Page 11 of 22 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 328

Thread: Progressive/post/experimental/tech/extreme metal

  1. #151
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    μάριε αυτό που λες έκανε και σε εμένα εντύπωση όταν πρωτοάκουσα (πριν από λίγο καιρό, τιμημένο ΗΑΡ) απλά το "δικαιολόγησα" κάπως διαφορετικά και επ ουδενί δεν το απέρριψα ως αμπαλίαση.
    το ασταμάτητο tapping όπως και το υπερασταμάτητο συνεχέστατο αδυσώπητο leaking (σημείο των καιρών και αναπόσπαστο χαρακτηριστικό όλων των σύγχρονων "prog" σχημάτων βλ. Protest the hero) οδηγεί τον συνολικό ήχο σε έναν ηλεκτρονικό, ψηφιακό παραλληλισμό. αν βάλεις σε κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερη επαφή με κιθαριστική μουσική να ακούσει κάποια από αυτές τις μπάντες δίνει 1.04 οτι θα νομίζει οτι παίζουν πλήκτρα. παίρνοντας λοιπόν ως δεδομένο αυτό και με αποτέλεσμα οτι ο ήχος σου θα είναι κατά κύριο λόγο πρίμος, δεν κολλάει καλά να δώσει βάθος ή όγκο στα τύμπανα. θα ήταν ενδιαφέρον πείραμα και νομίζω ξέρω καναδυό μπάντες που το παλεύουν έτσι αλλά δεν βγαίνει ωραίο. για μένα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #152

    Default

    Πολύ πολύ ωραίοι οι Animals as leaders, με σωστή ισορροπία μεταξύ γρηγοράδας και μελωδίας, σπάνιο βασικά για αυτό το στυλ και σημαντικό να μπορείς να κάνεις ευκολοάκουστο άκουσμα με τέτοια παιξίματα (όχι ότι είναι απαραίτητο βέβαια!). Θα κατεβάσω και δίσκο μάλλον. Κρούξε, ναι DSO είναι. Τι είναι το leaking? Καμιά νέα κιθαριστική τεχνική που δεν έχω ακούσει?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #153
    και φλώρος και μπούλης Katsaloupardos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    απo το Τοροντον ως το Λοντον
    Posts
    303

    Default

    Ωραίοι οι AAL αν και μερικές φορές το παρακάνουν με τις μπουρμπουλήθρες,τσεκάρετε και scale the summit

  4. #154
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Πολύ πολύ ωραίοι οι Animals as leaders, με σωστή ισορροπία μεταξύ γρηγοράδας και μελωδίας, σπάνιο βασικά για αυτό το στυλ και σημαντικό να μπορείς να κάνεις ευκολοάκουστο άκουσμα με τέτοια παιξίματα (όχι ότι είναι απαραίτητο βέβαια!). Θα κατεβάσω και δίσκο μάλλον. Κρούξε, ναι DSO είναι. Τι είναι το leaking? Καμιά νέα κιθαριστική τεχνική που δεν έχω ακούσει?
    leaking έγραψα? ωραίος.
    lick ήθελα να πω αλλά οκ, κρουξ...
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #155
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δεν προσεξα κατι περιεργο στα τυμπανα των AAL, περαν του οτι παιζουν σε οτι ναναι χρονους, αλλα δε με ενοχλησαν.

  6. #156
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default



    Part 2. Εδώ ξεσκίστηκε ο Myung, δεν βάζει γλώσσα μέσα το άτομο.

    Ο Ντέρεκ Ρόντι έγινε ρόμπα, αισθάνθηκα άβολα, τον εκθέσανε να πούμε, ας δείχνανε εκεί που παίζει τα δικά τους, από τζαμάρισμα μόνο ένα σημείο με μπλαστ μπιτ που σκεπάζει τα πάντα. Σου έδινε την εντύπωση ότι μόνο αυτό ξέρει να κάνει. Σίγουρα ήταν άκυρη επιλογή, youtubeίστικη.

    Είχε Τόμας Λανγκ, δεν το ήξερα ότι δοκιμάζανε το Θηρίο. Κατ'εμέ ένα λέβελ πάνω από οποιονδήποτε άλλο εμφανιστεί παρόλο που δεν θα πάρει την θέση.
    Ντονάτι, Μίννεμανν συμπαθέστατοι, ειδικά ο δεύτερος.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  7. #157
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Γαματοι οι Lang, Donati, Minnermann και οι τρεις.

    Γενικα και για τους 5 ως τωρα:

    Ο Mangini ο πιο ταιριαστος μακραν πιστευω, καραγκιοζακος, φοβερος τεχνικα ντραμερ και παιζει και παρομοια με Portnoy, διατηρωντας το δικο του στυλ.
    Ο Roddy οκ, ειναι μεταλλας ο ανθρωπος, δεν ειναι καν prog μεταλλας. Δεν ταιριαξε καθολου.
    Ο Lang ηταν ο πιο κουλ, πολυ γαματος, φοβερος πραγματικα, αλλα δεν ειναι καθολου ποζερας.
    Ο Donati οκ ειναι ανετα ο πιο τεχνικος απο ολους, αλλα δεν ταιριαζει στους Theater. Γαματος παντως.
    Ο Minnermann ο δευτερος πιο ταιριαστος απο τους πεντε, αλλα δεν ξερω, κατι με χαλασε και δεν ξερω τι.

    Σιγουρα προτιμω Mangini ως τωρα και θα παραμεινει σιγουρα ετσι, οι αλλοι δυο δε με εμπνεουν καθολου.

  8. #158
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Για να πω και εγώ την αποψάρα μου.

    Mangini : ο άνθρωπος είναι αρτιότατος. τεχνικά άψογος, τρομερή αυτοπεποίθηση, πλησίασε ίσως πιο πολύ απ'όλους τα κομμάτια και έδωσε και ένα μικρό show. τα καραγκιοζιλίκια άλλος μπορεί να πει οτι απλά ζούσε τη φάση, εγώ λέω οτι κάθεται πολύ ωραία με την όλη κατάσταση της τηλενουβέλας. μουσικά θεωρώ οτι δεν είναι ο άνθρωπος που μπορεί να πάει τους theater στο επόμενο level (δεν ξέρω αν και οι ίδιοι θέλουν) αλλά αυτό θα το μάθουμε σύντομα.

    Roddy : οκ εδώ ισχύει σε γενικές γραμμές αυτό που είπε ο Vic. λίγο δεν κολλάει, λίγο δεν έπιασε το vibe, λίγο ριγμένος τηλεοπτικά, όλα αυτά τα λίγο κάνουν ένα μεγάλο πολύ.

    Lang : ήρεμη δύναμη. ίσως ο πιο ενιγματικός απ'όλους. μ'αρέσει.

    Donati : ο πιο γκρουβάτος. εδώ ισχύει πάνω κάτω ότι και με τον Mangini απλά μουσικά βγάζει περισσότερο ένα ποζεροφήλινγκ.

    Minnemann : γιατί δεν λένε Ephel Duath στο βιογραφικό γαμώ τον θεούλη τους? αυτός πρέπει να είναι ο καινούριος δράμερ. απλά στάζει γκάβλα.
    Last edited by Krux; 28-04-2011 at 14:33.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  9. #159
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Ωραία φάση το ριάλιτι, θα πω κι εγώ αποψάρα:

    Mangini: Ο τύπος μου έκανε εντύπωση για κάτι φαινομενικά άσχετο με το παίξιμό του... με εντυπωσίασε ή θέλησή του! Όχι στο επιφανειακό επίπεδο "θέλω να πάρω την θέση του Portnoy" αλλά κυριώς στην αποφασιστικότητα και την προσπάθειά του. Το άτομο φαίνεται 101% συγκεντρωμένος στον στόχο του, την οντισιόν, είναι τσίτα από την στιγμή που πατάει στο Big Apple και μιλάει με πολύ ξεκάθαρο όραμα και επιχειρήματα. Δεν μου φάνηκε φιλόδοξος άνευ ουσίας, γιατί φαίνεται να έχει μελετήσει και από ποιόν φούρνο έπαιρνε ψωμί ο Portnoy...

    Roddy: Ο αγαπημένος μου! Προφανώς δεν έχει καμία απολύτως θέση στους DT. Αυτό που με ενόχλησε είναι η εντύπωση που άφησε το μοντάζ του βίντεο, ότι είναι τόσο πολύ λίγος για την θέση που δοκίμαζε. Διορθώστε με αλλά νομίζω πως ένω στους άλλους ντράμερς είχαν μιξάρισμενο τον ήχο από τα μικρόφωνα στα τύμπανα, στον Roddy είχαν τον ήχο από τα μικρόφωνα στο στούντιο... τελοσπάντων ακούγονταν πολύ βαβουρέ το μιξ. :/
    Καλά τους γάμησε με το blastbeat θα μπορούσε να διασκευάσει όλα τα κομμάτια των Theater με φουσέκι blastbeat συνέχεια - και οι άλλοι να παίζουν από πάνω ότι να'ναι.
    Τέλος Roddy θα έπρεπε να διαλέξουν για να τους γαμάει καλά με την Bayou προφοράρα του. inb4 The Waterboy

    Lang: Τον πούστη, σαν πρέσα σε γραμμή παραγωγής βαράει... Μίκρος θεούλης, σαν προϊόν ευγονικής είναι.
    Αποκλείεται να τον πάρουν - βγάζει κόμπλεξ ο Petrucci που είναι φέτες και ο Αυστριακός.

    Επί τη ευκαιριά: Του Petrucci του έχει πει κανείς ότι από τα πολλά φουσκωτικά έχει αρχισεί να μοιάζει σαν τη θεία του Σταλόνε;

    Donati: Έγραψε ένα τζίνι στο youtube ότι "ενώ έχει τεχνική να φάνε και τα εγγόνια του, δεν βάραει αρκετά για τους DT." Το στυλ του είναι πιο rock παρά heavy...

    Minnemann: Είναι μούτρο. Και παιχτούρα. Παιχτούρα.
    Αλλά μάλλον θα διαλέξουν τον Mangini γιατί σκέφτονται τους οπάδους.
    Όχι το 0,5% των σκεπτόμενων φανς, αλλά το 99,5% των 17χρονων πιτσιρικάδων, που δεν τους καίγεται καρφάκι αν ο Minnemann θα έδινε άλλον αέρα σε μία εδώ και έτη πολλά, βαρετή μπάντα. Τα πιτσιρίκια (όλοι υπήρξαμε) θέλουν κάποιον στο σκαμπώ του Portnoy να παίζει αυτά που έχει παίξει ο Portnoy στο CD, τέλος.
    Οι DT είναι μιά "μηχανή" αρκετών χιλιάδων δολλαρίων και οι υπόλοιποι 4 γνωρίζουν καλά πως οι προαναφερόμενοι πιτσιρικάδες καλώς ή κακώς την τροφοδοτούν... [/music industry manager]








    Ρε, αυτός ο Λαμπρή τι παλικάρι είναι!
    Με το σποτρεξάκι του, με το αραλίκι του "πω, τι τραβάμε τώρα να ακούμε ποιός μαλάκας βαράει καλύτερα τα ντενεκέδια"...





    LABRIE = ΑΡΧΟΝΤΑΣ - - - ΚΩΣΤΑΣ ΠΡΕΚΑΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ - - -

    Deafening, painstaking, BB King

  10. #160
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    αυτό που παίζουν στο 8:30 τι στο διάολο είναι ?
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #161
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Κρουξ κοφ'το δούλεμα, αφού εκεί ήσουν. Στο 8:35 φαίνεσαι, με τα sunglasses.

    Deafening, painstaking, BB King

  12. #162
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    αυτός είναι όμορφος ρε γκόντζε

    εντιτ
    σήριουσλι. τι τζαμάρουν τα αγόρια ?
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #163
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Καλή φάση το ριάλιτι. Να πω μόνο ότι από όλους εκεί, ο τεχνικότερος είναι μακράν ο Lang, το άτομο είναι περιπτωσάρα, απλά στο βίντεο έπαιξε στο 50%, αφού αυτό χρειαζόταν. Το κακό για την ωντισιόν είναι ότι έβγαλε πολύ το βάιμπ του κλινικά άψογου σεσιονά, ήθελε και λίγο μούρλα ροκ εν ρολ, να γράφει στον φακό η φάση. Αυτό που είχε ο Μαντζίνι και ο Μίννεμανν δηλαδή. Και οι δύο μια χαρά επιλογές είναι.

    Όποιον και να πάρουν, δεν βλέπω πώς θα αλλάξει το τέλμα τους (όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ το τέλμα τέλος πάντων εδώ και πολλούς δίσκους), πάντως μου αρέσει το ριάλιτι πολύ, να δοκιμάζανε κι άλλους θα γούσταρα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    εγώ συνέχιζα να ελπίζω σε dailor πάντως που δεν είναι κλινικάριος και έχει την καλύτερη θητεία απόλους =/

  15. #165
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Ρε σεις, τωρα που ειπε ο Λοκι για τον Dailor, σκεφτομουνα (και σκεφτοπουτσες φυσικα) οτι οι ντραμερς που τελικα σκασανε στην οντισιον ηταν αυτοι που κληθηκαν και ταυτοχρονα μπορουσαν να γινουν μελη των Theater...
    Δηλαδη, το βρισκω σιγουρο να καλεσαν και αλλους ντραμερς που παιζουν ηδη σε μπαντες και απλα να πηραν απαντηση "δεν φευγω απο την τωρα μπαντα μου".
    Θελω να πω, ειναι δυνατον να μην μιλησαν στον Sean Reinert? Τωρα γιατι ο Reinert μπορει να απαντησε "μπα θα κατσω με τον Masvidal να πινουμε τριπια και να εχουμε τους Cynic" ειναι θεωρητικα παντα, δικο του καπελο.
    Ο Dailor επισης, δεν βλεπω για ποιο λογο θα ηθελε να παει στους Theater, η μπαντα του ειναι στο εμπορικο ζενιθ της και οι αλλοι δεινοσαυροι.
    Επιπροσθετως, μη λεμε μαλακιουλες ο Μπραν μπορει να ειναι η ανθρωπομορφη οργη της φυσης, μπορει να ειναι αυθεντικος σαν την κολωνια Brut, μπορει κι εγω να τον θεωρω τυμπανιστικη καβλαρα αλλα απο τα αρκουδιλικια του Πορτνοϋ ουτε τα μισα δεν μπορει να παιξει. Τελεια και παυλα, τον λατρευουμε αλλα ειναι ...ακατεργαστο ταλεντο, αμα δει τις πατριτουρες που κραταγε στο ριαλιτι ο Μαντσινι θα σου πει τσιν-τσαν-τσονκ!
    Σκεφτηκα γιατι να μην ειπανε του αλλουνου, του Richard Christy - και μην πειτε ειναι πολυ extreme, εδω ειπανε του Roddy...
    Πιο πολυ κι απο την Στικουδη σε παραγωγη του Σειρηνακη θα ηθελα φυσικα να δω πισω απο το κιτ της οντισιον, εστω και για πλακα, τον (ε ναι, δεν μπορουσα να μην το πω!) τον Danny. Ναι ρε πουστη μου, τον Carey.
    Πειτε κι αλλους που θα θελατε να δειτε.
    Ελατε να αυνανιστουμε ολοι μαζι ομαδικως.

    Deafening, painstaking, BB King

Similar Threads

  1. Cerebrum: the new progressive death metal experiment
    By dreamer in forum Self-Promotion
    Replies: 3
    Last Post: 11-09-2007, 05:24
  2. E N T R O P I A - Progressive hard rock/metal
    By rolander in forum Self-Promotion
    Replies: 33
    Last Post: 05-01-2007, 02:44
  3. Extreme Metal
    By babality in forum General Discussion
    Replies: 29
    Last Post: 27-02-2006, 13:57
  4. Replies: 11
    Last Post: 09-09-2005, 03:37
  5. Top extreme metal albums
    By Tartarus in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 20-10-2003, 03:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •