Results 1 to 14 of 14

Thread: Charlie Kaufmann

  1. #1

    Default Charlie Kaufmann

    aformi to synecdoche:new york pou eida prosfata

    pisteuw oti einai o megaliteros en zwi senariografos. apeira krifa noimata stis tainies, kriseis tautotitas, mpleksimo pragmatikotitas k fantasias, vivlia mesa se tainies mesa se alles tainies sto mialo tou prwtagwnisti tis tainias, anafores se psixologia k psixiatriki, emmoni me tin akallwpisti wmotita tis pragmatikotitas pou kallwpismeni mesa ap to kaufmanneziko filtro moiazei akoma pio wmi!!!

    Being John Malcovich
    Adaptation
    Confessions of a Dangerous Mind
    Eternal Sunshine of a Spotless Mind
    Synecdoche New York (pou itan k to skinothetiko tou ntempouto)

    kane mou erwta twra tsarli kaufmann
    elate na sizitisoume gi auti tin idiofuia

  2. #2
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Τεραστιος εννοειται. Προτιμω τις ταινιες που γραφει μονο το σεναριο και δεν σκηνοθετει, εχω διαφορες ενστασεις για το Synecdoche, New York το οποιο αποφασισα μετα απο καιρο που το ειδα οτι τελικα δε μαρεσε και πως προτιμω τα Being John Malkovich, Adaptation που εχουν γαμω τις σκηνοθεσιες απο Spike Jonze, και ακομα περισσοτερο το Eternal Sunshine απο Michel Gondry.

  3. #3
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Σεναριογράφος λατρεία με απίστευτα mindfucks σχεδόν σε όλες του τις ταινίες. Eternal Sunshine και Being John Malkovich με άνεση μέσα στις 10 πιο αγαπημένες μου ταινίες, ενώ η περιγραφή του writer's block στο adaptation είναι περιγραφικότατη. Γενικά respect. Στηρίζουμε.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μεγάλος Θεός εννοείται. Συμφωνώ σχεδόν με όλους τους προλαλήσαντες.
    Το Synecdoche το έχω δει μόνο μία φορά και πρέπει να το ξαναδώ, τη στιγμή που το έβλεπα ήμουν συνεπαρμένος και δεν έπιασα το μεγαλύτερο μέρος του. Σίγουρα οι σκηνοθεσίες του Jonze και του Gondry είναι πιο εύπεπτες (σε καμία περίπτωση βέβαια απλοϊκές ή άσχημες, προς Θεού) σε σύγκριση με τη σκηνοθετική απόπειρα του ίδιου του Kaufmann, και θέλω να το ξαναπροσπαθήσω. Γενικά δε με ψήνουν πια οι ταινίες με πολλά ψαξίματα και νοήματα και κουράζομαι εύκολα, ο Kaufmann όμως αποτελεί εξαίρεση. Είμαι φανμπόης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Απλά λατρεία. Τον αγάπησα με το Adaptation το οποίο ΟΚ, απλά μου γάμησε τα σώψυχα. Νομίζω ότι πέραν του writer's block, ήταν και η εμπειρία μίας ολόκληρης γενιάς που νιώθει πως δεν έχει κάτι να πει ενώ θέλει να πει τόσα πολλά. Αυτό το "κόλπο" αυτοαναφοράς ήταν απλά θεϊκό και οι εναλλαγές που δε ξέρεις αν πρέπει να γελάσει ή να κλάψεις απλά γαμάνε.

  6. #6
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Eternal Sunshine πολύ καλό, Synecdoche αριστούργημα. Θέλω οπωσδήποτε να δω John Malcovich
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  7. #7
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μιας και είδα το ανταπτέισον χτες:

    Being John Malcovich - Καλούτσικο
    Adaptation - Μετριούτσικο
    Eternal Sunshine of a Spotless Mind - Αριστούργημα
    Synecdoche New York - Καλούτσικο

    Ντανό.. ενώ έχει υπέροχα καμμένες ιδέες, στην πράξη με κουράζει και μου προκαλεί ένα απροσδιόριστο δυσάρεστο συναίσθημα. Κάτι σαν εκνευρισμό, αλλά όχι ακριβώς.

  8. #8
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Δε θα προσθέσω κάτι στους παραπάνω. Κατά σύμπτωση είδα χτες για πρώτη φορά την αιώνια λιακάδα και έχω και δει και το μάλκοβιτς πιο παλιά. Από το λίγο που είδα ΓΑΜΕΙ o τύπος τον ευχαριστιέμαι πολύ. Θα τιμήσω και τα αποδέλοιπα που αναφέρατε εν ευθέτω χρόνω.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #9
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    To being john malkovits itan kako. Tosos kosmos leei oti einai kali tainia,emena mou tin eixe spasei. Xeirotera, me eixe EKNEVRISEI.
    To eternal sunshine mou xe aresei aposo thimamai, pane xronia kai zamania, kai ta ipoloipa psinomai na ta dw kapoia stigmi.

    malkovits, malkovits, malkovits.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  10. #10

    Default

    στα top cinema moments
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #11
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    στα top cinema moments
    Προτιμω και γω Καουφμαν σε σεναριο.
    ειναι πιο "προστατευμενος" και παραλληλα ριχνει το βαρος εκει χωρις να αναλωνεται αλλου.
    αν και μου αρεσε το οτι πηγε ενα βημα μπροστα και ρισκαρε με σκηνοθεσια. αναμενω λιγοτερο ανισο αποτελεσμα στο μελλον.
    το καθενα ειναι ενα μικρο ή μεγαλο αριστουργημα, αλλα το "Being John Malkovic" μου εχει μεινει τοσο εντονα απο αισθητικη και απο σκηνες οπως ή παραπανω.
    To "Synecdoche Νew Υork" πρεπει να το ξαναδω. Μου θυμιζε εντονα το "8 1/2" σαν κεντρικη ιδεα.

    ενας ευφυεστατος σεναριογραφος με εμμονη στην υπαρξιακη βυθιση. καποιες ιδεες του ειναι τοσο σουρεαλ, τοσο λεπτοδουλεμενες, τοσο πολυσχιδεις...που απορω πως εξασφαλιζει καλα μπατζετ ακομα και αν δεν γραφει μπλοκμπαστεριες.

    Επισης να ξαναδω το "Adaptation", δειχνει πολλα για την παρτη του.
    Last edited by Kaserinos; 24-01-2011 at 20:11.

  12. #12
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Quote Originally Posted by Kaserinos View Post
    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    στα top cinema moments
    Προτιμω και γω Καουφμαν σε σεναριο.
    ειναι πιο "προστατευμενος" και παραλληλα ριχνει το βαρος εκει χωρις να αναλωνεται αλλου.
    αν και μου αρεσε το οτι πηγε ενα βημα μπροστα και ρισκαρε με σκηνοθεσια. αναμενω λιγοτερο ανισο αποτελεσμα στο μελλον.
    το καθενα ειναι ενα μικρο ή μεγαλο αριστουργημα, αλλα το "Being John Malkovic" μου εχει μεινει τοσο εντονα απο αισθητικη και απο σκηνες οπως ή παραπανω.
    To "Synecdoche Νew Υork" πρεπει να το ξαναδω. Μου θυμιζε εντονα το "8 1/2" σαν κεντρικη ιδεα.

    ενας ευφυεστατος σεναριογραφος με εμμονη στην υπαρξιακη βυθιση. καποιες ιδεες του ειναι τοσο σουρεαλ, τοσο λεπτοδουλεμενες, τοσο πολυσχιδεις...που απορω πως εξασφαλιζει καλα μπατζετ ακομα και αν δεν γραφει μπλοκμπαστεριες.

    Επισης να ξαναδω το "Adaptation", δειχνει πολλα για την παρτη του.
    Ναι το adaptation και γω γι αυτό το γουστάρω. Όταν αρχίσει και χαώνεται ο τύπος επειδή γράφει για τον εαυτό του είναι από τα καλύτερα mindfucks που έχω δει σε ταινία

  13. #13
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    I moni kali skini tis tainias

    a cry for help, a hint of anaesthesia

  14. #14
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Τεραστιος εννοειται. Προτιμω τις ταινιες που γραφει μονο το σεναριο και δεν σκηνοθετει, εχω διαφορες ενστασεις για το Synecdoche, New York το οποιο αποφασισα μετα απο καιρο που το ειδα οτι τελικα δε μαρεσε και πως προτιμω τα Being John Malkovich, Adaptation που εχουν γαμω τις σκηνοθεσιες απο Spike Jonze, και ακομα περισσοτερο το Eternal Sunshine απο Michel Gondry.
    Α, αυτός τώρα δεν ορίζεται ως "νέο τρεντ στους κύκλους των δήθεν", ε; Πού μπαίνει η γραμμή φικσκσκσερ; Στη μούρη του Νίκολας Κέιτζ και δώθε;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Similar Threads

  1. Tim Burton & Johnny Deep "Charlie & the Chocola
    By angel's decay in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1
    Last Post: 12-03-2005, 00:54
  2. Charlie Dominici - Now The Time Has Come
    By progvamp in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 29-03-2004, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •