Results 1 to 15 of 54

Thread: Πολιτική Οικονομία - The Katwrimos collection of notes, articles, papers and articles

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default Πολιτική Οικονομία - The Katwrimos collection of notes, articles, papers and articles

    Λοιπόν,

    επειδή έχω παρατηρήσει σε πολλές συζητήσεις επιχειρηματολογία βασισμένη σε οικονομική θεωρία, αποφάσισα να ποστάρω τη συλλογή μου απο άρθρα, δημοσιεύσεις και άλλα τέτοια ωραία κείμενα, απο τα οποία μπορει κανεις να αποκτήσει μια πολύ καλή ιδέα για το πως λειτουργούν οι οικονομίες, ανεξαρτήτως του αν μιλάμε για συστήματα βασισμένα σε απόλυτο καπιταλισμό, σοβιετικό σοσιαλισμό, ή κατι ενδιάμεσο.

    Σημειώστε πως δεν ποστάρω οτιδήποτε δικό μου. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με την ακαδημαική έρευνα στον τομέα, η δουλειά μου συνίσταται περισσότερο στο να χρησιμοποιώ έρευνα τρίτων. Τα περισσότερα κείμενα προέρχονται απο καθηγητές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

    Ξεκαθαρίζω οτι ο σκοπός μου δεν είναι να ποστάρω πολιτικές απόψεις σε αυτό το τόπικ. Όπως σε κάθε άλλη επιστήμη, το κριτήριο για το ποστάρισμα/αποδοχή μιας θεωρίας, είναι το κατα πόσο αυτά που προβλέπει ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

    Θα μου πάρει κάποιο χρονικό διάστημα να οργανώσω τα παραπάνω και να τα ποστάρω ξεκινώντας απο τα πιό απλά και βασικά και καταλήγωντας στα πιό πολύπλοκα. Ευελπιστώ οτι στο μέλλον, όποτε διαβάζω μαλακίες σε κάποιο ποστ περι οικονομίας, θα υπάρχει κάτι σε αυτό το τοπικ στο οποίο θα μπορώ να παραπέμψω.

    Για αρχη ξεκινάω με τα εξής:

    Α. ΕΙΣΑΓΩΓΗ
    1. ECONOMICS - ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΜΕ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ
    2. FREE MARKET pt1 - ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΠΟΙΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ
    3. FREE MARKET pt2 - ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΠΙΟ ΣΤΟ ΒΑΣΣΙΛΕΙΟΝ ΤΗΣ ΔΑΝΗΜΑΡΚΙΑΣ?
    4. ECONOMIC GROWTH pt1 - ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΓΑΘΩΝ
    5. ECONOMIC GROWTH pt2 - Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ

    coming up:

    6. ECONOMIC EPISTEMOLOGY - ΠΩΣ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
    7. ECONOMIC HISTORY - ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
    8. ECONOMIC AND FINANCIAL INSTRUMENTS
    9. BASIC MACROECONOMICS

    Β. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ
    1. CLASSICAL ECONOMICS
    2. KARL MARX, MARXIST ECONOMICS AND THE ECONOMIES OF MARXIST STATES
    3. THE GREAT DEPRESSION
    4. THE WEIMAR REPUBLIC AND INFLATION ECONOMICS
    5. THE AUSTRIAN SCHOOL
    6. KEYNESIAN ECONOMICS
    7. MILTON FRIEDMAN, RATIONAL EXPECTATIONS AND THE RISE OF THE CHICAGO SCHOOL
    8. NEW TRADE THEORY, INFORMATION ANTISYMMETRY, AGENCY THEORY, BEHAVIOURAL FINANCE
    9. BOOM AND BUST: THE CREDIT CRUNCH AND THE REVIVAL OF KEYNESIAN ECONOMIC THOUGHT

    Γ. Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΗΜΕΡΑ
    (εδω το υλικό δεν θα είναι σε χρονολογική σειρά, προτείνετε ιδέες!)

    REAGANOMICS VS. THE WELFARE STATE
    CENTRAL BANKS AND MONETARY POLICY
    DEFLATION
    CHINA, INDIA AND THE RISE OF THE EMERGING WORLD

    Β.ι
    Last edited by katwrimos; 26-01-2011 at 14:32.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

Similar Threads

  1. the underground video clip collection DVD με ΠΟΠ&ΡΟΚ
    By can't keep a bad man down in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-2007, 16:05
  2. καρτέλ και ελεύθερη οικονομία
    By Raven Lord in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 23
    Last Post: 10-10-2006, 01:45
  3. Replies: 2
    Last Post: 28-06-2006, 12:54
  4. Replies: 34
    Last Post: 02-12-2004, 19:16
  5. Our users have posted a total of 66676 articles
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2004, 13:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •