Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: Πες την Ιστορία (σου) - Ξένα πρωταθλήματα

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    7 στους 7 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default Πες την Ιστορία (σου) - Ξένα πρωταθλήματα

    Λοιπόν στο πάρτυ του ER με ρώτησε η Morphine πως και Manchester City ...ε , τις είπα, και μιας και είναι μόδα τα θρεντς είπα όποιος γουστάρει να πει την ιστορία του.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    2 στους 2 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Premier League

    Γενικά σαν άτομο δεν θα με έλεγα μίζερο ή καταθλιπτικό, ωστόσο μου βγαίνει πάντα μια αγάπη για τους μικρούς και αδύναμους ή έστω τους "αδικημένους" .
    Βλέποντας λοιπόν το φιλμ There's Only One Jimmy Grimble ήταν πλέον καταδικασμένο να υποστηρίξω την City, συν το ότι το τραγούδι Blue Moon είναι ένα από τα πιο όμορφα τραγούδια που έχουν γραφτεί ποτέ

    Spoiler


    Spoiler


    φυσικά και δεν εκφράζει αυτά που έχω εγώ στο μυαλό μου για την City το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς των πετροδολαρίων
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    1 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Primera Division

    Είναι το έτος 1982 , το πρώτο μου Μουντιάλ που καταλαβαίνω , μεγαθήρια , παίχτες που τώρα λες τα ονόματά τους και ανατριχιάζεις.
    Εγώ σαν πολύ κακός παίχτης στο "ορμηχτό" που παίζαμε με έχουν μόνιμα στο τέρμα, οπότε αρχίζω να βλέπω με περισσότερη προσοχή αυτήν την θέση.

    όλοι μιλάν για τον απόλυτο διάδοχο του Λεβ Γιασίν τον Rinat Dasaev , 25 χρονών , εγώ εκεί σκαλοματίας , έχω πάθει ψύχωση με αυτόν τον Βάσκο, που φοράει τις διαφορετικές κάλτσες από τους άλλους ....
    Μιλάω για τον λατρεμένο Luis Arconada



    με αυτά και μ'αυτά

    Real Sociedad it is

    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4

    6 στους 6 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    2001, Playstation, LMA Manager

    είχα βαρεθεί να παίζω με τη Μάτζεστερ Γιουνάητερ και έψαχνα καμιά μικρή ομάδα να την κάνω υπερτούμπανο, αφού το Playstation Magazine είχε δώσει και κάνα δυο cheatάκια και έπαιζα πιο ανέμελα (δε μπορούσα να αφοσιωθώ σοβαρά στο παιχνίδι, εκείνη την εποχή είχα διαβάσματα, Εμείς κι ο Κόσμος, Γεωγραφία και τέτοια).
    Η ομάδα που είχε ανέβει τότε στην Premier ήταν η Fulham \m/ και είχε γαμάτα χρώματα και ενα-δυο σοβαρούς παίχτες, τους οποίους δε θυμάμαι αλλά ήταν γαμάτοι και βάζαν γκολ (νομίζω ήταν και ο Saha).

    Από τότε σε όλα τα manager έπαιρνα φοθλαμάρα γιατί ήταν ποθτανα όλα, ειδικά όταν είχε Radzinski και Andy Cole και Van Der Sar και τον μέγα (καραγκιόζη πλέον) Steed Malbranque.

    πλέον έχει πιάσει λίγο πάτο η ομάδα και κάνω ότι δεν ασχολούμα, χεχ.
    tt0274518

  5. #5
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    10 στους 11 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    το 2003 η Νταγκεναμ εν Ρεντμπριτζ μια μικρη ομαδουλα των ερασιτεχνικωνε, σε μια απ τις πρωτες της χρονιες στην Κονφερενς, πηγαινει τρενο για τα πλεη οφφ της Κονφερενς. ο Μικρο(τερος) τοτε Μιτς την προσεχει, του εκανε και "κλικ" για να μιλησω γυναικωτα (sic) το ονομα, και την στηριξε επενδυτικα οικονομικα και εκεινη του το ανταπεδωσε αρκετες φορες. ο Μιτς γνωστος για την δουναι και λαβειν αποψη του για τη ζωη την συμπαθησε πολυ και μια μερα του 03, εψαξε το σαητ της και ανακαλυψε (ω θεοι!) οτι φορουσε ερυθρολευκα.
    Αυτο ηταν. η συμπαθεια μεγαλωσε και σιγα σιγα την παρατηρουσε μεχρι τις εκπληκτικες χρονιες του ΕΡ απ το 07 και μετα με τα τοπικς-μπλογκς οπου λογιζει τον εαυτο του, πληρη σαππορτερ.

    η συνδεση της αγαπης τους, συνοδευτηκε και απο μια εκπληκτικη καθ ολα πορεια της ασυλληπτα αγνωστης και φτωχης ομαδουλας απ τα αλωνια των ερασιτεχνικων ως την Ληγκ 2 πρωτα, και την εκπληκτικο ανοδο περσι οπου ενα φορουμ σχεδον εκανε γυρο θριαμβου εκεινη την Κυριακη του Μαγιού, κατορθωμα που παιζει να ξεπεραστει φετο αν (λεμε αν) σωθει η τιμια ομαδα απ το Εσσεξ. (we re just a pub team from.)


    trivia 1. Τη χρονια εκεινη το 03, η Νταγκεναμ αποκλειστηκε ευκολα στα πλεη οφφ απ την Μορκαμ. Η οποια ουτε κι αυτη ανεβηκε αφου εχασε στον τελικο απ την Γεοβιλ η οποια Γεοβιλ ειναι στην Ληγκ 1 εδω και χρονια.
    Το πρωταθλημα της Κονφερενς εκεινη τη χρονια το ειχε παρει η Ντονκαστερ η οποια στρογγυλοκαθεται εδω και 2-3 χρονια στην Τσαμπιονσηπ και μαγκια της.

    trivia 2. Οταν η Νταγκεναμ ανεβηκε στις επαγγελματικες, αλλαξε το ερυθρολευκο χρωμα της στο γνωστο κοκκινο μπλε που ξερετε. Αλλα δεν εχει να κανει. (τα εκτος εδρας φετινα πρασινα με πειραξαν λιγο ομως. Αλλα ας ειναι.)
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  6. #6

    1 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default


  7. #7
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    1 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Παλια υποστηριζα Μαντσεστερ γιουναητεντ επειδη μ αρεσε το ονομα της οταν ειμανε 10 ετων.
    Μετα η αγαπη ξεφτισε.

    το φασκελο του αποπανου δε το καταλαβα, αλλα με τον ασο σημερα εναντια στην Τσαρλτον θα ξεχαστουν ολα.


    Μπαρτσελονα μια που τα παμε ολα, υποστηριζω απ το 1993, πιθανοτατα λογω Ερικ Καστελ.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  8. #8
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    3 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default



    2002-2003 περιπου,υπερ αγγλικο ποδοσφαιρο..Εiχα και εγω μια αγαπη για τις μικρες ομαδες περισσοτερο.Το σημα , το γαματο προσωνυμιο, η εμφανιση με εκαναν να αρχισω να την παιρνω στο μανατζερ και μετα απλα κολλησα..φερντιναντ, κοουλ, καρικ κλπ



    ε η πορεια και η κατακτηση του τροπαιου στο CL το 97

  9. #9
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    1 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    λόγω Πλατινί που ητο ο αγαπημένος μου παίκτης ήμουν Γιούβε (και Γαλλία στα μουντιάλ) στο παρελθόν
    ακόμα και στο πρωτάθλημα Πλατείας Μέμου τους είχα ψήσει και λεγόμαστε Γιουβέντους Κορυδαλλού και είχαμε πάρει και φανέλες κλπ
    επειδή το Κομεμάλε επέτρεπε ματς 7χ7, σε μια εμπνευση αμπαλιας
    σκέφτηκα ότι το αντίστοιχο δεκάρι στην επτάδα είναι το 6 (που ηταν και αγαπημενος μου αριθμος λογω Δρακου)
    και βλακωδως κατεληξα με την φανελα του Γκαετανο Σιρεα

    σημερον μου ειναι πληρως αδιαφορα τα ξενα πρωταθληματα

  10. #10
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    βλεποντας cantona και van basten εν δραση θυμαμαι να "γινομαι" man utd και milan αντιστοιχα.

  11. #11
    sex drugs n' pick n' roll wino's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Carnival Bizarre
    Posts
    3,094

    Default

    Agglia:



    logw



    kai





    Ispania



    logw tou oti paizoun mono vaskoi sthn omada kai logw



    Italia



    logw:



    alla kai logw buffon, thuram, cannavaro, crespo, ciesa ktl, genika otan eixe parei to uefa eixe gamw tis omades.
    Vicariously I live while the whole world dies
    Much better you than I

  12. #12
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Έτος δεν θυμάμαι καν, λογικά κάπου '98, απ' τα περίπου 5 πρώτα ξένα ματς που 'χα δει στα 3 έπαιζε η Τσέλσι, οπότε αυτόματα την συμπάθησα, συν το ότι είχε το παλιό σήμα που μου άρεσε απίστευτα. Επίσης πάντα συμπαθούσα Άρσεναλ, αρχικά λόγω (επίσης) σήματος και κυρίως Bergkamp, μετά λόγω γενικής φιλοσοφίας και Βενγκέρ.

    Από άλλες χώρες δεν έχω πλέον κάποια ιδιαίτερη προτίμηση, όμως μικρός ήμουν Μπάγερν, κυρίως λόγω Fifa 98 που πρέπει να 'ταν η καλύτερη και είχε τον Έλμπερ που τα έβαζε απ'τα 40 μέτρα. Βοήθησε και η ομαδάρα που είχε τότε με Έφενμπεργκ κλπ και το ότι έχασε τον τελικό απ' τη Γιουνάιτεντ όπως τον έχασε. Τώρα πλέον ούτε καν, λίγο το ότι το γερμανικό πρωτάθλημα δεν το έδειχνε πουθενά, λίγο το ότι διάβασα πως συμπεριφέρεται σε άλλες γερμανικές ομάδες ξενέρωσα εντελώς.

    Ισπανία πάντα τις αντιπαθούσα όλες (ειδικά Μπαρτσελόνα, δεν μπαίνει καν σε σύγκριση με τις υπόλοιπες) όπως και τις εθνικές τους, φέτος είμαι λίγο Ρεάλ λόγω Μουρίνιο (και γενικά με οποιαδήποτε ομάδα πάει). Ιταλία και υπόλοιπες χώρες ανάλογα με τη χρονιά.

  13. #13
    Senior Member Daffy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    μπουζού
    Posts
    4,011

    4 στους 4 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default



    liverpool logo philip babb,sting inge mpionermpi,tzeison makatir,kvarme,xegkem.i tsouroukiasi tous me ipetakse

  14. #14
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    3 στους 3 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    ουφς, κατά σειρά προτίμησης μεταξύ τους:

    ιταλία: γιουβέντους. οι δύο συνεχόμενοι τελικοί cl είναι οι πρώτοι που είχα δει κανονικά και θυμάμαι, πιτσιρικάς ντελ πιέρο να γαμάει σύμπαντα, το γούρι με την μπλε-κίτρινη φανέλα... γενικά άπειρες συμπάθειες από παίκτες (ζιντάν, ανρί, μπουφόν, τρεζεγκέ, ζαμπρότα, φεράρα κλπ). τώρα μόνο πίκρες.

    αγγλία: λίβερπουλ. μικρός στήριζα νιουκάσλ λόγω σίρερ ουσιαστικά (η μόνη ποδοσφαιρική φανέλα που έχω πάρει ποτέ ήταν εθνική αγγλίας εξαιτίας του κι από τότε τη στηρίζω χωρίς να έχω οποιοδήποτε άλλοθι από τότε). μετά την ψιλοέχασα, αλλά για κάποιο λόγο είδα πολλά παιχνίδια cl κι έτυχε να στηρίζω τη λίβερπουλ, με αποκορύφωμα τον τελικό του 2005 όπου κατέληξα μόνιμα. + αυτό που είπε ο ντάφη, ορδές άμπαλων που αγαπάμε.

    ισπανία: ντεπορτίβο λα κορούνια. οκ ποζεράδικο, αλλά είχε ανέβει τρένο όλες τις κατηγορίες, πήρε πρωτάθλημα κι έσκιζε στο cl με ΝΤΙΕΓΚΟ ΤΡΙΣΤΑΝ , φραν, μακάη, παουλέτα, χάτζι, τζαλμίνια, φλάβιο κονσεϊσάο, σούρερ (λολ), βαλερόν, ναϊμπέτ, κάθε όνομα που βρίσκω τώρα στο wiki μου φέρνει συγκίνηση. αλλά οκ, έχω να ασχοληθώ χρόνια.

  15. #15
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    1 στους 1 ERίτες συνιστούν το ποστ ετούτο.

    Default

    Σε ηλικία 10 ετών το 1988 πετυχαίνω τότε στην ΕΡΤ μάτς κυπέλλου Αγγλίας Everton-Liverpool στο Goodison Park με επικές περιγραφές Γιάννη Αργυρίου. Το κόλλησε ο Ray Houghton, νίκη 1-0 και η αρρώστεια μου για την αρμάδα του Merseyside ξεκίνησε.
    Brotherhood Without Banners

Similar Threads

  1. Replies: 1799
    Last Post: 22-09-2015, 22:44
  2. Replies: 74
    Last Post: 05-04-2006, 19:04
  3. Ακριβά ελληνικά ή φτηνά ξένα;
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 21-11-2005, 15:06
  4. Replies: 41
    Last Post: 27-04-2005, 11:10
  5. Ελληνικά vs ξένα studios
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 41
    Last Post: 17-03-2004, 14:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •