Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63

Thread: Πρόβλημα με σπίτι

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Δεν ήξερα ότι το σύνθημα επινοήθηκε τότε. Δε νομίζω να υπάρχει ρέιβ το 2020, οπότε λέω εκ του ασφαλούς ότι δεν θα σας κρατάω μούτρα.
    Δε νομίζω, απλά εγώ το άκουσα τότε, φαντάζομαι ότι ήμασταν και αρκετοί από δω γιατί ήταν μεγάλο λάιβ, γι'αυτό το ανέφερα.
    Πάντως το άλλο μην το λες, στάνταρ κι οι γονείς του ρα παράια θα έλεγαν "σιγά μην υπάρχει τρουμέταλ το 2011"...
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #32
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Αλλά αν δε γίνει κάτι τέτοιο θεωρείται ότι εσείς σπάτε το συμβόλαιο, το σπίτι νοικιάζετε και όχι τον ιδιοκτήτη του.
    το μισθωτήριο με το σπίτι το υπογράφουν;

  3. #33
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Όχι, αλλά πρόκειται για συμβόλαιο σε σχέση με τη χρήση ενός χώρου, το οποίο προφανώς υπογράφεται με τον τότε ιδιοκτήτη του αλλά δεν νομίζω ότι εξασφαλίζει την παραμονή του ιδιοκτήτη. Αν κάποιος αγοράσει το σπίτι αγοράζει και το συμβόλαιο ενοικίου μαζί και είναι υπεύθυνος για αυτό.

  4. #34
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Στο ενοικιαστήριο δυστυχώς λέει ότι μπορεί να το δείχνει.
    μάλλον εδώ τελειώνει η συζήτηση, ίσως δε ζητάτε πίσω τις εγγυήσεις και τελειώνει; (δηλαδή 1 μήνας που δε πληρώσατε + 1 για το σπάσιμο του συμβολαίου / μέχρι την μετακόμιση κτλ). ή μένετε και προγραμματίζετε συγκεκριμένη μέρα και ώρα να έρχονται μαζεμένοι όσοι θέλουν να το δουν όπως ειπώθηκε;




    ■■

  5. #35
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Βασικα ΑΝ εχεις τη δυνατοτητα, απλα φυγετε ΤΩΡΑ απο το σπιτι και πεστου για το ενοικιο Μαρτιου και αστον να ψαχνει να το πουλησει ελπιζοντας οτι δε θα το πουλησει για πολλους μηνες ακομα το αρχιδι

  6. #36
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    kuolema από τη φορά που είχαμε γνωριστεί ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι είμαι σοβαρός άνθρωπος για το λόγο αυτό λοιπόν θα σου συνιστούσα να ακούσεις τη γνώμη μου.

    Έχω μπλέξει πολλές φορές με δικαστήρια και επίσης έχω αρκετά σπίτια που νοικιάζω αλλά και εγώ σε ενοίκιο μένω οπότε γι αυτό που σου λέω είμαι απολύτως σίγουρος.


    Αυτά για το ποιος σπάει το συμβόλαιο κλπ είναι ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΟΛΚΗΣ γιατί απλούστατα δεν ισχύουν στην πράξη.

    Στην πράξη 2 μήνες πριν μετακομίσεις μπορείς να σταματήσεις να του δίνεις το ενοίκιο και φεύγοντας θα του πεις πως ότι ζημιές συμφωνήσετε από κοινού ότι έχουν γίνει θα τις πληρώσεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις όποτε θέλεις.
    Αν σε απειλήσει με οποιονδήποτε τρόπο (πχ θα κινηθώ αλλιώς κλπ) μπορείς να του πεις:
    "αν με ξαναενοχλήσεις / εκνευρίσεις θα φύγω αφήνοντας 3 καρέκλες και χωρίς να σου δώσω το κλειδί και θα σταματήσω να σε πληρώνω οπότε θα αναγκαστείς να πας στα δικαστήρια έτσι κι αλλιώς όπου και θα πάρεις τα @@ μου"
    Απο κει και πέρα λοιπόν εφόσον φύγεις σε ένα και όχι σε 2 μήνες από όταν σταμάτησες να τον πληρώνεις θα απαιτήσεις φυσικά το 1 ενοίκιο αλλά επειδή δεν θα στο δώσει (ισχυριζόμενος αυτά που μας λες) δυστυχώς δεν μπορείς να τον αναγκάσεις με κάποιον τρόπο.
    Μπορείς απλά να τον απειλήσεις αν δεν στο δώσει ότι δεν θα του το παραδώσεις πριν τον μήνα που έχεις πληρώσει και αυτός δεν θα μπορεί και να το δείχνει οπότε έτσι, θα κάνεις κι εσύ το κομμάτι σου.


    Ο νόμος και η κατάσταση στην Ελλάδα δυστυχώς προστατεύει τους ενοικιαστές και όχι εμάς τους ιδιοκτήτες.


    Παύλο μην μετακομίσεις και μην αφήσεις το σπίτι και σε 20 χρόνια είναι δικό σου, μίλα με δικηγόρο συμβολαιογράφο να σου πουν τι θα κάνεις.
    Last edited by pitchfork; 06-03-2011 at 12:23.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  7. #37
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by pitchfork View Post
    Αυτά για το ποιος σπάει το συμβόλαιο κλπ είναι ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΟΛΚΗΣ γιατί απλούστατα δεν ισχύουν στην πράξη.
    αυτό έχω καταλάβει κ εγώ μετά από χρόνια μίσθωσης και εκμίσθωσης... επειδή δε διαχειρίζομαι άμεσα τις υποθέσεις τις οικογένειας δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά μέχρι τώρα γίνεται αυτό που λέει ο πιτσφορκ. δηλαδή ο ιδιοκτήτης παίρνει τ'αρχίδια του.
    Rock or Nothing

  8. #38

    Default

    Γεια σου, ΕR!
    Σε παρακαλώ με δάκρυα στα ομάτια να διαβάσεις και το δικό μου δράμα και να με συμβουλεύσεις κατάλληλα.

    Το λοιπόν, μετακόμισα σε καινούριο σπίτι το Δεκέμβρη του '10. Παλιατζούρα μη φανταστείτε τίποτα υπερσύγχρονο.

    Τον τελευταίο καιρό, παραπάνω από μήνα, έχω παρατηρήσει υγρασία στο ταβάνι του υπνοδωματίου, η οποία εξαπλώνεται με τον καιρό και προκαλεί όλο και μεγαλύτερη ζημιά. Αφού ενημερώσαμε τη σπιτονοικοκυρά (μια γιαγιά, για την ιστορία), αφού αυτή μας έγραψε και αφού της ξανατηλεφωνήσαμε και της είπαμε "ψιτ, κυρά, κάνει ρωγμή ο τοίχος, πρέπει να ελεγχθεί", κανόνισε να φέρει ανθρώπους να το δουν. Αυτό συνέβη στις 15 του μήνα, δηλαδή πριν 2 εβδομάδες, κι εγώ περίμενα από αυτούς τηλεφώνημα για να κανονίσουμε πότε θα έρθουν για το μερεμέτι.

    Μέχρι χθες ούτε φωνή ούτε ακρόαση, όταν παίρνει τηλέφωνο η σπιτονοικοκυρά και λέει ότι της ζήτησαν πολλά λεφτά, και θα φέρει έναν άλλον να το δει. Εκείνη την ώρα φρίκαρα αλλά δε μιλούσα εγώ μαζί της στο τηλέφωνο οπότε δεν μπόρεσα να πω όχι.

    Ήρθε, λοιπόν, σήμερα, με ένα φίλο της συνταξιούχο υδραυλικό (ο οποίος έχει διορθώσει και όλα τα άλλα προβλήματα που έχει βγάλει το σπίτι, βρύσες, θερμοσίφωνα, προχειροδουλειές αλλά να'χαμε να λέγαμε). Ο τυπάς το κοίταξε, κάτι είπαν, και ετοιμάζονται να φύγουν. Πάνε προς την πόρτα και μου λέει η σπιτονοικοκυρά, "εντάξει όλα. Θα δούμε".

    Κάπου εκεί χάνει η μάνα το παιδί κι εγώ την ψυχραιμία μου, κι εξαπολύεται μια ηχηρή μεν, χωρίς βωμολοχίες δε, επίθεση. Βασικά δεν της επιτέθηκα, αλλά της είπα ότι εγώ δε δέχομαι να συνεχίσω να αναπνέω μούχλα και απαιτώ να φτιαχτεί μέσα σε μια βδομάδα. Αυτή, όμως, το μόνο που είχε να πει ήταν "αυτό είναι το σπίτι, και άμα δε σ'αρέσει φύγε". Ειπώθηκαν πολλά και διάφορα άλλα, αλλά το ζουμί είναι αυτό, καθώς και το ότι "απ' έξω θα το κοιτάξουμε, αλλά από μέσα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Κι αν σου κάνει".

    Εφόσον λοιπόν μου το δήλωσε ξεκάθαρα πως αν δε μου αρέσει το σπίτι μπορώ να φύγω, δεν μπορεί να μου κάνει τίποτα αν "σπάσω" το συμβόλαιο, ε; Κάτι το οποίο σκόπευα να κάνω έτσι κι αλλιώς, γιατί ο αδερφός της, ο οποίος μένει στην πολυκατοικία και είναι υπεύθυνος για το πετρέλαιο, μου ζητούσε 4 ευρώ την ώρα, κι εγώ σε τέτοια εξόφθαλμη απάτη δεν πρόκειται να συμμετέχω, με αποτέλεσμα όμως το χειμώνα να υποφέρω από το κρύο.

    Επίσης, τι μπορώ να της κάνω που αρνείται να φτιάξει κάτι στο σπίτι το οποίο είναι επιβλαβές για την υγεία μου;
    Έχει κανένα νόημα να απευθυνθώ στο μεσιτικό απ' όπου το έκλεισα, ή μόλις γίνει η συμφωνία σταματάει να έχει κάποια ευθύνη αυτό;

    Spoiler
    μπήκα στο σπίτι γύρω στις 18 του δεκέμβρη. Πριν κάνα μήνα, μαζί με τη μούχλα, μου ήρθε κι ένας λογαριασμός ΕΥΔΑΠ, από Σεπτέμβρη μέχρι 20 Δεκεμβρίου, ο οποίος ήταν 17 ευρώ, με κανονική χρέωση τα 7 και με "προηγούμενες οφειλές" τα 10. Προφανώς της τον έδειξα μια άλλη φορά που ήταν εδώ, κι αυτή επέμενε ότι τα έξοδα αυτά είναι δικά μου. Αφού προσπαθούσα με γλώσσα εφτάχρονου να της εξηγήσω ότι ούτε καν αυτά τα 7 δεν είναι δικά μου, πόσω μάλλον τα 10 που είναι οφειλές από πριν το σεπτέμβρη, τελικά πείστηκε και μου χάρισε το δεκάρικο απ'το επόμενο νοίκι.

    Σήμερα λοιπόν που πλακωνόμασταν, εν μέσω των άλλων ωραίων ατακών 50ς που μου αμολούσε, μου είπε και το καταπληκτικό "και το δεκάρικο δεν έπρεπε να σ'το είχα δώσει".

    Αυτό μόνο για την ιστορία για να δείξω με τι άτομο έχουμε να κάνουμε.

    Α επίσης όταν μου είπε ότι το σπίτι είναι μια χαρά - ένα βάψιμο θέλει - και ότι δεν πρόκειται να κάνει τίποτα κι αν μ'αρέσει, της είπα ότι θα φέρω δικό μου άνθρωπο να το φτιάξει και θα αφαιρέσω τα έξοδα απ'το ενοίκιο. Τότε αυτή μου είπε "και ποια είσαι εσύ που θα κάνεις κουμάντο".
    Στην πραγματικότητα μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο;

  9. #39
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το τελευταίο είναι μια καλή λύση για κάποιο ιδιοκτήτη που δεν έχει άμεσα το ρευστό, αλλά πρέπει να υπάρχει συννενόηση, γιατί μετά μπορεί να σε κατηγορήσει ότι τα κανόνισες επίτηδες με τον τεχνικό για να τις φάτε λεφτά από τα νοίκια.

    τεσπα, ως προς το τεχνικό μέρος του ζητήματος, δώσε καμιά λεπτομέρεια, όπως π.χ. όροφο, τι υπάρχει από πάνω κτλ.

    στη χειρότερη φεύγεις όποτε θες. δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.
    Rock or Nothing

  10. #40
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    δώσε το τηλέφωνο της γιαγιάς στον πιτσφορκ να συνεννοηθεί, λογικά αμέσως μετά θα την δεις πάνω σε μια σκάλα να σου βάφει το ταβάνι.

  11. #41

    Default

    είμαι δεύτερο όροφο, από πάνω είναι ένα υπνοδωμάτιο ίδιο με το δικό μου, είναι στη μεριά που είναι το μπαλκόνι κι απο'κει δεν περνάνε σωλήνες, καλοριφέρ, μπάνια κλπ, τίποτα. Πρέπει να είναι από κακοτεχνία στην πρόσοψη ή κάτι τέτοιο, γιατί η υγρασία δεν έρχεται από πάνω αλλά από μέσα κάπου.

    Αν και αυτή τη στιγμή το ζήτημα δεν είναι τόσο πώς θα λυθεί αυτό (άνθρωπο για μερεμέτι έχω αν θέλω), αλλά πώς θα της γαμήσω το σπίτι.

    Προφανώς αυτή μου δίνει το ελεύθερο να φύγω, αλλά αν μετά μου κάνει πουστιά με το συμβόλαιο; Έχω το δικαίωμα να πω ότι δε μου το φτιάχνει και άρα φεύγω και δε δίνω μία;

    Τιμωρία υπάρχει; Ναι μεν θα φύγω αλλά δεν μπορώ να μην εκδικηθώ για την ταλαιπωρία και τα έξοδα άλλης μιας μετακόμισης μέσα σε 5 μήνες.

  12. #42
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    μονο η λυση της βιας αρχικα μου ερχεται στο μυαλο.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  13. #43

    Default

    φύγε και πετά τα κλειδιά στην λεκάνη.
    Και μετά κατούρα.
    και μην τραβήξεις καζανάκι.
    Τρου στόρυ.
    Μπλε

  14. #44
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by morphine View Post
    είμαι δεύτερο όροφο, από πάνω είναι ένα υπνοδωμάτιο ίδιο με το δικό μου, είναι στη μεριά που είναι το μπαλκόνι κι απο'κει δεν περνάνε σωλήνες, καλοριφέρ, μπάνια κλπ, τίποτα. Πρέπει να είναι από κακοτεχνία στην πρόσοψη ή κάτι τέτοιο, γιατί η υγρασία δεν έρχεται από πάνω αλλά από μέσα κάπου.

    Αν και αυτή τη στιγμή το ζήτημα δεν είναι τόσο πώς θα λυθεί αυτό (άνθρωπο για μερεμέτι έχω αν θέλω), αλλά πώς θα της γαμήσω το σπίτι.

    Προφανώς αυτή μου δίνει το ελεύθερο να φύγω, αλλά αν μετά μου κάνει πουστιά με το συμβόλαιο; Έχω το δικαίωμα να πω ότι δε μου το φτιάχνει και άρα φεύγω και δε δίνω μία;

    Τιμωρία υπάρχει; Ναι μεν θα φύγω αλλά δεν μπορώ να μην εκδικηθώ για την ταλαιπωρία και τα έξοδα άλλης μιας μετακόμισης μέσα σε 5 μήνες.
    κοίτα, σε αυτά τα θέματα, το ζήτημα είναι σχεδόν αποκλειστικά στο χέρι του εκάστοτε δικαστή. ίδιο πρόβλημα είχαν δυο κοπέλες σε μια υπόθεση στην οποία ήμουν τεχνικός σύμβουλος. υγρασία η οποία προερχόταν από το ίδιο το σπίτι. επανηλειμμένα είχαν ενοχλήσει τους ιδιοκτήτες για το ζήτημα αλλά τις έγραφε. κάποια στιγμή το ταβάνι έπεσε και τους κατέστρεψε έπιπλα, pc κτλ, οπότε πήγαν δικαστικώς για να ζητήσουν αποζημίωση. από την άλλη ο ιδιοκτήτης (τσιγγούναρος παππούς) κατηγορούσε αυτές ως υπαίτιες και ζητούσε τα έξοδα της επισκευής. τελικά η δικαστής έδωσε και στους δύο αντίδικους τ'αρχίδια τους.

    εσύ αν θες να είσαι εξασφαλισμένη και έχεις κάποιο γνωστό δικηγόρο, πες του να της κάνει ένα εξώδικο, οπότε αν αυτή στο μέλλον πατήσει στο συμβόλαιο, να έχεις το χαρτί ότι την είχες ενημερώσει για τη βλάβη.
    Rock or Nothing

  15. #45

    Default

    Arxika diavase auto me ta dikeomata tou enikiasti stous tomis pou se endiaferei

    Spoiler
    Χρήσιμες συμβουλές
    1 Οι μισθώσεις κατοικίας έχουν υποχρεωτική ελάχιστη διάρκεια τριών ετών (Ν. 2235/1994 και Ν. 1703/1987). Συνεπώς:

    Αν έχετε συμφωνήσει διάρκεια μίσθωσης μικρότερη από τρία έτη, έχετε δικαίωμα να παραμείνετε στο ακίνητο για όλη την τριετία. Αντιστρόφως, αν κατά τη λήξη της μίσθωσης θέλετε να φύγετε, ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει ως αποζημίωση τα ενοίκια που θα χάσει ως το τέλος της τριετίας. Η μόνη σας «άμυνα» είναι το να αποδείξετε ότι ο ιδιοκτήτης έχει τη δυνατότητα να εκμισθώσει το ακίνητο σε νέο ενοικιαστή και καταχρηστικά επιμένει να ζητάει από εσάς αποζημίωση.

    Αν έχετε συμφωνήσει διάρκεια μίσθωσης μεγαλύτερη από τρία έτη, ισχύει η διάρκεια που συμφωνήσατε.

    2 Αν το ακίνητο εμφανίζει βλάβες ή ελαττώματα για τα οποία ο ιδιοκτήτης δεν σας ενημέρωσε πριν από την υπογραφή του συμβολαίου, έχετε δικαίωμα:

    Να απαιτήσετε την επιδιόρθωση του ελαττώματος με έξοδα του ιδιοκτήτη και ταυτόχρονα τη μείωση (ή και μη καταβολή) του ενοικίου ως το χρονικό σημείο της επισκευής.

    Να ζητήσετε αποζημίωση για τα επιπλέον έξοδά σας λόγω του ελαττώματος.

    Αν ο ιδιοκτήτης αρνείται να επιδιορθώσει το ελάττωμα μέσα σε εύλογη προθεσμία, έχετε δικαίωμα να λύσετε τη μίσθωση και να ζητήσετε αποζημίωση για όλα τα έξοδά σας εξαιτίας του ελαττώματος.

    ▲ Δεν έχετε τα παραπάνω δικαιώματα σε περίπτωση που γνωρίζατε εξαρχής τα εν λόγω ελαττώματα ή αν υπογράψατε έγγραφο που ορίζει ότι «παραλαμβάνετε ανεπιφύλακτα το μίσθιο».

    3 Αν θέλετε να αφήσετε το ακίνητο πριν από τη λήξη του συμφωνημένου χρόνου πρέπει:

    Να τηρήσετε προθεσμία ειδοποίησης τριών μηνών και να επικαλεστείτε έναν «σπουδαίο λόγο» για τη λύση της σύμβασης.

    Δεν οφείλετε να τηρήσετε προθεσμία σε περίπτωση σοβαρού ελαττώματος του ακινήτου που ο ιδιοκτήτης αρνείται να επισκευάσει.


    Episis polu vasiko gia thn nomimotita tou simvoleou sas einai to an sou kovei kanonikes apodi3eis kai an to dilonei sthn eforia me to mis8otirio kai den 3erw kata poso mporei na se voi8isei institouto katanalotwn

    H diki mou simvouli einai na figeis an mporeis me kapio tropo exontas prota sigourepsei oti den 8a se kinigisei dikastikos giati an opos les einai 8ema kakotexnias kai oxi solina tote diskola 8a dior8o8ei kai to pio pi8ano einai na ftiaxtei to simio pou exei provlima kai na peta3ei mouxla argotera allou
    Opos kai na exei den einai kalo gia thn ugeia sou kai kalitera na mhn to riskareis!!!

Similar Threads

  1. Γυμνή/ός στο σπίτι
    By Candiru in forum General Discussion
    Replies: 91
    Last Post: 08-03-2011, 21:57
  2. [Cinema] Coraline (2009)
    By Blanket in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 10
    Last Post: 25-08-2010, 15:13
  3. Για το Medal of Honour γαμώ το σπίτι μου
    By 12 stars circle your brow in forum PC & Games
    Replies: 11
    Last Post: 14-01-2010, 13:39
  4. Αν έπιανε φωτιά το σπίτι σας...
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 130
    Last Post: 03-10-2006, 01:42
  5. ΗΟΤΜΑIL Γαμω το σπιτι.
    By Darkling in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 01-04-2005, 12:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •