Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Thread: de sebese ka8olou omws thn koultoura tou allou e

  1. #1
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default de sebese ka8olou omws thn koultoura tou allou e

    Μεγάλη μαλακία αυτά περί "σεβασμού".

    Ντισκάς.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #2
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Τι ακριβως εννοεις?

  3. #3
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Εξαρτάται από ποιόν το ακούς και για ποιά περίπτωση.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Η κουλτούρα του άλλου δεν περιλαμβάνει μόνο "τις παραδώσεις τα ήθη και τα έθιμα" αλλά και έναν γενικότερο τρόπο σκέψης πάνω στην καθημερινότητά του.

    Αν έχεις "μεγαλώσει αλλιώς" είναι λογικό να μην κατανοείς τα "αυτονόητα" και καμιά φορά να εμφανίζεσαι ως υβριστής.

    Όσο "εμείς" δεν κατανοούμε τους ασιάτες που τρώνε σκυλιά , άλλο τόσο δεν μας κατανοούν οι Ινδουιστές για την σχέση μας με την αγελάδα , και οι μουσουλμάνοι με το χοιρινό.

    Ωστόσο επειδή είναι ωραία να γενικεύουμε ας το γαμήσουμε το θρεντ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Ωστόσο επειδή είναι ωραία να γενικεύουμε ας το γαμήσουμε το θρεντ
    Mια αφορμη ζητουσα, θενξ!

    Το τσιγαρο δεν ειναι κουλτουρα, οποτε ναι, συμφωνω μαζι σου σε αυτην την περιπτωση, ειναι γελοια αυτη η φραση σε αυτην την περιπτωση.

    Κατα τα αλλα, αν καποιοι αλλοι πιστευουν σε θρησκειες τις οποιες εγω βρισκω γελοιες και ανυποστατες, δε θα προκαλεσω γιατι για αυτον σημαινει κατι, και γιατι δε με ενδιαφερει να κατσω να τον πεισω οτι αυτα που πιστευει ειναι ενα μπαντσο μαλακιες (ελληνοαμερικανιστι). Οταν μιλαμε για τεχνες, ακα μουσικες, κινηματογραφους κτλ, η κουβεντα περιοριζεται συνηθως σε φιλικο επιπεδο και το γουστο του καθενος που περιγραφει την κουλτουρα του ειναι σεβαστο, εκτος απο ακραιες περιπτωσεις οπου ο αλλος ακουει ενα απο τα ειδη μουσικης που θεωρω σιχαμενα και περιοριζονται στα εξης τρια: ρεγκε, χιπ χοπ, ραπ. Τοτε να παει να γαμηθει, οχι δε τη σεβομαι, αλλα το παραδεχομαι ακομα και τοτε.

    Αν μιλαμε για ηθη και εθιμα και παραδοσεις, δεν καταλαβαινω που ακριβως υπαρχει η διαμαχη. Εφοσον δε με αναγκαζουν να κανω και να ακολουθω αστεια πραγματα οπως ειναι η νηστεια, δε με ενοχλουν, οποτε ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει και δεν υπαρχει προβλημα. Δεν πρηζω κανεναν οσο δε με πρηζει. Αν αυτο, και το γεγονος οτι θεωρω γελοια τετοια πραγματα σημαινει οτι δε σεβομαι καποια κουλτουρα, σταρχιδια μου, προβλημα του μαλακα που το θεωρει.

    Αν παμε στο σαβουαρ βιβρ και στις μαλακιες τετοιου τυπου, χεζω στον ταφο αυτου που γραψε πρωτος κανονες καλης συμπεριφορας.

    Το γαμησα αρκετα ή θελουμε κι αλλο?

  6. #6

    Default

    εγώ δεν θέλω άλλο, ευχαριστώ

  7. #7
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Για σενα ειδικα που εισαι ο πιο απολιτιστος πολιτισμενος θα επιστρεψω με ειδικη αναφορα, αλλα οχι τωρα γιατι βαριεμαι!

  8. #8
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Τι ακριβως εννοεις?
    Το τόπικ το ξεκίνησα με αφορμή το σχόλιο του Mormengil στο Έρχονται οι Άραβες....

    Αυτό που με ενοχλεί, βασικά, είναι πως πολλοί θεωρούν την άσκηση κριτικής ως έλλειψη σεβασμού, πως για κάποιον λόγο η κριτική στην θρησκεία ή τα έθιμα ενός λαού είναι ταμπού. Ενώ είναι γενικά αποδεκτό να ασκεί κανείς κριτική στις πολιτικές ιδέες κάποιου, υπάρχει η πολύ κακή και επιβλαβής συνήθεια να μην ανεχόμαστε την ίδια κριτική και σε διαφορετικούς πολιτισμούς ή θρησκείες.

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Αν μιλαμε για ηθη και εθιμα και παραδοσεις, δεν καταλαβαινω που ακριβως υπαρχει η διαμαχη. Εφοσον δε με αναγκαζουν να κανω και να ακολουθω αστεια πραγματα οπως ειναι η νηστεια, δε με ενοχλουν, οποτε ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει και δεν υπαρχει προβλημα. Δεν πρηζω κανεναν οσο δε με πρηζει. Αν αυτο, και το γεγονος οτι θεωρω γελοια τετοια πραγματα σημαινει οτι δε σεβομαι καποια κουλτουρα, σταρχιδια μου, προβλημα του μαλακα που το θεωρει.
    Όταν αυτά τα ήθη αφορούν την βία απέναντι στις γυναίκες ή την βία απέναντι σε αλλόθρησκους;
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #9
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ε τωρα που το εξηγησες, μπορω να απαντησω κι εγω σοβαρα.

    Προφανως θεωρω πως ειναι αποδεκτη οποιαδηποτε κριτικη σε οποιαδηποτε ηθικη, θρησκεια, πολιτικη, αποψη ή κουλτουρα, αν κρινεται σκοπιμο πως αυτη ειναι επιβλαβης κατα οποιονδηποτε τροπο σε αλλα ανθρωπινα οντα, ειτε εμμεσα ειτε αμεσα. Δεν υπαρχει κανενας σεβασμος σε ατομα που δε σεβονται την ιδια τη ζωη, και την οσο πιο γινεται ευχαριστη εξελιξη αυτης μεσα στο χωροχρονο. Γενικως οποιαδηποτε μορφη καταπιεσης για μενα ειναι κατακριτεα, απο οπουδηποτε κι αν προκυπτει, με ελαχιστες εξαιρεσεις στις οποιες μιλαμε για καταπιεση η οποια αποσκοπει σε θετικα αποτελεσματα. Ελπιζω να σε καλυψα, δεν ξερω αν κι αλλοι τα βλεπουν ετσι, αλλα ελπιζω πως ναι γιατι εχουμε προβλημα σαν κοινωνια αν η οποιαδηποτε πιστη σε ανωτερες οντοτητες ή σε αρχαιες δεισιδαιμονιες μας αναγκαζει να δεχομαστε την κακομεταχειριση και την εκμεταλλευση αλλων ανθρωπων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ό,τι έχει πει ο Dawkins στο God Delusion περί "σεβασμού".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Είμαι φερέφωνο του Dawkins, δεν έχω δική μου άποψη και πάρτε τ'αρχίδια μου για προκαταβολή Χριστουγεννιάτικης αγάπης, καριόληδες.

  12. #12
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    edit all

    Last edited by asimoulis; 28-12-2010 at 17:27.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  13. #13
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    To na les ANTE GAMH8EITE ARABES DE MAS SEBESTE KARGIOLIA EMAS KAI THN KOULTOURA MAS GIATI DE 8ELETE NA MAS DEIXNETE NA PINOUME LOL


    E einai ligo ka8ysterhmeno ti na kanoume. Moutzwste me an diafwneite alla nai, otan o allos sou leei "oxi de goustarw" e kapou prepei na to sebasteis, alliws ginese jihad kai tou epibaleis auto pou goustareis esy.


    To oti de symfwnw me th 8rhskeia tous de shmainei oti den yparxei stoixeiwdhs sebasmos gia kapoia pragmata. E de 8a tous brisw kiolas pou den pinoune, gousto tous. Twra an apo auto esy agaphte Deggial katalabes oti de 8elw na askhsw kritikh se allous politismous h 8rhskeies ti na pw. Mou fainete pantelws 3ekarfwto auto pou les.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  14. #14
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ο καθενας μας εχει διαμορφωσει τα πιστευω του και την κοσμοθεωρια του. Και εχει επιλεξει να ζει με καποιον τροπο που του αρεσει.
    Το να μην κρινεις στο συστημα αξιων σου και των γυρω σου δεν ειναι θεμα σεβασμου, ειναι μαλθακοτητα. Σε καθε αλληλεπιδραση γινεται κριτικη ακομη και αν δεν την ξεστομιζουμε.
    Το κατα ποσο θα συζητησεις, θα αμφισβητησεις, θα κανεις πολεμικη, θα διαπραγματευτεις, θα ζητησεις ισως αλλαγες εξαρταται απο τον τοπο και τον χρονο, τις συνθηκες δηλαδη που θα συναντησεις.

    Η Κου εχει εναν πελατη με διαμορφωμενη αποψη και αυστηρη κουλτουρα που ακομη και σε αναλαφρο θεμα ζητα να καλυψει πολυ συγκεκριμενες πλευρες του. Ε, δεν το βρισκω παραλογο η προσβλητικο να επιλεξει με βαση αυτο που της ζητανε. Δεν βρισκω το λογο να πλακωθει μαζι τους γιατι εμεις ειμαστε Ελληνες απενοχοποιημενοι απεναντι στο αλκοολ και να τους φερει στον Τυρναβο να δουν τα καζανια με το τσιπουρο.
    Πιο πολυ θεμα επαγγελματισμου το βλεπω.

    Και δεν χρειαζεται να ειναι καποιος Αραβας για να σου ζητησει επαγγελματικα κατι ιδιαιτερο. Π.χ. το βρισκω το ιδιο σπαζαρχιδικο σε κατοικια να μου ζητανε υφος που εγω βρισκω τραγελαφο, αλλα so what, πελατης μου ειναι, σπιτι του θα ειναι, το δικο του γουστο θα ικανοποιησω, δεν θα μεινω εγω εκει, ουτε θεωρω πως ειναι δουλεια μου να του υποδειξω πως θα ζει, ακομη κι αν εγω δεν το εφαρμοζω στο δικο μου χωρο.
    Κι αυτο μεσα στα πλαισια της κουλτουρας καποιου ειναι. Το σπιτι του. Ο χωρος του.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δε διάβασα τι γράφετε αλλά επειδή το θέμα ξεκίνησε από τους άραβες:
    έκανα παρέα στα πρώτα 2-3 έτη με ένα συμφοιτητή από την ιορδανία και επειδή ήταν μεγάλος κροκόδειλος, τον ρωτήσαμε πώς γίνεται να είναι τόσο νεροφίδα, ενώ η θρησκεία τους το απαγορεύει και ενώ εφάρμοζε άλλες ηλίθιες απαγορεύσεις (πχ δεν έτρωγε χοιρινό). απάντησε ότι ο μοχάμεντ είπε να μην πίνουμε ΚΡΑΣΙ, όχι να μην πίνουμε αλκοόλ, οπότε στην ιορδανία επιτρέπονται όλα τα αλκοολούχα ποτά εκτός από το κρασί
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. ta kalitera omws album gia na KLEISETE ti mera sas
    By wino in forum Music Discussion
    Replies: 283
    Last Post: 05-11-2017, 23:46
  2. ta kalitera omws album gia na ksekinisete ti mera sas.
    By cancer in forum Music Discussion
    Replies: 1254
    Last Post: 16-10-2016, 19:55
  3. E pote omws..
    By Lethargica in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 13-09-2005, 04:09
  4. Aparadekto omws??
    By ManWhoSoldTheWorld in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 05-08-2004, 20:53
  5. elliniki koultoura...
    By enitharmon in forum General Discussion
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2004, 12:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •