Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55

Thread: Up The Hammers VI - 10/11/12/03/2011

  1. #1
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default Up The Hammers VI - 10/11/12/03/2011

    10/03/2011 - Warm up party

    Η βραδυά δεν ξεκίνησε καλά αφού η Ελληνική Αστυνομία έκανε το θαύμα της κλείνοντας το κέντρο και μετατρέποντας έτσι την αδιάφορη διαδρομή Καλλιθέα - Αλεξάνδρας σε σαφάρι!

    Μετά από μάχη με Ινδιάνους, ταξιτζίδες και λοιπούς ιθαγενείς της πρωτεύουσας φτάνω στο Bat City, συναντώ λατρεία Ρα και πολλούς καλούς φίλους (ανάμεσά τους και κάποιοι πρώην er χρήστες), τρώω το κλασσικό κράξιμο "που είσαι χαμένος εσύ ρε @#$$!$%^", γνωρίζω κόσμο, ωραία φάση.

    Πρώτοι ανέβηκαν στη σκηνή οι Γερμανοί speed metallers Speedwhore. Δυστυχώς δεν μου έκαναν κάποια εντύπωση, ίσως έπαιξαν και παραπάνω από όσο θα έπρεπε αφού και τα τραγούδια τους δεν τα ξέρουμε και μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους.

    Συνέχεια με τους αγαπημένους μου Strikelight, οι οποίοι για άλλη μια φορά τα έδωσαν όλα! Αγνό μέταλ όπως αυτό παιζόταν στο νησί (όχι τη Σπιναλόγκα βρε) πριν από 30 χρόνια αλλά με φοβερή αγάπη και νεανική ορμή! Τα καινούρια τραγούδια από τον επερχόμενο δίσκο αφήνουν πολλές υποσχέσεις!

    Σειρά των Dexter Ward. Δυστυχώς ο Marco δεν μπόρεσε να έρθει λόγω κάποιου προσωπικού προβλήματος αλλά τον αντικατέστησε ο Τραμπάκουλας αξιοπρεπέστατα! Έπαιξαν 4 δικά τους τραγούδια (Antarctic dreams, Youngblood, Double Dragon, Evil Nightmares) και διασκευή του We Rock. Είχα πάει με χαλαρή διάθεση στο warm up σκεφτόμενος ότι θα ακολουθήσουν 2 μέρες ανελέητου για τα 37 μου χρόνια κοπανήματος αλλά όταν ακούς μέταλ τετοιου επιπέδου κάθε χαλαρότητα φεύγει και το headbanging είναι ανελέητο!

    Και πάμε στο κεφάλαιο Sacred Steel. Λοιπόν σπίτι μου δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσω cd τους. Δεν μου αρέσει η φωνή του Gerrit και πάντα μου δημιουργούσαν ένα περίεργο συναίσθημα ότι ακούω κάποιον που πετάει συνθήματα πάνω σε ριφφς... Στο σανίδι όμως τα δώσανε όλα, ο κόσμος στην Ελλάδα τους λατρεύει και έγινε πανικός, παίξανε πάρα πολύ καλά και με τρελή πόρωση. Sacred bloody steel, metal is war, heavy metal to the end και η διασκευή στο battlecry των omen ξεχώρισαν.

    Αυτά για το warm up, θα τα πούμε και για τις επόμενες μέρες.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  2. #2
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Η δεύτερη μέρα του φεστιβάλ δεν έγινε ποτέ!

    Βγήκαν μόνο οι JAGUAR, δίδαξαν μέταλ και αυτό ήταν!

    Αν κάποιος υποστηρίξει ότι εμφανίστηκαν και άλλες μπάντες, μη τον πιστέψετε (ίσως μόνο για τους Sorcerer).
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Υπερβολές!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Ε ψιτ Μάριε, πάρε μια υπερβολή:


    Στην ιστορία θα μείνει η συζήτηση μεταξύ της er παρέας, όπου ο witchkiller κι εγώ με συνοπτικές διαδικασίες εκμηδενίσαμε αμερικές, ιταλίες, γερμανίες
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  5. #5
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by warlord mkII View Post
    Η δεύτερη μέρα του φεστιβάλ δεν έγινε ποτέ!

    Βγήκαν μόνο οι JAGUAR, δίδαξαν μέταλ και αυτό ήταν!

    Αν κάποιος υποστηρίξει ότι εμφανίστηκαν και άλλες μπάντες, μη τον πιστέψετε (ίσως μόνο για τους Sorcerer).


    Λοιπον το ριπορτ μπορει να γινει ως εξης

    μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

    ...ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΤΖΑΓΚΟΥΑΡ ΚΑΙ ΜΑΣ ΓΑΜΗΣΑΝΕ ΚΙΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΗΔΕΙΟΜΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΣΑΛΙΩΤΑ,,,
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

  6. #6
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    ήρθαν τα πάνω κάτω και το πίσω μπροστά.

    Sorcerer - μετριότητες. Δεν περίμενα κάτι άλλο από μια μπάντα που παίζει το 2ο ( live της και ουσιαστικά δεν νιώθει τη μουσική της. Μπορεί να χαμε πάθει πλάκα πίσω πριν 10κάτι χρόνια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να νιώσουν και να παίξουν όπως πρέπει. Μόνο θετικό η φωνή, αναλλοίωτη.

    Sacred Steel - όσο χάλια κι αν είναι στα album τους, είναι δύναμη live. Μπάντα που ξέρει να φτιάχνει ήχο και να παίζει live. Και να θάβει τα φωνητικά της γιατί ξέρει επίσης =P Εξεπλάγην.

    Solstice. Περιμένα τα χειρότερα. Ο τραγουδιστής παλευόταν ευτυχώς, επέλεξαν να τιμήσουν New Dark Age και ο κιθαρίστας από Lamb Of Thoth έσωσε τη κατάσταση ηχητικά. Αλλά ήρθε το καινούριο κομμάτι για να με επιβεβαιώσει, μέτριο heavy metal της πούτσας που μόνο ο ψωνισμένος θα μπορούσε να γράψει.

    Jaguar - ok, not my kind of beer, αλλά ο μπασίστας με την ηχάρα του και το πιτσιρίκι που βάραγε δίχως αύριο με καναν να το απολαύσω όσο κάτσαμε.




    ■■

  7. #7
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Δυστυχώς σήμερα μου έκατσε μια δουλίτσα και δεν θα μπορέσω να πάω. Βέβαια μετά τους Jaguar, μόνο Manilla θα μπορούσα ν απολαύσω (αν και για μένα η 2η μπάντα που ήθελα πολύ να δω είναι οι martyr).

    Λοιπόν τώρα που είμαι νηφάλιος, μπορώ να πω ότι ....Jaguar, nwobhm κι αν πεθάνω σήμερα θα πάω ευτυχισμένος.

    Sorcerer εμένα μου άρεσαν (ναι θα συμφωνήσω με Virus ότι η φωνή τα επισκίασε όλα και ήταν από τις πιο εντυπωσιακές που έχω δει), ο κόσμος σε παροξυσμό, επικοντουμίλα του υψηλοτέρου επιπέδου, ωραία περάσαμε.
    Power Crue αγαπάμε, πάντα παίζουν ωραία, φωνάρα.
    Sacred Steel, τα είπα στο 1ο ποστ, μου μυρίζουν λίγο τραγίλα αλλά είναι πορωτικοί live.
    Solstice... Περίμενα πολύ περισσότερα, ο συμπαθέστατος Ινκας δεν μου άρεσε, ο ντράμμερ ΘΕΟΣ, ο Walker ήτανε σα τον Μεγακλή Βιντιάδη πριν καραφλιάσει, ο άλλος ήταν καραφλοδαίμονας ωραίος, το μπάσο με ψιλοχάλασε και γενικώς περίεργη κατάσταση όπου η καύλα αντάλλασε θέση με τη βαρεμάρα συνεχώς.
    Και μετά βγήκαν οι νησιώτες, μας έμαθαν 2-3 πραματάκια για το heavy metal, στη μέση του σετ έψαχνα διανυκτερεύον γραφείο τελετών να στείλει νεκροφόρα να με πάρει γιατί πίστευα ότι δεν θα επιζήσω!

    Γνώρισα πολύ και καλό κόσμο, είστε γαμώ τα παιδιά, σας αγαπώ και ελπίζω να τα λέμε από κοντά πιο συχνά, είδα τρελές συμπάθειες χρήστες του er που είχα χρόνια να δω και είναι συγκινητικό και ωραίο...

    HEAVY METAL.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    με βάση το προσωπικό μου γούστο αυτό το uth ήταν το χειρότερο απ'όλα. Αποψή μου είναι αυτό ,οκ ,φυσικά και δεν περιμενω να συμφωνήσετε.

    ΕΚΕΊ ΌΜΩΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ είναι ότι κάποιες μουσικές δεν είναι για Live ή δεν λειτουργούν τόσο καλά όσο κάποιες άλλες. Kαι όσο και καλές να είναι οι άλλες οι μπάντες όταν την βραδυά κλείνει μία ΒΡΩΜΙΚΗ HEAVY METAL/ROCK'N'ROLL μπάντα τότε καταλαβαίνουμε ΌΛΟΙ ποιοι είναι οι κυριάρχοι του παιχνιδιού. Όταν δε τυχαίνει αυτή η μπάντα να έχει βγάλει ένα δίσκο σαν το power games, ένα από τα 10 καλύτερα ,κακοτράχαλα ,βρώμικα ,λυσσασμένα δείγματα αγγλικού Heavy Metal και καμπόσα ακυκλοφόρητα που ξυρίζουν καιφάλια τότε ,ε ,ΓΑΜΗΣΤΕ ΜΕ με τους sorcerer ,τους sacred steel και τους solstice.

    Μόνο το The Fox να αναιβένανε και να παίζανε φτάνει.

    Warlord πολύ μου αρέσει όταν βγάζουμε (για 561231675236150 φορά) το πόσο πολύ το nwobhm γαμεί όλο το metal, έτσι με συνοπτικές διαδικασίες.

    Mάριε ,παραδέξου το ,πλέον θες να κάνεις μία μπάντα να παίζει κάτι ανάμεσα σε filth hounds ,rock untill you drop, wheels of steel και power games
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  9. #9
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    εν συντομια για χθες:

    Procession: πολυ καλοι ! ειχα ακουσει λιγο ενα αλμπουμ τους αλλα δεν το ειχα ακουσει αρκετες φορες να βγαλω γνωμη! ΠΑΡΑ πολυ καλη αποδοση!

    Dawn Of Winter: υπερφωναρα ο τυπος! πολυ καλοι! τα 2 γρηγορα κομματια τους δε με τρελαναν βεβαια καθως τα αργα τους ταιριαζουν περισσοτερο πιστευω

    While Heaven Wept: Ο βασικος λογος που πηγα στο UTH. Παιξανε αρκετα απο το παλιο! Δυστυχως απο το νεο επελεξαν να παιξουν μονο το vessel και το to wander the void.. Καλοι ήτανε αλλα περιμενα καλυτερα. Η φωνη στην αρχη ηταν πολυ χαμηλα, μετα διορθωθηκε αυτο..ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FURTHEST SHORE ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ?

  10. #10
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Καλά και χρυσά όσα λέτε για την πρώτη μέρα αλλά...



    Γαλλικός ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ!

    Λίγοι τους είδαν λόγω ώρας, αλλά έδειξαν, πως είναι το σωστό heavy metal από οπαδούς για οπαδους πάνω από όλα. Γιατί όλοι τους ήταν στις πρώτες γραμμές σε όλες σχεδόν τις μπάντες του φεστιβάλ.

    Περισσότερα από βδομάδα που γυρνάω στην πατριδα, με όλες τις διαφωνίες κλπ κλπ.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  11. #11
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Λοιπόν, κάποια στιγμή τη δεύτερη μέρα πήγα και λέω στον Greg "πώς βλέπεις την κατάσταση;", μου απαντάει "καλά παίζουν". Νόμιζε ότι τον ρώταγα για τους Hurlement. Δεν τον ρώταγα γι' αυτό όμως, αλλά για την ΠΟΛΥ μικρή στήριξη του φεστιβάλ από τους Αθηναίους. Τίποτα, ξεφτίλα πραγματική.. Κάποια στιγμή όπως μου 'πε κι o Greg πρέπει οι Αθηναίοι να μην ξεπέρναγαν τους 40-50 παρευρισκόμενους.

    Θα αναφερθώ ενδεικτικά σε ένα συγκεκριμένο σκηνικό: ανεβαίνουν την Παρασκευή δεύτεροι οι Skull Fist και παίζουν πολύ ψυχωμένα κι όμορφα το υλικό τους. Από κάτω γινόταν χαμός και ο κόσμος, δεδομένου ότι κόντευε μόλις έξι το απόγευμα, ήταν πάρα πολύς. Με το που τελειώνει αυτή η μπάντα, ανεβαίνουν στη σκηνή οι Power Crue. Λοιπόν, σαν να έπεσε ποντικοφάρμακο, όλη η αρένα αδειάζει και μένουν μπροστά με δυσκολία είκοσι άτομα, τα οποία τουλάχιστον τα μισά τα γνώριζα με το μικρό τους. ΚΑΤΑΝΤΙΑ. (περιττό να πω ότι δείρανε κανονικά και με τον νόμο οι PC).

    Λοιπόν, όλη αυτή η αντιμετώπιση του στυλ: "κηδειομπάντες", "πάμε να δούμε το πιο γυαλιστερό κολάν", "κοίτα, φοράει γαντάκι-γουνάκι ο κιθαρίστας", "έχει τέσσερα διαφορετικά ραφτά White Wizzard" κ.λπ. μόνο κακό μπορεί να κάνει στον αυθεντικό κλασικομεταλλικό ήχο.

    Ελπίζω του χρόνου σε μεγαλύτερη στήριξη από τους ντόπιους. Το UTH είναι ό,τι πιο ωραίο συμβαίνει στην πρωτεύουσα από φεστιβάλ, είναι κρίμα να πάψει να υφίσταται.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  12. #12
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Το μόνο ελαφρυντικό για τον κόσμο είναι η οικονομική κατάσταση. Μιλώντας με διάφορους, το ποσοστό των ανέργων άγγιζε το 50% στους γνωστούς μου!

    Εμένα με χάλασε η συμπεριφορά αρκετών από τις μπάντες που απλά ήρθαν, έπαιξαν, έφυγαν.

    Ελπίζω ο Μανώλης να αντέξει πολλά χρόνια ακόμα γιατί αυτό το φεστιβάλ πέρα από τις σημαντικές μπάντες που μας έχει επιτρέψει να δούμε χωρίς να τρέχουμε στις γερμανίες, είναι κάτι σαν οικογενειακή μάζωξη!
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  13. #13
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Solstice - Cimmerian Codex



    Solstice - Cromlech



    Ένα όνειρο πραγματοποιήθηκε.

    Procession - Solitude (Candlemass cover) με Geritt στη φωνή



    Το UTH VΙ ανακηρύσσεται στο φεστβάλ του ΚΑΡΑΦΛΑ. Πιο metal τύπος δεν γίνεται.



    Οι Οστρογότθοι ήσαν πραγματικά πωρωτικοί.



    Classics Never Die. Προσθέστε και τον πιο ισορροπημένο κιθαρίστα του 3ημέρου.

    ΥΓ: Νίκο, ό,τι και να λέμε, η κρίση η οικονομική μας έχει ξεζουμίσει ολουνούς. Στη χειρότερη θέση βρίσκονται σίγουρα όσοι βρέθηκαν στα καλά του καθουμένου δίχως μισθό. Ας μην κάνουμε, όμως, αυτό το thread παράρτημα του politics section. Δεν νομίζω να είναι αυτό το ζητούμενο. Εγώ ξέρω ότι με 70 έουρα είδα 19 μπάντες. Μπάντες σοβαρές και μετρημένες (με προφανή εξαίρεση τους Speedwhore). Η ποιότητα του φεστιβάλ για ακόμη ένα χρόνο ήταν πολύ πάνω από τον μέσο όρο.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #14
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Solstice - Cimmerian Codex



    Solstice - Cromlech


    Έτσι
    Brotherhood Without Banners

  15. #15
    Senior Member Xstroyer's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    143

    Default

    Οstrogoth πάνω απ'όλα.

    Sorcerer και σεμινάριο επικού doom. Μυσταγωγία (το νέο κομμάτι δεν λέει, αλλά στα @@ σε σχέση με αυτό που βιώσαμε)
    Sacred Steel ισοπέδωση (μόνο για μεταλλάδες και οχι φλοκάτες).
    Το τρίπτυχο The Sleeping Tyrant/Cimmerian Codex/Cromlech από Solstice ήταν όνειρο (καλό και το νέο κομμάτι)
    Κάβλα οι Dawn Of Winter, τίμιες εμφανίσεις από Power Crue και Procession.
    Γλέντι σε Jaguar (γιατί έτσι γίνεται πάντα σε NWOBHM) αν και κάτι χάλαγε τη κατάσταση.
    Full συναίσθημα σε While Heaven Wept, αν και ο ήχος δεν ήταν αυτός που έπρεπε και έγιναν λαθάκια, δεν τρέχει μια όμως.
    Πολύ καλό το υλικό των Wishdoom αν και δεν λειτουργεί πολύ καλά live, δυνατοί και οι Skull Fist.
    Mεγάλη απογοήτευση (δυστυχώς) οι Martyr.
    Aυτά. Τέλος.

Similar Threads

  1. Replies: 43
    Last Post: 19-04-2014, 00:25
  2. Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09
    By BURNIN AMBITION in forum Live Reports
    Replies: 51
    Last Post: 26-04-2009, 21:45
  3. Up The Hammers II 21/4/07
    By Eagleheart in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 23-04-2007, 11:18
  4. Up The Hammers 2006
    By in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2006, 16:45
  5. Up the hammers Festival
    By up_the_hammers_Festival in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 28-05-2006, 14:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •