Page 20 of 22 FirstFirst ... 101819202122 LastLast
Results 286 to 300 of 328

Thread: Progressive/post/experimental/tech/extreme metal

  1. #286
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    το κομμάτι του βίντεο είναι από EP βλέπω που κυκλοφόρησε την ίδια χρονιά με τον 1ο δίσκο.
    άκουσα το συγκεκριμένο κομμάτι και δεν μου άρεσε, εκτός από το σημείο που ανέβηκαν οι ταχύτητες. δεν μου αρέσει καθόλου η χροιά του τραγουδιστή (σε φάση κλαψιάρης keenan). κιθαριστικά, το phrasing του είναι δυνατό αλλά δεν αφήνει τίποτα άλλο και κανέναν να "φανεί" μέσα στα κομμάτια, είτε όταν συνοδεύει μελωδικά είτε όταν djentάρει.
    με έψησε πάντως να ακούσω και κάποια κομμάτια από το full length πάντως και εκεί τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. το οτι είναι από την Αυστραλία μόνο πινκς επίσης.
    συνολικά πάντως λαμβάνω μια επιτηδευμένη κλαψομουνιά, πράγμα που πιστεύω οτι κυρίως οφείλεται στον τρόπο έκφρασης του τραγουδιάρη. τεχνικά υπάρχει αρτιότητα απλά το πάντρεμα της με την μελωδία δημιουργεί προβλήματα συνοχής.
    ενδιαφέρον πάντως.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #287
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    μιας και bumpαρε το θρεντ όμως ας πω και εγώ δυό πράγματα για το δισκάκι που έχει κλειδωθεί στο cd-player.



    σουηδοί, χαζεμένοι, παίζουν ένα μοναδικό, περίεργο μείγμα επιρροών με κεντρικό άξονα τον Zappa και τους King Crimson. το void είναι ο 7ος ( ! ) δίσκος τους και γενικά μόνο αγάπη τι να λέμε.

    πάρτε και μια ιδέα και ψαχτείτε.

    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #288

    Default



    η υπερμπάντα του κύριου Tymon Kruidenier (πρώην Cynic των Traced in Air και Re-traced) όχι μόνο τελικά δε διαλύθηκε αλλά επέστρεψε με 2ο άλμπουμ, ονόματι Liminal. Καιρό είχα να ακούσω κομμάτι 5 φορές συνεχόμενα. Άμα το δει και ο κρουξ που μου τους έμαθε κιόλας (κακό ίαρ, εσύ) να πει. Και κάνας άλλος βέβαια, περίεργος είμαι αν ακούει κανείς τέτοια πράγματα.
    Last edited by phthoggon; 07-12-2013 at 19:36.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #289

    Default

    Και.. βγήκε το νέο Cynic και λέγεται "Kindly Bent to Free Us".



    Μέτριες κριτικές βλέπω από μεταλλάδες, λοιπόν μην είστε μεταλλάδες και ακούστε/τολμήστε. Νομίζω ότι οι Cynic τώρα είναι στα καλύτερα τους. (Προετοιμαστείτε βέβαια, λέμε για ένα πράγμα λίγο προγκ, λίγο ποπ, λίγο τζαζ, λίγο μέταλ, αρκετή ατμόσφαιρα, μελωδιάρες)

    Λέμε για κομμάτι καταρχήν που έχει τους στίχους "My cheek cells traced to an ancient human hobbit sized" ε

    Last edited by phthoggon; 05-03-2014 at 22:42.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #290
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ρε αγαπάτε με και βοηθάτε, βάζετε και τις κυκλοφορίες στα ριλιζις
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #291

    Default

    φθόγγε, επειδή τους έχω χάσει "τελευταία", είναι αντιπροσωπευτικό αυτό το κομμάτι; μου άρεσε πάρα πολύ.

  7. #292
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    όλα του reunion έτσι είναι (καλά και το focus αν δεν είχε τον άλλον να γκαρίζει κανείς δε θα το 'λεγε death metal)

  8. #293

    Default

    καταλαβαίνω τι λες, απλώς αυτό που άκουσα εδώ ανέπνεε πολύ ωραία, βγάζοντας μια ωριμότητα. το focus είχε τον ενθουσιασμό των νεαρών βιρτουόζων. είχα ψιλοακούσει το 1ο του reunion όταν βγήκε αλλά ήμουν στρατό τότε και δεν του έδωσα όση προσοχή ήθελα. μετά το πήρε η λήθη. να του δώσω την ευκαιρία;

  9. #294

    Default

    Για μένα τα πάντα όλα, Traced in Air, Re-traced (πιο άμπιεντ/ανοιχτές εκδοχές κομματιών από το Traced) και μάλλον και το καινούργιο είναι σχεδόν αριστουργήματα. Πρώτα βέβαια το Traced θα έλεγα να ακούσεις. Πιο μέταλ από το καινούργιο δίσκο, του οποίου είναι αντιπροσωπευτικό αυτό το κομμάτι ναι. (To Carbon Traced Anatomy το έχω ακούσει στα γρήγορα αλλά κι αυτό καλό δε θα ναι)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #295

    Default

    το λιγότερο μέταλ έψαχνα καρδιά μου!

  11. #296

    Default

    Τότε καινούργιο και απαραίτητα το Re-traced (προτιμάω να τα ακούω από κει τα κομμάτια)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #297
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    κρις-μπος ακούς το re-traced, όπως είπε και ο φθόγγον. θα λατρέψεις.




    πολύ όμορφο ακούγεται και το καινούριο ε.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #298

    Default

    Artificial Brain - Labyrinth Constellation



    Λοιπόν, αυτή κανονικά είναι μία death metal μπάντα, αλλά λόγω μερικών λεπτομερειών όπως καθαρός ήχος, συνθετική αντίληψη, κάποια αβαντγκαρντο-στοιχεία, ακόμα και το γαμηστερό όνομα/κονσεπτς (the quest to build sentient machines έχουν υπότιτλο στο σάιτ) αλλά και γιατί ως γνωστόν τα είχε κάνει λίγο σαλάτα ο Κρουξ στο όνομα του τοπικ θα μπει εδώ! Με λίγα λόγια, δεν θα ενδιαφέρει αυτούς που ψάχνουνε για το ΜΠΡΟΥΤΑΛ, αλλά για τις ριφφάρες/περιπλοκότητα σύνθεσης. Ίσως και λόγω εξώφυλλου-Voivodικών αναφορών μου θυμίζουν κάτι σαν τους Vektor σε ντεθ μέταλ. Από τους καλύτερους μέταλ δίσκους αυτής της περίοδου.


    ~


    Σε ένα ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ μήκος κύματος, οι δανοί Anubis Gate πηγαίνουν το παλιό αγαπημένο λυρικό φλώρικο power/prog με άλλα επίπεδα με το καινούργιο τους. Μεγάλη μπάντα.



    Έτσι είναι το σωστό προγκ μέταλ από 40ρηδες μου, καθιστοί κοντομάλληδες σε καρέκλες, καθόλου φωτογένεια, σκατά προφορά, μελωδιάρες παντού.

    Last edited by phthoggon; 18-05-2014 at 16:32.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #299

    Default


    reposting στο θρεντ που αξίζει. Εντάξει ο/η Kakoranger έχει πιο ροκ/πανκ άποψη αλλά στο κάτω κάτω είναι και για αυτούς που ακούνε Keith Merrow και τέτοιους σολίστες
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #300

    Default

    Δύο δισκάρες στη τεχνικο-φάση που βγήκαν φέτος. (με βάση σε μελωδία/ατμόσφαιρα όμως)



    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Similar Threads

  1. Cerebrum: the new progressive death metal experiment
    By dreamer in forum Self-Promotion
    Replies: 3
    Last Post: 11-09-2007, 06:24
  2. E N T R O P I A - Progressive hard rock/metal
    By rolander in forum Self-Promotion
    Replies: 33
    Last Post: 05-01-2007, 03:44
  3. Extreme Metal
    By babality in forum General Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 27-02-2006, 14:57
  4. Replies: 11
    Last Post: 09-09-2005, 04:37
  5. Top extreme metal albums
    By Tartarus in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 20-10-2003, 04:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •