Results 1 to 11 of 11

Thread: Πάτρα @ Stone Bar - Anorimoi & White Raven

  1. #1
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default Πάτρα @ Stone Bar - Anorimoi & White Raven

    Όταν ήμουν λίγο μικρότερος και αρκετά πιο χαζούλης απ' όσο είμαι τώρα, εκτός απ' τη βιασύνη των συμπερασμάτων μου στη μουσική που με κατατρέχει και σήμερα, έκανα και μεγάλες, βλακώδεις γενικεύσεις. Όταν "kseperasa kserwgw th metal fash" διακύρηττα ότι όλο το φάσμα του μέταλ δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα. Μετά ανακάλυψα τους τουλ να πούμε και αναθεώρησα. Αργότερα πίστευτα ακράδαντα ότι όλοι οι οπαδοί του χέβι μέταλ που μύριζαν από μακριά τέτοιο ήταν στην καλύτερη περίπτωση πανίβλακες. Γνώρισα το χρήστη Helm και ξανααναθεώρησα. Κάπου εκεί λοιπόν προτίμησα να σταματήσω να κάνω δηλώσεις και να παρατηρώ λίγο τι γίνεται γύρω μου σε κάθε εξειδικευμένη περίπτωση, μη κρίνοντας μόνο από τις δικές μου παραστάσεις, για το τι έχει και τι δεν έχει να δώσει το κάθε είδος μουσικής.

    Πάμε λίγο πιο πίσω. Η όμορφη πόλη που μεγάλωσα, η γαμημένη πάτρα, με εφοδίασε δόξα τω θεώ με μπόλικη εμπειρία από ανθρώπους που έπαιζαν μουσική χωρίς να την σέβονται καθόλου. Το σχολείο μου ήταν γεμάτο με παιδάκια με τζιλέρα απ' τα ζαρουχλέικα που τη μία μέρα αφιερώνονταν απόλυτα στο να είναι αυτό το σιχαμένο είδος κουτοπόνηρου δυτικοπελοποννήσιου βαλκάνιου (ένι γκίβεν πατρινός και παλιάς πουτάνας υιός) και την επομένη κότσαραν φραντζούλες, ωλσταράκια, βανσάκια, το μουνί της μάνας τους και, επειδή ψυλλιάζονταν ότι κάτι τρέχει με τις γκόμενες, έμπαιναν σ' ένα στούντιο και παργήγαγαν κάτι σαν ήμοκορ, κάτι σαν αλτέρνατιβ, γενικότερα κάμωναν ένα παζλ απ' ό,τι μπορούσε να κλέψει ο καθένας τους από τα λιγοστά μουσικά τους ακούσματα. Εξελίσσονταν σε αποκρουστικά μικρομέγαλα που αποτελούνταν από ένα κράμα πατρινέλα και από μια μουσική κουλτούρα τόσο κακοχωνεμένη και για τόσο λάθος λόγους υιοθετημένη από τους ίδιους που την ξερνούσαν σε κάθε ευκαιρία. Επειδή ίσως είναι πολύ προσωπικό αυτό που λέω για να το φανταστεί κανείς, φτιάξτε την εικόνα ενός ήμο απ' το Κιλκίς στο μυαλό σας, κάπως έτσι.

    Οι White Raven είναι 15-16 (με το μάτι) χρονώ παιδιά, ανέβηκαν στη σκηνή με μία ώρα καθυστέρηση και έπαιξαν πολύ κλασσικό χέβι μέταλ. Ό,τι πιο μεταλλοπαππούδικο μπορείτε να φανταστείτε από πάουερ ριφφς και μπαλάντες, κλασσικότατα μετάλλικα/άισντ ερθ φωνητικά που κάποια στιγμή έμπλεξαν με αιγυπτιακές κλίμακες, γενικότερα πράγματα που έχουν γίνει ένα εκατομμύριο φορές από τότε που γεννήθηκε το είδος και φυσικά πολύ καλύτερα, από άλλους. Κάπου εκεί κατάλαβα ότι είχα βουρκώσει. Ψάχνω πολύ έντονα να βρω έναν τρόπο να μην ακουστούν τρομερά τσήζι όλα αυτά που θέλω να πω σε έναν τρίτο αλλά δεν βρίσκω τίποτα πέρα απ' το ότι ξεχείλιζε ένας τρομερά όμορφος ρομαντισμός ρε παιδί μου, στη σκηνή ήταν πέντε παιδιά απόλυτα συνεπή με την ηλικία τους που χρησιμοποιούσαν την αγάπη τους για τη μουσική και άθελά τους προέβαλαν περισσότερο την αθωότητα, τον ρομαντισμό και την αγαθότητα που (ευτυχώς) διακατέχει τα περισσότερα σ' αυτήν την ηλικία. Ανέβηκαν 'κει πάνω και έκαναν τον χαβαλέ τους με μεγάλο αυτοσαρκασμό, την κάβλα τους χωρίς καμία επίτηδευση και κόμπλεξ, μας έδειξαν ότι αγαπάνε αυτό που κάνουν και δεν έχουν κανένα άγχος να προσποιηθούν κάτι παραπάνω απ' αυτό που είναι. Θέλω πάρα πολύ να σας μεταφέρω αυτό που με έκαναν να νιώσω εκείνη τη στιγμή σε αντιδιαστολή με τις δικές μου εμπειρίες από τη μουσική νεολαία της πάτρας, ελπίζω να το κατάφερα σε δυο-τρια βασικά πράγματα, δε βαριέσαι.

    Για τους Anorimoi δεν θα πω πολλά, πρόκειται για μια μπάντα που αν άκουγα τώρα θα έλεγα ότι πρόκειται για τύπους που κάνουν κακό χιούμορ σε βαρετή μουσική. Σε συνδυασμό με τους κολλητούς μου απ' το γυμνάσιο και ακούγοντας όλα αυτά με τα οποία κλάναμε στο γέλιο μια φορά κι έναν καιρό δεν μου πέρασε απ' το μυαλό καμία ένσταση, χτυπήθηκα μέχρι αναπηρίας και έκλεισε η φωνή μου. Τεντιμπόις στα '80 και Καριόλα μεγάλα σουξέ. Ωραίος περφόρμερ ο τραμπάκουλας και πηπλς πέρσον.

    Α, κάτι τελευταίο. Επειδή μπορεί να παρεξηγήσει κανείς ό,τι έγραψα πάνω πάνω - δεν εννοώ ότι όποιος παίζει σκρήμο στα δεκάξι του είναι ένας κόπανος για κρέμασμα που προσποιείται ή ότι μόνο μέταλ μπορείς να παίξεις ειλικρινά σ' αυτήν την ηλικία. Το έγραψα περισσότερο ημερολογιακά, για να εξηγήσω γιατί εγώ εντυπωσιάστηκα και αγάπησα τόσο. Για την ακρίβεια νομίζω ότι τα περισσότερα που έγραψα 'δω πέρα μπορεί να έχουν νόημα και σημασία μόνο για το βλάκα τον ντήθορ.

    Τέλος πάντων, ήταν παιδιά μια βραδιά παιδικότητας και της αθωότητας που την συντροφεύει, μια βραδιά νοσταλγίας. Και το μέταλ έπαιξε καταλυτικό ρόλο σε μια από τις πιο όμορφες βραδιές που έχω ζήσει σε λάιβ. Καληνύχτα σας, έχω χάσει και το ταμπόν μου.
    Last edited by Dythor; 05-02-2011 at 19:40.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #2
    Senior Member Dal-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    172

    Default

    Εντάξει.
    Τώρα βάλε την τρίτη σαιζόν Σεξ εντ δε Σίτυ στο ντιβιντί. Και μην ξεχάσεις το παγωτό σοκολάτα.
    Black-and-white TV with the sound turned low.

    —μόλις τελείωσα πήρα βαθειές ανάσες κρατούσα ακόμα τό τσιγάρο μου τό πέταξα στήν μπανιέρα τήν ξέβγαλα απ’ τά ξερατά έριξα νερό στή μούρη μου ξέπλυνα τό στόμα μου άρπαξα μιά πετσέτα που μύριζε Βιθέντε σκουπίστηκα νά δείς τώρα που θά βγώ έξω θά τήν έχει αράξει στήν πολυθρόνα καί θά γελάει ή κουφαλίτσα…

  3. #3
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #4
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Όταν ήμουν λίγο μικρότερος και αρκετά πιο χαζούλης απ' όσο είμαι τώρα, εκτός απ' τη βιασύνη των συμπερασμάτων μου στη μουσική που με κατατρέχει και σήμερα, έκανα και μεγάλες, βλακώδεις γενικεύσεις. Όταν "kseperasa kserwgw th metal fash" διακύρηττα ότι όλο το φάσμα του μέταλ δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα. Μετά ανακάλυψα τους τουλ να πούμε και αναθεώρησα. Αργότερα πίστευτα ακράδαντα ότι όλοι οι οπαδοί του χέβι μέταλ που μύριζαν από μακριά τέτοιο ήταν στην καλύτερη περίπτωση πανίβλακες. Γνώρισα το χρήστη Helm και ξανααναθεώρησα. Κάπου εκεί λοιπόν προτίμησα να σταματήσω να κάνω δηλώσεις και να παρατηρώ λίγο τι γίνεται γύρω μου σε κάθε εξειδικευμένη περίπτωση, μη κρίνοντας μόνο από τις δικές μου παραστάσεις, για το τι έχει και τι δεν έχει να δώσει το κάθε είδος μουσικής.

    Πάμε λίγο πιο πίσω. Η όμορφη πόλη που μεγάλωσα, η γαμημένη πάτρα, με εφοδίασε δόξα τω θεώ με μπόλικη εμπειρία από ανθρώπους που έπαιζαν μουσική χωρίς να την σέβονται καθόλου. Το σχολείο μου ήταν γεμάτο με παιδάκια με τζιλέρα απ' τα ζαρουχλέικα που τη μία μέρα αφιερώνονταν απόλυτα στο να είναι αυτό το σιχαμένο είδος κουτοπόνηρου δυτικοπελοποννήσιου βαλκανίου (ένι γκίβεν πατρινός και παλιάς πουτάνας υιός) και την επομένη κότσαραν φραντζούλες, ωλσταράκια, βανσάκια, το μουνί της μάνας τους και, επειδή ψυλλιάζονταν ότι κάτι τρέχει με τις γκόμενες, έμπαιναν σ' ένα στούντιο και παργήγαγαν κάτι σαν ήμοκορ, κάτι σαν αλτέρνατιβ, γενικότερα κάμωναν ένα παζλ απ' ό,τι μπορούσε να κλέψει ο καθένας τους από τα λιγοστά μουσικά τους ακούσματα. Εξελίσσονταν σε αποκρουστικά μικρομέγαλα που αποτελούνταν από ένα κράμα πατρινέλα και από μια μουσική κουλτούρα τόσο κακοχωνεμένη και για τόσο λάθος λόγους υιοθετημένη από τους ίδιους που την ξερνούσαν σε κάθε ευκαιρία. Επειδή ίσως είναι πολύ προσωπικό αυτό που λέω για να το φανταστεί κανείς, φτιάξτε την εικόνα ενός ήμο απ' το Κιλκίς στο μυαλό σας, κάπως έτσι.

    Οι White Raven είναι 15-16 (με το μάτι) χρονώ παιδιά, ανέβηκαν στη σκηνή με μία ώρα καθυστέρηση και έπαιξαν πολύ κλασσικό χέβι μέταλ. Ό,τι πιο μεταλλοπαππούδικο μπορείτε να φανταστείτε από πάουερ ριφφς και μπαλάντες, κλασσικότατα μετάλλικα/άισντ ερθ φωνητικά που κάποια στιγμή έμπλεξαν με αιγυπτιακές κλίμακες, γενικότερα πράγματα που έχουν γίνει ένα εκατομμύριο φορές από τότε που γεννήθηκε το είδος και φυσικά πολύ καλύτερα, από άλλους. Κάπου εκεί κατάλαβα ότι είχα βουρκώσει. Ψάχνω πολύ έντονα να βρω έναν τρόπο να μην ακουστούν τρομερά τσήζι όλα αυτά που θέλω να πω σε έναν τρίτο αλλά δεν βρίσκω τίποτα πέρα απ' το ότι ξεχείλιζε ένας τρομερά όμορφος ρομαντισμός ρε παιδί μου, στη σκηνή ήταν πέντε παιδιά απόλυτα συνεπή με την ηλικία τους που χρησιμοποιούσαν την αγάπη τους για τη μουσική και άθελά τους προέβαλαν περισσότερο την αθωότητα, τον ρομαντισμό και την αγαθότητα που (ευτυχώς) διακατέχει τα περισσότερα σ' αυτήν την ηλικία. Ανέβηκαν 'κει πάνω και έκαναν τον χαβαλέ τους με μεγάλο αυτοσαρκασμό, την κάβλα τους χωρίς καμία επίτηδευση και κόμπλεξ, μας έδειξαν ότι αγαπάνε αυτό που κάνουν και δεν έχουν κανένα άγχος να προσποιηθούν κάτι παραπάνω απ' αυτό που είναι. Θέλω πάρα πολύ να σας μεταφέρω αυτό που με έκαναν να νιώσω εκείνη τη στιγμή σε αντιδιαστολή με τις δικές μου εμπειρίες από τη μουσική νεολαία της πάτρας, ελπίζω να το κατάφερα σε δυο-τρια βασικά πράγματα, δε βαριέσαι.

    Για τους Anorimoi δεν θα πω πολλά, πρόκειται για μια μπάντα που αν άκουγα τώρα θα έλεγα ότι πρόκειται για τύπους που κάνουν κακό χιούμορ σε βαρετή μουσική. Σε συνδυασμό με τους κολλητούς μου απ' το γυμνάσιο και ακούγοντας όλα αυτά με τα οποία κλάναμε στο γέλιο μια φορά κι έναν καιρό δεν μου πέρασε απ' το μυαλό καμία ένσταση, χτυπήθηκα μέχρι αναπηρίας και έκλεισε η φωνή μου. Τεντιμπόις στα '80 και Καριόλα μεγάλα σουξέ. Ωραίος περφόρμερ ο τραμπάκουλας και πηπλς πέρσον.

    Α, κάτι τελευταίο. Επειδή μπορεί να παρεξηγήσει κανείς ό,τι έγραψα πάνω πάνω - δεν εννοώ ότι όποιος παίζει σκρήμο στα δεκάξι του είναι ένας κόπανος για κρέμασμα που προσποιείται ή ότι μόνο μέταλ μπορείς να παίξεις ειλικρινά σ' αυτήν την ηλικία. Το έγραψα περισσότερο ημερολογιακά, για να εξηγήσω γιατί εγώ εντυπωσιάστηκα και αγάπησα τόσο. Για την ακρίβεια νομίζω ότι τα περισσότερα που έγραψα 'δω πέρα μπορεί να έχουν νόημα και σημασία μόνο για το βλάκα τον ντήθορ.

    Τέλος πάντων, ήταν παιδιά μια βραδιά παιδικότητας και της αθωότητας που την συντροφεύει, μια βραδιά νοσταλγίας. Και το μέταλ έπαιξε καταλυτικό ρόλο σε μια από τις πιο όμορφες βραδιές που έχω ζήσει σε λάιβ. Καληνύχτα σας, έχω χάσει και το ταμπόν μου.

    αμα δεν σε ηξερα θα ελεγα οτι εισαι 30+


    παντως και γω τους θεωρω τους ανωριμους ελεεινους με χιουμορ 3ης δημοτικου.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #5
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    pinkarw epwnyma post dythor. moutzwnw friki mpriki giati den yparxoun kaka logia gia anwrimous

  6. #6
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    επιτελους μια επωνυμη μουτζα!! ευχαριστω!! χαχαχαχ
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #7
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Διασκεύασαν Manowar.






    Μεταλλική μπάντα μέχρι τα μπούνια! \m/
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #8
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Ποιο τραγούδι?
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  9. #9
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    "Battle Hymn".
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  10. #10
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    gamw thn mpanagia tous exw na tous dw oute kai egw den xerw poso kairo kai twra vrhkan na paixoun battle hymn?
    trampakoula se gamhsa kante kana laiv suntoma giati ta exw parei e
    exw pathei anwrimhsterhsh
    toulaxiston battle hymn sth salonika tha akouw
    pragmatika de xerw ti tha ginei se auto to tragoudi. apapapapapapapa
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  11. #11
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    "Battle Hymn".
    αυτάααααααα είναι
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

Similar Threads

  1. Count Raven - Mammons War
    By GuardianOfIvorytower in forum Albums
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2010, 21:35
  2. anorimoi live at stone (ex drum gia tous palious) aurio patra
    By BURNIN AMBITION in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 22-10-2009, 20:20
  3. anorimoi live@Stone, patra
    By necropethamenos in forum AnorimoI
    Replies: 0
    Last Post: 15-09-2009, 21:26
  4. Paul Raven R.I.P.
    By After Dark in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2007, 10:10
  5. Raven Lord's fan club
    By marianna2525 in forum General Discussion
    Replies: 45
    Last Post: 29-01-2004, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •