Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51

Thread: Γιαννης Πετριδης : Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι...

  1. #1

    Default Γιαννης Πετριδης : Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι...

    Τον Γιαννη Πετριδη (και την εκπομπη του), τον ανακάλυψα τυχαία σε πολυ τρυφερη ηλικια ενα καλοκαιρι στις αρχες της δεκαετιας των 80ς.

    Δεν υπηρχε ιδιωτικη ραδιοφωνια και τη μουσικη μου ενημερωση τη καλυπτα μέσω της πειρατικης ραδιοφωνίας του 772, (Αλέξη Βένετη..αληθεια ξερει κανεις αν συνεχιζει πουθενα και του 267 ( ο γνωστος Τσαουσοπουλος που δεν ειχε καμμια σχεση το τοτε με το τωρα όσον αφορα τις μουσικες του επιλογες).

    Πρεπει ομως να ομολογησω οτι οφειλω την μουσικη διαπαιδαγωγηση μου στις ακροασεις των καθημερινων εκπομπων του Πετριδη!!

    Ο Πετρίδης μου έμαθε οχι μονο οτι δεν υπαρχουν ταμπελες στην καλη μουσικη αλλα και τι θα πει μουσική ενημέρωση. Οτι δεν αξιζει μονο να ακους τις μελωδιες..αλλα να ψαχνεις και τις ιστοριες γυρω απο καθε τραγουδι..

    Συνεχιζω να τον ακουω ακομα και σημερα..Υπαρχουν φορες που διαφωνω μαζι του αλλα συνεχιζω να εκτιμω αφανταστα τη γνωμη του..

    Για την αντικειμενικοτητα αλλα και το ανοιχτο μυαλο του σε καθε ειδος μουσικης...για την απλοτητα του και τις σχεση του με τους ακροατες του,παροτι ειναι ενας ζωντανος θρυλος στον χωρο του..για την εγκυροτητα του..για την εξισου μεγαλη του αγαπη προς το καλο κινηματογραφο..

    Για οσους δεν εχουν ιδεα για ποιον μιλαω..μπορουν να παρουν μια ελαχιστη ιδεα απο αυτο το trailer.



    Το ερεθισμα να γραψω αυτο το post το πηρα απο την καταπληκτικη δουλεια που εκανε ο ΑΓ6 ηχογραφωντας 144 εκπομπες απο το μοναδικο αφιερωμα που εκανε ο Πετριδης για τη περιοδο 1955-1970.
    Και οχι μονο αυτο..αλλα αποφασισε να τα μοιραστει κιολας..

    Το λιγοτερο που μπορω να κανω για να τον ευχαριστησω ειναι να σας ενημερωσω οτι αν θελει καποιος να βρει τα links, μπορει να επισκφθει το blog του και να κατεβασει ολες τις εκπομπες.. Η διευθυνση του ειναι στο bloglist μου..
    __________________

  2. #2
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Thanx mate!
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  3. #3
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μεγαλοεργολαβος

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    μεγαλοεργολαβος
    Να ειμαι ειλικρινης..δε το γνωριζω...

    Το θεμα ειναι ομως οτι ειναι ο μοναδικος που αξιζει να τον ακους..και να τον διαβαζεις..κατα την ταπεινη μου γνωμη..

    Παρεπιπτοντως..ας ανοιξει καποιος φιλος ενα thread με αξιολογες εκπομπες και μη εργολαβους παραγωγους..

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    μεγαλοεργολαβος
    αυτό

    ραδιοφωνικός δανίκας

  6. #6

    Default

    Διαφωνω με τους προηγουμενους φιλους.. αλλα δημοκρατια εχουμε..

    Πεστε καποιον καλυτερο..με γενικες γνωσεις περι μουσικης ομως..και ιστορια πισω του..

  7. #7
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    και γιατι να εχει καποιος ''γενικες'' γνωσεις περι μουσικης και οχι ''ειδικες''?
    δεν ηταν ολοι μπακαλιδες σαν και του λογου του
    οταν στα 80s ο Ζηλος εκανε εκπομπες industrial/harsh noise ο μουστακαλης (μα ειναι δυνατον?) το πιο ''υπογειο'' πραμα που επαιζε ηταν R.E.M. ξερω γω

    σιγα μην δειξουμε και σεβας στον πολυεθνικουχο

    οσο για εκπομπες...αθηνα ειστε και φαινεστε

  8. #8
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Μόνο Mayhem και Dimmu Borgir
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  9. #9
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Ζήλος λατρεία και μόνο για το πόσο αρρωστάκι ήταν με τα δισκάκια ...
    Φάση να σκάει στο παζάρι δίσκων στο Ρόδον, και να φεύγει με δανεικά για εισιτήριο.
    Για μένα μεγάλος δάσκαλος ήταν (πλέον δεν παρακολουθώ, γιαυτό και "ήταν") ο Χρ. Δασκαλόπουλος, και ο κύριος Art Nouvau Νίκος Κοντογούρης.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #10
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    ετυχε να τον ακουσω κανα δυο φορες αλλα δεν εμεινα. ωστοσο εχω να πω οτι ειναι απο τους κορυφαιους στο ειδος του μιας και το ραδιοφωνο ητανε παλιοτερα το κυριο μεσο που "μορφωνε" τον κοσμο σχετικα με την ροκ εν ρολ. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι μεγαλα συγκροτηματα οπως οι Stones και οι Βeatles αναγνωρισαν την προσφορα του πειρατικου βεβαια ραδιοφωνου. Δεν ηταν λιγες οι φορες που ακομη και οι ιδιοι οι καλλιτεχνες εκαναν πολλες εκπομπες για την αγαπημενη τους μουσικη ε.
    Το αχτι μου: δεν προλαβα να ακουσω τον Παυλο στον Εν Λευκω και δεν εχω ακουσει μια γαμημενη ραδιοφωνικη εκπομπη του Ντυλαν (νομιζω ακομη παιζει ο πουστης )
    Το τυχερο μου: προλαβα να πετυχω και τον ακουω ακομα τον Νικο Παναγιωτοπουλο της Mare Nostrum απο Τριτο που με μυησε στην μουσικη των 60s [ελιτ mode]που αποτελει την βαση των οσων σκουπιδιων ακουμε σημερα [/ελιτ mode]

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Πόσο κάνει 10 συν 7 View Post
    δεν εχω ακουσει μια γαμημενη ραδιοφωνικη εκπομπη του Ντυλαν (νομιζω ακομη παιζει ο πουστης )
    Μιλάμε για τον γκουρού ντύλαν;

  12. #12
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    ενας ειναι ο Ντυλαν βλακα.

  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    ένας είναι ο βλάκας μεταξύ μας, βλάκα! Αυτόν τον ντυλαν λέμε; Που κάνει/έκανε εκπομπή;

  14. #14
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default


  15. #15
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ποιός είναι αυτός

Similar Threads

  1. Γιάννης Δαλιανίδης R.I.P
    By Mayhem in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 23
    Last Post: 18-10-2010, 20:59
  2. Γιάννης Γκούμας
    By Nasum in forum Athletics
    Replies: 14
    Last Post: 29-06-2010, 22:32
  3. Γιάννης Μαρής
    By Comte de Saint-Germain in forum Literature
    Replies: 1
    Last Post: 22-07-2009, 10:57
  4. 10 facts about Γιάννης Ζουγανέλης.
    By . in forum General Discussion
    Replies: 35
    Last Post: 17-09-2007, 17:35
  5. Γιάννης Κορδάτος
    By Chopped In Half in forum Literature
    Replies: 10
    Last Post: 08-11-2004, 05:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •