Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42

Thread: Mystara

  1. #16
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Symfwnw gia ta forgotten. Entelws bareto, xwris xarakthra kai soupiasmeno setting. Oso gia dynato setting tsr: Dragonlance, giati h istoria pou exei apo pisw einai klaseis anwterh apo FR, exei xarakthra re paidim. Grayhawk sthrizw pantws.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  2. #17
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Σας ζηλευω ολους που εχετε παιξει αρκετα campaign ωστε να εχετε σοβαρη αποψη ποιο ηταν βαρετο και ποιο οχι...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  3. #18
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Λοιπόν, Νίκο, εσύ πρέπει να λές για το Hollow World, και τα Poor Wizard's Almanacs καθώς και το Anual τεύχη που βγάζαν για την Mystara του D&D 1st edition. Τι πάς και θυμάσαι ρε κέρατο...

    Πάντως, αν και δεν είχα παίξει πολύ d&d, ήταν πάντα το απωθημένο μου (μιάς και δεν το φχαριστήθηκα όπως θα έπρεπε). Θυμάμαι συγκεκριμένα που είχαν βγάλει και ένα supplement που λεγόταν Castles of D&D η κάπως έτσι, και είχε μέσα κάστρα που μπορούσες να τα φτιάξεις με χαρτοκοπτική και ήταν καταπλήκτικά.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #19

    Default

    Τα Poor Wizard's Almanacs ήταν ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ SUPPLEMENTS ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ TSR. Και δεν κάνω πλάκα, ήταν υπερκαταπληκτικά, τρομερή πληροφορία, ιδέες, μεράκι. Τα διαβάζω ακόμα και τώρα σα λογοτεχνία, παρόλο που είναι γεμάτα με game info.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  5. #20
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Μου επιτρέπεις να διαφωνήσω. Το Forgotten Realms έχει έναν από τους πιο καλοδουλεμένους κόσμους για RPG. Σημειώνω ότι σιχαίνομαι τις νουβέλες του, που είναι πιο βαρετές και από το να κοιτάς τσιμεντόλιθους. Παρόλα αυτά, η δουλειά που έχει πέσει για το παιχνίδι και η λεπτομέρεια που παίζει είναι πραγματικά αξιοθαύμαστες. Όσο για το Dragonlance (του οποίου κάποιες νουβέλες μου άρεσαν αρκετά), δεν θα το λεγα και κλάσεις ανώτερο. Η ιστορία μπορεί να είναι καλύτερη, αλλά ο κόσμος πολύ λιγότερο δουλεμένος. Θυμίζει WOW. Grayhawk δεν έχω παίξει, οπότε δεν έχω άποψη
    ART IS A BLAST!!!

  6. #21

    Default

    Midnight μπερδεύεις έναν polished κόσμο με έναν καλογραμμένο κόσμο. Το Forgotten σε ανάγκαζε σε φτηνά κόλπα για να βγάζει νόημα η όλη ιστορία (οι υπερπανίσχυροι ήρωές του ΟΛΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΑΝΑΝ για να πρέπει να αχοληθούν οι PCs κλπ). Σίγουρα, ως ναυαρχίδα είχε καλή ποιότητα σε supplements κλπ, αλλά ως RPG κόσμος πάσχει.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  7. #22
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Ρε Odonian, ειλικρινά, πες μου έναν λόγο για τον οποίο είναι καλύτερος κόσμος αυτός του Dragonlance (οι νουβέλες του γαμάνε, το ξαναλέω, αλλά - αν είναι δυνατόν - εχθροί οι Δρακόνιοι που ανατινάζονται όταν τους σκοτώνεις;) από εκείνον του Forgotten Realms σε R.P.
    ART IS A BLAST!!!

  8. #23

    Default

    Χαχ, εντάξει μωρέ, γούστα είναι αυτά, τι να το κουράζουμε. Εγώ το βλέπω από το μάτι του DM πάντα και έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις από το επίπεδο της συνέπειας που απαιτώ από έναν κόσμο και το Forgotten δε με κάλυπτε σε αυτό. Το Dragonlance ήταν καλύτερο, χωρίς να είναι τρομερό (πέρα από τις νουβέλες όπως λες κι εσύ).

    Δεν εννοώ το πόσο extreme fantasy είναι ο κόσμος, η Mystara πχ είναι pulp fantasy, ιπτάμενα πλοία, κούφια γη με χαμένους πολιτισμούς και δεινόσαυρους κλπ, αλλά όπως την έγραψαν (αυστηρά σε 1st edition D&D) νιώθεις σα να είναι ένας αληθινός κόσμος που σε καλεί να τον εξερευνήσεις. Το Forgotten είχε κατι περιπέτειες που ο Elminster σε έστελνε σε ένα dungeon για 5ο επίπεδο για το χαβαλέ ξέρω γω και άμα γινόταν κάτι σοβαρό δεν ήταν σπίτι για να βοηθήσει. Λίγο οτινανισμοί.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  9. #24
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Quote Originally Posted by Odonian View Post
    Χαχ, εντάξει μωρέ, γούστα είναι αυτά, τι να το κουράζουμε. Εγώ το βλέπω από το μάτι του DM πάντα και έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις από το επίπεδο της συνέπειας που απαιτώ από έναν κόσμο και το Forgotten δε με κάλυπτε σε αυτό. Το Dragonlance ήταν καλύτερο, χωρίς να είναι τρομερό (πέρα από τις νουβέλες όπως λες κι εσύ).

    Δεν εννοώ το πόσο extreme fantasy είναι ο κόσμος, η Mystara πχ είναι pulp fantasy, ιπτάμενα πλοία, κούφια γη με χαμένους πολιτισμούς και δεινόσαυρους κλπ, αλλά όπως την έγραψαν (αυστηρά σε 1st edition D&D) νιώθεις σα να είναι ένας αληθινός κόσμος που σε καλεί να τον εξερευνήσεις. Το Forgotten είχε κατι περιπέτειες που ο Elminster σε έστελνε σε ένα dungeon για 5ο επίπεδο για το χαβαλέ ξέρω γω και άμα γινόταν κάτι σοβαρό δεν ήταν σπίτι για να βοηθήσει. Λίγο οτινανισμοί.
    ART IS A BLAST!!!

  10. #25
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Δεν ξέρω γιατί, αλλά για ένα γαμημένο λόγο μόλις με έψησες να αρχίσω Mystara
    Όσο για το Forgotten, από την πλευρά του DM, γάμα τον Elminister και φτιάξε δική σου περιπέτεια Ο κόσμος συνεχίζει να γαμάει
    ART IS A BLAST!!!

  11. #26

    Default

    Φίλε μου πραγματικά, ρίχτου μια ανάγνωση, προσπάθησε να το δεις αυστηρά από το πρίσμα του πρώτου εντίσιον (βλέπε πολύ νορμάλ ζμπελλζ, ελάχιστα μαγικά αντικείμενα σε σχέση με τις επόμενες εκδόσεις, ευάλωτοι χαρακτήρες ακόμα και στο 36 επίπεδο κλπ) και θα το λατρέψεις. Αγόρασε το D&D Rules Cyclopedia, όποιο γκαζετήρ απόλα σε τραβάει (κάθε κράτος έχει δικό του χρώμα) και διάβασε όσα μπορείς για τον υπόλοιπο κόσμο για να έχεις ένα context. Ανεπιφύλακτα προτείνω και το wrath of the immortals και τα 3 poor wizard's almanacs, είναι ανεκτίμητα. Όλα αυτά βρίσκονται πολύ εύκολα και σε pdf αν δεν ψήνεσαι να τα σκάσεις.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  12. #27
    Senior Member Midnight's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    497

    Default

    Με ψήνεις Thanx για τις προτάσεις.
    ART IS A BLAST!!!

  13. #28
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    απορω πως δε σ αρεσουν τα ΦΡ ειδικα απο τη σκοπια του DM.
    οι δυνατοτητες ητο απεριγραπτες.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  14. #29

    Default

    mystara δεν έχω παίξει ποτέ. Το πρόβλημα με Forgotten Realms και άλλα settings με πολύ προϋπάρχον υλικό είναι ότι αν θες να τα τιμήσεις και παίζεις σε sandbox campaign (δηλαδη δεν λες στους παίχτες "να πάτε εκεί, εκεί είναι η περιπέτεια που έγραψα για σήμερα χιντ χιντ!" αλλά τους αφήνεις να πάνε όπου θέλουν) τότε πρέπει να έχεις εσωτερικοποιήσει άπειρο κείμενο και να το ξέρεις και απέξω, είναι τεράστια τα realms. Αν παίζεις σε κάποιο λιγότερο βαρύ setting έχεις στο μυαλό σου 3-5 modular πράγματα και τα υπόλοιπα τα αυτοσχεδιάζεις/κρατάς κάποια σημείωση και μετά από 2-3 sessions τρέχει μόνο του το πράγμα, αλλά σε FR άμα το πάρεις σοβαρά από ένα σημείο και πέρα έχει σημασία πχ το τι εισάγει/εξάγει το ταδε κρατίδιο, το ποια είναι η πολιτική του σχέση με το άλλο τάδε μέρος κτλ που οι παίχτες χέστηκαν συνήθως και δεν θα καταλάβουν και άμα τα βγάλεις από το μυαλό σου, αλλά αργότερα θα υπάρξει κάποια σημαντική αντίφαση και θα μπερδευτούν.

    Αν δεν παίζεις sandbox αλλά on rails μια χαρά είναι τα FR όπως κάθε άλλο σεττινγκ.

  15. #30
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    μα ακριβως το μισο -και βαλε- ζητημα στα Ρηαλμς ειναι οτι εχει μεσα και πολιτικη και -ενιοτε- διπλωματια.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •