Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Thread: Συζήτηση για τους Amon Amarth (σουηδικό συγκρότημα)

  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Συζήτηση για τους Amon Amarth (σουηδικό συγκρότημα)




    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #2
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Σε πασχαλινή λαμπάδα βγαίνει;
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #3
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    αυτό το amon είναι ο ορισμός του πλαστικού σε θέματα παραγωγής ε
    θα λεγα κανα αστείο οτι τα ντραμς ακούγονται σαν ταππερ αλλα επειδή δεν ισχύει σε ρεαλιστικό βαθμό δεν το κάνω (ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΗΔΗ!)


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  4. #4
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    αυτό το amon είναι ο ορισμός του πλαστικού σε θέματα παραγωγής ε
    Για ενα nanosecond, νομιζα οτι μιλαγες για Amon Tobin e.

  5. #5
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post



    bullet for my viking

  6. #6
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    αν και θα ρίξετε πάλι μουντζες γιατί ειστε ΔΕΙΛΟΙ (οι ίδιοι που ρίξανε και στον φαντομ θαρρώ ; )
    πείτε ρε παιδιά που διαφωνείτε στα περι πλαστικής παραγωγής γιατί θέλω να καταλάβω ουσιαστικά. εκτός αν το κάνατε για το trolling επιπρόσθετο σχόλιο που στην τελική αν σας χάλασε τόσο πολύ θα το κάνω edit για να είμαι (όπως πάντα & όλοι) politically correct στο ερ.

    να υποθέσω ότι είστε οι ίδιοι που ριξατε και για orphaned land που εκεί τα είπα και χωρίς ειρωνία; κάποια μουνάκια υποπτευομαι.



















































    Α ΡΕ ΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  7. #7
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    άκουγα Bolt Thrower και το έκανα pause για να ακούσω το Amon Amarth και με έπιασαν τα γέλια
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  8. #8
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Εγώ έριξα την μία, με την έννοια οτι βγήκε ένα (1) κομμάτι, κι αυτό από το youtube πανάθεμά με (ούτε κάν mp3), και είχαμε κατευθείαν συμπέρασμα το περι "πλαστικούρας". Ας το ακούσουμε από κανα σοβαρό μέσο, ας δούμε πως είναι και το υπόλοιπο άλμπουμ κι αν όντως χολαίνει στην παραγωγή στο σύνολό του, μαζί κι εγώ να κράξω. Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να δω με τι προσδοκίες κάνετε το σχόλιο. Ήσασταν πότε Amon Amarth φανς και σας χαλάει η "όποια" αλλαγή στον ήχο; Ανέκαθεν τους θεωρούσατε καραγκιοζάκια και σας επιβεβαιώνουν και τώρα; Τί τέλος πάντων. Στην τελική η εμπορευματοποίση των συγκεκριμένων δεν είναι πια κάτι κρυφό και ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι υπάρχει "πλαστικούρα", υπάρχει σαν φυσική εξέλιξη οτι είναι η μόστρα της Metal Blade. Τί θα περιμένατε να ακούσετε δηλαδή; (Διευκρινίζω οτι δεν είμαι ειδικός,και οτι εγώ από την συγκεκριμένη εκδοχή του youtube δεν θα κάτσω να κρίνω, αλλά δεν ακούω και κάτι ενοχλητικά πλαστικό εκει μέσα).

    Θα ήθελα πραγματικά να ήξερα αν όσοι συντάσσεστε με την άποψη περι "πλαστικούρας", αν σας αφορούν οι A.A. Γιατί πραγματικά δεν νομίζω να χρειάζεται "την" παραγωγή η συγκεκριμένη μπάντα για να μεταδόσει ότι έχει να μεταδόσει. Στην τελική η παραγωγή είναι ένα μέσο για να αποτυπωθεί μια μπάντα. Αν ποτέ δεν άρεσε σε κάποιον η μπάντα, δεν είναι θέμα παραγωγής. Όπως επίσης αν του αρέσει ένας δίσκος η μια δισκογραφική πορεία, δεν θα μείνει στην κακή παραγωγή. Με άλλα λόγια για κάτι που δεν μου αρέσει δεν θα κάτσω να πώ "Α κοιτα μια σκατά παραγωγή" και αντίστοιχα αν μου αρέσει το κομμάτι/δίσκος δεν θα καθήσω να επισημάνω ΠΡΩΤΑ την όποια κακή παραγωγή.Εκτός πια αν καταντάει ΤΟΣΟ χάλια που δεν ακούγεται με τίποτα η ιδέα της αρχικής σύνθεσης, πράγμα που εν προκειμένω δεν το νομίζω.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  9. #9
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    τι κάθεσαι και γράφεις σεντόνια, αρκούσε ένα "ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΓΑΜΑΝΕ ΟΙ ΑΜΟΝ ΑΜΑΡΘ!!!"

  10. #10
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    εγώ πάντως τους σέβομαι γιατί έχουν μούσια, αλλά ούτε οι attack attack δε θα μπαίνανε με τέτοιο δικασίδι.

  11. #11
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    γενικά ρε ταιλερ δεν έχω πολυακούσει αμόν και έχεις δικιο στο οτι φαίνομαι άκυρος αλλά γενικά θα μ'αρεζε αντί να ήσουν παθητικός να τα έγραφες κατευθείαν και να κάναμε και μια χαρά μουσική κουβέντα (πράγματα που σπανίζει και συμβάλλουν και οι μούτζες που ρημάζουν κάθε προσπάθεια για περεταίρω επικοινωνία έτσι ; )

    να στα πάρω ανάποδα. αν θεωρω δλδ πως μια παραγωγή μπορεί να χαντακώσει την σύνθεση; βεβαίως και το πιστευω αυτό, όχι σε βαθμό που μια παραγωγή δλδ είναι κακή λόγω μπατζετ ή γενικότερης αμπαλοσύνης, απλά όταν αυτή επηρεαστεί από επίκαιρα trends (καλή ώρα η αμόν και οι μισές μπάντες της εταιρείας τους και τα όποια συγγενικά nuclear blast/ century media ακούσματα που χωρίς γενικεύσεις έφτασαν στα αυτιά μου). το amon δεν χρειάζεται και τρελό bitrate για να καταλάβεις πως έχει χαρακτηριστικά που εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία sorry κιολας έτσι; τουλάχιστον είναι αρκετό για να μην με κάνει να μπω στον κόπο για περεταίρω ακροάσεις. τα drums καταργούν τις δυναμικές και έχουν έναν άψυχο σχεδόν ρομποτικό ήχο. οι κιθάρες είναι το κλασικό μπούκωμα που τραβά την ουσία του ίδιου του ριφφ (προσπαθώντας να του δώσει εμμέσω προσποιητης βαρύτητας και παραμόρφωσης). ανάθεμα αν είναι heavy αυτό το πράγμα, είναι σαν να έχουν τυποποιήσει και τα αισθητήρια μας, δηλαδή θα ακούσουν αυτό το γαμάτο γκαραγκαραγκαρα ντουτου και θα πουν oyaoytiheavy. ένα ριφφ των σαμπαθ απ'το masters of reality με παραγωγή 70s είναι δεκαπέντε φορές βαρύτερο edit : ναι ναι εξυπηρετεί αλλα πράγματα αλλά you get my point. ίσως να φταίει το οτι για το πρώτο έχει επιλεχθεί αναλογική παραγωγή αφού εκείνη την εποχή τι να έκαναν, αλλά για το δεύτερο που έχουν τα εφόδια για ότι θέλουνε πήγανε ψηφιακά και μάλιστα με έναν που θα έκανε και το νέο grave digger να ακούγεται το ίδιο (αν δεν το χει κανει ήδη). και δεν είμαι κατά των φηφιακών παραγωγών γενικότερα απλά όσο ναναι αυτό το ανθρωπινο συναισθημα για να το βγάλεις από τέτοια σχήματα δύσκολα θα το κανεις με μια τόσο οργανική μουσική όσο το heavy metal αλλά και κάθε rock-subgenre γενικότερα. αν διαφωνείς σε αυτά που γράφω βγες πες μαρεσουν οι ψηφιακές παραγωγές στο μέταλ μου. δεν είναι κακό, αλλά άσε μεκαι μένα να πω οτι τις βρίσκω πλαστικές, αυτό είναι όλο ντε!
    συνεχίζουμε :

    γενικά είναι αστείο το οτι θα πρέπει να δικαιολογηθω κιολας επειδή δεν έχω ακούσει αμον αμαρθ και δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε γενικότερα στον μαγικό κόσμο της τέχνης. είναι τόσο λεπτές οι γραμμές μεταξύ αγνής σύγχησης και ελιτισμού σε τέτοιες περιπτώσεις που με κάνουν να τα χάνω και γω (δεν λέω ότι πας στην δευτερη κατηγορία γιατί μια χαρά ωραίο τύπο σε βρίσκω ενδοφορουμικά και λίγο που σε ξέρω εκτός). για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, μπορώ να λέω ότι θέλω και για οποιον θέλω, δημοκρατία έχουμε. αν θέλετε με κρίνετε γιαυτο που λέω, αν θέλετε μου δίνετε σημασία, στην τελική με κράζετε αν όχι παρακάτω. αν έχετε αντεπιχειρήματα που μπορούν να με ταπώσουν βγείτε και γράφτε λές βλακείς για τον α) & β) λόγο. και όχι κομμισσαρ δεν αρκεί ένα καλά μας γαμάνε οι αμόν γιατί δεν μας γαμάνε και τους γαμάμε εμεις αμα λάχει (αν και οι συγκεκριμένοι φαίνονται λίγο γομαρια και δεν θα τους το λεγα μπροστα τους αυτό). δεν χρειάζεται ούτε να εντρυφήσω στους αμόν και ούτε και να αφορά τα μουσικά μου γούστα γενικότερα για να κάνω ένα κομμεντ 2 γραμμών. γιατί αν έλεγα ουαου ωραίο ειναι δεν θα βγαινες να μου το γράψεις αυτό μάλλον. δεν είμαι το τύπικα τρολλ που θα μπει να γράψει για να εκνευρίσει εσένα και οποιονδήποτε οπαδό, κάθε φορά που γράφω κάτι τα πιστεύω μέχρι ενός βαθμού (και σε άλλες φανατίζομαι κιολας).

    αυτά καντε μας σπλιτ!!!
    Last edited by Marillion; 01-02-2011 at 17:21.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  12. #12
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    ρε και αμόνι να τους λέω αυτό έχεις να μου πεις μόνο!;


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  13. #13
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    τι κάθεσαι και γράφεις σεντόνια, αρκούσε ένα "ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΓΑΜΑΝΕ ΟΙ ΑΜΟΝ ΑΜΑΡΘ!!!"
    εμένα δεν με αρέσκουν αδερφέ μαρούλιε αλλά σε απάντησε ήδη
    I'll bury you in your god's fucked garden

  14. #14
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    ε σοβαρά τώρα, δεν μπορώ να κάτσω να γράψω τέτοια σεντόνια. ούτε είμαι ο κατάλληλος για να σχολιάσει τα drums που καταργούν τις δυναμικές κλπ.

    σε κάθε καινούριο δίσκο βρίσκω κάτι καινούριο, όχι πρωτοποριακό ή οτιδήποτε τέτοιο, αλλά μου φαίνεται ότι κάνουν συνέχεια βήματα μπροστά στο δρόμο που έχουν επιλέξει. αν κάποιος είναι φαν και έχει ξεπεράσει το ότι ξεπουλήθηκαν μετά το once sent from the golden hall, ε νομίζω θα γουστάρει. αν κάποιος δεν ήταν ποτέ φαν και δεν του άρεσαν οι προηγούμενες (αντικειμενικά) δισκάρες δεν πρόκειται να τους εκτιμήσει τώρα ξαφνικά.

  15. #15
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    δεν με απάντησε σε πρώτη φάση αλλά με είπε οτι μας-με γαμάνε καλά. μπορεί να μας γαμάνε όντως, την παραγωγή τους θεωρώ τραγική απλώς.

    κομμισσαρ πάντως αν δεν μπορείς να γράψεις σεντόνια γιατί σου αρέσει κάτι ζήτα με ρε άνθρωπε να σου γράψω εγώ που έχω και όρεξη γιατί δεν μαρεσει. μη με μουντζώσεις, θα το κάνω. και θα χεις και να διαβάζεις!


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Similar Threads

  1. AMON FUCKING AMARTH 14 & 15/2
    By fandango in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-2009, 12:39
  2. AMON AMARTH news
    By Rotting_Christ in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 13-06-2007, 12:07
  3. AMON AMARTH
    By Rotting_Christ in forum Live Reports
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-2007, 16:22
  4. AMON AMARTH
    By Rotting_Christ in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 31-05-2007, 22:26
  5. Amon Amarth - Fate Of Norns
    By The_Painless in forum Albums
    Replies: 54
    Last Post: 25-10-2004, 14:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •