Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 152

Thread: Proto metal/ 70s HEAVY rock bands

  1. #31
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ναι μωρε Witch τον κατεχω τον Alvin...δεν τον εμαθα απο την διαφημισις
    απλα τα περισσοτερα που μπαινουν ειναι απο την δεκαετια 70
    και το Arzachel το 69 βγηκε,σιγα

    και οκ...proto-speed σε μια λαιβ εχτελεσις,μη το παραχεσομε τωρα γιατι θα βρουμε καμια εμφανιση του Jimi να παιζει το Fire τιγκαρισμενος στο speed και θα το βαφτισομε THRASH

    καλημερα με πουτσοκρυο,ας ειναι καλα η χεβιμεταλ σομπα

  2. #32
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δεν τα κατέχω και πολύ αυτά, αλλά πάρε

    Swampgas - s/t (1972). Άγγλοι χιεβυ μπλουζροκαδες. Μοναδικό άλμπουμ τους (τώρα που το ξανασκέφτομαι, κι αυτό οφφ τοπικ είναι).


    Birth Control - Rebirth (1973). Γερμανοί κραουτροκαδες με αρκετά πλούσια διασκογραφία την οποία δεν έχω τσεκάρει εξ'ολοκλήρου.


    Γι'αυτό εδώ επιφυλάσσομαι, αλλά εδώ αναφέρατε μπητλς και χου, οπότε κλάιν.
    Fuzzy Duck - s/t (1971). Άγγλοι χαρντροκαδες. Επίσης μοναδικό άλμπουμ.
    Last edited by Drumsick; 30-01-2011 at 13:33.

  3. #33
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Warlord, εκτός από το ότι ναι το helter skelter είναι για μένα δείγμα - προπομπός του σκληρού παιξίματος (I've got blisters on my fingers!), εκπλήσσομαι που ποστάρεις arzachel. Δεν βρίσκω πως κολλάνε στο θρεντ βέβαια καθώς είναι canterburry prog rock και η πρώτη μπάντα του steve hillage που έχει να κάνει με gong
    Για το ριφ του Helter skelter ψιλοσυμφωνώ, νομίζω όμως ότι την ίδια εποχή οι Rolling Stones και οι Who και οι Kinks έπαιζαν - ειδικά στα lives - πιο σκληρά και κοντά στη νοοτροπία του μέταλ.
    Τους arzachel τους έβαλα μόνο και μόνο για τον πανικό που σκάει στο 1:35 στο συγκεκριμένο τραγούδι, από κει και πέρα σαν μπάντα ουδεμία σχέση έχουν με μέταλ.

    αυτό που εξελίχθηκε σε "metal" ήχο προήλθε από μουσικές φόρμες που ήταν παράδοση για Αγγλία και Αμερική και προφανώς είχαν παίξει και πολλοί γνωστοί. Δηλαδή θέλουμε "όχι τόσο γνωστές μπάντες";
    Ναι ο Μαρίλιον είπε "όχι μεγαθήρια", τα ξέρει απ' ότι καταλαβαίνω. Στο υπόλοιπο, συμφωνώ 100%.
    Αν ψάχνουμε ποιοί οδήγησαν στον μέταλ ήχο, δε μπορεί να μείνουν έξω ο Hendrix, οι Free, οι Lucifer's Friend, οι Cactus, οι Blue Cheer κλπ

    Θα επανέλθω με πιο καθαρά μέταλ σχήματα, αφού τώρα βλέπω ότι στο παραπάνω ποστ μου έβαλα μπάντες λόγω ενός ριφ ή σκοτεινής ατμόσφαιρας και αλητείας.


    Υ.Γ σας αγαπώ, θεϊκές προτάσεις από όλους, μόνο τους Vardis και τους Jameson Raid (που είναι φοβεροί και οι 2) βρίσκω εντελώς άσχετους (στο μυαλό μου όποιος έβγαλε δίσκο/7" μετά το Vol4 δεν μπορεί να είναι proto metal, το metal πλέον είχε πάρει σάρκα και οστά).
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  4. #34
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    δεν ακυρωνω τα ποστς σας,μην βιαστειτε να ριξετε φασκελα και αλλα τετοια πουστικα...εχουν πεσει μερικες πολυ σωστες προτασεις,τις οποιες κι εγω τις ακουω σαφεστατα
    απλα μην βαφτιζομε proto-metal μπαντες hard rock και progressive που ειχαν απλα μερικες στιγμες παιξει σε ασματα τους πιο δυνατα απο το συνηθισμενο
    γιατι αμα το παμε ετσι θα φτασουμε στο You Really Got Me (ρε Μεταλλικες ποσο πιο πατο θα πιασετε?) και στον Link Wray (ο Warlord εφτασε ηδη στους Who...ok)
    Μινμιν λατρεία, το από πάνω ποστ μου το έγραψα σκεφτόμενος ακριβώς τα ίδια για το προηγούμενο ποστ μου. Μόνο να σου πω ότι τους who τους έβαλα για τις αλητείες και τη σκηνική παρουσία και μόνο.
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  5. #35
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Τους Who και τους Kinks δεν μπορώ με τίποτα να τους κατατάξω σε κάτι συγγενικό με χέβυ μέταλ.Οι Who ήταν πιό κοντά στους mods,ενώ οι Kinks στο garage.
    Δεν λέω,ωραίο τόπικ,αλλά ακούγοντας τις περισσότερες μπάντες βλέπω πόσο καλό έκανε η έκρηξη του πανκ και στο χέβυ μέταλ.Του έδωσε αλητεία,ενέργεια ρε παιδί μου.Του αφαίρεσε τον γεροντοκορισμό και το έθεσε σε πιό ρεαλιστικές βάσεις.Αυτό πάει σε όσους θεωρούν ότι το Nwobhm δεν είχε καμία σχέση με το πανκ.Το κομμάτι Vardis που έβαλα έχει καθαρά πανκ ρυθμό.
    E και τέλος πάντων καταλήγω πως στο 70ς μέταλ (γιατι το κομμάτι και η μπάντα βρίσκονται στο 1979) θα προτιμούσα κάτι τέτοιο,γιατι κάτι Αsia,Wintherhawk,Angel,Atomic Rooster,Lucifers Friend, που άκουσα μου φάνηκαν τρομακτικά βαρετά...:

    Last edited by Reject; 30-01-2011 at 13:36.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  6. #36
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Πάντως walord το αβαταρ σου (αγαπημένος δίσκος μανίλλα πλέον) είναι πρωτομέταλ από αφτερμεταλ μπάντα και άκου τι στο καλό ξεστόμισα για να το περιγράψω.
    Πρωτο επικ-μέταλ υπό την επήρεια psychedelics; Γιεα!

    Γενικά πρώτα δύο μανίλλα (το mark of the beast βγήκε στο φως επίσημα πρόσφατα δλδ), ενδιαφέρουν τρομερά όσους την βρίσκουν με πρωτομεταλλικούς ήχους (edit : σαν φόρμουλα ε, όχι ακαδημαικά) αλλά και κάθε μερακλή '70s hard rocker για να μην πω και τους μπαφοστόουνερς.

    Εχουν μια επική χροιά σαφές κατάλοιπο των όποιων Rush καταβολών αλλά είναι ακόμα πολύ bluesy. Eπίσης ο Sheldon κάνει τα καλύτερα του φωνητικά σε αυτά (μη βαράτε λέμε), είναι ωραίος και τον πάω.
    Last edited by Marillion; 30-01-2011 at 14:03.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  7. #37
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    loipon katarxas to kalytero thread edw kai kairo....gamei kai dernei..

    en synexeia den mou rxontai kai polla pou na mhn exete anaferei....

    parte ayto pou nomizw den to pate kai einai yperdiskaros...

    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

  8. #38
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    cirith ungol
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  9. #39
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    Default

    Μια μπάντα που αξίζει να αναφερθεί είναι και οι Budgie

    Last edited by mrmaiden; 30-01-2011 at 20:10.
    Brotherhood Without Banners

  10. #40
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    ntax, isopedwtiko thread......
    mesolabhse soukou kai kalypsate ta perissotera pramata. aplws 8a anaferw akoma tous Cain, Truth and Janey kai JPT Scare Band. auta mou rxontai etsi grhgora-grhgora.
    Blue Oyster Cult re......B-)
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  11. #41
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Σιγά μην δεν συμμετείχες στο thread αυτό

    Πάντως καλά κάνετε και τα είπατε, έχω ψαχτεί ελάχιστα με το είδος αυτό, έχω και βασικές ελλείψεις, οπότε είναι καλό να υπάρχουν μαζεμένα...
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  12. #42
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Λοιπόν είμαι σε φάση που ακούω 4-5 μπάντες τη τελευταία βδομάδα από διάφορα ποστ σας (έχω κατεβάσει τα περισσότερα).

    Οι bang του πρώτου δίσκου μ'αρεσουν. είναι αρκετά doom-rock αν και διάβαζα ανα διαστήματα για την ποπ-φλέβα που είχαν και περίμενα να ακούσω κάτι οριακά διαφορετικό. μπορεί στα επόμενα, για την ώρα παρήγγειλα τα δισκάκια τους στο πακετάκι που σας είπα λίγες σελίδες πίσω (εχει και εναν ακυκλοφόρητο δίσκο τους μέσα).

    Κριτική για necromandus είχα διαβάσει κάπου στα μέσα '90ς οταν και είχε επανεκδοθεί και το θυμάμαι χαρακτηριστικά λόγω του mogidisimo (τι θεοί). καλο είναι το orexis, πιο light αποσο το περίμενα.

    Το revival των winterhawk είναι τελείως πρωτομεταλλικό & πλησίασε όσο τπτ τους αγαπημένους rush. ειδικά στα φωνητικά έδωσαν και budgie (ντάξει εκεί περίπου). πάρα πολύ ωραίο φαίνεται, θα το λιώσω.

    Αυτά για αρχή και λίγο περιληπτικά γιατί τι άλλο να προλάβω, θα επιστρέψω σύντομα. Να πω πάντως πως τίποτα δεν έχει καταφέρει να ρίξει τους σαμπαθ σε βαρύτητα και το μοναδικό που πλησίασε είναι εκείνες οι πρόβες ή τι στο καλό ήταν των bedemon που ήταν και μεταγενέστερες βέβαια. Τυπικά αν τα έβαζα σε μια σειρά με κριτήριο το heaviness θα πήγαινε κάπως έτσι :

    1) σαμπαθ μέχρι το vol 4 χωρίς αυτό & sabotage
    2) bedemon - child of darkness
    3) bang - st
    4) pentagram - μερικά tracks απ'τα first daze
    5) dust - st
    6) captain beyond - st οχι το πιο βαρύ αλλά σίγουρα πρωτομεταλλικό

    Η σειρά ενδέχεται να αλλάξει στις/ους προσεχείς εβδομαδες/μήνες.

    Για το 6) δείτε αυτό :

    http://www.metalocity.com/?p=44

    Μπορούμε να κάνουμε conclude το θρεντ σε μια λίστα που βρήκα

    http://rateyourmusic.com/list/russto...st_proto_metal

    πρέπει να έχει μπόλικα άκυρα βέβαια αλλά αυτό θα το αποφασίσετε εσείς που έχετε εντρυφήσει
    Last edited by Marillion; 03-02-2011 at 12:44.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  13. #43
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Εμένα η λίστα μού φάνηκε αρκετά πλήρης με ένα γρήγορο scroll down που της έκανα. Είναι και τεράστια! Οι ελλείψεις της ήταν όλα αυτά τα αμερικάνικα crossocer, τα οποία είναι μεν κατοπινότερα των Sabbath, παρόλα αυτά βγάζουν ηχοχρώματα με τα οποία οι Sabbath δεν ασχολήθηκαν μαζί τους. Το θέμα είναι εάν θέλει κάποιος να μείνει μέχρι το '74-'75 ή να ψάξει και καμιά οκτάρα χρόνια αργότερα για το πώς έβλεπαν όλοι οι εμπλεκόμενοι τον heavy ήχο. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα:



    Αυτό το κομμάτι σημαίνει πάρα πολλά. Βγήκε αφότου οι Satan είχαν βγάλει το πρώτο τους demo και έπαιξαν πιο ακραία απ' ό,τι σκέφτηκε ποτέ ο Lars Ulrich, ωστόσο είναι φανερό ότι οι Hyksos (τουλάχιστον στ' αυτιά μου) ελάχιστα new-wave-ίζουν. Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι ένας λυρισμός και ένα επικό συναίσθημα. Σαν Alkana ξέρω 'γώ που άκουσαν το πρώτο Cirith Ungol.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #44
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    η λίστα θα αλλάξει πολύ συντομα γιατι έβαλα lucifer's friend μόλις


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  15. #45
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Δικιά σου είναι λίστα, βρε;; Χαχαχαχα! Ούτε που το κατάλαβα! Ε, άκου και τα αμερικάνικα...
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. Rising - Hard Rock & Heavy Metal Music Bar
    By Raven Lord in forum Self-Promotion
    Replies: 94
    Last Post: 20-09-2016, 16:24
  2. HELLENIC HEAVY METAL BANDS FEST 1 06/09/10
    By lab in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 02-09-2010, 14:56
  3. Rock Brigade: AOR-hard rock-heavy metal fanzine
    By joedalton in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2007, 19:01
  4. Replies: 1
    Last Post: 06-12-2006, 17:53
  5. Klasik Miouzik Diaskeves apo Bands (rock related aspoume)
    By Tonosalata in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 22-11-2004, 23:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •