Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: a place for djentlemen

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157

    Default a place for djentlemen

    δύο χιλιάδες και οκτώ
    Not a single source proving that this genre exists; seems to be just the same as either math rock or progressive/groove metal. Full of original research and unverified claims.
    It's a clever coinage actually, but still a neologism/protologism, as a web search makes abundantly clear.
    δύο χιλιάδες και ένδεκα
    I will never ever forgive Meshuggah for what they have spawned.
    Από δω τό 'χουν ενστερνιστεί οι Tardive Dyskinesia και πολύ σωστά κάνουν. Κιθαριστικός ήχος γύρω από τον οποίο δημιουργήθηκε σκηνή ή μέταλ μουσικό ρεύμα με δικά του χαρακτηριστικά; Ελλαδίτες, σας αρέσει;
    Your here:

  2. #2
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Το χειρότερο post εδώ και καιρό.. Στο τέλος πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου για να καταλάβεις τι πρέπει να απαντήσεις! Φύσκο, αγορίνα μου, πες καθαρά τι ζητάς... αν μας αρέσουν οι Μέσουγκαχ.. αν μας αρέσουν οι Tardive Dyskinisia.. αν μας αρέσει αυτό το είδος.. ή πώς κλέβαμε τα φλιπεράδικα με πετονιά κι ένα κέρμα με τον Περικλή?

    Spoiler
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #3
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    μιλάει για την εξής φάση:






    Πολυμετρικός Meshuggah oriented neo-prog ας πούμε ήχος με εμμονή αυτόν τον ήχο της κιθάρας που κάνει "τζεντ τζεντ". Απλά όλο αυτό τα τελευταια δύο χρόνια έχει αρχίσει να σχηματοποιείται από οπαδούς του κιθαρίστα/συνθέτη των periphery "Bulb" σαν ιδίωμα με όνομα "djent", με μια τάση προς την σπιτική παραγωγή και τις line 6 αντί του Mesa Boogie και studio ηχογράφηση.

    Εντάξει, όχι κάτι σπουδαίο, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να θεωρείται είδος, καθαρό metal meme είναι η φάση. Δεν με συγκινεί ΚΑΘΟΛΟΥ το ύφος, φαντάζομαι krux και τέτοια στηρίζουν.
    Last edited by Shirime; 22-02-2011 at 22:13.

  4. #4
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Λοιπόν, μόνον το Periphery άντεξα...

    Κακό.
    Πολύ κακό. Πάρα πολύ κακό.

    Πουθενατζίδικη ό,τι να 'ναι "καφρίλα". Το τελευταίο Ozzy μπροστά του φαντάζει "Hail to England". Ο ορισμός του σκουπιδιαρέικου ύφους. Αυτά τα άτομα θα πιστεύουν ότι έχουν μελετήσει Slayer.. Αυτό είναι το χειρότερο.



    Πάρτε λίγο metal να ισιώσετε (ήθελα να βάλω "Kill Tech" από Cadaver Inc, αλλά δεν το βρήκα).
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #5
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Μάριε σόρρυ, εγώ γέλασα και με το aura noir (καλά και με slayer γελάω...).

    ...μεταλοπατερας
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  6. #6

    Default

    sorry alla h fash einai 6 years ago. twra ksipnisame?
    Μπλε

  7. #7
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    @ Warlord





    Spoiler
    Δεν έβαλα Vicious Rumors Worlds and Machines επειδή θα με λέγανε κολλημένο!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    μιλάει για την εξής φάση:
    Στο τρίτο κομμάτι σ' έχασα κάπως (παίζει όμως νά 'ταν το πιο ωραίο). Ναι, αναρωτιόμουν αν έγινε κάποιο μουσικό μπαμ τώρα τελευταία με ένα σχήμα ή απλώς βρέθηκε νονός. Δεν υπήρχε κάτι εδώ και αυτή η λίστα σου έπρεπε κάπου να ανέβει . Η φράση «δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να θεωρείται είδος» πάντως έχει ακουστεί πολλές φορές στο παρελθόν.

  9. #9
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    Ρε συ Ρα αφού προφανώς ένα τέτοιο είδος σε αφήνει παγερά αδιάφορο γιατί κάθεσαι και γράφεις τέτοια σχόλια.Εντάξει θα μου πεις 'και επειδή δεν μου αρέσει δεν μπορώ να πω την γνώμη μου?' και βέβαια μπορείς να την πεις αλλά τουλάχιστον θα μπορούσες να γράψεις ότι δεν είναι του γούστου σου η κάτι τέτοιο αλλά όχι
    Κακό. Πολύ κακό. Πάρα πολύ κακό.

    Πουθενατζίδικη ό,τι να 'ναι "καφρίλα".
    Είναι σαν να γράφω εγώ σε ένα θρεντ για τους iced earth(τυχαία μπάντα που δεν γουστάρω) πόσο γτπ είναι η μουσική τους,τέσπα για να μην είμαι οφ τόπικ:


  10. #10
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Είσαι ελεύθερος να γράψεις για τους Ice to Earth ό,τι επιθυμείς. Συγκεκριμένα θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου για το "Night of the Stormrider" (τον δίσκο)! Και στο κάτω-κάτω απ' όσο κατάλαβα το thread είναι ανοιχτό σε όλους τους χρήστες. Δεν είναι κάποιο "appreciation thread" όπου δεν μπορούμε και καλά να μπούμε εμείς οι μη σχετικοί και να πούμε την άποψή μας. Είναι ένα θρεντ στο οποίο ο Φύσκος ζητεί να μάθει την γνώμη των Ελλήνων για αυτό το είδος. Αυτό που άκουσα είναι: παντελής έλλειψη συνοχής ιδεών/εναλλαγών, βλάχικα καθαρά φωνητικά, κάφρικα φωνητικά ακίνδυνα σαν παροπλισμένη φρεγάτα και κιθάρες των οποίων πού και πού το βύσμα δεν κάνει καλή επαφή..

    Στο Textures που πόσταρες διέκρινα πιο πολλή ΜachineHead-ίλα. Είναι ένα κλικ καλύτερο από το προηγούμενο που άκουσα. Ξανά μου φάνηκε όμως ότι δεν υπάρχει κάποιο πλάνο στο πού θα οδεύει η σύνθεση, ενώ πάλι τα φωνητικά δεν μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.
    Last edited by Ra Pariah; 23-02-2011 at 03:20.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #11
    YOLO Chillin Villain's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    14/f/cali
    Posts
    380

    Default

    To οτι θα δω θρέντ για djent στο ΕR δεν το περίμενα
    τα όμορφα τα πόσταρε πάνω ο Shirime
    πάμε και τα σκληρά




    και Ra σίγουρα αυτόι θα σ'αρέσουν παραπάνω


    και ένα όμορφο:
    (οι συγκεκριμένοι είναι μπαντάρα και στ'αρχίδια μου ο,τι και όποιος κρώξει )



    PS: To είδος έχει τετραμέγιστες κομματάρες αλλά αν έχεις ακούσει 4-5 σοβαρά πραματάκια στο μέταλ σου και είσαι και κάποιας ηλικίας, σε αφήνει παγερά αδιάφορο για να φανμπουισεις ή να ψαχτείς ιδιαίτερα. Δύσκολο να το εξηγήσω.
    Προσωπικά θα βάλω να ακούσω που και που αλλά ναι έχει παραγίνει η φάση με τα Ω_ΜΑΛΑΚΑ_ΚΟΦΤΟ_ΜΠΡΕΗΚΝΤΑΟΥΝ_ΓΑΜΑΝΕ!!!!


    PS2: γελώ με "Ελλαδίτες". Να στο πω αλλιώς νεε, όταν ΤΟ ER ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΠΟ ΝΤΓΙΕΝΤ Ο ΘΟΡΝΤΕΝΤΑΛ ΜΑΘΑΙΝΕ ΚΛΑΣΣΙΚΗ |m|
    Last edited by Chillin Villain; 23-02-2011 at 00:12.

  12. #12
    YOLO Chillin Villain's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    14/f/cali
    Posts
    380

    Default

    Επίσης Κατσαλούπαρδε, μ'αρέσουνε οι Τesseract και τα djent και ολα αυτά τα καλούδια αλλά ΑΥΤΟ γαμάει ο,τι αγαπάς

    Last edited by Chillin Villain; 23-02-2011 at 00:19. Reason: DUAWF
    hang all hope from the nearest tree


  13. #13
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Chilin, πιο πολύ στο κομμάτι που μου αφιέρωσες () μου αρέσαν τα γυναικεία φωνητικά.

    Βέβαια... Κάποτε είχαν γίνει από την ΘΕΑ Dawn Crosby τα παρακάτω ενδιαφέροντα με γυναικεία φωνητικά και σκληρό ήχο:


    Μήπως με την πολλή πρόοδο και τον πολύ όγκο χάνει πόντους αυτό που ονομάζουν στην κρατική τηλεόραση "τραγουδοποιία";

    Off Topic: Είσαι η μεγαλύτερη φωνή του ακραίου ήχου. RIP.


    Last edited by Ra Pariah; 23-02-2011 at 00:40.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #14
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    Quote Originally Posted by Chillin Villain View Post
    Επίσης Κατσαλούπαρδε, μ'αρέσουνε οι Τesseract και τα djent και ολα αυτά τα καλούδια αλλά ΑΥΤΟ γαμάει ο,τι αγαπάς
    Χαλάρωσε μαν,δεν είπα ότι είναι γτπ οι αισντ ερθ,απλά θα ήταν το ίδιο με αυτό που έκανε ο ρα αν εγώ έμπαινα σε θρεντ για τους ερθ και έλεγα ότι είναι γτπ επειδή δεν τους γουστάρω.
    Από την άλλη σε νιώθω,καλό το ντζεντ και το μάθκοουρ αλλά αν κάποιος έλεγε μαλακίες για τους Running Wild(τρελό κόλλημα) θα κατέβαζα χριστοπαναγίες,γι'αυτό και πίνκαρα

  15. #15
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by Katsaloupardos View Post
    αν κάποιος έλεγε μαλακίες για τους Running Wild(τρελό κόλλημα) θα κατέβαζα χριστοπαναγίες,γι'αυτό και πίνκαρα
    ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ!!!!!

    Απο κει και πέρα δεν έχω ιδέα για τι μιλάτε εδώ και όλα αυτά μου φαίνονται πολύ περίεργα, καταλάαβατε, οπότε ας συνεισφέρω απλά με τον συνειρμό που μου έφερε ο τίτλος του θρεντ:



    Μεγάλο αλάνι

    οκ, συνεχίστε. Κάπου υπάρχει και τόπικ για ατάκ-ατάκ άμα βαρεθείτε.

Similar Threads

  1. Manifest - Find A New Place
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:12
  2. Place of Skulls no more...
    By regularpaul in forum Music Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 20-05-2005, 23:58
  3. Place of Skulls-With Vision
    By Rush in forum Albums
    Replies: 14
    Last Post: 06-10-2004, 17:35
  4. Summer, Projector my place
    By NeedleFeast in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 27-02-2004, 11:02
  5. AFTER HOURZ... at the dogz place.
    By rockavlon in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-2004, 21:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •