Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
Σήμερα μπορώ να πω πως σε ό,τι αφορά το φαγητό στην Β. Ελλάδα πέρασα από την εφηβεία στην ενηλικίωση έπειτα από επίσκεψη στην ταβέρνα του Σόγαμπρου στον Ταξιάρχη Χαλκιδικής.
Ποιότητα τοπ, ζαρζαβατικά και ότι σχετίζεται με τη γη απ' τον μπαχτσέ, κρέατα στο όριο του φρούτου.
Τιμές ξεφτίλα. 1 μπουγιουρντί, 1 πατάτες, 1 μελιτζάνα στα κάρβουνα, 1 χωριάτικη, 1 τζατζίκι, 2 μπιφτέκια, 35 ευρώ.
Στο τέλος κερνά καφέ/λουκούμι.
Υπέροχο το μέρος.

Όσοι έχετε πάει, γνωρίζετε, όσοι δεν έχετε τύχει, να πάτε.
Σήμερα στο Σπήλι Ρεθύμνου, στην ταβέρνα της κυρα Μαρίας:
Χωριάτικη, τζατζίκι, σαγανάκι, κάτι χωριάτικα τυροπιτάκια, κεφτέδες, απάκι, πατάτες, μισό κιλο παϊδάκια, 5-6 άλφα.
Δεν ξέρω πόσο έκαναν, μας θυμόταν από πρόπερσι η κυρα Μαρία (τρελοκομείο), ήρθε έκατσε μαζί μας σχεδόν απ την αρχή, έφερνε τις ρακές τη μία πίσω απ την άλλη, λέει το τραπέζι είναι δικό μου, με τα πολλά την πείθουμε να πάει μισό-μισό, όχι λέει δώστε μου 15€ και είμαστε εντάξει. Της δίνουμε 20 και συνεχίζουμε να πίνουμε. Μετά από καμιά ώρα λέει το Χριστό σας πάρτε το κι αυτό (το 20ευρω) κ πάει κ μας φέρνει ένα λίτρο ρακή να το πάρουμε μαζι μας. Μετά απο κάμποση ώρα κ ενώ ετοιμαζόμασταν να φύγουμε λέει τη ρακή μην ξεχάσετε, να την πάρετε στα χωριά σας να την πιείτε στην υγειά μου. Είσαι τρελή λέει ο άλλος, αυτό όπως είναι μπαίνει στο αμάξι και βγαίνει το ΣΚ στο εξοχικό κι άσε τον άλλον (εμένα) να πίνει τσίπουρα στο χωριό του. Σηκώθηκε βρίζοντάς τον και μου φερε και μένα ένα μπουκάλι