Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 152

Thread: Proto metal/ 70s HEAVY rock bands

  1. #1
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Proto metal/ 70s HEAVY rock bands

    Οκ, το τοπικ αυτό το ανοίγω ολίγον διακριτικά για να μου προτείνετε πράγματα.
    Να θέσω μερικές παραμέτρους όμως :

    α) αυστηρά '70s μπάντες, οχι 80s & 90s & 00s που σεβεντίζουν, μην φύγετε οφφτοπικ, τους ξέρουμε τους χιπστεράδες εδώ κυνηγάμε την πηγή. Και αν δεν βγήκε ο δίσκος που θα μου προτείνετε σε εκείνη την δεκαετία, ε τουλάχιστον ας έδρασε η μπάντα τοτε.

    β) Οσο πιο obscure γίνετε τόσο καλύτερα, όχι επειδή ξυπνάνε τα αντεργκραου αισθητήρια αλλά επειδή τις γνωστές μπάντες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τις ξέρω. βέβαια αν θέλετε να το κάνετε για το γενικότερο καλό, νο προμπ και μπι μαι γκεστς.

    γ) Δεν χρειάζεται να είναι doomοειδεις κτλ, μπορεί να είναι αυτό το epic rock που σου έβγαζαν οι rush στο careess of steel και παράλληλα μπορεί να είναι basic και άμμεσο σαν τα πρώτα captain beyond. Εν ολιγοις δεν υπάρχουν περιορισμοί στη μουσική κατευθυνση αρκεί να είναι πραγματικά σκληροί και πρωτομεταλλικοί, όχι η average ledzepp-deep purple hard rocking band. Αν μου προτείνετε buffalo γαμάτε αλλά τους έχω βρει ήδη ρε γμτ!

    δ) Αισθητικά, ιδεολογικά κτλ δεν υπάρχουν κολλήματα. από occult και αγνούς σατανάδες, μέχρι χριστιανούς και φιλόζωους. χιέβυ να ειναι (οκ το εμπεδώσατε)

    ε) επειδή μ'αρεσει να διονυσιάζομαι, φροντίστε να λέτε και τι παίζει με την κάθε μπάντα ασχέτως αν καλύπτεται απ'τον τίτλο του θρεντ. 2 γραμμούλες ζητάω, όχι ξερά λινκς & γιουτουμπς. προφανώς και μ'αρέσει το ψάξιμο και εν τέλει το μεγαλύτερο εγώ θα το ρίξω αφού πάρω την πληροφορία, αλλά μην είστε βαρετοί ρε! θενξ.

    δείτε γενικά ποστ warlord & ra pariah στο underground hm thread σε παρόμοια ερώτηση.

    αυτά, go
    Last edited by Marillion; 29-01-2011 at 21:23.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #2

    Default



    \m/
    I just posted on ER... Take that, society!

  3. #3
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    το πρώτο ποστ έγινε edited με την παράμετρο ε)

    κατα τ'αλλα thanx για την πρώτη ωραία και οντοπικ πρόταση

    (Entit : και μόλις εψαξα λίγο είδα ότι ξεκίνησαν το ΄80 & αυτό εδώ είναι του '81. ρεεεε! οκ δεν θέλω να γίνω τόσο σπαστικός με την δεκαετία αλλά υπάρχει λόγος που ενδιαφέρομαι και είναι ακαδημαικός κυρίως. αλλα ας είμαι λίγο ελαστικός για να συμπληρώνουμε σε ποιότητα, μείνετε μέχρι πολύ πολύ αρχές τωβ '80s αν είναι να μπείτε σε αυτό το παιχνίδι και ξέρω πως ανοίγω το λάκκο μου με αυτήν την υποχώρηση)
    Last edited by Marillion; 29-01-2011 at 21:31.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  4. #4
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Tσιμπα ένα δισκάκι που πήρα από Αγγλία.Η μπάντα υπήρχε από το 1977 βεβαίως (και φαίνονται οι "άλλες" επιρροές ολοκάθαρα)



    και ένα ακόμα (ψιλό-ακίνδυνο πάντως)

    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    το πρώτο ποστ έγινε edited με την παράμετρο ε)

    κατα τ'αλλα thanx για την πρώτη ωραία και οντοπικ πρόταση

    (Entit : και μόλις εψαξα λίγο είδα ότι ξεκίνησαν το ΄80 & αυτό εδώ είναι του '81. ρεεεε! οκ δεν θέλω να γίνω τόσο σπαστικός με την δεκαετία αλλά υπάρχει λόγος που ενδιαφέρομαι και είναι ακαδημαικός κυρίως. αλλα ας είμαι λίγο ελαστικός για να συμπληρώνουμε σε ποιότητα, μείνετε μέχρι πολύ πολύ αρχές τωβ '80s αν είναι να μπείτε σε αυτό το παιχνίδι και ξέρω πως ανοίγω το λάκκο μου με αυτήν την υποχώρηση)
    Μωρέ γίνε όσο σπαστικός θες, απλά εσύ έψαξες και βρήκες τους βρετανούς Legend. Αυτό που πόσταρα κυκλοφόρησε το 1979 =)
    I just posted on ER... Take that, society!

  6. #6
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    ρε το ε)!!!

    To vardis μόλις μου το χε προτείνει ο helm (ο ίδιος ισχυρίζεται ότι μου το χε ξαναπροτείνει πριν 2,3 χρόνια αλλα δε θυμάμαι τπτ). Ειναι στο πρόγραμμα και thanx!

    Quartz; Που έχει κάνει παραγωγή ο Iommi; Nice, ωραία ξεκινάμε.

    Συνεχίζουμε αυριο γιατι πάω να συνεχισω το διάβασμα!

    Quote Originally Posted by Custom User View Post
    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    το πρώτο ποστ έγινε edited με την παράμετρο ε)

    κατα τ'αλλα thanx για την πρώτη ωραία και οντοπικ πρόταση

    (Entit : και μόλις εψαξα λίγο είδα ότι ξεκίνησαν το ΄80 & αυτό εδώ είναι του '81. ρεεεε! οκ δεν θέλω να γίνω τόσο σπαστικός με την δεκαετία αλλά υπάρχει λόγος που ενδιαφέρομαι και είναι ακαδημαικός κυρίως. αλλα ας είμαι λίγο ελαστικός για να συμπληρώνουμε σε ποιότητα, μείνετε μέχρι πολύ πολύ αρχές τωβ '80s αν είναι να μπείτε σε αυτό το παιχνίδι και ξέρω πως ανοίγω το λάκκο μου με αυτήν την υποχώρηση)
    Μωρέ γίνε όσο σπαστικός θες, απλά εσύ έψαξες και βρήκες τους βρετανούς Legend. Αυτό που πόσταρα κυκλοφόρησε το 1979 =)

    οh yes & thanx γιατί έπεσα σε wiki δίχως tracklists και υπέθεσα αυτό που υπέθεσα. ωραιος & \m/
    Last edited by Marillion; 29-01-2011 at 21:41.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  7. #7
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Το μεγάλο μυστικό είναι οι High Tides, οι οποίοι κυκλοφόρησαν τον δίσκο απ' όπου προέρχεται ο ορχηστρικός ύμνος "Death Warmed Up" το 1969. Σου την έφερα! Σε πήγα μια δεκαετία πίσω!



    Τιμή και δόξα στον Αντώνη που μας μόρφωσε ολουνούς με αυτό το έπος!

    Για Legend τα 'χουμε πει πολλάκις. Γαμάνε!

    Άκου και ένα προσωπικό κόλλημα -καθότι female fronted μπάντα-, τις Αυστραλέζες Sweet Jayne. Πληροφορίες εδώ http://www.ausmetalguide.com/Sweet_Jayne

    Το hιt εδώ http://www.youtube.com/watch?v=MdjAXY86tn0

    και μέρος του μαγνητοσκοπημένο



    Θεά η τραγουδίστρια! Η κιθαρίστρια μετά τη διάλυση πήγε στις Girlschool.

    Τέλος... Angel Αμερικανοί 70's ήρωες που έχουν παίξει και ΑΤΣΑΛΙ.



    Για την εποχή του το από πάνω γκρουβάρει απίθανα!



    Πιο λυρικό..

    Σε αφήνω να μάθεις εσύ γι' αυτούς βαριέμαι να σου πω!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #8
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Marillion, sorry μια λίγο βιαστική απάντηση αλλά καίγομαι με διάφορα άλλα πράγματα
    2 συλλογές, μία δική μου και μία του Griffith από το αντίστοιχο θρεντ αφορούν αυτο που ψάχνεις

    http://www.electricrequiem.com/forum...l=1#post661869
    http://www.electricrequiem.com/forum...l=1#post669466

    ξανανεβασα την δικη μου
    Last edited by regularpaul; 29-01-2011 at 22:18.

  9. #9
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    To ΑΤΣΑΛΙ που λέγαμε των Angel..



    Μεταλλομάνα Αμέρικα, Μαρούλιε! Θέμα χρόνου είναι να αρχίσεις να τσεκάρεις και τα πρώτα Manilla και μετά δεν υπάρχει γυρισμός!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  10. #10
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τέλος, στους Αμερικανούς Asia απ' όσο θυμάμαι δεν έχω αναφερθεί στο ER. Ο δίσκος λέγεται "Armed to the Teeth" και μάλλον γνωστούς στο ελληνικό κοινό τους έκανε το fanzine Rock Brigade. Αυτή είναι τουλάχιστον η πρώτη (και μοναδική) αναφορά που θυμάμαι σε έντυπο. Είναι του 1980, οπότε αν ακολουθήσουμε την μέθοδο μέτρησης της δεκαετίας του Fandango είναι 70's!!



    Αγαπημένo μου κομμάτι που βρήκα στο youtube (δυστυχώς δεν βρήκα το πιο δαιδαλώδες "Genkhis Khan")
    http://www.youtube.com/watch?v=Rnn0mwt0-hs

    ΥΓ: Οι Manilla που λέγαμε



    Πώ-πώ βρωμόξυλο!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #11
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    τώρα δεν προλαβαίνω, αλλά υπόσχομαι να κάνω μέγκα ποστ.

    στα γρήγορα, ψάξε τους bang.

    Υ.Γ rainbow φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να αναφέρουμε
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  12. #12
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Cosmos Factory, Τζαπόνια




    σε στυλ Uriah Heep - Lucifer's Friend

    edit

    Αν και το δείγμα δεν είναι και τόόόσο αντιπροσωπευτικό, δε βρήκα αυτό που έψαχνα, ρίξε μια ματιά στο δίσκο black hole και μη μου πεις για την πιανιστική μπαλάντα.
    Last edited by rat_poison; 29-01-2011 at 23:42.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  13. #13
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Οκ γυρισα πριν λίγο στο pc και λέω να κάνουε ενα σαμμαπ για να δώσω και τα κουντος εκεί που πρέπει.

    Να πω πως δεν εχω προλάβει να ακουσω τπτ και γενικά θα πάρει καιρό το όλο ζήτημα γιατί με την υπερκατανάλωση που θα πέσει δεν θα μείνει τπτ ουσιαστικό αν πέσω με τα μούτρα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως σταματάτατε να συνεισφέρετε, κάθε άλλο δώστε πράμα όρεξη να υπάρχει.

    Αφού λοιπόν τα είπα αυτά, να πω πως αρχίζω να παίρνω με την σειρά τα όσα προτείνατε και έχω βάλει εδώ και λίγη ωρα να παίζει το Legend. Λυρικό αμερικάνικο πρωτομεταλ με προγκ ροκ ρίζες θα έλεγα έτσι στα γρήγορα. Καλό ακούγεται άρα ωραία αρχίσαμε.

    Τhanx και στον ρα που όπως πάντα ήταν ισοπεδωτικός με 80 γιουτουμπ λινκς και τις μοναδικες μονολεκτικές ισοπεδώσεις. Εχω ακούσει μανίλλα προφανώς, κάπου ανέφερα πως μου αρέσουν μόνο μέχρι & το crystal logic ή τέσπα ότι μέχρι εκεί είναι και καλύτεροι (μη βαράτε). Πινκς όπως και να χει!!

    Παύλο εν ετη 2007 που ακόμα ψαχνόμασταν πόσταρες την υπερσυλλογή την οποία θυμόμουν αλλά έλεγα μέσα μου πως στο διάολο να την βρω. Tην εχω βάλει να κατεβαίνει τώρα αφού το link ήταν ευκαιρο. 12 μπάντες (βγάζω εκτός τους om) και ξέρω μόνο τις τρεις καλά πάμε. Σε αυτές του γκριφιθ τα ίδια και χειρότερα. Αν μπαίνει ο γιουζερ ακομα ας κάνει το καλό αλλιώς χρόνο έχουμε...
    Παντως το εκτιμώ & θαμπζαπ.

    Warlord θα περιμένω, bang βλέπω βγήκαν κάτι επανεκδόσεις σε boxset τώρα στις 28 λίρες. Ε και για οποιον ενδιαφέρεται δλδ!

    Rat thanx, δεν άκουσα ακόμη αλλά φαίνεται ενδιαφέρουσα η πρόταση.

    Σε γενικές γραμμές γαμάμε όταν δεν τρολλαρουμε ομαδικώς, μπράβο σε όλους σας, μπράβο και στα '70s. Καλή πουστια το τόπικ πρέπει να παραδεχτείτε ε, πιο ενωτικο δε γινεται.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #14
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default



    Αν και γνωστότερα πρώιμα μέταλ δείγματα ήταν το HELTER SKELTER από beatles που βέβαια είναι πρίν τα 70s και το album sheer heart attack από queen.

  15. #15
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    may blitz ωραιοι-θελω να ακουσω και το δευτερο τους
    bang ακου τον warlord, γκρεμιζουν σπιτια(το ομωνυμο και το mother bow to the king)
    επισης ακου και power of zeus που τα λενε καλα και τα εξηγουν ωραια(ενα δισκο εχουν)

    και προσωπικο κολλημα σοδειας 1969

    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

Similar Threads

  1. Rising - Hard Rock & Heavy Metal Music Bar
    By Raven Lord in forum Self-Promotion
    Replies: 94
    Last Post: 20-09-2016, 16:24
  2. HELLENIC HEAVY METAL BANDS FEST 1 06/09/10
    By lab in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 02-09-2010, 14:56
  3. Rock Brigade: AOR-hard rock-heavy metal fanzine
    By joedalton in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2007, 19:01
  4. Replies: 1
    Last Post: 06-12-2006, 17:53
  5. Klasik Miouzik Diaskeves apo Bands (rock related aspoume)
    By Tonosalata in forum Music Discussion
    Replies: 23
    Last Post: 22-11-2004, 23:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •