Results 1 to 3 of 3

Thread: το ουράνιο talkshow.

  1. #1
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default το ουράνιο talkshow.



    το καινούριο βιβλίο του Κωστάκη Ανάν. νομίζω ότι όλες οι ιστορίες είναι από το mov, ίσως όμως 1-2 να ήταν και στα τελευταία τεύχη της Βαβέλ. Εδώ, αντίθετα με τα 2 προηγούμενα βιβλία, τα κείμενα αυτά αποτελούν μέρος μιας ευρύτερης ιστορίας (προφανώς αδημοσίευτης) η οποία είναι εξίσου θεϊκή με τις άλλες. το διάβασα το ΣΚ, και είχε ένα πολύ ωραίο απόσπασμα που θα ήταν ωραία τώρα να το έβαζα εδώ αλλά δυστυχώς ξέχασα το βιβλίο οπότε θα βάλω αυτό που έχει στο οπισθόφυλλο και βρήκα στα ιντερνετς.

    Το φορτηγό σταμάτησε στη μέση του δρόμου και από το ραδιόφωνο του μια φωνή άρχισε να διαλαλεί: "Εντός ολίγου θα μοιραστούν σε όλους δωρεάν γυάλινες μυγοσκοτώστρες, μαζευτείτε, κυρίες και κύριοι, μην παραλείψετε να πάρετε, είναι εντελώς άχρηστο αλλά είναι δωρεάν, θα πάρει ο άλλος και εσύ όχι; ελάτε κυρίες και κύριοι...." και συνέχισε να επαναλαμβάνει τα ίδια, μέχρι από περιέργεια μαζεύτηκαν κάποιοι, το φορτηγό καθυστερούσε να ανοίξει, μαζεύτηκαν κι άλλοι, αναμονή, "εντός ολίγου κυρίες και κύριοι", μικροσπρωξίματα, "εγώ ημουν πριν από εσάς, κυρία μου", ένταση, μικροτσαμπουκάδες, γριες ημιλιπόθυμες, και όταν τελικά άνοιξε η πίσω πόρτα του φορτηγού έγινε το έλα να δεις, έπεσαν μπουκέταστην ψύχρα, παιδιά χάσανε τις μάνες τους, ηλικιωμένοι ξεψύχησαν στο πεζοδρόμιο, και όλα αυτά α) ήταν τσάμπα β) "δεν κατάλαβα, εγώ μαλάκας είμαι να πάρουν όλοι και εγώ να μην πάρω;"

    ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ: Μας αξίζει, και με το παραπάνω, κάθε καραγκιόζης δήμαρχος, νομάρχης, βουλευτής και υπουργός που βλέπουμε στην τηλεόραση και αναρωτιόμαστε φωναχτά "μα καλά, ποιοι πάνε και τους ψηφίζουν αυτούς;"

  2. #2
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    αυτό εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  3. #3
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Και μένα, αν και ώρες ώρες μου έδινε την εντύπωση ότι είχε χρησιμοποιήσει ξανά τις ίδιες ατάκες. Αλλά ήταν ωραίο δε μπορώ να πω.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •