Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 81

Thread: de sebese ka8olou omws thn koultoura tou allou e

  1. #31
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Καλα σου λεει, το αλκοολ και το χοιρινο βλαπτουν μονο σε υπερβολικες ποσοτητες, ειδικα το δευτερο. Γενικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ βλαπτουν αν δεν τηρηθει μετρο, απλα για καποια πραγματα ειναι πιο αυστηρο το μετρο που πρεπει να τηρηθει, για αλλα οχι τοσο. Ειδικα για το χοιρινο δηλαδη γελαει λιγο ο κοσμος που το βαλες μαζι με τσιγαρο και αλκοολ

  2. #32
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    το αλκοόλ σε μέτριες ποσότητες επιμηκύνει το προσδόκιμο ζωής

    ό,τι είπε το κινούμενο μπλιμπλίκι κατά τ' άλλα.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #33

    Default

    Δε διαφωνώ. Απάντηση σε αυτό που είπε ο deggial ήταν, ότι το σεξ βλάπτει τη σωματική ακεραιότητα σε μικρές ηλικίες. Πολλά πράγματα βλάπτουν αν γίνουν λάθος ή σε μεγάλες ποσότητες. Το χοιρινό είναι μια τροφή με μικρή θρεπτική αξία και πολλά λιπαρά. Και ναι, κάποιον μπορεί να τον βλάπτει περισσότερο από το αλκοόλ, ανάλογα με τη χρήση που κάνει στο καθένα, γιατί γελάει ο κόσμος δηλαδή, μπας κι έχει δίκιο η χ και είσαι χαζός;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    το αλκοόλ σε μέτριες ποσότητες επιμηκύνει το προσδόκιμο ζωής

    ό,τι είπε το κινούμενο μπλιμπλίκι κατά τ' άλλα.
    Και το σεξ με γυναίκες μικρότερες κατά 10 χρόνια το ίδιο κάνει, υπάρχει έρευνα, φαντάσου να το κάνεις από τα 20!~!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #35

    Default

    Και τέσπα βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος, φφς, δεν είναι το πόιντ μου το πόσο βλάπτει το χοιρινό αλλά ότι κάποια πράγματα που σε κάποιο βαθμό μπορεί να βλάπτουν είναι αποδεκτά από κάποια κοινωνία και απαράδεκτα από κάποια άλλη, ξεκολλάτε από τα παραδείγματα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #36
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Μη χανεις τη λογικη σου οταν προκειται για πραγματα στα οποια εισαι biased. Εισαι χορτοφαγος και σεβομαι την κουλτουρα σου. Απο κει και περα, ξερεις πολυ καλα πως η εκτεταμενη χρηση χοιρινου με βαση καποια "λογικη" που ελπιζω πως εχεις οδηγει σε βλαβερα αποτελεσματα πολλα χρονια μετα την καταχρηση αυτην μεν, δεν ειναι τοσο αρρηκτα συνδεδεμενη με αυτα τα αποτελεσματα δε. Το οτι κακη διατροφη γενικως παιζει ρολο στο να εχεις καρδιακα επεισοδια κτλ κτλ ειναι μια θεωρια πολυ βασιμη και για την οποια εχουμε μονο ενα μικρο κομματι ολοκληρης της εικονας (σαρεσουν οι μεταφρασεις μου?). Το αλκοολ σε καταχρηση ειναι αποδεδειγμενο και πολυ αμεσα παρατηρησιμο (και παρατηρηθεν πολλακις) πως εχει πολυ πιο αμεσα βλαβερα αποτελεσματα, τα οποια μπορει να ειναι μεχρι και θανατος (με αυτο εννοω θανατος την ιδια μερα που θα καταναλωσει κανεις απειρη ποσοτητη αλκοολ, με το χοιρινο ε την ιδια μερα δε θα πεθανεις οπως και να χει, το πολυ να ξερασεις). Και προφανως ειναι αναλογα με τη χρηση που θα κανει κανεις στο καθενα, ειναι αυτο πραγματικα παραδειγμα με το οποιο μου κανεις αντιλογο? Ναι, αν δεν καταναλωσω καθολου αλκοολ ποτε, δε θα πεθανω ποτε απο κατι σχετικο με αλκοολ, χαιρω πολυ captain obvious. Μηπως εισαι τελικα οσο χαζος οσο εγω, δηλαδη οσο λεει η Χ?

  7. #37

    Default

    Ρε, καμία σχέση με το ότι είμαι χορτοφάγος, άλλωστε έχω φάει στο παρελθόν άπειρα γουρούνια, το είπα απλά επειδή είναι απαγορευμένο σε κάποιες κοινωνίες. Πάντως κάποιος με χοληστερίνη μπορεί να πεθάνει επιτόπου και με χοιρινό (ανακοπή), ρωτήστε κανα γιατρό τι γίνεται στα νοσοκομεία το πάσχα (από αρνί αλλά κατάλαβες).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #38
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Τεσπα, εγω συμφωνω σε γενικες γραμμες μαζι σου, απλα με το παραδειγμα μου τα χαλας λιγο, κι οχι επειδη εισια χορτοφαγος. Γενικα ειναι μεγιστη μαλακια να χανουμε τη λογικη μας προκειμενου να αποδειξουμε ενα ποιντ (το χω κανει πολλες φορες, δηλωνω ενοχος). Απλα καπου πρεπει να υπαρχει κατανοηση και οχι ισοπεδωση, ΚΑΙ αυτο το θρεντ οπως καθε παρομοιο διακρινεται απο ισοπεδωτικες αποψεις. Καλως ή κακως, εξαρταται απο την περιπτωση. Μηπως εισαι επιληπτικος?

  9. #39
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Δεν μπορώ να το αναλύσω τώρα γιατί είμαι στη δουλειά, αλλά το "σωστό" και το "λάθος" έχει σε μεγάαααλο βαθμό να κάνει με την κουλτούρα. Αντικειμενικά και το αλκοόλ και το τσιγάρο και το χοιρινό βλάπτουν. Στην κριτική που λες ότι πρέπει να γίνει δηλαδή σε ένα βαθμό υποβόσκει η πεποίθηση ότι η δική μας κουλτούρα είναι ανώτερη από των άλλων. Και όχι, ένα παιδί που έχει σεξουαλικές σχέσεις στα 12 δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι είναι ψυχικά πιο τραυματισμένο από ένα που μαθαίνει ότι αυτό είναι αμαρτία και ότι πρέπει να μεγαλώσει πρώτα ενώ έχει ήδη σεξουαλικές ορμές. Στη δική μας κοινωνία ναι, σε κάποια που αυτό θεωρείται φυσιολογικό όχι απαραίτητα.
    Απαντώντας παράλληλα και στον Parasight, το σωστό και λάθος δεν είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια αξιολόγησης που μας βοηθούν στην λήψη αποφάσεων για θέματα που αφορούν τον τρόπο ζωής. Παραδείγματος χάριν για την λήψη της απόφασης αν οι γυναίκες πρέπει να μορφώνονται και να εργάζονται, γνωρίζουμε ότι οι προσπάθειες μόρφωσης των γυναικών στις αναπτυσσόμενες χώρες φέρνουν σημαντικά οφέλη στην υγεία, στο σύνολο της οικογένειας (διατήρηση βασικής υγιεινής, απομάκρυνση από δεισιδαιμονίες για την αντιμετώπιση ασθενειών, κλπ) - κι αυτό είναι ένα παρατηρούμενο γεγονός, όχι οπτική γωνία ή άποψη. Το γεγονός ότι το αλκοόλ μπορεί να έχει οφέλη στο προσδόκιμο ζωής σημαίνει πως η βέλτιστη τακτική δεν είναι η απαγόρευση του, αλλά μία νοοτροπία που ενθαρρύνει την περιορισμένη κατανάλωση του. Όπως φαίνεται από αυτά τα παραδείγματα, μπορούμε να κρίνουμε αν κάποιο ηθικό αξίωμα είναι καλό ή κακό για μία κοινωνία, κρίνοντας από τα (αντικειμενικά και μετρήσιμα) αποτελέσματα που επιφέρει και να εξάγουμε συμπεράσματα που βοηθούν στην δημιουργία καλύτερων (= βέλτιστα οφέλη) ηθικών αξιών.


    Υ.Γ. Και, ναι, η κουλτούρα μας είναι ανώτερη, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, ούτε ο σκοπός να γίνουμε δάσκαλοι στους υπόλοιπους. Το πρόβλημα με την άποψη πως οι πολιτισμοί δεν είναι συγκρίσιμοι (πως δεν υπάρχουν κοινώς αποδεκτά κριτήρια, κ.ο.κ.) είναι πως δεν αφήνει τα απαραίτητα περιθώρεια ώστε, μέσα από την σύγκριση, την κριτική και τον διάλογο, να οδηγούμαστε σε καλύτερες τακτικές για τον τρόπο ζωής μας.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #40
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κάτι πας να πεις αλλά κάπου το χάνεις. αν μιλάς για το συγκεκριμένο (το χοιρινό), τότε σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κρέατα δεν είναι τόσο "βλαβερό" γιατί μπορείς να πάρεις το μαχαιράκι σου, να χωρίσεις το λίπος απ' το ψαχνό και να έχεις ένα (άγευστο σα στήθος κοτόπουλου) υγιεινό κρέας. Αν μιλάς για το κρέας γενικά, τότε ναι, τριγλυκερίδια και κορεσμένα λίπη γενικά καταστροφή για την υγεία σε ποσότητες που υπερβαίνουν το κανονικό, αλλά (για να μπω επιτέλους οντόπικ) δεν υπάρχει μεγάλος πολιτισμός (εκτός από χορτοφάγους και λοιπούς) που να αρνείται την κατανάλωση του κρέατος συνολικά, υπάρχουν μόνο κάποια παράλογα και γελοία κολλήματα. (όπως αυτό του έλληνα με το άλογο π.χ.)

    αυά γενικά κατά τ' άλλα dawkins είμαστε!
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #41

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Δεν μπορώ να το αναλύσω τώρα γιατί είμαι στη δουλειά, αλλά το "σωστό" και το "λάθος" έχει σε μεγάαααλο βαθμό να κάνει με την κουλτούρα. Αντικειμενικά και το αλκοόλ και το τσιγάρο και το χοιρινό βλάπτουν. Στην κριτική που λες ότι πρέπει να γίνει δηλαδή σε ένα βαθμό υποβόσκει η πεποίθηση ότι η δική μας κουλτούρα είναι ανώτερη από των άλλων. Και όχι, ένα παιδί που έχει σεξουαλικές σχέσεις στα 12 δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι είναι ψυχικά πιο τραυματισμένο από ένα που μαθαίνει ότι αυτό είναι αμαρτία και ότι πρέπει να μεγαλώσει πρώτα ενώ έχει ήδη σεξουαλικές ορμές. Στη δική μας κοινωνία ναι, σε κάποια που αυτό θεωρείται φυσιολογικό όχι απαραίτητα.
    Απαντώντας παράλληλα και στον Parasight, το σωστό και λάθος δεν είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια αξιολόγησης που μας βοηθούν στην λήψη αποφάσεων για θέματα που αφορούν τον τρόπο ζωής. Παραδείγματος χάριν για την λήψη της απόφασης αν οι γυναίκες πρέπει να μορφώνονται και να εργάζονται, γνωρίζουμε ότι οι προσπάθειες μόρφωσης των γυναικών στις αναπτυσσόμενες χώρες φέρνουν σημαντικά οφέλη στην υγεία, στο σύνολο της οικογένειας (διατήρηση βασικής υγιεινής, απομάκρυνση από δεισιδαιμονίες για την αντιμετώπιση ασθενειών, κλπ) - κι αυτό είναι ένα παρατηρούμενο γεγονός, όχι οπτική γωνία ή άποψη. Το γεγονός ότι το αλκοόλ μπορεί να έχει οφέλη στο προσδόκιμο ζωής σημαίνει πως η βέλτιστη τακτική δεν είναι η απαγόρευση του, αλλά μία νοοτροπία που ενθαρρύνει την περιορισμένη κατανάλωση του. Όπως φαίνεται από αυτά τα παραδείγματα, μπορούμε να κρίνουμε αν κάποιο ηθικό αξίωμα είναι καλό ή κακό για μία κοινωνία, κρίνοντας από τα (αντικειμενικά και μετρήσιμα) αποτελέσματα που επιφέρει και να εξάγουμε συμπεράσματα που βοηθούν στην δημιουργία καλύτερων (= βέλτιστα οφέλη) ηθικών αξιών.


    Υ.Γ. Και, ναι, η κουλτούρα μας είναι ανώτερη, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, ούτε ο σκοπός να γίνουμε δάσκαλοι στους υπόλοιπους. Το πρόβλημα με την άποψη πως οι πολιτισμοί δεν είναι συγκρίσιμοι (πως δεν υπάρχουν κοινώς αποδεκτά κριτήρια, κ.ο.κ.) είναι πως δεν αφήνει τα απαραίτητα περιθώρεια ώστε, μέσα από την σύγκριση, την κριτική και τον διάλογο, να οδηγούμαστε σε καλύτερες τακτικές για τον τρόπο ζωής μας.
    Κοίτα είμαι βέβαιος ότι δε θα συνεννοηθούμε, πάντως ούτε αυτά είναι αντικειμενικά κριτήρια. Δηλαδή σύμφωνα με τα κριτήριά σου, που ας πούμε αντικειμενικά η υγεία πρέπει να προστατεύεται, αν έρθει κάποιος και σου χουφτώσει την γκόμενα δεν πρέπει να μπεις σε καυγά για να μη σπάσεις κανα δόντι. Σε κάποιους πολιτισμούς η "τιμή" είναι πολλές φορές πιο σημαντική από την υγεία (πχ κρητικές βεντέτες για να μην πηγαίνουμε και μακριά). Αντίστοιχα, αν πιστεύεις ότι ο θεός δε θέλει να τρως χοιρινό γενικά ή θέλει να νηστεύεις πριν το πάσχα, αυτό τότε για σένα είναι πιο σημαντικό από τη γεύση ή τα θρεπτικά συστατικά που χάνεις. Και όχι, ΔΕΝ υπάρχει αντικειμενική απάντηση στο αν υπάρχει θεός και το ποια είναι η θέλησή του. Ξεκινάς από το ότι ΕΣΥ έχεις δίκιο (αφού για τις απόψεις σου "υπάρχουν αποδείξεις" ή "τα άλλα είναι δεισιδαιμονίες"), όμως δεν υπάρχει ένας σωστός τρόπος για να αντιμετωπίζεις τον κόσμο και να ζεις τη ζωή. Κι άμα ο έλληνας σιχαίνεται να φάει άλογο, καλά κάνει, προφανώς τα ζυγιάζει και σύμφωνα με τις δικές του προτεραιότητες είναι πιο σημαντικό να χάσει την υπέροχη γεύση του αλόγου παρά να ξεράσει στο καπάκι πχ, ή ο ισλαμιτζής προτιμά να μη μάθει τι γεύση έχει ο γύρος παρά να έχει τύψεις μετά και να νομίζει ότι θα πάει στην κόλαση. Δικό του κεφάλι είναι, αφήστε τον να πιστεύει ό,τι θέλει, ώχου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #42
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    εγω αν εκοβα το αλκοολ παντως θα ανατιναζομουν σε κανα εμπορικο κεντρο.
    this is radio freedom.

  13. #43
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Κοίτα είμαι βέβαιος ότι δε θα συνεννοηθούμε, πάντως ούτε αυτά είναι αντικειμενικά κριτήρια. Δηλαδή σύμφωνα με τα κριτήριά σου, που ας πούμε αντικειμενικά η υγεία πρέπει να προστατεύεται, αν έρθει κάποιος και σου χουφτώσει την γκόμενα δεν πρέπει να μπεις σε καυγά για να μη σπάσεις κανα δόντι. Σε κάποιους πολιτισμούς η "τιμή" είναι πολλές φορές πιο σημαντική από την υγεία (πχ κρητικές βεντέτες για να μην πηγαίνουμε και μακριά).
    Το θέμα είναι ότι μπορείς να συγκρίνεις τα αποτελέσματα και να αποφανθείς πως π.χ. το να θεωρείς σημαντική την "τιμή" οδηγεί σε κατακερματισμένες κοινωνίες με διαρκείς και χρόνιες συγκρούσεις (όπως οι βεντέτες), οπότε όσοι θεωρούν την τιμή πιο σημαντική, πολύ απλά, κάνουν λάθος.

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    όμως δεν υπάρχει ένας σωστός τρόπος για να αντιμετωπίζεις τον κόσμο και να ζεις τη ζωή.
    Κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει ένας σωστός τρόπος, ούτε είναι ανάγκη να υπάρχει. Αυτό δε σημαίνει ωστόσο ότι δεν υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι τρόποι, με βάση τα αποτελέσματα στην ποιότητα ζωής.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #44

    Default

    Η ποιότητα ζωής δεν προσμετράται μόνο στα υλικά, ένας ερημίτης καλόγερος που έχει ψυχική ηρεμία από πολλές απόψεις έχει καλύτερη ποιότητα ζωής από έναν αγχωτικό πλούσιο. Κι ας πεθάνει από πνευμονία πχ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #45
    Senior Member Jimmy's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    209

    Default

    Στο σχολειο στα ειπαν αυτα dragonlord?

Similar Threads

  1. ta kalitera omws album gia na KLEISETE ti mera sas
    By wino in forum Music Discussion
    Replies: 283
    Last Post: 05-11-2017, 23:46
  2. ta kalitera omws album gia na ksekinisete ti mera sas.
    By cancer in forum Music Discussion
    Replies: 1254
    Last Post: 16-10-2016, 19:55
  3. E pote omws..
    By Lethargica in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 13-09-2005, 04:09
  4. Aparadekto omws??
    By ManWhoSoldTheWorld in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 05-08-2004, 20:53
  5. elliniki koultoura...
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2004, 12:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •