκε ποτέ με κάποια ιδιαίτερη ενιαιότητα για να βγάλεις και συμπεράσματα για το πόσο επιδραστικοί ήταν.

    Πείτε παρ' όλα αυτά από περιέργεια ποιά είναι αυτά τα 5-6 κομμάτια που έχετε στο μυαλό σας όσοι είπατε ότι τους εκτιμάτε.
    Ακριβως αυτο.
    Εγω θα προσέθετα ότι μου βγάζουν και μία πρεζομιζέρια, μία κατάσταση σανδάλια αντρικά,βαρετές συζητήσεις επί των ίδιων γαμημένων θεμάτων με την ίδια κλισαρισμένη φρασεολογία,η επανάσταση που θα ξεκινήσει από τα ρακάδικα και θα γιγαντωθεί μετέπειτα στο λαίβ των Ωχρά Σπειροχαίτη....
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Προσωπικά αντιπαθώ τους ίδιους γιατί μου φέρνουν κατευθείαν στο μυαλό αναρχοπατέρες σε καταλήψεις/«κοινωνικούς χώρους». Καραφλοχαίτουλες κακοφορμισμένους ξερόλες τιποτολόγους. Όλοι αυτοί λατρεύουν τους Ωχρά Σπειροχαίτη. Μουσικά τώρα, δε μου είπαν ποτέ τίποτα και παρ' ότι ξέρω ότι δεν είναι άσχημοι παίκτες, οι φωνές τους είναι ενοχλητικές και οι δε στίχοι και ο ευρύτερος «λυρισμός» τουλάχιστον κενός αν όχι απαίσιος κι αν όχι αστείος. H δε diy ελληνική κουλτούρα σίγουρα χαρακτηρίζεται από μπάντες όπως οι Ωχρά, χορίς αυτό να λέει και πολλά και χωρίς να παρουσιάστηκε ποτέ με κάποια ιδιαίτερη ενιαιότητα για να βγάλεις και συμπεράσματα για το πόσο επιδραστικοί ήταν.

    Πείτε παρ' όλα αυτά από περιέργεια ποιά είναι αυτά τα 5-6 κομμάτια που έχετε στο μυαλό σας όσοι είπατε ότι τους εκτιμάτε.
    lifestyle κριτική το κόβω αυτό περισσότερο, πούστηδες ποστ ροκάδες με τα καρώ πουκάμισά σας και τέτοια. Δεν φταίνε αυτοί εάν συνδέεις με αυτούς κάποιους άλλους που σου τη σπάνε, ούτε οι Ωχρά Σπειροχαίτη (σαν οντότητα εννοώ) εάν ξέρεις τους ίδιους σαν άτομα και τη σπάνε. Όσον αφορά το πιο ουσιώδες "«λυρισμός» τουλάχιστον κενός αν όχι απαίσιος κι αν όχι αστείος" δεν έχει νόημα να πω πολλά γιατί είμαστε πολύ διαφορετικοί μάλλον, απλά ξέρω γω, πόσταρε καμιά μπάντα που να είναι και λυρικοί και θεατρικοί και ακραία (η αφελέστατα, εάν θες) ιδεαλιστές. Γιατί έχω την εντύπωση πως γενικά αυτά τα πράγματα δεν σου αρέσουν, και δε φταίει ο συγκεκριμένος λυρισμός των Ω.Σ.

    Αυτά που μου αρέσουν είναι κυρίως από το 2ο δίσκο, το πρώτο δε το ακούω ιδιαίτερα είναι η αλήθεια, κούφιοι άνθρωποι, κάνον σονγκ, ναγκασάκι, τέτοια φάση.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    «Lifestyle κριτική» θα ήταν αν έλεγα ότι αυτοί είναι αναρχοπατέρες κλπ, δεν το λέω κάπου. Αντίθετα, είπα ότι εκτιμώ την πολιτική τους στάση όλα αυτά τα χρόνια. Το τι σου φέρνει εμπειρικά στο μυαλό η μουσική όμως είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να σου αρέσει κάτι και χωρίς να λέω ότι φταίνε οι ίδιοι λέω ότι έχω έναν συγκεκριμένο λόγο για να τους αντιπαθώ. Στα άλλα, λυρικοί και «ιδεαλιστές» (ιδεολόγοι), οι active member είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα. Να ένα τυχαίο κομμάτι.

  12. #27

    Default

    πολύ safe παράδειγμα πάντως οι active member (καθαρά καλλιτεχνικά όμως τώρα μιλάω) πάντοτε μιλάει έτσι στεντόρεια και καταγγελτικά και με συγκεντρωμένη οργή/θυμό ο τυπάς, είναι πάντα "σοβαρός", δεν υπάρχει περίπτωση να υπερβάλει τόσο ώστε να γελάσεις μαζί του ή να σε ανατριχιάσει με την τυρίλα/υπερβολικότητα/στόμφο/ενθουσιασμό του. Είναι αρκετά safe λυρισμός συναισθηματικά εννοώ! Αυτός είναι ένας λόγος που τείνω να ψάχνω μπάντες όπως ΩΣ που αρχικά μου προκαλούν αυτή την αρνητική αισθητική αντίδραση "μπλιαχ, τι είναι αυτό που ακούω" γιατί αυτή η ευθύτητα και ο ενθουσιασμος συνήθως κρύβουν πολύ περιεχόμενο και πάθη και -γκουχ- ποιότητα πίσω από το κιτς-είκοσι χρόνια πριν αυτό θεωρούνταν κουλ τώρα όχι- το οποίο είναι ανούσιο και αξίζει να το ξεπεράσεις. Αυτό το αναφέρω επειδή το βλέπω συχνά να κρύβεται κάτω από την επιφάνεια στις δικές σου (ή πχ, του κάρχαρτ) προτιμήσεις/συζητήσεις και πάντα ήθελα να το πω!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Α. Οκ, σε λιγότερο «safe» στρατευμένη τέχνη μου αρέσει πολύ ο Alex C. http://www.reverbnation.com/alexc

    edit: Δεν κατάλαβα ποιό είναι αυτό που λες ότι κρύβεται κάτω από την επιφάνεια στις προτιμήσεις κλπ. Νομίζω ότι οτιδήποτε κάπως πιο «κοροϊδέψιμο» ή «ακραίο» που έχω αναφέρει ότι μου αρέσει εσύ το έχεις κοροϊδέψει! Με αρχή το ελληνικό hip-hop ή pop ηλεκτρονική μουσική.
    Last edited by ikonoklast; 21-03-2011 at 19:59.

  14. #29

    Default

    κρίμα, δε μ' αρέσει ο alex c! =(

    αυτό που νομίζω ότι κρύβεται (το λέω γενικότερα στο κάτω κάτω, μη το πάρεις ότι είναι αποκλειστικό για σένα) είναι μία απροθυμία να προσεγγιστεί αυτό που φαίνεται ανκουλ ή τυρί, αυτά που συνδέουμε με καταστάσεις ή lifestyle ή κουλτούρα που δε μας αρέσει αλλά πιθανόν να κρύβει κάτι από κάτω. Δεν νομίζω να έχω κοροϊδέψει αυτά που ακούς όμως γιατί γενικά μου αρέσουν (πόσταρα πάντως κάποτε lady gaga προς απάντηση ειρωνικά)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #30
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Αυτά που γράφουν στο κείμενο έχουν σημασία και είναι αληθινά και για αυτό τα γράφουνε με στόμφο και πάθος. Στην κυνική υπερπληροφορημένη γενιά του Dythor δε μου φαίνεται και απίθανο που θεωρούνται ξύλινα, αλλά το κεφάλι σας είναι, όχι αυτά.
    Χέσε μας ρε παππού με την κυνική και υπερπληφορημένη γενιά μας, τι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς απ' αυτό που έγραψα; Λες και διάβασες sensitive bullshit ή κάτι τέτοιο. Μια χαρά με αγγίζουν αυτά που λένε και ταυτίζομαι με ορισμένα, το θέμα είναι πως θα μπορούσε να τα έχει πει με πολύ απλούστερο και πιο κατανοητό τρόπο, ο συγκεκριμένος είναι αντιλειτουργικός σίγουρα και (για 'μένα) αντιαισθητικός. Και ξέρεις ε, όσο καλύτερα έχεις στο μυαλό σου αυτό που θες να πεις, τόσο πιο απλά μπορείς να το πεις. Αλλιώς είσαι λίγο... αμπλαούμπλας!

    Επίσης δεν περίμενα να το πει ο ικόνοκλαστ αυτό αλλά μια και το 'πε και ΤΑΥΤΙΣΤΗΚΑ:

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Μουσικά τώρα, δε μου είπαν ποτέ τίποτα και παρ' ότι ξέρω ότι δεν είναι άσχημοι παίκτες, οι φωνές τους είναι ενοχλητικές και οι δε στίχοι και ο ευρύτερος «λυρισμός» τουλάχιστον κενός αν όχι απαίσιος κι αν όχι αστείος.
    Κουτουλιές από ξύλινα κεφάλια μόνο κατά τ' άλλα.
    Last edited by Dythor; 21-03-2011 at 20:50.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 13-03-2010, 17:05
  2. Replies: 4
    Last Post: 22-12-2009, 09:17
  3. Ωχρά Σπειροχαίτη 19/12 Πάντειο
    By Agoraphobic_S.I. in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2009, 18:56
  4. Ωχρα Σπειροχαιτη
    By metamelia3 in forum Live Reports
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-2009, 11:32
  5. ωχρά σπειροχαίτη
    By The Good Son in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 25-03-2007, 13:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •