Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: 8elo na pao s allh sxolh

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2

    Default 8elo na pao s allh sxolh

    Exo perasei s mia sxolh h opoia apo oti fainetai m afhnei pagera adiaforo(dn 8a anafero poia einai auth). Hmouna malakas me to mhxanografiko, ok to xero. Omws dn exo skopo na katso edo. Mia pi8anh enalaktikh einai na xanadoso me 10%. An kai xero kapoia pragmata gia auto, dn exo idea gia tn olh diadikasia, to google m petaei alla pragmata, sto yp.paideias dn vrisko tipota k sto thlefono me grafoun kanonika. An yparxei kapoios o opoios borei na me enhmerosei ososn afora to pos ginetai auth h diadikasia, poia einai h pro8esmia, pou pao ktl. 8a to ektimousa.

  2. #2

  3. #3

    Default

    Ζω για μια εποχή που όλες οι λέξεις θα γράφονται με το πρώτο τους γράμμα.

    S p g t s s.
    Last edited by JnB; 19-01-2011 at 16:55.

  4. #4
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Τι λες ρε άνθρωπα γαμάει η σχολή σου.

  5. #5
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Quote Originally Posted by Kanic View Post
    Mia pi8anh enalaktikh einai na xanadoso me 10%.
    Έχω την εντύπωση πως αυτή η δυνατότητα δεν δίνεται πλέον στους υποψήφιους εισακτέους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Αντ' αυτού θα πρέπει να στρωθείς και να ξαναδώσεις πανελλήνιες ( θα πρέπει να συννενοηθείς με το σχολείο που πήγαινες ή με κάποιο που μένεις κοντά, αυτό το διάστημα, ή και τα δύο) ή να τελειώσεις την παγερά αδιάφορη σχολή στην οποία έχεις περάσει και να δώσεις για την σχολή που σ'ενδιαφέρει κατατακτήριες εξετάσεις ή απλή κατάθεση του βαθμού πτυχίου σου, όπου στην δεύτερη περίπτωση, όμως, θα πρέπει να έχεις βγάλει από 9 και πάνω και κομματάκι δύσκολο να το κάνεις αυτό σε μια σχολή που δε σ' ενδιαφέρει. Σε συμβουλεύω να μην το πολυσκεφτείς ως "χάσιμο" χρόνου, αλλά να επενδύσεις στις πανελλήνιες και να περάσεις σε κάποια άλλη επιλογή σου.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  6. #6
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Nodoordonotthereisnotry View Post
    Quote Originally Posted by Kanic View Post
    Mia pi8anh enalaktikh einai na xanadoso me 10%.
    Έχω την εντύπωση πως αυτή η δυνατότητα δεν δίνεται πλέον στους υποψήφιους εισακτέους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
    Αφού πας που πας να απαντήσεις σε αυτό το θρεντ, προσπάθησε να μη γράψεις ΠΑΠΑΡΙΑ. Το 10% υπάρχει, απλά ισχύει μόνο για δύο χρόνια μετά τις πανελλήνιες που δίνεις.

  7. #7
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    αυτό σε πείραξε εδώ του είπε να τελειώσει την σχολή του!!! φοβερή συμβουλη ρε νοντου :-/

    εγώ πέρασα με 10% αλλά πάνε και 6-7 χρόνια από τότε. αν θυμάμαι καλά πήγα με τα δικαιολογητικά μου στο σχολείο (απολυτήριο και ότι άλλο θέλει) και πήρα το μηχανογραφικό μου στο οποίο λογικά θα χε πάνω κάποια κατηγορία 10%. στη συνέχεια το πας να το περάσουν σε υπολογιστές εκεί που ορίζει το σχολείο (ίδια διαδικασία με αυτήν που έκανες δλδ και την ίδια περίοδο που τα συμπληρώνουν όλοι). ουσιαστικά παίζεις με τα ποσοστά για να μπεις εξαρτάται οπότε απ'τον αριθμό των εισαχθών σε κάθε σχολή κ.ο.κ. να υπολογίζεις να μπεις σε σχολή με πιο πεσμένα μόρια από αυτά που έβγαλες γιατί το κάνουν πολλοί, ενδεικτικά εγώ έπεσα 2000 μόρια σε σχολή με κατώτατο όριο εισαγωγής. αυτά ευχομαι να βοήθησα και να ισχύουν τα ίδια, πάνε ρώτα στο σχολείο σου για σίγουρα.
    Last edited by Marillion; 19-01-2011 at 18:58.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #8
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by Nodoordonotthereisnotry View Post
    Quote Originally Posted by Kanic View Post
    Mia pi8anh enalaktikh einai na xanadoso me 10%.
    Έχω την εντύπωση πως αυτή η δυνατότητα δεν δίνεται πλέον στους υποψήφιους εισακτέους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
    Αφού πας που πας να απαντήσεις σε αυτό το θρεντ, προσπάθησε να μη γράψεις ΠΑΠΑΡΙΑ. Το 10% υπάρχει, απλά ισχύει μόνο για δύο χρόνια μετά τις πανελλήνιες που δίνεις.
    pink στον αποπάνω και μούτζα στον duck καθώς έχω γράψει "έχω την εντύπωση" για κάποιο λόγο. Σε κάθε περίπτωση, δεν έδωσα συμβουλή να τελειώσει την παγερά αδιάφορη σχολή του, νομίζω. Απλά κατέθεσα την εναλλακτική που είχε το παιδί με δεδομένη την εντύπωση που είχα...άσε που έγραψα "παγερά αδιάφορη", "κομματάκι δύσκολο" και πάει λέγοντας.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  9. #9
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    sth syxronh zwh oloi oi epistimones exoun dyo ptyxia teleiose afto kai meta kane to allo kai pou ksereis file mou isws telika na se endiaferei afto pou kaneis, na 8ymasai pws h zwh merikes fores fernei ta pragmata opws den ta perimenoume!!!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #10
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    μάθε καμιά τέχνη και μην πας σε σχολή

    Spoiler
    εκτός αν είναι καράτε
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #11
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πήγαινε γίνε ηλεκτρολόγος, υδραυλικός κτλ. Χωρίς μαλακίες τώρα. Εκτός αν σκοπεύεις να πας έξω να δουλέψεις. Εδώ, ο,τι πτυχίο και να πάρεις, θα το βάλεις στον κώλο σου και θα καταλήξεις να σκίζεσαι σε κάνα σουπερμάρκετ για τρεις κι εξήντα, εκτός αν κάνεις και 15 μεταπτυχιακά και ξεχωρίσεις. Η ελληνική αγορά έχει κορεστεί, δε χρειάζεται άλλους πτυχιούχους.

    Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά, τώρα στα γεράματα, να πάω σε κάνα ιεκ ηλεκτρολογίας και μετανοιώνω που δεν το'κανα εξαρχής. Θα ήμουν σίγουρα πιο ευτυχισμένη επισκευάζοντας πρίζες. Και μας τα'λεγαν οι καθηγητές στο λύκειο, αλλα ποιός τους άκουγε..

  12. #12
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    υδραυλικός σου ταιριάζει περισσότερο.

  13. #13

    Default

    egw thelw na kanw 10% gia na exw paso alla de ginetai

  14. #14
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Quote Originally Posted by Making_Mischief View Post
    egw thelw na kanw 10% gia na exw paso alla de ginetai
    Να δώσεις πανελλήνιες τότε, για να το συνδυάσεις και με σπουδές στο Πολυτεχνείο

  15. #15
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Πήγαινε γίνε ηλεκτρολόγος, υδραυλικός κτλ. Χωρίς μαλακίες τώρα. Εκτός αν σκοπεύεις να πας έξω να δουλέψεις. Εδώ, ο,τι πτυχίο και να πάρεις, θα το βάλεις στον κώλο σου και θα καταλήξεις να σκίζεσαι σε κάνα σουπερμάρκετ για τρεις κι εξήντα, εκτός αν κάνεις και 15 μεταπτυχιακά και ξεχωρίσεις. Η ελληνική αγορά έχει κορεστεί, δε χρειάζεται άλλους πτυχιούχους.

    Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά, τώρα στα γεράματα, να πάω σε κάνα ιεκ ηλεκτρολογίας και μετανοιώνω που δεν το'κανα εξαρχής. Θα ήμουν σίγουρα πιο ευτυχισμένη επισκευάζοντας πρίζες. Και μας τα'λεγαν οι καθηγητές στο λύκειο, αλλα ποιός τους άκουγε..
    Πάντως αυτό περι μεταπτυχιακών μεγάλος μύθος ε, μόνο μεταπτυχιακά δεν θέλει η ελληνική αγορά. Εκτός αν σκοπεύεις να μπεις στο δημόσιο οπότε δε μιλάμε για ελληνική αγορά. Κατά τα άλλα υπάρχει όντως "κορεσμός πτυχίων" και είναι λογικό, αφού υπάρχει σχολή σε κάθε κωμόπολη της ελλάδας και γενικώς οι εισακτέοι είναι και άπειροι συνολικά, αλλά και δεν υπάρχει αντιστοχία ανάμεσα σε εισακτέους-απαιτήσεις αγοράς. Υπάρχουν και σχολές για τις οποίες δεν υπάρχει καν αγορά. Πρακτικά επαγγέλματα που λες μάλλον δεν είναι καλή εποχή, γιατί η κρίση τα έχει χτυπήσει γερά κι αυτά. Σίγουρα πάντως είναι κάτι για το οποίο πάντα θα υπάρχει κάποια δουλεια. Κατά τα άλλα να 'ναι καλά η ναυτιλία που δεν επηρεάζεται παρά μόνο από τη διεθνή αγορά.

Similar Threads

  1. Poso kairo sas phre/tha sas parei na teleiwsete th sxolh sas
    By Phoebus in forum General Discussion
    Replies: 129
    Last Post: 30-01-2013, 14:33
  2. ALLH MIA KOUPA GIA TON THRYLO!!!
    By freak brother in forum Athletics
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-2006, 03:24
  3. Poutana gia allh mia fora...
    By MoRmEnGiL in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 23-10-2005, 17:41
  4. allh mia online novel
    By freak brother in forum Comics/Cartoons
    Replies: 1
    Last Post: 07-04-2004, 23:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •