Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33

Thread: Κομμάτια ή μέρη πακέτο...

  1. #16
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default



    01:00 - 01:30


    Για μπάσο δεν γράφω επειδή θα βάλω τίποτε Venom και Slayer.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #17
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    twra nataksi prepei na apodiksw poso kobleksiko eimai.

    Rap Araya, katse vgale re su kati pouxei hxografisei anthropos kai oxi midia. exei allh zestascha.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    80

    Default

    κομπλεξικό2
    Μα τη μπαναχαϊκάρα αυτά τα άψυχα πλήκτρα που παίρνουν τη θέση του αληθινού πράγματος για να παίζουνε παπάδες μου φαίνονται σαν εκείνα τα πέδιλα με ενσωματωμένη μισή κάλτσα.


    Απ'την άλλη ωραία αρπεζοτέτοια άμα τα δεις στο χαρτί αλλά στ'αυτί εδώ είναι σα να'χεις βάλει τη Joao Pires στο fast forward without changing pitch.
    Και απ'την άλλη, περί ορέξεως!

  4. #19
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=GkZdi2QBTXw

    εδώ πάντως ^ φαίνεται να το παίζει όμορφα. δε ξέρω αν στην ηχογράφηση είναι μίντι, gasp αν τυχόν έχεις σχέση με το όργανο προφανώς ξέρεις καλύτερα, αλλά και μόνο το τι έχει συνθέσει να λάβουμε υπ'οψην, ο Sverd είναι γαμώ τους πληκτράδες.

    ραπαράγια χθες σχολιάζαμε με ένα φίλο αυτό ακριβώς το κομμάτι, και βλέπαμε στο utube covers και τέτοια. κανείς δε τα κατάφερνε σ'εκείνο το σημείο, μη νοιώθεις άσχημα
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  5. #20
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Shrine, για να παρευρίσκομαι στο live που πόσταρες είχα ταξιδέψει 8 ώρες μόνος με ΚΤΕΛ και είχα κάψει μάθημα. Τί να πούμε για τους Arcturus τώρα; Μήπως να συζητήσουμε καλύτερα για το εάν ξέρει γράμματα ο Σεφέρης; Ο Sverd βασικά είναι ο μόνος πληκτράς που έχει όραμα για το όργανό του στο metal σύμπαν.&-

    Σε 2-3 διασκευές που χάζεψα διέκρινα πολύ καλή τεχνική και πάλι όμως 2, 3... 10 νότες θα τις "καταπιείς". Όσοι κατακρίνουν τον ήχο τού εν λόγω κομματιού σκέφτονται λανθασμένα και δεν αναλογίζονται ότι είναι απλώς και μόνον ένα εισαγωγικό μέρος για ένα δυναμικό κομμάτι. Ένα καλό πιάνο με ουρά (φάση Angizia ξέρω 'γώ) θα ακουγόταν λάθος: θα έδινε όγκο, παρόλα αυτά την ώρα που θα έμπαιναν τα ηλεκτρικά όργανα δε θα υπήρχε αυτό το φοβερό άγγιγμα που ακούμε στο κομμάτι, θα ήταν κάτι άλλο.

    Στο studio πιστεύω έχει παιχτεί, ίσως με πολλά takes, αλλά έχει παιχτεί. Θα πείραξαν μετά λίγο τις δυναμικές και όλα ήρθαν στη θέση τους. Όπως και να 'χει αυτό είναι το λιγότερο.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #21
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    80

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    λίγο τις δυναμικές
    Δεν ακούω και πολλές (καρότα στ'αυτιά κιέτσι).

    Βασικά το 'καλός πληκτράς' όπως και το 'καλός οργανοπαίχτης' γενικά δεν είναι το άντε και παίζω παπάδες και είμαι γαμιστερός αυτόματα. Δηλαδή υπάρχουν ένα σωρό που χτυπάνε σαφή 64α πρέστα και τέτοια αλλά τι σημασία έχει άμα
    1. είναι άψυχο
    2. είναι ανέμπνευστο
    3. κολλάμε στην τεχνική και χάνουμε από τ'άλλα
    (βλέπε όλα αυτά τα παιδιά-θαύμα που ξεφυτρώνουν και παίζουν τέλειες τεχνικά εκτελέσεις αλλά τίποτα άλλο. Δε γίνεται φίλε μου να είσαι 6 χρονών και να δώσεις ΣΥΝΕΣΤΗΜΑ σε ένα Lied Ohne Worte που βρίθει ρομαντισμού και ερωτικών πληγών! Απλώς δε γιένεται. Έτσι, το μελετάς, και με εμμονική μελέτη και μίμηση το παίζεις και να'σου οι γονείς αρπάζουν λεφτά από παντού.

    Και το Σβιατοσλάβ Ρίχτερ τον είχανε κατηγορήσει ότι έπαιζε αργά, αλλά έβλεπες το πνεύμα του να βγαίνει από τα δάχτυλά του να πηγαίνει στα πλήκτρα στα σφυράκια στις χορδές και να γίνεται κύμα και να'ρχεται στ'αυτιά σου.)

    Δε λέω ότι το συγκεκριμένο είναι ανέμπνευστο κλπ. Ότι η midi-οειδής εκτέλεση είναι άψυχη νεκρή και fucking blank, ε είναι τουλ. για μένα. Απλώς διαβάζει τις νότες σα καλό μαθηταρούδι. Η σύλληψη και η σύνθεση είναι μια χαρά. Επίσης επειδή κάποιος γράφει ωραία δε σημαίνει ότι παίζει και ωραία αναγκαστικά just saying.
    Εγώ βέβαια έχω και την προκατάληψη, όπου θες ΠΙΑΝΙΣΤΙΚΟ μέρος, θα βάλεις γαμημένο ΠΙΑΝΟ και τίποτα άλλο, άντε στην καλύτερη ένα πολύ καλής ποιότητας ηλεκτρικό πιάνο, όχι όμως αρμονιοσυνθοοτιδήποτε. Όταν πατάς 'grand piano' στο αρμονιοειδές και παίζεις με αβαρή πλαστικά πλήκτρα, είναι κρίμα απ'όλους τους θεούς. Αν θες να είναι πιο άδειο και να μη σου τρώει το foreground, κλείσε το καπάκι, παίξε una corda, κάνε post-procession, παίξε πιο συγκρατημένα στις δυναμικές αλλά προς θεού όχι αυτό το πράμα που ακούγεται τράσυ. Και ο Μπούρζουμ είχε κάτι τέτοια πληκτρικά μέρη γιατί της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες και δεν τ'άκουγα για την εκτέλεση αλλά για την ιδέα, γιατί η εκτέλεση... κλαπς ομολογουμένως

    και τελοσπάντων το αναλογικό πιάνο είναι αναντικατάστατο imho


    ω γουέλ πρωτοχρονιάτικες σινδόνες

  7. #22
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    gasp πέρνα απ' το κλασική και τέτοια θρεντ και βάλε κάνα πιανιστικό.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #23
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    gasp

  9. #24
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Καλά, τι 2μιση μήνες. Το Donna lee το ανέβαλα στις 2μισή μέρες.

    Όταν σκέφτομαι παλούκια, το πρώτο πράμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το συγκεκριμένο σόλο στον πρώτο κύκλο και κάτι μέτρα. (στο 0:55 αρχινάει). Όχι δεν παίζω σαξόφωνο, στην κιθάρα το έβγαζα.


  10. #25
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default



    Εφιάλτες.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #26
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    DYTHOR ISE TROVADOUROS ?

  12. #27
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    ER back with full-force
    Spoiler

    Deafening, painstaking, BB King

  13. #28
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default


    άνοιξε διάπλατα η σούφρα μου αλλά επιτέλους χθες παίχτηκε ωραία σε λάιβ.

  14. #29
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    se kana dixrono to xanasuzhtaw
    pou paw kai ta vriskw kai egw....
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  15. #30
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Αν και είμαι ηλεκτροκάγκουρας, έφαγα κόλλημα ένα καιρό με το DAGDAD στην ακουστική λόγω αυτού εδώ του κυρίου



    Σε κάποια φάση το είχα ως τη μέση...έκατσα σήμερα και το ξαναθυμήθηκα, παλουκιά. Μακάρι να είχα την ώρα και τη διάθεση να κάτσω να το δω όλο, αλλα προτιμώ να δουλέψω δικό μου κομμάτι στο DADGAD. Δεν ξυρίζω το κεφάλι μου όμως!

Similar Threads

  1. Κομμάτια που δεν ακούμε.
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 53
    Last Post: 21-06-2012, 04:27
  2. πακετο ιντερνετικο με vaio
    By metamelia3 in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 14-05-2009, 21:16
  3. Τα πιο εμετικά κομμάτια.
    By UmbilicalResidue in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 22-03-2005, 16:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •