01. Taking Flight
02. Lights Off
03. Original
04. All My Life
05. Not Like Before
06. Three Hits To The Dome
07. Champions feat. Q-Unique
08. Knowledge
09. Out Of Me
10. Much Too Much feat. Dirty Dike
11. Betrayal
12. Burning Vapour
13. Life In The Balance feat. Jam Baxter
14. Send Me Away



Εντάξει δεν λέω, έχει ξαναγίνει αναφορά στις κουκουβάου αλλά δεν είν κακό να κάνουμε και ένα θρεντ για να δοθεί λίγη παραπάνω προσοχή.
Τι έχουμε εδώ λοιπόν? 4 μασκοφόρους mc's από την Αγγλία, Brixton μεριά(hijack town) που με τον ένα και μοναδικό τους δίσκο έχουν αφήσει εμένα, και απ'ότι βλέπω και αρκετό κόσμο ακόμα, με ανοιχτό το στόμα και το σαγόνι στο πάτωμα. Το σοκ(καλέ) που είχα φάει στο πρώτο κουπλέ του not like before δεν θυμάμαι να το έχω ξαναπάθει με ραπς λέμε.



Δεν μένει όμως εκεί ο δίσκος ούτε είναι ο μόνος λόγος που ασχολούμαστε με owls. Fliptrix (Big Owl),Verb T (Bird T),Leaf Dog (Deformed Wing),BVA (Rusty Take Off) παρέδωσαν μαθήματα και βγάλαν δίσκο διαμάντι. Τα ρεβιουζ από'δω και από'κει αποθεωτικά αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα από αυτά για να κρίνω το δίσκο.



14 tracks που λες. Bγάλε intro και outro μένουν 12. ΔΥΝΑΜΙΤΕΣ όμως. Πραγματικά ο δίσκος δεν έχει φίλλερς, όλα ένα κι ένα και δεν είμαι κιόλας σίγουρος ότι το not like before που είχα πρωτοακούσει/κολλήσει-και νομίζω είναι και το πιο γνωστό-είναι πλέον το αγαπημένο μου. Δίνει μάχη με life in the balance στο κλείσιμο του δίσκου(συγκλονιστικό χιπ χοπς παιδιά), με χουλιγκανικό much too much και τώρα που το σκέφτομαι και με 3 hits to the dom(πειραγμένη φλοέρα προνταξιονς) και ίσως και με το φουριόζικο εναρκτήριο lights off. πφφ, κατάλαβες.





Αι παραγωγαι είναι φίνες. Δεν είμαι κανάς ραπς γραμματιζούμενος να πω τι στυλ/ύφος ακολουθεί ακριβώς ο δίσκος αλλά αλλού παίζει τσαμπουκάς, αλλού ατμόσφαιρα, αλλού πιο ''φορτωμένες'' λούπες, αλλού πιο ''απλές/ανάλαφρες''. Oι mc's τα'παμε πριν, ρέστα. Σε κάποιους ίσως δεν αρέσει η εγγλέζικη προφορά, εμένα με ψιλοπαλαβώνει. Σε μέσες άκρες ο δίσκος είναι ευκολοάκουστος χωρίς να είναι ξέκωλος. Και όσο απλοϊκή και αν είναι αυτή η αναλογία(?), μικρέ μου κουλτουριάρη με τις δύσκολες λέξεις, μερικές φορές είναι και το ζητούμενο (και)σε αυτή τη μουσική.

i rest my case πράματα: