Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43

Thread: Μετακόμισα Κρήτη/ Ηράκλειο.Μόνιμα.Δώστε ΙNFO.Thanxxx

  1. #16
    Senior Member Dal-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    172

    Default

    Guernica είναι η αλήθεια, βάζει κάτι χιπστερικά. Αν και είναι ωραίο μαγαζί, ειδικά το καλοκαίρι.
    Jailhouse, δεν ξέρω τι μουσική παίζει, δίπλα υπάρχει όμως το Rolling Stone Bar που παίζει κλασσικό ροκ and shieet.


    Να φας επίσης βρώμικο στον Μικρούλη.
    Black-and-white TV with the sound turned low.

    —μόλις τελείωσα πήρα βαθειές ανάσες κρατούσα ακόμα τό τσιγάρο μου τό πέταξα στήν μπανιέρα τήν ξέβγαλα απ’ τά ξερατά έριξα νερό στή μούρη μου ξέπλυνα τό στόμα μου άρπαξα μιά πετσέτα που μύριζε Βιθέντε σκουπίστηκα νά δείς τώρα που θά βγώ έξω θά τήν έχει αράξει στήν πολυθρόνα καί θά γελάει ή κουφαλίτσα…

  2. #17
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Death MD View Post
    ειστε ολοι φοβεροι παντως, το παιδι θελει να παει καπου στο ηρακλειο και εσεις φαγατε μια σελιδα περιπου και τον στειλατε να φαει γουρουνοπουλο στο ρεθυμνο.

    μην παραμυθιαζεσαι, δεν εχει αγριογουρουνο.
    Δεν έχει ρε. Πέρα από ένα ημισυμπαθητικό για καφέ/πότο στο κέντρο (Γκουέρνικα) και καμιά βόλτα στα τείχη γύρω απ' το θερινό σινεμά του δήμου δεν έχει τίποτα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  3. #18
    Slow Chemical Death MD's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    The Morgue
    Posts
    536

    Default

    υπερβαλετε ολοι, εχει αρκετα πραματακια, δεν ειναι ομορφο ισως αλλα μια Α ζωη το ηρακλειο την εχει. Συνδιαζει αρκετα πραγματα και εχει επιλογες. Δεν ειμαι υποστηρικτης του χαντακα αλλα νομιζω οτι υπερβαλετε.
    Last edited by Death MD; 04-02-2011 at 20:27.

  4. #19
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Πεθαίνω με tags.

    Guernica είναι το πιο κλασσικό μαγαζί μουσικής. Την σιχαίνομαι.
    Παραλλήλως της Γκουέρνικας είναι το Jailhouse, το οποίο είναι συμπαθές και το τρέχει το χρυσό αηδόνι των Demaximam.
    Το Rolling Stone είναι δίπλα στο Jailhouse και είναι αυτό το μαγαζί που παίζει αυτά τα ίδια τα γαμημένα κομμάτια όλην την ώρα, υπερβολικά έως θανατηφόρα safe πρόγραμμα. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια για τις μουσικές σίγουρα, βγαίνω σπανίως.

    Εγώ άμα βγω θα πάω στο τίμιο μπαράκι/καφετέρια που μάλλον πήγες στη Χάνδακος, το route 66. Είναι από τα παλαιότερα, το θυμάμαι με τρία διαφορετικά ονόματα. Πολύ συμπαθές, winamp επιλογές σε χαμηλή ένταση, πολύ πιτσιρικαρία επίσης τις καφετεριο-ώρες. Όλη η Χάνδακος προφανώς έχει κάποιες επιλογές, βλέπεις και αποφασίζεις.

    Επίσης παίζει το Χιτζάζ, το οποίο βρίσκεται στην Ιδομενέως (κέντρο, πίσω από Άγιο Τίτο) που μια στο τόσο (μία φορά την εβδομάδα καθημερινή;;; ) παίζει και χέβι και συχνά (αχεμ) κάνει και μέταλ βραδιές που θα ακούσεις ακόμα και bm με παρέα.

    Λαιβάκι μπορείς να δεις και στο la brasserie που είναι πίσω από Αστόρια στον δεύτερο πεζόδρομο (όχι την Δαιδάλου), οι καφετέριες εκεί μαζεύουν γενικά κόσμο, καθεμιά έχει και το κοινό της, γενικά να κάνεις εξπλόρ αυτή την πεζοδρομοπεριοχή παράλληλα στην Δαιδάλου, Κοραή μεριά (εκεί μέσα κάπου είναι και το ΦΙΞ, το οποίο όντως είναι ωραίο), ανά καιρούς κάποια από αυτές θα ταιριάζει στην παρέα σου. Μάλλον.

    Για πιο κοσμοπόλιταν καταστάσεις μπορείς να πας στο Παγοποιείο (ακριβώς δίπλα στον Άγιο Τίτο) που γίνονται και λάιβ τζαζομπλουζοτέτοια πολιτισμένα. Και το δίπλα του είναι επίσης ωραίος χώρος. Λίγο πιασοκωλέ αυτά.

    Αυτό το Γενί Γκαβέ btw ισχύει ότι έχει κορυφαίο κρέας αλλά μην ακούς τις μπούρδες που λένε για αγριογούρουνο. Τσάκω φρεσκοσφαγμένο αρνί και θα με θυμηθείς. Και το χοιρινό που παίζει καλό είναι αλλά το αρνί είναι άλλο ανέκδοτο.

    Για λουκουμάδες γκρέητ σαξές και το μαγαζί στην Παναγίτσα στον Μασταμπά αν είσαι εκεί κοντά.

    Για σουβλασερί, ΔΕΝ υπάρχει το ένα στάνταρ, κάθε φορά που αλλάζουν οι ψήστες, αλλάζει και το σουβλάκι και αυτά αλλάζουν συχνά. Για ζουμερό η Λεωφόρος (Κνωσσού, λίγο πιο κάτω από το πανεπιστήμιο) γαμεί, στο κέντρο εγώ ψωνίζω από Πολιτεία (στα Λιοντάρια). Κάποτε το καλύτερο ήταν το Πινόκιο εκεί, αλλά μετά άλλαξε ο ψήστης και δεν μου άρεσε και έχω να φάω πάνω από δύο χρόνια. Πάντως μην ακούς κανέναν για το σουβλάκι. Είναι ιερή υπόθεση και κάστομ οι ουρανίσκοι του καθενός, το τρου είναι να ψαχτείς σε όλα τα κεντρικά και να μην παρασύρεσαι από τις ατάκες γνωστών ΚΑΘΟΛΟΥ.

    Για έξοδο γενικά προφανώς παίζει και το σινεμαδάκι είτε στο Τεχνόπολις (Αμμουδάρα) που παίζει και καμία πολιτιστική παπαρία ή συναυλία επίσης, ή το Τάλως Μωλ, που είναι ένα κούτσικο μωλ με πολυεθνικές αλλά σίγουρα θα περάσει η ώρα. Βιτσέντζος Κορνάρος στο κέντρο, μικρό σινεμά, όμορφο και με δεύτερη αίθουσα που μπορεί να παίξει και κάτι ωλτέρνατιβ ή κουλτουρέ.

    Παραλείπω ρακάδικα και ουζερί και ταβέρνες και τέτοια. Όλο για κάτι καινούργιο μου λένε οι φίλοι και συγγενείς που βγαίνουν σαν άνθρωποι, εγώ δεν τα κατέχω. Πάντως θα χαρείς να μάθεις ότι παίζει ένα καινούργιο πολύ γαμώ λέει, με καλό φαΐ και ωραίο μέρος και μαζεύει και κόσμο. Θα ρωτήσω ποιο είναι και θα ενημερώσω. Αν το θυμηθώ.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  5. #20
    AWhatUp hater?! BlackiE's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Westside
    Posts
    3,840

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Πάντως θα χαρείς να μάθεις ότι παίζει ένα καινούργιο πολύ γαμώ λέει, με καλό φαΐ και ωραίο μέρος και μαζεύει και κόσμο. Θα ρωτήσω ποιο είναι και θα ενημερώσω. Αν το θυμηθώ.
    Το Ε2 λογικά λες, πιο κάτω απ την κατάληψη


  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αυτό άκουσα ότι προφέρεται ΑΙ-ΔΕΙΟ, είναι αλήθεια;

  7. #22
    AWhatUp hater?! BlackiE's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Westside
    Posts
    3,840

    Default

    Ναι, και απ έξω είναι βαμμένο ΦΟΥΞΙΑ.


  8. #23
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Όχι ρε έκφυλε, αι-δοίο προφέρεται.

  9. #24

    Default

    Menw sto iraklio ta teleftea 8 xronia kai me sigouria sou lew na figeis oso einai kairos giati xoris na 8elw na prosvalw kapion einai apo tis xiroteres polis pou exw dei kai to kalokairi einai erimia ektos apo notio iraklio pou einai paradisos kati paralies ektos irakliou merika paradosiaka xorioudakia kai meta xersoniso malia se periptosi pou goustareis me8ismenes touristries
    Opos kai na exei mias kai den rotises auto 8a sou pw auta pou protimw egw

    Apo rockadika exei :

    Guernica - klasiko partalomagazo me efxaristi mousiki merikes fores ipopoto alkool alla den se xalaei ka8olou giati mazevei kai zouzounakia kai genika pernas kala, Jailhouse- Rockadiko gia mpires genika kali mousikoula klasiko programataki mixanovioi kai tetia
    Rolling Stones- einai to rockadiko pou paei kai o skulas kai opos eipe kai kapios pio pano paizei akrivos ta idia tragoudia oli mera ki oli nixta
    Χιτζάζ- htan pio palia kalo magazaki alla tora exei psilopesei kai genika varane kai ligo miges alla a3izei na pas na deis pos einai gia ena potaki

    Tora genika kati alla rockadika den polilene alla 8a pas etsi ki alios giati den exei alla ( kai nai to iraklio den exei epiloges ektos an akous kourkouli h otidipote krataei lira kai teliwnei se akis )
    Sto Pagopoieio opos eipe kai o Ford einai polu wraio magazi den to ektimoun kai polu sto iraklio alla exei kai wraio xoro kai kanei live pou metrane kai genika 8a pieis poto kai 8a to fxaristi8eis
    Tora gia ta ouzeri - rakadika - tsipouradika , den 3erw apo pia poli ths elladas eisai alla sto irakleio 3exna to meze me mpira, ouzo, tsipouro, ektos na 8ewreis meze ta stragalia.
    Se gamous glentia kritika ginete kalo mpatirnti an exeis thn efkeria pigene 8a sou aresei san empiria arki na paleveis thn lira kai to gingirigingin tou laoutou pou egw den to antexw.
    8a grapsw kialla magazakia an vrw xrono twra prepei na fugw.
    Elipzw esena na sou aresei.....kouragio

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Quote Originally Posted by Coloubra View Post
    Tora gia ta ouzeri - rakadika - tsipouradika , den 3erw apo pia poli ths elladas eisai alla sto irakleio 3exna to meze me mpira, ouzo, tsipouro, ektos na 8ewreis meze ta stragalia.
    Τέρμα βλάξ.
    Λοιπόν, πιο κάτω απο τη πλατεία (εντιτ: πάρκο είναι!) θεοτοκόπουλου έχει δύο ωραία, ένα σιγασιγά, και άλλο ένα απέναντι που το λέγανε κακό λύκο και τώρα δε ξέρω πως το λένε, μη με ρωτάτε, όλαυτά έχουν ηλίθια ονόματα. Το άλλα κιάλλα σε ένα παράλληλο της καλοκαιρινού, επίσης. Η κουζίνα της πόπης επίσης, κάπου κει γύρω. Σέλας, πίσω απο άγιο τίτο. Επίσης για φαι λίγο πιο πέρα απο το σέλας, το κούρο σίβο, εινωραίο. Και για καφέποτο απέναντι απο το σέλας, το τιταμπρίκι, δεν έχω πάει ποτέ, λένε οτι εινωραίο.

    Για μπουγάτσα τσεκάρεις αυτά που είναι στα λιοντάρια, κυρκόρ ασπούμε. Εχω καιρό να πάω κει, δε ξέρω πως είναι τώρα.
    Για λουκουμά εκείνο στο τέλος της καλοκαιρινού, κοντά στη χανιόπορτα.

    Τώρα τι εννοείς καλή μουσική εγω δε ξέρω, και μάλλον αν θες να την ακούσεις, να κάτσεις στο σπίτι σου μέσα ή να πάς στο παγοποιείο να σου πιάσουν το κώλο. Αδιάφορο χώρο έχει το παγοποιείο επίσης, εκτος απο το εστιατόριο και τις τουαλέτες. Ωραίες τουαλέτες.
    Κατα καιρούς γίνονται τζάζ λάιβς σε διάφορα μαγαζα, και πέρα απο το παγοποιείο, τσέκαρε αφίσες για αυτό.
    Γκουέρνικα στήριζα εγώ πολύ, για έξω, αλλα κλαδέψαν το ένα απο τα δέντρα τωρα και δε μαρέσει.
    Φλού επίσης, στη πλατεία δασκαλογιάννη.

    Για σουβλάκια, τη πάτησες. Εδω και μερικά χρόνια ειναι σχεδόν αποκλειστικά σκατά στο κέντρο. Τα λιγότερο σκατα είναι: πλατεία/πολιτεία που ειπώθηκαν, απέναντι απαυτό το ιζμίρ κεμπάπ, και η γαλήνη, λίγο πιο πέρα, απέναντι απο άγιο τίτο. Επίσης, πίτα του παππού, πλατεία δασκαλογιάννη, ναι δεν είναι ηρακλειώτικο σουβλάκι, ξέρω.
    Last edited by Caffrey; 05-02-2011 at 07:02.

  11. #26
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους ρε!

    Κρατάω "Βρώμικο στο Μικρούλη" : πες και που είναι όμως θενκς, "χιτζάζ", route66 που εκεί πηγαίνω καμιά φορά, "λουκουμάδες στην Παναγίτσα", "Ε2" και κρεατοφαγία στο Γενί Γκαβέ.

    Επίσης, ξέρει κανείς τι παίζει με την ταβέρνα που βρίσκεται στο Κυπαρίσσι? Λένε ότι την τρέχει αυτός που διαχειρίζεται και το θέατρο αγρών και τρως ΜΟΝΟ ό,τι σου φέρνει. Δεν έχει καταλόγους,λέει, και ρεύματα ή τρως ή δρόμο.Γνήσιος?
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  12. #27
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Στη γαλήνη έφαγα και δε μ'άρεσε. Το ιζμίρ μετράει. Παίζει να γίνω χοντρός λέμε. Μόνο φαί ρε φίλε στην κρήτη. Και γελάω με σκηνικό που έζησα τον Αύγουστο σε γιορτή φίλου, που έχουμε σκάσει για ποτό και ερχόμαστε αντιμέτωποι με τραπέζωμα βιλαρίμπα φάση "φάτε ΚΡΙΑΣ!","άρρωστοι είστε και σταματήσατε στη 2η μπριζόλα¨και τέτοια. Μέχρι που έρχονται οι λιμπιστεροί κοχλίοι ε και κεί λυγίζω με πιτσιρίκι, που καθόλη τη διάρκεια της βραδιάς δεν έχει σταματήσει να τρώει, με το που τους βλέπει να έρχονται τραβάει της μάνας του την ποδιά, χειροκροτάει, γελάει , φωνάζει ρυθμικά ΚΟ-ΧΛΙΟΙ!ΚΟ-ΧΛΙΟΙ!ΚΟ-ΧΛΟΙ! Πρόσεξε, όχι Bu-rger!Burger! η Του-ρτά!Τούρτα! Κοχλίοι ρε φίλε,κοχλίοι...
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  13. #28
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Quote Originally Posted by TrinuxSamonii View Post
    Επίσης, ξέρει κανείς τι παίζει με την ταβέρνα που βρίσκεται στο Κυπαρίσσι? Λένε ότι την τρέχει αυτός που διαχειρίζεται και το θέατρο αγρών και τρως ΜΟΝΟ ό,τι σου φέρνει. Δεν έχει καταλόγους,λέει, και ρεύματα ή τρως ή δρόμο.Γνήσιος?
    Δεν έχω πάει αλλά και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα από γνωστούς.

    Σε άλλα όπως είπαν και άλλοι παραπάνω τα ροκάδικα είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού,για καφέ αξίζουν route66,fix ενώ ρακάδικα και ουζερί έχει αρκετά καλά με τη Κουζίνα της Πόπης να χαίρει της εκτίμησής μου(αν πας μη χάσεις τα περίφημα σουτζουκάκια του Λένιν).Για γύρο πας Πετούση ή Αδέρφια.
    Επίσης αξίζει να πεταχτείς στις Αρχάνες για φαγητό και νότια του νομού για εκδρομούλα.

  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Και δε μου λέτε, «στουσγιούστους» στο φόδελε έχει πάει κανείς; Περί τίνος πρόκειται;

  15. #30
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Να πας στις Βασιλειές στην ταβερνα στη μεση του χωριου.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 15-01-2010, 18:07
  2. Madrugada 15/12 Ηράκλειο Κρήτης
    By Godfath3r in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2005, 00:58
  3. 5x5: Δυτική Vs Ανατολική Κρήτη
    By Solo Carriera in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 06-12-2005, 04:27
  4. Καλό ταξίδι στο Ηράκλειο ε
    By nothingman in forum Athletics
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-2005, 21:51
  5. Replies: 10
    Last Post: 06-04-2004, 20:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •