Ή Brugge όπως την λένε οι βέλγοι στην απαίσια γλώσσα που μιλάνε.

Η ομορφότερη πόλη που έχω πάει ποτέ, μέτρησα 3 ή 4 δρόμους με άσφαλτο, όλο το υπόλοιπο ήταν πλακόστρωτο και γρασίδι, σπίτια από άλλη εποχή, κάθε 2 τετράγωνα και εκκλησία ξέρω γω κι ετσι.

Τελευταία μέρα νοικιάσαμε ποδήλατα για 4 ώρες και την γυρίσαμε σχεδόν όλη (κάναμε και βαρελάκια από κάτι λόφους, κάτω από εναν ανεμόμυλο και γεμίσαμε λάσπες!), μικρή είναι. Δυστυχώς πήγαμε σ'εποχή που οι βαρκούλες δεν ήταν διαθέσιμες οπότε δεν κάναμε βόλτα στα κανάλια. Και 2-3 μουσεία (σοκολάτας, διαμαντιών) ήταν κλειστά μέχρι τελος Γενάρη, οπότε δεν τα 'δαμε ούτε αυτά.

Αν πάτε, θα περάσετε τέλεια, 4-5 μέρες είναι υπεραρκετές και δεν θα βαρεθείτε και είναι μόνο μία ώρα με το τρένο από τις Βρυξέλλες.

hint1: κάτω από τον καθεδρικό του Σαν Σαλβαδόρ (πίσω στον μικρό δρόμο, όχι τον εμπορικό), παίζει ένα απίστευτο μαγαζάκι με έναν ευγενέστατο τύπο που κάνει τα καλύτερα και φτηνότερα φαγητά στην Bruges.

hint2: το καλύτερο μαγαζί σοκολάτας (απο την αποψη value for money αλλα και τι μας αρεσε απ'εξω) είναι ένα στην Mariastraat ή κάπως έτσι νομίζω, αν πάτε ποτέ εκεί, να πιείτε ζεστή σοκολάτα, εμπειρία.

hint3: μην ξεχάσετε να πάρετε κύβους ζάχαρης για να ταΐσετε τ' άλογα!
Spoiler