Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 81

Thread: de sebese ka8olou omws thn koultoura tou allou e

  1. #16
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ντάξει σχετικά είναι αυτά, όσο πιο ανατολικά πας τόσο χειρότεροι είναι. τουρκία κρατάνε μόνο το χοιρινό ας πούμε.

  2. #17
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    γιατι οι πλουσιοι σαουδαραβες δεν πινουν τον κωλο τους?
    http://www.allvoices.com/contributed...-attend/images
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #18
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    λολ για τον Ιορδανό συμφοιτητή, τι άλλο να πεις

    κι επειδή εγώ το ξεκίνησα: δεν έχω κάτι εναντίον (και κανεις δε θα έπρεπε να έχει) να μην πίνει κάποιος αλκοόλ, να μην καπνίζει, να μην τρώει κρέας, να πιστεύει ό,τι θέλει αρκεί να μη σπάει τα νεύρα αλλονών με ιεραποστολισμούς. Θα ήταν εντελώς οκ αν οι Άραβες ερχόμενοι στην Ελλάδα θέλαν να γυρίσουν ντοκυμαντέρ για τα τζαμιά, τους μουσουλμάνους, την κρίση ή ό,τι άλλο θέλαν. Αλλά όχι, θέλουν οδοιπορικό, με μαγειρική, καθημερινή ζωή και ΓΛΕΝΤΙΑ χωρίς ΑΛΚΟΟΛ. Θα γίνεται γιορτή και θα λένε "κρύψτε λίγο τα τσιπουρα, δεν κάνει να τα δείξουμε;". Πόσο ψεύτικο είναι αυτό όταν θεωρείς τον εαυτό σου δημοσιογράφο;
    Και πού σταματάει ο σεβασμός, όταν ερχόμενος σε ξένη χώρα, με άλλα ήθη κι έθιμα, θέτεις όρους της δικιάς σου κουλτούρας (κι αυτό σε ντοκυμαντέρ, αυτό με εξοργίζει κυρίως). Που σταματάει αυτό; Αν πούνε στις γυναίκες που βρεθούν μπροστά στην κάμερα "ξέρετε, επειδή θα προβληθεί μάλλον και στη Σαουδική Αραβία, σας πειράζει να ρίξετε πάνω σας ένα μακρυμάνικο και μια μαντήλα; Δεν επιτρέπεται να δείχνουμε εκεί γυναίκες με ακάλυπτο κεφάλι" Πού είναι τα όρια;
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #19
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    οτι ειπε
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #20
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ehm, ok isopedwste to, poutana ola

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  6. #21
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θα συμφωνήσω κ εγώ με ενι
    Rock or Nothing

  7. #22
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    λολ για τον Ιορδανό συμφοιτητή, τι άλλο να πειςΚαι πού σταματάει ο σεβασμός, όταν ερχόμενος σε ξένη χώρα, με άλλα ήθη κι έθιμα, θέτεις όρους της δικιάς σου κουλτούρας (κι αυτό σε ντοκυμαντέρ, αυτό με εξοργίζει κυρίως). Που σταματάει αυτό; Αν πούνε στις γυναίκες που βρεθούν μπροστά στην κάμερα "ξέρετε, επειδή θα προβληθεί μάλλον και στη Σαουδική Αραβία, σας πειράζει να ρίξετε πάνω σας ένα μακρυμάνικο και μια μαντήλα; Δεν επιτρέπεται να δείχνουμε εκεί γυναίκες με ακάλυπτο κεφάλι" Πού είναι τα όρια;
    Το όριο μπαίνει όταν καταλαβαίνεις ότι στην πρώτη περίπτωση απλά επιλέγεις να μην προκαλείς χωρίς (για 'σένα και ανάλογα με την περίπτωση) λόγο και ότι στη δεύτερη μπαίνει η πολύ αντικειμενική πραγματικότητα του ότι επιβάλεις σε κάποιο έμψυχο ον με καταφανή καταπίεση των δικαιωμάτων του να κάνει το τάδε.

    Δηλαδή το πρώτο είναι απλά επιλογή η οποία δεν ασκεί καμία βία ενώ το δεύτερο εξαναγκασμός.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #23

    Default

    Χμ, δεν ξέρω, μπορεί σε εμάς να φαίνεται ακραίο αυτό με το αλκοόλ αλλά πχ αν σε κάποια χώρα πήδαγαν παιδιά και εκεί θεωρούνταν νορμάλ και δίναν γλωσσόφιλα στους δρόμους 50άρηδες με 10χρονα, θα το δείχναμε στην ελληνική τηλεόραση; Δηλαδή ναι, θα το ξέραν όλοι ότι γίνεται, αλλά θα υπήρχε λόγος να το δείξουμε κιόλας; Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο παίζει. Εννοείται ότι το πήγα στα άκρα, αλλά ίδια λογική είναι μου φαίνεται πάνω κάτω.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #24
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    On topic, πιστεύω πως ναι, γίνεται και μάλιστα είναι φρόνιμο να σέβεσαι την κουλτούρα ή την πίστη ή τεσπα την ύπαρξη του άλλου, ακόμη και αν διαφωνείς πλήρως, ακόμη-ακόμη και αν αυτό που εφαρμόζει αυτός στη ζωή του σου φαίνεται αποκρουστικό ή βουτηγμένο μέσα στον παραλογισμό.
    Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι όλα είναι υποκειμενικά και σε όλον τον κόσμο άνθρωποι έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει μέσα σε ποικίλες αντιλήψεις και περιστάσεις, κάποιες που εμείς ούτε φανταζόμαστε. Οπότε δεν υπάρχει νόημα να προσπαθούμε να θέσουμε αντικειμενικά κριτήρια, πάει αυτό. Όπως πχ εσένα σου φαίνεται παράλογος και υποκριτής ο μουσουλμάνος που πίνει γενικά αλκοόλ αλλά όχι κρασί (όπως διάβασα κάπου στο forum), με τον ίδιο τρόπο αντιφατική μπορεί να βλέπει αυτός κάποια πτυχή της δικής σου ζωής (πχ τρέχεις να ψήσεις το αρνί την Κυριακή του Πάσχα για να περάσεις καλά, αλλά κατά τα άλλα δεν πατάς ποτέ στην εκκλησία και ίσως μάλιστα δηλώνεις και άθεος).
    Από κει και πέρα, η εκδήλωση σεβασμού δεν έχει να κάνει με το ότι δεν έχει ο καθένας δικαίωμα στην κριτική σκέψη και έκφραση. Άλλο όμως να εκφράζεις την κριτική και την αντίθεσή σου με πολιτισμένο τρόπο, ίσως στα πλαίσια μιας συζήτησης, και άλλο να γίνεσαι υβριστικός και προσβλητικός. Στο φινάλε, γνωρίζεις πραγματικά τι ακριβώς πρεσβεύει αυτός που είναι απέναντί σου; Ή μήπως είναι θύμα της τυφλής ομαδοποίησης που κάνουμε όλοι μέσα μας, πολλές φορές ασυναίσθητα (πχ οι χριστιανοί δεν είναι λογικοί και ενάντια στην επιστήμη, οι μουσουλμάνοι είναι παράλογοι φανατικοί ή πιθανότατα μέλη της Αλ Κάιντα, οι βορειοαμερικάνοι είναι αμόρφωτοι και υποστηρίζουν τον εθνικό ιμπεριαλισμό, οι λατινοαμερικάνοι είναι επιρρεπείς στο έγκλημα κ.ο.κ); Το να εκφράζεσαι άσεμνα και χωρίς σεβασμό για ό,τι πιστεύει κάποιος (το οποίο καθορίζει κάποιους ως άτομα), αυτόματα του δίνει το δικαίωμα να μη δείξει κι αυτός σεβασμό σε σένα, πχ να εκφραστεί παρόμοια για την οικογένειά σου. Πώς θα αντιδρούσες αν κάποιος έβριζε τη μάνα σου; Αν κάποιος πει "δεν είναι το ίδιο" θα πω ότι για κάποιους είναι το ίδιο, οι προτεραιότητες που έχει κάποιος στη ζωή του δεν είναι ίδιες με τις δικές σου, και ούτε θα σε ρωτήσει γι'αυτό, από τη στιγμή μάλιστα που δεν κάθεται πάνω σου.

    Να μη μακρηγορώ άλλο, το θέμα είναι γιατί να μη δείχνεις λίγη λεπτότητα και διακριτικότητα όταν ανοίγεις το γαμημένο στόμα σου; Πόσο πιο όμορφα δλδ θα σε κάνει να νιώσεις το να τσαλαπατήσεις κάτι που ο άλλος θεωρεί ιερό, και τίνος το κόμπλεξ επιδεικνύει μια τέτοια συμπεριφορά;
    Ο κόσμος ολόκληρος θα ήταν ένα καλύτερο μέρος αν όλοι σέβονταν λίγο παραπάνω τον διπλανό τους.

  10. #25
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Χμ, δεν ξέρω, μπορεί σε εμάς να φαίνεται ακραίο αυτό με το αλκοόλ αλλά πχ αν σε κάποια χώρα πήδαγαν παιδιά και εκεί θεωρούνταν νορμάλ και δίναν γλωσσόφιλα στους δρόμους 50άρηδες με 10χρονα, θα το δείχναμε στην ελληνική τηλεόραση;
    Το παράδειγμα αυτό δεν είναι υποθετικό, είναι πράγματι κάτι που συμβαίνει στο Αφγανιστάν και συνήθως επιδεικνύουν δημόσια ποιο 10χρονο πηδάνε. Το θέμα είναι τι κάνεις, το ανέχεσαι ως προϊόν μίας διαφορετικής κουλτούρας και τρόπου ζωής, οπότε και το αγνοείς, ή προσπαθείς έμπρακτα να τους αλλάξεις συμπεριφορά δεδομένου ότι γνωρίζεις πώς αυτή η συμπεριφορά βλάπτει την σωματική και ψυχική ακεραιότητα του παιδιού; Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, ναι, θα το δείξεις στην τηλεόραση για να υπάρχει κριτική και να ασκείται πίεση για τον τερματισμό αυτής της συμπεριφοράς.

    Στην περίπτωση των Αράβων του άλλου thread, να μην δείξεις το αλκοόλ και την σχέση του με την ελληνική καθημερινότητα είναι κάτι σχετικά αθώο, αλλά όταν παρουσιάζεις μία ψεύτική εικόνα μίας άλλης κοινωνίας στα μέτρα της δικής τους, δεν συμμετέχεις έμμεσα στην ενίσχυση της δικής τους κουλτούρας με όλες τις σοβαρές συνέπειες της (βία κατά των γυναικών, κλπ);


    Να ξεκαθαρίσω πως όταν λέω σεβασμό, δεν εννοώ την ευπρέπεια, αλλά τον βαθμό στον οποίο ανέχεσαι ή κατακρίνεις μία συμπεριφορά. Επίσης ως έμπρακτη προσπάθεια δεν αναφέρομαι στην επιβολή μέσω της βίας ή του νόμου (για την ακρίβεια, δεν θα είχα και πρόβλημα με την εφαρμογή της Σαρίας σε δυτικές χώρες εάν παραμένει αυστηρά στα πλαίσια της συναινετικής ιδιωτικής συμφωνίας, χωρίς κρατική επιβολή), αλλά στην προσπάθεια συναινετικής αλλαγής της κουλτούρας τους. Δεν αναφέρομαι στην ελευθερία τους να ζούν όπως επιθυμούν χωρίς να τους επιβάλει τον τρόπο ζωής τους κάποιος τρίτος, αλλά στον τρόπο που τους αντιμετωπίζεις.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #26
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ^Διευκρινιστική η τελευταία παράγραφος, σε σχέση με το χύμα OP

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Το παράδειγμα αυτό δεν είναι υποθετικό, είναι πράγματι κάτι που συμβαίνει στο Αφγανιστάν και συνήθως επιδεικνύουν δημόσια ποιο 10χρονο πηδάνε. Το θέμα είναι τι κάνεις, το ανέχεσαι ως προϊόν μίας διαφορετικής κουλτούρας και τρόπου ζωής, οπότε και το αγνοείς, ή προσπαθείς έμπρακτα να τους αλλάξεις συμπεριφορά δεδομένου ότι γνωρίζεις πώς αυτή η συμπεριφορά βλάπτει την σωματική και ψυχική ακεραιότητα του παιδιού; Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, ναι, θα το δείξεις στην τηλεόραση για να υπάρχει κριτική και να ασκείται πίεση για τον τερματισμό αυτής της συμπεριφοράς.
    Δεν μπορώ να το αναλύσω τώρα γιατί είμαι στη δουλειά, αλλά το "σωστό" και το "λάθος" έχει σε μεγάαααλο βαθμό να κάνει με την κουλτούρα. Αντικειμενικά και το αλκοόλ και το τσιγάρο και το χοιρινό βλάπτουν. Στην κριτική που λες ότι πρέπει να γίνει δηλαδή σε ένα βαθμό υποβόσκει η πεποίθηση ότι η δική μας κουλτούρα είναι ανώτερη από των άλλων. Και όχι, ένα παιδί που έχει σεξουαλικές σχέσεις στα 12 δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι είναι ψυχικά πιο τραυματισμένο από ένα που μαθαίνει ότι αυτό είναι αμαρτία και ότι πρέπει να μεγαλώσει πρώτα ενώ έχει ήδη σεξουαλικές ορμές. Στη δική μας κοινωνία ναι, σε κάποια που αυτό θεωρείται φυσιολογικό όχι απαραίτητα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #28
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Στην κριτική που λες ότι πρέπει να γίνει δηλαδή σε ένα βαθμό υποβόσκει η πεποίθηση ότι η δική μας κουλτούρα είναι ανώτερη από των άλλων.
    τι υποβόσκει μωρέ, στεγνά το λέει ο άνθρωπος ότι πρέπει να μάθουν οι άλλοι τρόπους με το καλό.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #29
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Αντικειμενικά και το αλκοόλ και το τσιγάρο και το χοιρινό βλάπτουν.
    το αλκοόλ αντικειμενικά όχι. το ίδιο νομίζω και το χοιρινό.

  15. #30

    Default

    Κάποιος τά'χει τσούξει!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. ta kalitera omws album gia na KLEISETE ti mera sas
    By wino in forum Music Discussion
    Replies: 283
    Last Post: 05-11-2017, 23:46
  2. ta kalitera omws album gia na ksekinisete ti mera sas.
    By cancer in forum Music Discussion
    Replies: 1254
    Last Post: 16-10-2016, 19:55
  3. E pote omws..
    By Lethargica in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 13-09-2005, 04:09
  4. Aparadekto omws??
    By ManWhoSoldTheWorld in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 05-08-2004, 20:53
  5. elliniki koultoura...
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2004, 12:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •