Results 1 to 15 of 16

Thread: Psychotic Waltz, Vienna, 12.03.11

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default Psychotic Waltz, Vienna, 12.03.11

    live αυτό κ ατελείωτα δάκρυα



    Spoiler

    Ashes
    Spiral Tower
    Haze One
    Morbid
    Into the Everflow
    Nothing
    Halo Of Thorns
    I Of The Storm
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  2. #2
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα




    guardian σε ευχαριστω

  3. #3
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Παροτι σε πινκαρα, αν σου πω οτι γαμιεσαι πατοκορφα, μη το παρεις προσωπικα ε.

    Haze One ρε μαλακα.

    .

  4. #4
    Senior Member Snorkmaiden's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    821

    Default

    οτι ηταν καλοι ηταν αλλα φαλτσαρες
    και μια pic στα πεταχτα



    και μαθαμε και ολα τα ιατρικα των nevermore που για τωρα στο Line up τους εχουν γυναικα για μπασσο
    Last edited by Snorkmaiden; 13-03-2011 at 14:43.
    Briar

  5. #5
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    Default



    Και μια headline περιοδεία σύντομα!!
    Brotherhood Without Banners

  6. #6
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Power of Metal Tour, 12.03.11
    Wien, Gasometer

    Τα 2 πρώτα support δεν τα προλάβαμε, και όση ώρα έμεινε μέχρι να βγουν οι θεοί αφιερώθηκε σε αγορές και ψυχική προετοιμασία για αυτό που επρόκειτω να δω. Τι προετοιμασία και παρλαπίπες, γίνεται να προετοιμαστείς για κάτι τέτοιο, όταν το ονειρεύεσαι για πάνω από δέκα χρόνια? Ε όχι, δε γίνεται. Πετυχαίνοντας το τέλος του soundcheck και για λίγο τους Brian και Dan πάνω στη σκηνή η καρδιά μου άρχισε ήδη να χτυπάει πιο γρήγορα. Η ώρα πλησίαζε τις 20:40 όταν ακούστηκε από τα μεγάφωνα το “Sleeping Dogs”, βγαίνουν σιγά σιγά στη σκηνή και – τι καλύτερη εισαγωγή θα μπορούσαν να έχουν – “Ashes”. Γεια σου κόσμε. Έπαψα να έχω επαφή με την πραγματικότητα, βρισκόμουν κάπου αλλού. Τρίχα κάγκελο και συγκίνηση στο τέρμα. Δεν θα μπορέσω να είμαι και πολύ αντικειμενικός, να με συγχωρέσετε. Οι 2 κιθαρίστες ήταν απλά τέλειοι, αλάνθαστοι και σκέτη απόλαυση, ο Norm φανταστικός και ο Ward μια χαρά στο ρόλο του, αλλά το μεγαλύτερο credit πάει στον Buddy. Ο άνθρωπος αυτός είναι γεννημένος performer και frontman, δεν κάνει να παίζει κιθάρα, τον περιορίζει απίστευτα. Είναι ο νέος Ian Anderson (ακόμα και χωρίς τη φλογέρα όπως τις προάλλες). Και αν παίζουν έτσι μετά από τόσο μεγάλη αποχή (που σε σημεία φαινόταν, ιδίως στη αρχή), είμαι πολύ περίεργος να τους δω όταν θα έχουν καραδέσει μεταξύ τους. Άντε, τέρμα τώρα οι αντικειμενικότητες γιατί τα συνασθήματα δε μετρίουνται με αυτά. Και το feeling ήταν εκεί ρε γμτ, το έβλεπες, το ένιωθες. Και δεν ήθελα να τελείωσει. 45 λεπτά ήταν λίγα, πολύ λίγα, αλλά και πάλι, μένω όχι μόνο ικανοποιημένος, αλλά λέω και ευχαριστώ. Είπαμε, όνειρο ζωής.

    Αρνιόμουν πεισματικά να δω στο Internet setlist, η έκπληξη τη στιγμή της συναυλίας δε συγκρίνεται με τίποτα. Οκ, είχε πάρει το μάτι μου από δω και από κει το “Morbid” και το “Halo of Thorns”, το “Ashes” ή το “I of the Storm” το ψιλοπεριμένεις, αλλά ρε πούστη μου, όταν σου σκάει από το πουθενά αυτή η υπερκομματάρα το “Haze One” (το πρώτο σοκ) και σε στέλνει, σε ταξιδεύει κανονικά, οκ, δε θες και πάρα πολύ μετά από αυτό...και να το, ο θεός προλογίζει το – πώς, άκουσα καλά, τι, όχι, δε γίνεται – “Into the Everflow”, γαμώ όλους τους θεούς του κόσμου και του υποκόσμου και του Lovecraft μαζί. Τέλος, δεν λέω τίποτα άλλο....ψάξτε στο youtube να το βρείτε. Για την ιστορία ξαναγράφω το setlist, νομίζω ήταν με αυτή τη σειρά:

    Ashes
    Spiral Tower
    Haze One
    Morbid
    Into the Everflow
    Nothing
    Halo Of Thorns
    I Of The Storm


    Μετά από τα παραπάνω δύσκολα θα μπορούσα να ταρακουνηθώ πολύ με τις υπόλοιπες 2 μπάντες. Όχι ότι δεν μ’ αρέσουν, απεναντίας. Απλά, ήμουν ακόμα αλλού. Οι Symphony X ήταν παραπάνω από απολαυστικοί. Έχουν ένα μεγάλο προτέρημα, Βάζουν πρώτα μπρόστά τη σύνθεση και μετά την τεχνική, από την οποία έχουν μπόλικη. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση, όλοι τους φανταστικοί, αν και η μεγαλύτερη μορφή είναι μάλλον ο Michael LePond (τον οποίο πέτυχα και μετά και πιάσαμε κουβεντούλα, πάρα πολύ φιλικός, και χάρηκε όταν του ανέφερα Distant Thunder και Heathen’s Rage). Μου άρεσαν αρκετά και τα 2 νέα κομμάτια που έπαιξαν, παράλληλα με τα: “Of Sins and Shadows”, “Set the World on Fire”, “Domination”, “The Serpent's Kiss”, “Paradise Lost” και ένα από το Mythology Suite που μου διαφεύγει.

    Ομολογώ ότι ο καιρός που άκουγα τους Nevermore πολύ συχνά έχει περάσει. Ακόμα απολαμβάνω τη μουσική τους, ιδίως τα πρώτα τους άλμπουμ, απλά όχι με την ίδια συχνότητα και όχι στον ίδιο βαθμό. Μπορεί την εμφάνισή τους να μην την απόλαυσα όσο είχα απολαύσει τις εμφανίσεις τους στο Ρόδον το ’99 ή το 2000, αλλά σίγουρα πέρασα καλά. Οι ίδιοι έπαιξαν επίσης πολύ καλά, αν και χωρίς τον Sheppard, που αναρρώνει από μία αρκετά σοβαρή εγχείρηση. Ο φίλος μας ο Dane τα είπε και αυτός μια χαρά, ιδίως μετά από κάνα 20λεπτο, αν και σαφώς η φωνή του δεν είναι με τίποτα στα ίδια επίπεδα με παλιά. Βέβαια, ελπίζω να μην ξέχασαν και οι ίδιοι ότι έχουν βγάλει και ορισμένες δισκάρες πριν το 2000 και η απουσία τραγουδιών από τους δίσκους αυτούς να οφείλεται στον περιορισμένο χρόνο που είχε κάθε μπάντα. Αφήνοντας αυτό στην άκρη, ακούσαμε τα : “Inside Four Walls”, “The River Dragon Has Come”, “Enemies of Reality”, “Burn”, “This Godless Endeavor”, “The Termination Proclamation”, “Your Poison Throne”, “Moonrise”, “The Obsidian Conspiracy”.
    Last edited by GuardianOfIvorytower; 15-03-2011 at 00:24.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  7. #7
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default











    Spoiler



    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

Similar Threads

  1. Psychotic Waltz reunion.
    By Krux in forum Music Discussion
    Replies: 127
    Last Post: 15-02-2020, 13:05
  2. Replies: 11
    Last Post: 27-02-2011, 23:35
  3. Replies: 10
    Last Post: 09-12-2007, 23:36
  4. EXODUS DOING THE TOXIC WALTZ 5/6
    By Witchkiller in forum Live Reports
    Replies: 17
    Last Post: 10-06-2004, 22:29
  5. PSYCHOTIC WALTZ Albums To Be Reissued
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 82
    Last Post: 09-06-2004, 17:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •