Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Κλίμακες, δρόμοι και μακάμια

  1. #1
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default Κλίμακες, δρόμοι και μακάμια

    Ξέρει κανείς καμιά πηγή για ανατολίτικη μουσική θεωρία; Site, blog, βιβλίο, οτιδήποτε. Από πού να ξεκινήσω; Θα βοηθούσε και συσχετισμός με δυτικότροπη θεωρία αρμονία γιατί εκεί έχω υπόβαθρο και μπορώ να συγκρίνω.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #2
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ο καθηγητής μου μού πρότεινε αυτό πρόσφατα πάντως και θα το πάρω σύντομα, όσο το χω δει είναι εξαιρετικό.

  3. #3
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    Σταμ,εγώ που ξέρω πολύ λίγα απο θεωρία υπάρχει περίπτωση να καταλάβω τίποτα ή θα σκάσω τσάμπα 25 γιούρα?

  4. #4
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Υποθέτω ναι, αλλά μπορείς πάντα να το βρεις και να το ξεφυλλίσεις.

  5. #5
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    Θα βοηθούσε και συσχετισμός με δυτικότροπη θεωρία αρμονία γιατί εκεί έχω υπόβαθρο και μπορώ να συγκρίνω.
    Παίξε μια ματζόρε κλιμακά από την τρίτη νότα και έχεις τον φρύγιο (=ουσάκ)
    Παίξε μια αρμονική μινόρε από την πέμπτη νότα και έχεις την mixob2b6 (=χιτζαζ)
    Παίξε την double harmonic (2 αρμονικά τετράχορδα συνδεδεμένα με τονο) (=χιτζασκάρ)

    Αυτά είναι τα πιο απλά.

  6. #6
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Σωστός ο Πάρης. Επίσης, παλιότερα που μελετούσα λίγο τζουρά είχα κατεβάσει από kithara/bouzouki.gr ή κάτι τέτοιο μπόλικο υλικό σε ανατολίτικες κλίμακες. Και σίγουρα αν γνωρίζεις δυτικές κλίμακες είναι πολύ πιο εύκολο να τις συσχετίσεις και να τις κατανοήσεις ευκολότερα.

    Γενικά πάντως με δυο-τρία σερτς θα βρεις άπειρο υλικό στο δίκτυο.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  7. #7
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ευχαριστώ τα παιδιά

    μέχρι να βρούμε τις κλίμακες νιώθουμε ρε, εγώ θέλω να το πάω στο παραπάνω, κόμματα/πνεύματα/πώς-σκατά-τα-λεν, έλξεις, ρυθμούς και τέτχοια. σαν αυτό που λέει ο σταμ. αν είχαμε δηλαδής κάνα pdf...
    αλλά το βιβλίο θα το τσιμπήσω μάλλον, φαίνεται να μετράει
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #8
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    otan to tsibiseis kanto pdf plz

  9. #9
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Το θέλω και εγώ αυτό το πειρατικό pdf αν το κάνει ποτέ κανείς.

    Λίγα πράγματα πάντως συσχετίζονται με την δυτική μουσική και την βυζαντινή, η πρώτη έχει fixed διαστήματα με κατώτερο όριο το ημιτόνιο (6, 12 ο τόνος), ενώ η βυζαντινή έχει διαστήματα των 2, 4, 6 κλπ. Κάτι site που βάζουν αντιστοιχία με δυτικές νότες για τις κλίμακες είναι μόνο για προσέγγιση, δεν είναι αυτοί οι αυθεντικοί ήχοι. Π.χ.: http://www.musicportal.gr/byzantine_...ystem/?lang=el
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  10. #10
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    egw epeidh paizw ditikh mousikh thelw ta kata proseggish.

  11. #11
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  12. #12
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Φορντ και σχετίζονται και δε σχετίζονται

    Σε χώρες όπως η Ελλάδα και γενικότερα στη Μεσόγειος υπήρχε ανταλλαγή πληροφορίας μέσω του ναυτικού και των αποικιών σε ένα πολύ μεγάλο εύρος γεωγραφικό. Αυτή η ανταλλαγή ήτανε και πολιτισμών. Γι' αυτό και πουθενά σε καμία χώρα στον κόσμο δε βλέπεις παραδοσιακή μουσική που να είναι αυτόνομη και όχι επηρεασμένη από αλλού. Κατά συνέπεια όταν μιλάμε για χιλιάδες χρόνια ζυμώσεων ανάμεσα σε δυτικές και ανατολικές παραδόσεις, ή δύο διαφορετικές αντιλήψεις και θεωρήσεις τις μουσικής να συνηπάρχουν σε πολλές χώρες της Μεσογείου και για πολλά χρόνια. Αυτό σημαίνει αναγκαστικά ότι δυτικές και ανατολίτικες μουσικές συνυπήρχαν και υπάρχουν και εδώ, ίσως μάλιστα και σε αρκετά μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι αλλού.

    Αυτό που λείπει και με ενδιαφέρει προσωπικά είναι να βρούμε έναν τρόπο (δυτικό, ανατολικό ή γουοτέβα) να περιγράψουμε αυτό το μείγμα αποτελεσματικά.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  13. #13
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    M; Παρεξήγησες μάλλον.

    Δεν με απασχολεί αν η δύση έχει επηρεαστεί από την Ανατολή και το ανάποδο (προφανώς έχει γίνει αυτό). Εγώ έλεγα ότι η θεωρία της μίας και της άλλης δεν σχετίζονται γενικά και το αυθεντικό άκουσμα της ανατολίτικης δεν αποδίδεται ακριβώς με τα περισσότερα δυτικά όργανα που έχουν fixed τα διαστήματα μεταξύ των φθόγγων. Τίποτα άλλο.

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τον τρόπο να περιγραφεί το μείγμα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  14. #14
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Οι κανόνες τις θεωρίας που αναφέρονται στις παραδοσικές μουσικές, ό,τι τύπου και να'ναι (δυτικού, ανατολικού, αφρικάνικου) είναι και πρέπει να περιγραφικοί και βασισμένοι σε κάποια λογική ιεραρχία. Βέβαια όπως συμβαίνει παντού, η συνεκτικότητα του συνόλου των κανόνων απαγορεύει την πληρότητά του (γκεντελ). Όταν λοιπόν οι μουσικολόγοι βγάζουν τη θεωρία μιας ήδη υπάρχουσας μουσικής περισσότερο προσπαθούν να την περιγράψουν παρά να την ορίσουν. Κι ακριβώς γιατί όσο καλή δουλειά και να έκαναν, δε θα μπορούσαν ποτέ να βρουν ένα σύνολο κανόνων που περιγράφει την τόσο περίπλοκη πραγματικότητα. Κι αυτό ανάμεσα στα άλλα και γιατί όλα είναι μείγμα και τίποτα δεν έχει προκύψει από παρθενογένεση.

    Πιχί πολλοί θεωρούσαν ως θέσφατο ότι η αρχαία ελληνική ήτανε μονοφωνική και ανατολίτικη και η επιρροή της δυτικής παράδοσης ήρθε πολύ αργότερα, γιατί τότε οι ξένοι "τρώγαν βελανίδια". Πράγμα το οποίο είναι ιστορικά ανακριβές. Μάλιστα υπήρχε και φιλοσοφική αντιπαράθεση με τους πλατωνοφασίστες να κατηγορούν τις δυτικές πολυφωνικές επιρροές στην ελληνική μουσική ως πανηγυρτζίδικες, ευτελείς, βλαβερές και άρα απευκταίες. Κι αν βλέπουμε ότι τα πράγματα μπλέκονται ανάμεσα στη δύση και την ανατολή ως τόσο βαθιά, αυτό το μείγμα είναι πολύ δύσκολο να περιγραφεί, γιατί στην τελική πόσο πίσω μπορούμε να πάμε για να δούμε ιστορικά ποια είναι ακριβώς η σχέση δυτικής και ανατολικής μουσικής; Το ίδιο πρόβλημα δηλαδή με την επιστήμη όπου ένα μοντέλο κάπου πρέπει να σταματήσει να ορίζει τον εαυτό του και να τον διαχωρίσει απ' το περιβάλλον, μιας και δεν μπορεί να λάβει υπόψιν όλες τις επιρροές του, αλλά λειτουργεί αφαιρετικά και περιγραφικά.

    Υποθέτω (and I'm pulling it out of my ass) λοιπόν ότι όλες οι μουσικές της γύρω περιοχής τουλάχιστον προήλθαν στην πραγματικότητα από ένα μιμίδιο που απλά εξελίχθηκε σε πολλές πολλές παραδόσεις με fuzzy λογική. Μια λογική που ο καθένας τα λέει έτσι ή αλλιώς και κολλάει δικές του επινοήσεις που αναγκαστικά αποκλίνουν λόγω χρόνου και γεωγραφικής απόστασης. Βέβαια fuzzy λογική == αδρές περιγραφές αντί για καλά ορισμένους κανόνες, σωστά;

    Πώς θα μπορούσε τώρα να υπάρχει μια πλήρης μουσική θεωρία;
    Για να μπορέσει να' ναι μία θεωρία/αρμονία πλήρης θα πρέπει αναγκαστικά να ορίσει αυτή ένα είδος μουσικής στο οποίο δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Όχι ότι δεν έχει γίνει αυτό κατά καιρούς, αλλά ευτυχώς έχουμε ξεπεράσει την περίοδο που πιστεύαμε ότι η θεωρία ορίζει ή μπορεί να ορίσει αποκλειστικά τη μουσική. Λειψή είναι η μουσική που ορίζεται από αυτούς τους κανόνες χωρίς εξαιρέσεις.
    Συν τοις άλλοις παραδοσιακή είναι μια μουσική ακριβώς που προκύπτει αυθόρμητα, αν δεν προκύψει αυθόρμητα δεν είναι παραδοσιακή

    Συμπέρασμα: για να γράψουμε μουσική πρέπει να παραβαίνουμε τους εκάστοτε κανόνες, για να προσθέτουμε συνέχεια στο οικοδόμημα. Για να τους παραβούμε όμως πρέπει πρώτα να τους μάθουμε ή να τους διατυπώσουμε.
    Last edited by rat_poison; 10-02-2011 at 21:57.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  15. #15
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    Πιχί πολλοί θεωρούσαν ως θέσφατο ότι η αρχαία ελληνική ήτανε μονοφωνική και ανατολίτικη και η επιρροή της δυτικής παράδοσης ήρθε πολύ αργότερα, γιατί τότε οι ξένοι "τρώγαν βελανίδια". Πράγμα το οποίο είναι ιστορικά ανακριβές. Μάλιστα υπήρχε και φιλοσοφική αντιπαράθεση με τους πλατωνοφασίστες να κατηγορούν τις δυτικές πολυφωνικές επιρροές στην ελληνική μουσική ως πανηγυρτζίδικες, ευτελείς, βλαβερές και άρα απευκταίες.
    Μπορείς να επεκταθείς εδώ; Σε ποια ιστορική περίοδο αναφέρεσαι; Ποιοι ακριβώς τα συζητούσαν αυτά και για ποιες δυτικές πολυφωνικές;

    Σε αυτά που λες, εγώ δεν κατέχω. Ξέρω βυζαντινή θεωρία μόνο που είναι μονοφωνική και δεν αποδίδεται με δυτικά όργανα. Ξέρω ότι κατάγεται από ένα κομμάτι της αρχαιοελληνικής μουσικής και αναπτύχθηκε παρέα με την περσική με δάνεια εκατέρωθεν. Τώρα αυτά τα φιλοσοφικά γκέντελ και τέτοια, είμαι ο πλέον ακατάλληλος να τοποθετηθώ, δεν ξέρω.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •