Page 3 of 22 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 328

Thread: Progressive/post/experimental/tech/extreme metal

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Φθόγγε, δεν σου λέω οτι δεν μαρέσει.
    όχι, εγώ πιστεύω ότι αυτό μου λες, και θα σου πω γιατί. Όλες οι ερμηνείες που κάνουμε είναι προσπάθεια να ορίσουμε, να λογικοποιήσουμε, να αποδομήσουμε τα πρωτόγονα συναισθήματα που μας έρχονται όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με ένα έργο τέχνης, αλλά και γενικότερα με οτιδήποτε βέβαια. "Δε μου αρέσει" "Γιατί?" "Έχει punk επιρροές!" "Κάτσε! Εγώ θυμάμαι ότι το 2007 σου άρεσε το τάδε κομμάτι τρου μέταλ που είχε πάνκ επιρροές! Είσαι ανειλικρινής! Δε ξέρεις τι σου γίνεται!" Αυτές οι προσπάθειες σύμφωνα με τη δικιά μου εμπειρία είναι συνήθως από ελαφρώς ως παντελώς αποτυχημένες, ανάλογα και με το ψωμί που έχει φάει καθένας να ακούει/βλέπει, να επεξεργάζεται, να ερμηνεύει. Είμαι σχεδόν βέβαιος λοιπόν ότι το πρόβλημα σου όσον αφορά την "τυχαιότητα" που λέγαμε είναι πως αυτό που ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΣ ως τυχαίο στη μουσική των Blotted Science ήταν ένα μουσικό αποτέλεσμα, άσχετα με τον τρόπο τον οποίο παρήχθη, τον οποίον δεν γνωρίζεις (έστω κι εάν υποθέτεις κάτι), το οποίο δεν βρήκες πολύ ενδιαφέρον. Μια τυχαία διαδικασία ΔΕΝ φέρνει εξ΄ορισμού ένα μη μουσικό αποτέλεσμα (φίλε babality) απλά έχει ορισμένες πιθανότητες, εννοείται λίγες, για να παράγει ένα μουσικό αποτέλεσμα ενδιαφέρον. Ένα passage το οποίο βγήκε με "τυχαία", αλλά πιο συγκεκριμένα, εξω-μουσική διαδικασία (όπως ακριβώς είναι ο Jarzombek να κάνει νότες αριθμούς τηλεφώνων) από τη στιγμή που παίζεται, που αποτυπώνεται στην πραγματικότητα, είναι ένα συγκεκριμένο passage με συγκεκριμένες ακολουθίες νοτών, το οποίο έχει ένα συγκεκριμένο άκουσμα το οποίο μπορεί να σου αρέσει η όχι! Συνήθως ούτε και μένα μου ακούγονται συχνά ενδιαφέρουσες οι μουσικές που έχουν παραχθεί με τέτοιες διαδικασίες (και να φανταστείς ότι το στοιχείο/η τεχνική του τυχαίου έχει χρησιμοποιηθεί κιόλας από μερικούς από τους καλύτερους συνθέτες του 20ου αιώνα, google aleatorism) αλλά πάλι από την άλλη, τείνει να παράγει ένα πρωτότυπο άκουσμα, περίεργο, εξωκοσμικό όπως θες πες το το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βασικό δομικό στοιχείο για να γραφτεί ένα κομμάτι το οποίο από κει και πέρα θα έχει πιο συγκεκριμένη, σχεδιασμένη λογική. Αυτό κάνουν στο περίπου οι μπάντες, ας πούμε, μπάντες τύπου Blotted Science, μέχρι κλασικοί συνθέτες (πχ εποχής του πρώιμου ατοναλισμού, δε παίρνω και όρκο για αυτό, αλλά κάπως έτσι "ακούγονται"). Οι Blotted στο μεταξύ ΔΕ πιστεύω ότι το κάνουν και πολύ, εμένα μου ακούγονται πολύ "composed" έχουν κλίμακες παράδοξες η μη, ριφ, και εννοείται τα αρμονικά φιούζιον στοιχεία που λέγαμε (synaptic plasticity 3:04 πχ αλλά και το τέλος του είναι μια χαρά αρμονικό) αλλά και σε άλλα σημεία ναι, βλέπω κάπως το χέρι του Jarzombek να ανεβοκατεβαίνει τις χορδές "όπως του βγει". Ε και τι έγινε? Μου αρέσει τις περισσότερες φορές. Και αυτός άλλωστε πώς νομίζεις ότι τα έγραψε? Θα έπαιξε "τυχαία" (στην πραγματικότητα ποτέ δε παίζεις τπτ τυχαία όταν πιάνεις κιθάρα, απλά λειτουργείς "οπτικά" ας πούμε) 30 φορές διαφορετικά πράγματα μέχρι να βρει ένα που του αρέσει. Από τη στιγμή που βρήκε ένα που να του ΑΡΕΣΕΙ, σταματάει να είναι τυχαίο, είναι επιλογή, είναι ριφ, κι εάν έχεις παρόμοια αισθητική με τον Jarzombek κατά πάσα πιθανότητα θα σου αρέσει και σένα. Δεν χρειάζεται και να είναι CATCHY ω γιε γιε πάμε άλλη μία φορά το ρεφραίν, η μουσική αυτή στοχεύει να είναι mindgame, mindfuck, catch-me-if-you-can, σκανάρισμα του εγκεφάλου.

    Η δεύτερη περίπτωση στο μεταξύ είναι να σου ψιλοαρέσει η μουσική και να την υποτιμάς στο μυαλό σου επειδή έχεις δει το βιντεάκι που παίζει ο τύπος αριθμούς τηλεφώνων. Αυτό λέγεται καταπίεση των ενστίκτων από τη λογική Που αυτή η λογική είναι λάθος όπως λέγαμε επειδή τίποτα δε σου διαβεβαιώνει ότι κάτι που παράγεται "τυχαία" δε θα είναι καλό. Όσο κακό προγκρέσιβ τέχνικαλ να έχεις ακούσει που απλά κουνάνε τα δάχτυλα πάνω κάτω και γρήγορα ενώ (η επειδή) δε ξέρουν μουσική. Που είναι ακριβώς αυτό που λες εδώ

    Αλλά μπορώ και εγώ να βάλω τυχαία ποικιλία μέτρων και μετά απλά θα χρειάζομαι καλούς παίκτες.
    το οποίο είναι δυστυχώς ή άποψη πολλών για την πολύπλοκη ή πυκνή (πολλά σε λίγα χρόνο εννοώ) μουσική. Το Μέταλ Χάμερ φταίει!! Για τον χαζό όρο τεχνικότητα και για τους χαζούς κιθαρίστες που δε ξέρουν μουσική. Απλά η μουσική αυτού του είδους δεν έχει τις ίδιες επιδιώξεις με άλλες. Και εάν δε σου αρέσει κάτι που έχει πολλές νότες, να υποστηρίζεις ότι ο άλλος το παίζει επειδή (μόνο και μόνο, άρα και η μουσική "είναι" έτσι) θέλει να δείξει πόσο ΓΑΜΑΩ κιθαρίστας είναι ή θέλει να κάνει επίδειξη ΤΕΧΝΙΚΗΣ (όσο κι εάν αυτό στο χέβι δυστυχώς συμβαίνει) είναι άλμα λογικής (ή βλακείας, ανάλογα με την περίπτωση). Του πούστη δηλαδή, ακόμα και ο Μάλμστιν πιστεύω ότι γουστάρει αυτό το αέναο ανεβοκατέβασμα μινόρε όσο επιδειξίας και να είναι!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #32
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεν κατάλαβα πώς μου εξηγείς ότι "δεν μου αρέσει", αλλά στην τελική, νομίζω ξέρω καλύτερα από εσένα τι μου αρέσει και τι όχι.

    Επίσης τα περί τυχαιότητας δεν τα υποθέτω, τα έχω δει να τα εξηγεί ο ίδιος. Για τον ίδιο λόγω ανέφερα και το παράδειγμα με τα τηλέφωνα. Για να δείξω ότι γενικά ο τύπος έτσι σκέφτεται. Οκ, για όλο τον δίσκο δεν μπορώ να ξέρω πως τον δόμησε (ούτε εσύ) αλλά δεν χρειάζεται κάποιο νόμπελ για να συμπεράνεις ότι γενικά σκέφτεται έτσι.

    Σίγουρα η τυχαιότητα στην μουσική δεν είναι κατακριτέα και σαφώς έχει χρησιμοποιηθεί και στο παρελθόν. Σίγουρα ο jarzombek είναι φτασμένος και αυτό δεν έγινε τυχαία. Σίγουρα τέτοιες τεχνικές (όπως και όλες οι μέθοδοι που έχουν χρησιμοποιήσει και κλασσικοί και αμφισβητούνται για την ουσία τους όπως θόρυβοι ambient klp κυρίως από τον απλό ακροατή) συμβάλλουν στην εξέλιξη της μουσικής αλλά και συγκεκριμένα του μέταλ. Αυτό όμως δεν αναιρεί το δικαίωμα μου να κάνω ένα απλό σχόλιο για κάποιον που οι προσωπικές δουλειές είναι τέτοια πράματα στην πλειοψηφία τους. Δεν ξέρω αν είμαι ψώνιο ή πιο γαμάτος ή αν βαριέμαι εύκολα, αλλά μετά από κάποιο καιρό που ακούω έναν καλλιτέχνη ε, επιθυμώ μια εξέλιξη στην έμπνευσή του και στην διαμόρφωσή του.

    Επίσης αυτό που λες στο τέλος δεν το έκανα ποτέ. Συμφωνώ ότι ο όρος "ζογκλερικά" ήταν υπερβολικός. Σκέφτηκα να τον αλλάξω. Παρ'ολ' αυτά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο βλακεία να υποθέσεις ότι ο άλλος το κάνει ΚΑΙ για επίδειξη τεχνικής.

  3. #33

    Default



    Αυτό το οποίο δείχνει στο βίντεο ο Jarzombek είναι μία εκδοχή του πάνω στο δωδεκαφθογγικό σύστημα σύνθεσης, με εκπλήσσει αυτό πολύ (ευχάριστα) με την καμία δεν το περίμενα. Είναι το πιο γνωστό σύστημα "εναλλακτικών κανόνων" ας πούμε για να συνθέσεις μουσική πέρα από την αρμονία και το ακολούθησαν για κάποια στιγμή έστω οι περισσότεροι συνθέτες του 20ου αιώνα, εάν δε ενδιαφέρει διάβασε.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Twelve-tone_technique

    δεν είναι καθόλου τυχαίο, η μάλλον μπορεί η όχι να είναι αναλόγως με το πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Ο Jarbombek λέει ότι μπορείς να βάλεις τη σειρά των δώδεκα νοτών όπως θέλεις, αυτό σημαίνει ότι πέρα από τον κανόνα ότι μετά το πέρας και των δωδέκατης πρέπει να τις επαναλάβεις από την αρχή, η επιλογή της σειράς (και άρα του ακούσματος, της κλίμακας) είναι ΔΙΚΗ σου επιλογή. Χελ, ακόμα και σε ματζορομινόρε μπορείς να τις βάλεις, δε βλέπεις ότι δημιουργεί diminished συγχορδίες (=αρμονία) από αυτές και φτιάχνει ένα ριφφ? Οπότε σόρυ, είσαι εντελώς λάθος. Το άκουσμα είναι αυτό που σου δημιουργεί την ιδέα ότι είναι τυχαίο.

    Γενικά μου κάνει εντύπωση (αρνητική) πως ποστάρεις κάτι και δε μπαίνεις στην διαδικασία να το ψάξεις λίγο. Την πρώτη παράγραφο την τεράστια του προηγούμενου ποστ την έγραψα για να σου δείξω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην επηρεάζει το εάν σου αρέσει κάτι η όχι τη γνώμη που έχεις για την διαδικασία με την οποία φτιάχνεται, και μιας και δε μου λες εάν σου άρεσε ή όχι παίρνω και τις δύο περιπτώσεις. Οπότε να υποθέσω αυτό ακριβώς που έγραψα μετά, ότι σου ψιλοάρεσε αλλά λες μέσα σου "σιγά μωρε το βλάκα που πατάει νότες τυχαία και ότι βγει". Κακώς λοιπόν.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #34
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Όσο μου αρέσει ο Ron στους Watchtower άλλο τόσο με αφήνει παγερά αδιάφορο στα προσωπικά του. Κουραστικός, φαφλατάς μέχρι εκεί που δεν πάει.



    Τελεία.


    Α, καιρός να ακούσετε και Slauter Xstroyes. Το από κάτω είναι πρόβα. Ο μπασίστας γενικά δεν μασάει και με σιγουριά είναι από τους πιο πωρωτικούς που μπορεί να συναντήσει κανείς στο US.

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #35
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Θα πω τη μαλακία μου:

    Λιώνεις που λιώνεις τη θεωρία (καλώς, ΜΟΝΟ), φτιάξε και ένα σοβαρό ήχο, τι είναι αυτά.

  6. #36
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Φθογγε, ξέρω πολύ καλά τι κάνει δεν χρειάζεται να κάνεις μετάφραση το βίντεο. Επίσης δεν "ακούγεται" τυχαίο. Είναι τυχαίο γιατί όπως λές η επιλογή είναι τυχαία. Επίσης το οτι έχει diminished δεν ειναι =αρμονία. Έλεος, ακόμα και εσύ γράφεις στο ίδιο ποστ οτι είναι προσπάθεια σύνθεσης πέρα από την αρμονία.

    Γενίκα, αν δεν κατάλαβαίνεις το ύφος μου και τί σχολιάζω, που μάλλον δεν το κάνεις, δεν πειράζει.

    (επίσης δεν δημιουργει diminished και από αυτές ένα ριφ. Δημιουργεί το ριφ με τυχαία κατανομή και από εκει προκύπτουν οι νότες να σχηματίζουν dim7th ακόρντα ανα τέσσερεις. Αν βέβαια το καλοσκεφτείς δεν είναι και τόσο τυχαία η ανακατωσούρα - αυτό το πάρτ δεν το θυμόμουν - γιατί τα diminished ακόρντα δεν θα προκύπτουν με όλους τους συνδυασμούς, απλα σε αυτόν έτσι "έτυχε")

    Στάμ, ο ήχος γαμάει. χα.

  7. #37
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Twra pleon kserw oti dim7th = armonia.

    Thanks Fthogge !

  8. #38

    Default

    ουφ. Γκούντσαν με τον τρόπο που απαντάς καταλαβαίνω ότι δε σε ενδιαφέρει ουσιαστικά η συζήτηση, μόνο το να μη κάνεις ένα βήμα ΠΙΣΩ και να παραδεχτείς στο ίντερνετ ότι είπες μία ανακρίβεια, λες και έχουμε διαγωνισμό εδώ πέρα. Γενικά απογοητεύομαι επειδή βλέπω ότι και αυτά που γράφω πάνε στο βρόντο και δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε κάπως. Καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται ότι αυτά τα πράγματα είναι τυχαία, αλλά επιμένω ότι δεν είναι. Δεν έγραψα πουθενά πως η επιλογή είναι τυχαία. Αυτό που κάνει ο Jarbombek είναι το εξής: Παίρνει τη σειρά των δώδεκα νοτών και τις βάζει έτσι (κοίτα στο σημείο που αναποδογυρίζουν τα γράμματα) ώστε να διαμορφώνουν διαδοχικά τρεις τετράφωνες diminished συγχορδίες. Αυτό το πράγμα δεν είναι τυχαίο που να χτυπάς τον κώλο σου. Έπειτα μας δείχνει πως παίζοντας παράλληλα χρωματικά πάνω η κάτω τις συγχορδίες αυτές ακολουθεί ουσιαστικά τη σειρά. Έπειτα μας δείχνει τα ριφφ του κομματιού τα οποία ακολουθούν επίσης πλήρως τις σειρές. Οι dim συγχορδίες είναι αρμονικό στοιχείο, της τονικής μουσικής, αλλά δε σημαίνει ότι δε μπορούν να προκύψουν από το δωδεκαφθογγισμό (nice pun, huh). Ακόμα και ματζόρε και μινόρε μπορείς να βγάλεις από αυτόν, έστω και εάν ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΔΕΝ χρησιμοποιείται για να βγάλει τέτοια στοιχεία (για την ακρίβεια, στον παλιό 12τόουν/σεϊραισμό οποιαδήποτε επαφή με αρμονία "απαγορεύονταν". Ο Jarzombek δεν νομίζω ότι ακολουθεί και εντελώς άλλωστε αυτή τη μέθοδο σε όλο το σιντι, αφού ακούγονται ξεκάθαρα και κάποια αρμονικά στοιχεία. Χτικιό τρομερή παρέμβαση στη συζήτηση, είμαστε υπόχρεοι.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #39
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Ρε μάγκίτη και έτσι όπως το λές να είναι το θέμα, τότε το να πεί "παίρνω το 12φθογγο σύστημα και το ανατάσσω τυχαία ωστε να βγάλω 3 dim ακόρντα" είναι μια τρύπα στο νερό. Ουσιαστικά πρακτικά παίζει τις νότες από τα dim ακόρντα και όσο τις παίζει, κρατάει το ακόρντο από πίσω οκ; Παλαιά, γνωστή και βαρετή - παρωχημένη μέθοδος. Το να προκύπτουν συγχορδίες αν επιλέξεις νότες από το 12φθογγο σύστημα είναι πιο προφανές και από το 1+1=2. Άρα αντι να τσαμπουνάει το 12φθογκο θα μπορούσε από την αρχή να πάρει 3 dim ακόρντα και το ριφ να είναι το arpeggio αυτών. Κάτι που πρακτικά γίνεται. Απλά τι; το μοστράρει για μούρη και το παίζει ανάποδα επειδη θέλει να έχει βάλει και "tone rows";

    Όλο αυτό μου ακούγεται τρελά ηλίθιο γιαυτό θέλω να πιστέυω οτι το νόημα είναι να παίρνεις νότες και να τις ανατάσσεις τυχαία.

    Επίσης μιλάς για αρμονία και δεν έχεις αναφέρει ούτε έναν κανόνα της και πως τον χρησιμοποιεί. Δείξε μας ένα ΙΙ-V-Ι, ένα κάτι. Αυτό είναι παρατήρηση σε σένα κυρίως γιατί λες "έχει diminished άρα έχει αρμονία", πού είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα που θα μπορούσες να έλεγες. Ο δίσκος λογικά κάπου θα έχει και αρμονια. Αλλά τέσπα η συζήτηση ξέφυγε, αν θές pm.

  10. #40
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by h2he View Post
    Λοιπόν, παίζει να το έχω ξανα-αναφέρει δω γύρω, αλλά δίσκος που πλησιάζει (νομίζω) αυτό που έχει στο νου του ο thread starter και με εντυπωσίασε τον τελευταίο καιρό, παρά το γεγονός ότι γενικά δεν είμαι σε τέτοια μουσική φάση ήταν το "Stratospheria Cubensis" των Lesbian. Λέω από την αρχή ότι πρόκειται για δίσκο που ξεκινάει από post-κάτι υπόβαθρο (αλλά από την στιγμή που αναφέρθηκαν οι Rosetta δεν νομίζω οτι περιοριζόμαστε μόνο σε ορθώς metal ακούσματα), αρκετά doom, αρκετά progressive-ίζων (με τη νοοτροπία του progressive rock περισσότερο και όχι του metal) και αρκετά ψυχεδελικός. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο όνομα είναι να σας πω, από σπόντα αγόρασα το δίσκο, αλλά βγήκε διαμαντάκι.
    Αυτό το άκουσα πρώτη φορά χτες, κατόπιν της προτροπής σου και έχω να πω οτι είναι κάργα-heavy (σε σημεία θρασοχέβι) (φακ αυτό που μου ερχόταν συνέχεια στο μυαλό ήταν οτι αν οι Σάμπαθ έπαιζαν θρας, κάπως έτσι θα ακουγόταν λολ) μέσα από ένα ποστ-ροκ πρίσμα ? Γενικά πολύ πρωτότυπος ήχος, πολύ καλό ρίφφινγκ, λίγο μονότονο (ίσως και λόγο 78 λεπτών). Ενδιαφέρον πάντως.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #41

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Ρε μάγκίτη και έτσι όπως το λές να είναι το θέμα, τότε το να πεί "παίρνω το 12φθογγο σύστημα και το ανατάσσω τυχαία ωστε να βγάλω 3 dim ακόρντα" είναι μια τρύπα στο νερό. Ουσιαστικά πρακτικά παίζει τις νότες από τα dim ακόρντα και όσο τις παίζει, κρατάει το ακόρντο από πίσω οκ; Παλαιά, γνωστή και βαρετή - παρωχημένη μέθοδος. Το να προκύπτουν συγχορδίες αν επιλέξεις νότες από το 12φθογγο σύστημα είναι πιο προφανές και από το 1+1=2. Άρα αντι να τσαμπουνάει το 12φθογκο θα μπορούσε από την αρχή να πάρει 3 dim ακόρντα και το ριφ να είναι το arpeggio αυτών. Κάτι που πρακτικά γίνεται. Απλά τι; το μοστράρει για μούρη και το παίζει ανάποδα επειδη θέλει να έχει βάλει και "tone rows";

    Όλο αυτό μου ακούγεται τρελά ηλίθιο γιαυτό θέλω να πιστέυω οτι το νόημα είναι να παίρνεις νότες και να τις ανατάσσεις τυχαία.
    Το πρόβλημα σου είναι πως είτε υποτιμάς τη μουσική του Jarzombek επειδή δε σου αρέσει, είτε απομονώνεις την μέθοδο και προσπαθείς να την θεωρήσεις διακριτά από το αποτέλεσμα, είτε ψάχνεις (και ούτε καν ψάχνεις, μου ζητάς εμένα να σου τεκμηριώσω λες και στο οφείλω) για αντικειμενικές απαντήσεις σε υποκειμενικά ερωτήματα. Υποκειμενικώς λοιπόν σου λέω ότι η μέθοδος αυτή έχει νόημα επειδή το αποτέλεσμα της, τα ριφ, το κομμάτι, μου αρέσουν. Σίγουρα δεν είναι rocket science όπως το έχει χρησιμοποιήσει αυτός, όμως και παρτιτούρα του Ξενάκη ή του Σένμπεργκ να ήταν δε θα μπορούσα να σου τεκμηριώσω ότι κάνει κάτι ενδιαφέρον πέρα από πολύπλοκο ή δουλεμένο. Αυτό είναι δική σου δουλειά εφόσον βρεις το ενδιαφέρον για να κάνεις κάτι τέτοιο (και στο προτείνω να ακούσεις και άλλα τέτοια πράγματα, πχ





    (για να κάνουμε και μια τεχνο-κλάσικαλ παραδρομή )

    μήπως και ανακαλύψεις πράγματα που δε περίμενες. Και γιατί όχι, διάβασε και πειραματίσου και ο ίδιος με 12tone rows, έτσι είναι που πραγματικά θα καταλάβεις κάποιους από τους λόγους γιατί μπορεί αυτό να είναι χρήσιμο. Και καλύτερο από το να βάζεις τα χέρια στην κιθάρα όπου νάναι (και ξέρεις τι? ακόμα και αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο ενίοτε). Για την αρμονία, φυσικά και δε θα κάτσω να σου βρω passages αρμονικά, εμπιστεύομαι την ακοή μου, δεν έχω να σου αποδείξω τίποτα. Για να κάνεις κάποιον να προσπαθήσει να σου μεταδώσει κάτι πρέπει να προσπαθείς και εσύ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #42
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    ωραία τα λέτε και απολαμβάνω το thread ενώ πίνω τον καφέ μου. δυστυχώς έχω αφήσει τα θεωρητικά στο όργανο εδώ και λίγα χρόνια (και ούτε τότε τα έπιανα και πολύ) και δεν με συγκινουν ιδιαίτερα αυτά τα μαθ μεταλ πράγματα που γενικά ποστάροντε αν και ακαδημαικά και από περιέργεια τα άκουσα σχεδόν όλα.

    Αν και δεν νιώθω πως είμαι οφφτοπικ μπορείτε να με βρείτε οριακά. έχουμε κάνει ένα math rock thread παλιότερα που κοιτούσε λίγο τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία (θέμα ιδιωμάτων) :



    αγαπημένος don caballero δίσκος (πιθανότατα) και προσεγγίζει κάποιες math metal τεχνοτροπίες


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  13. #43
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Εδώ θέλει σπλιτ. Τι Ξενάκης και Σένμπεργκ ρε;

    Πάρτε ρε Ανακρούσις να νιώσετε ιδιαιτερίλα:



    Ξαναγράψανε τα δύο πρώτα... Δεν είναι κακό, τσάμπα τα δίνουν όλα από το σάιτ τους έτσι κι αλλιώς, τίμια παιδιά. Στηρίζουμε. Από το Reason:
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  14. #44

    Default

    τέλειο είναι το κομμάτι. Γενικά παρατηρώ πως όταν (σοβαρές τουλάχιστον!) μπάντες ξανα-επισκέπτονται τις ιδέες του παρελθόντος μόνο ωραία πράγματα μπορούν να συμβούν, μακάρι να το κάναν και άλλες μπάντες αυτό.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #45
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    επανηχογράφηση παλιών tracks amebix σε διαψευδει


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Similar Threads

  1. Cerebrum: the new progressive death metal experiment
    By dreamer in forum Self-Promotion
    Replies: 3
    Last Post: 11-09-2007, 06:24
  2. E N T R O P I A - Progressive hard rock/metal
    By rolander in forum Self-Promotion
    Replies: 33
    Last Post: 05-01-2007, 03:44
  3. Extreme Metal
    By babality in forum General Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 27-02-2006, 14:57
  4. Replies: 11
    Last Post: 09-09-2005, 04:37
  5. Top extreme metal albums
    By Tartarus in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 20-10-2003, 04:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •