Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Ιατροί.

  1. #1
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default Ιατροί.

    Λοιπόν αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται όλος αυτός ο χαμός. Οι άξονες στους οποίους βασίζεται το νομοσχέδιο -απ' ό,τι έχω καταλάβει- είναι τρεις: Πρώτον η πρωτοβάθμια περίθαλψη, η οποία αν γίνει σωστά (με επαρκές προσωπικό και επαρκή κτήρια) θα είναι ένα μεγάλη βήμα στο σύστημα υγείας τούτης της χώρας καθόσον στην εγχώρια μπανανία τι σε πατήσει τρένο τι σε πονάει το κεφάλι (sup gasp) πρέπει να πας στο νοσοκομείο. Δεύτερον, η ηλεκτρονική συνταγογράφηση, πράγμα στο οποίο πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να έχεις αντίρρηση εξόν αν είσαι συνταγάκιας και κόπανος που γράφει τζάμπα φάρμακα για να πηγαίνει τουρίστας στα Κανάρια με τις φαρμακευτικές. Αναφέρομε χαρακτηριστικά ότι σε ταμείο που εφαρμόστηκε το συγκεκριμένο έπεσε η φαρμακευτική δαπάνη 44%, μεγαλώστε λίγο την κλίμακα. Τρίτον, το κεντρικό όργανο του δημοσίου για τις προμήθειες που υποτίθεται ότι θα εξασφαλίζει όλες τις προμήθειες και τον εξοπλισμό στις φθηνότερες δυνατές τιμές. Εδώ που τα λέμε χειρότερα από σήμερα σ' αυτόν τον τομέα δε γίνεται.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι πέρα από σκιτζήδες και απατεωνίσκους (σχετικά με τη συνταγογράφηση) δεν καταλαβαίνω πως θίγεται το συμφέρον όλων των υπόλοιπων, καθόλου. Μπορεί να κάνω και λάθος. Να τοποθετηθούν οι Φάντομ_Ντακ γκασπ (κυρίως η γκασπ) καθώς και η τοιοιοιοιν για αλληλεγγύη στους ντόπιους γιατρούς και η χάβοκ για τη φάση.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #2
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Να τοποθετηθει και ο δρ. Σώτος


  3. #3
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Παιδιά να μην με μουτζώνετε γιατί όταν λέω δεν καταλαβαίνω δεν εννοώ τραβάτε σπίτια σας, εννοώ εξηγήστε μου γιατί προφανώς κάτι χάνω.

    Ευχαριστώ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #4
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Θα σου πω κάποια πράγματα που γνωρίζω:

    -Aσχετό με αυτό που λες, αλλά έχει να κάνει γενικά με την αναμόρφωση που πάει να γίνει. Γενικά προσπαθούν να κάνουν περικοπές από παντού και ένα από τα σημεία που πάνε να ακουμπήσουν, είναι οι εφημερίες των γιατρών. Αυτό που μου έχουνε πεί, είναι πως με το πρόγραμμα που πάνε να βγάλουν (μιλάω για Κρατικό Νίκαιας), δεν θα φτάνουν οι γιατροί για τις εφημερίες. Υποτίθεται πως υπάρχει ένα όριο εφημεριών που μπορεί να "αντεξει" ένας γιατρός και με βάση αυτό πάνε να τις φτιάξουν (μου φαίνεται ότι είναι σε φάση 4 ή 6 το μήνα για τον καθένα). Με το προσωπικό που υπάρχει τώρα, αν τους μειώσουν τις εφημερίες, το νοσοκομείο υπολειτουργεί. Έτσι και αλλιώς λείπει προσωπικό, θα γίνει ακόμα χειρότερα. Προφανώς και θα ήταν σωστό μέτρο, ΑΝ υπήρχε επαρκές προσωπικό. Και δεν μιλάμε ότι δεν υπάρχουν πολλές καθαριστριες, αλλά είναι σε φάση ότι δεν μπορούν να γίνουν πάνω από 2-3 εγχειρίσεις συγχρόνως.

    -Με την συνταγογράφιση, αρχικά συμφωνώ, αλλά δεν έχω κάποια πληροφόριση για το πόσο αποδοτική μπορεί να είναι ή κατά πόσο επιρρεάζει τα νοσοκομεία. Φαντάζομαι πως όχι.

    -Τέλος οι προμήθειες. Εδώ είναι το χειρότερο κομμάτι. Έτσι όπως έχει γίνει τώρα το πράγμα, είναι πολύ πιθανόν να ΠΡΕΠΕΙ να μπεί κάποιος χειρουργείο και να μην υπάρχουν τα αναγκαία, γιατί δεν τα έχουν απο πριν, αλλά τα παραγγέλνουν πλέον, ανάλογα με τα περιστατικά. Ε αυτό διάολε, είναι ότι χειρότερο. Ναι μεν να σταματήσουν να παίρνουν με ότι τιμή να ναι και να τσεπώνουν τα μισά, αλλά δεν είναι δυνατόν να μην έχει ΠΑΝΤΑ ένα νοσοκομείο τα απαραίτητα για να μπορεσει να λειτουργήσει σε κάθε περιστατικό. Είναι απλά αδιανόητο. Αυτό συμβαίνει τώρα.

    Το θέμα για μένα είναι πχ, ναι μεν να καταπολεμήσουν την σπατάλη, αλλά σίγουρα να είναι πλήρως εξοπλισμένα τα νοσοκομεία, οποιαδήποτε στιγμή.
    Kill the wise one!

  5. #5
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Το ότι όλα αυτά τα μέτρα, εκτός από τη φαινομενικότητα της "λιτότητας", αποτελούν τη βαθμιαία απόσυρση του "κράτους πρόνοιας" από κάθε τομέα δεν το σκέφτεται κανείς;

  6. #6
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    πρώτον τις προμήθειες αναλαμβάνει να τις διαχειρίζεται επιχείρηση, πλειοδότης στο σχετικό διαγωνισμό μάλλον θα είναι ο βγενόπουλος.

    δεύτον, η ηλεκτρονική συνταγογράφηση δε μας νοιάζει. αλλά έρχεται για να ελέγξει ποιοι γιατροί υποτίθεται δίνουν υπερβολικά πολλά φάρμακα, ενώ στην πραγματικότητα θέλει απλά να δει ποιοι δεν ακολουθούν τα guidelines και δε δίνουν τα παλιά φθηνά φάρμακα. το ΙΚΑ έδινε οδηγίες στους γιατρούς ότι τα φάρμακα για σήψη άκρου σε διαβητικό είναι πολύ πιο ακριβά από τον ακρωτηριασμό άρα...

    τρίτον, μην ενημερώνεσαι από το μέγκα ρε τρόμπα. πέρα από αυτά κλείνουν νοσοκομεία, μειώνουν προσωπικό (όταν ο ειδικευόμενος κάνει και 8 εφημερίες το μήνα- 2 24ωρα τη βδομάδα αντί για 8ωρα), αφήνουν τους εξοπλισμού και σαπίζουν για να τους δανείσουν μετά τσάμπα στα ιδιωτικά.

    γενικά πώς γίνεται ρε παπάρα να εμπιστεύεσαι το ΠΑΣΟΚ για μείωση της σπατάλης στο δημόσιο. απλά θα τα τρώνε λίγο παραπάνω οι επιχειρήσεις απ' ό,τι οι μεγαλογιατροί, η εποχή των οποίων μάλλον πέρασε. ας κόψουν τις μίζες προμηθειών να τις δώσουν σε προσωπικό (γιατρούς, νοσηλευτές και τεχνικούς) και τα δημόσια νοσοκομεία, και θα δεις για πότε θα γαμάει και η πρωτοβάθμια (που τώρα τη γαμάνε-βλέπε συγχώνευση των νοσοκομείων του ΙΚΑ με άλλα του ΕΣΥ) και η δευτεροβάθμια περίθαλψη.

  7. #7
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Οκέι, δεν λέω, αντίλογος. Επίσης η ένστασή σου δεν βασίζεται πάνω στο πόσο άσχημα είναι τα μέτρα αυτά καθεαυτά (πέρα από τα κλεισίματα που είναι άλλη συζήτηση) αλλά στο πως θα εφαρμοστούν. Ας πούμε δεν πα να 'ναι κι ο Βγενόπουλος, άμα ελέγχεται σωστά και αποδίδει σωστά τι σε πειράζει; Έχουν σφίξει γενικά οι κώλοι για να αλωνίζει κι αυτός και ο κάθε πλειοδότης όπως γουστάρει και το μόνο σίγουρο είναι ότι η σημερινή κατασπατάληση (μέσα στην οποία είναι και οι μίζες) δύσκολα θα ξεπεραστεί από ιδιωτική εταιρεία. Για τα της συνταγογράφησης και της σύψης επίσης αυτό που λες είναι πάρα πολύ χοντρό και θα χρειαστεί να δω κάτι πολύ περισσότερο από ένα ποστ στο ηάρ για να το πιστέψω.

    Λαστ μπατ νοτ ληστ, αυτό που βλέπω είναι τέσσερα πινκς στον Φάντομ και κόβω το πουλί μου ότι αυτοί και όσοι θα ακολουθήσουν δεν ήξεραν καν ότι γεννάται θέμα μέχρι χτες.

    Αγοραφόμπικ_ΣΙ πώς διάολο αποσύρεται το κράτος πρόνοιας με το συγκεκριμένο νομοσχέδιο;
    Last edited by Dythor; 02-02-2011 at 03:45.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #8
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    ερμ, το ένα πινκ ήμουν εγώ, και πέρα από το υφάκι του μια χαρά τα λέει.

  9. #9
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Για πες.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #10
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    τι παραπάνω θες να ακούσεις από μένα;

  11. #11
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Τι φοράς, τι κάνεις, πού βρίσκεσαι, τη γλυκιά σου τη φωνή.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  12. #12
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    βρε αγόρι μου γλυκό, που τη βρίσκεις την όρεξη βραδιάτικα; και εδώ που τα λέμε, που τη βρίσκεις την όρεξη γενικότερα να φέρεσαι με αυτόν τον τρόπο στο ίντερνετ. Τον τελευταίο μισό χρόνο έχεις μετατραπεί σε ένα δήθεν τάχα μου Ελληναρά φαφλατά, που το μόνο που κάνει είναι να ποστάρει προβοκατόρικες χαζομάρες - συνήθως εν μέσω caps lock rage -, σε μουτζώνει το σύμπαν, σε έχει μουτζώσει μέχρι κι ο θεός και όλοι αναρωτιούνται που πήγε το γλυκό παιδάκι που είχαν γνωρίσει από κοντά, με τα όμορφά του τα μαλλάκια και τα γλυκούλια γυαλάκια, τα καλοπροαίρετα τα αστειάκια του.. Είμαι σίγουρος πως και στο facebook σου θα έχεις κάποιο όνομα σε φάση "Ηλίθιο μουνί" ή κάποιο αντίστοιχο ανασφαλές τσιτάτο.

    να τώρα τσέκαρα το προφίλ σου. Στα τελευταία 10 posts σου και σου έχουν πει ακριβώς το ίδιο πράγμα, ενώ οι 3000 μούτζες που έχεις φάει κραυγάζουν πως έχεις κουράσει. Έχεις ξεπεράσει και τον Η. για όνομα του θεού. Έλα μαααν, χαλάρωσε, πέτα μακριά τον καινούριο Dythor, ξεκόλλα με την πάρτη σου :/

    On Topic, φοράω μεταξωτά, και φυσάει...

  13. #13
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Στο φέισμπουκ έχω Μέσος Μαλάκας Έλληνας πάντως. Πάρε κατάλαβε. Πάρε και πινκ, μ' αρέσει η δραματουργία.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  14. #14
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    ευχαριστώ


  15. #15
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Για δική σου πληροφόρηση πάντως, κάπου έχω ξεκαθαρίσει ότι τα μόνα μπινελίκια που γράφω σοβαρά και που αντιπροσωπεύουν εμένα και αυτά που θα 'κανα σε μια ΔΙΕΠΑΦΗ ΤΡΙΤΟΥ ΤΥΠΟΥ (Πραγματικής Ζωής) είναι αυτά που στοχεύουν στους Ι./ΦΙΞΞΞΕΡ.

    Εν τω μεταξύ στο συγκεκριμένο θρεντ δεν έχω πει και τίποτα, είμαι όσο πιο μετριοπαθής γίνεται, λολ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •