Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70

Thread: Έρχονται οι Άραβες...

  1. #1
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default Έρχονται οι Άραβες...

    Λοιπόν, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Θα σας τα πω από την αρχή να έχετε μια καλή εικόνα...

    Έρχεται σε 2-3 μήνες ένα συνεργείο από παναραβικό τηλεοπτικό δίκτυο και μου ζήτησαν να τραβήξουμε τέσσερα 40' επεισόδια για εκπομπή που απ' ό,τι κατάλαβα είναι φάση Μαμαλάκη, δηλαδή ατμοσφαιρικές περιηγήσεις με αρκετές δόσεις λόκαλ μαγειρικής. Αυτοί ήθελαν μέσα σε λίγες μέρες να κάνουν γυρίσματα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Σπάρτη και Ιθάκη. Τους είπα ότι ειδικά Ιθάκη δεν παίζει, ενώ και Σπάρτη δε νομίζω ότι είναι αυτό που ψάχνουν από πλευράς εικόνας (δεν ξέρω τι διάολο είχαν στο μυαλό τους) και τους αντιπρότεινα εκτός από Αθήνα και Θεσσαλονίκη να πάμε Χανιά και Γιάννενα.

    Λοιπόν, τι θέλουν τώρα αυτοί ή μάλλον τι δεν θέλουν. Δεν θέλουν καθόλου μα καθόλου αρχαία ή/και τουριστικά μέρη. Απ' ό,τι μου είπαν θέλουν να δουν τη ζωή μέσα από τις δραστηριότητες των ντόπιων, να τραβήξουν καλλιέργειες, μουσικές, γλέντια (και σε σπίτια) κ.λπ. Επίσης τους ενδιαφέρει πολύ να αναδείξουν τη σύνδεση του πολιτισμού μας με το δικό τους, να δουν τζαμιά, να μιλήσουν με μουσουλμάνους και τέτοια πράγματα.

    Στο τελευταίο τους mail μου γράφουν ότι τους ενδιαφέρει να τραβήξουν τη διαδικασία παρασκευής του λαδιού (που δεν νομίζω ότι παίζει αφού τώρα έχουν ήδη μαζέψει τις ελιές) και της φέτας, την παραδοσιακή ελληνική τέχνη, ίσως κάποια θεατρική παράσταση και άλλα.

    Σκεφτόμουν μεταξύ άλλων πραγμάτων, στην Αθήνα να κάνουμε ένα θέμα για τα υπόγεια τζαμιά ή/και το σχολείο μεταναστών, να κάνουμε ένα θέμα για τους ποδηλάτες (και καλά ότι η Αθήνα είναι μια πόλη με φοβερό πρόβλημα κίνησης, αλλά κάποιοι πάνε κόντρα στο ρεύμα), να τους πάω Μοναστηράκι και διάφορα άλλα. Στα Γιάννενα (νομίζω ότι θα τους ενδιαφέρει το παρελθόν τη πόλης και από πλευράς εικόνας είναι πολύ αβανταδόρικο μέρος) σκεφτόμουν να τους δείξω τα βατραχοπόδαρα, τους αργυροχόους κ.λπ. Έτσι, ψιλοανάλαφρα και απλά θεματάκια...

    Αν έχετε όρεξη πείτε καμια άλλη ιδέα, ιδιαίτερα οι Θεσσαλονικείς και οι Κρητικοί. Έχω αρκετό καιρό μπροστά μου για ψάξιμο και θα επικοινωνήσω το επόμενο διάστημα και με αυτούς που πρέπει, αλλά ως locals σίγουρα έχετε καλύτερη άποψη για τα πράγματα. Α επίσης -και αυτό είναι πρόβλημα- μου τόνισαν ότι δεν θέλουν καμία από τις δραστηριότητες/γυρίσματα να έχει σχέση με αλκοόλ (μπορεί να μην μπορούν καν να δείξουν), οπότε δυστυχώς αποκλείεται αυτόματα ένα μεγάλο κομμάτι της καθημερινότητας...
    Feed my fear

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Α επίσης -και αυτό είναι πρόβλημα- μου τόνισαν ότι δεν θέλουν καμία από τις δραστηριότητες/γυρίσματα να έχει σχέση με αλκοόλ (μπορεί να μην μπορούν καν να δείξουν), οπότε δυστυχώς αποκλείεται αυτόματα ένα μεγάλο κομμάτι της καθημερινότητας...

    οπότε από θεσσαλία μεριά μην το σκέφτεσαι καθόλου
    αν κ έχουμε το μεγαλύτερο τζαμί των βαλκανίων
    Rock or Nothing

  3. #3
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    θεσσαλονικη θα τους παμε σιγουρα στον Φαρχαν, ιρακινος με καφενειο εκει στη Ροτοντα!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  4. #4
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Pinatero View Post
    θεσσαλονικη θα τους παμε σιγουρα Τούμπα, περιμένουμε να στάξουν κανένα φράγκο και να ξελασπώσει το ομάδα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #5
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Στο τελευταίο τους mail μου γράφουν ότι τους ενδιαφέρει να τραβήξουν τη διαδικασία παρασκευής του λαδιού (που δεν νομίζω ότι παίζει αφού τώρα έχουν ήδη μαζέψει τις ελιές)
    χαχα τι νομίζεις ότι έκανα χθες και σήμερα?Ακόμα μαζεύουμε ελιές.Πολλοί μάλιστα μαζεύουν μέχρι Φλεβάρη.

    εντιτ-μεγάλο ποστ το αποπάνω

  6. #6
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Quote Originally Posted by scarecrow View Post
    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Στο τελευταίο τους mail μου γράφουν ότι τους ενδιαφέρει να τραβήξουν τη διαδικασία παρασκευής του λαδιού (που δεν νομίζω ότι παίζει αφού τώρα έχουν ήδη μαζέψει τις ελιές)
    χαχα τι νομίζεις ότι έκανα χθες και σήμερα?Ακόμα μαζεύουμε ελιές.Πολλοί μάλιστα μαζεύουν μέχρι Φλεβάρη.
    Αλήθεια; Σκεφτόμουν ότι οκ, θα τα έχουν μαζέψει μέχρι τότε, όμως κάααατι δεν θα υπάρχει να δουν; Κάποια επεξεργασία + εμφιάλωση κ.λπ.; Γμτ θα ήταν ωραία να το πετυχαίναμε στο μάζεμα, αλλά αυτοί θα έρθουν κατά Απρίλιο μεριά :/
    Last edited by Kuolema; 27-12-2010 at 20:38.
    Feed my fear

  7. #7
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Quote Originally Posted by Pinatero View Post
    θεσσαλονικη θα τους παμε σιγουρα στον Φαρχαν, ιρακινος με καφενειο εκει στη Ροτοντα!
    " α ρε φαρχαν εισαι ιδιος.δεν αλλαζεις.ο θεός κι εσυ ξερετε τι κρεατα βαζετε και τρωμε "

    από http://www.tavernoxoros.gr/lofi?t677

    Χαχαχαχαχ
    Feed my fear

  8. #8
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Φέρε τους Χίο.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  9. #9
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    αλλά αυτοί θα έρθουν κατά Απρίλιο μεριά :/
    Απρίλιο τώρα...αν έρχονταν χειμώνα για ελιές ή καλοκαίρι για τρύγο...

  10. #10
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    πρεπει να πανε καμια κυκλαδες ρε , φερτους Μυτιληνη.. μη τους πας στα υπογεια τζαμια θα εχουμε προβληματα αμα δουν πως προσευχονται οι μουσουλμανς εδω.. επισης κανα φραγκο θα δωσουν ? εστω πετρελαιο!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #11
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Δεν προλαβαίνουμε ρε. Θα έρθουν για λίγες μέρες. Κι αυτά που λέμε πολύ οριακά. Τους εξήγησα πώς έχουν τα πράγματα με τα υπόγεια τζαμιά και γουστάρουν. Θα δώσουν αρκετά καλά φράγκα, ναι.
    Feed my fear

  12. #12
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    και καμιά μεταγραφή για την ΑΕΚΑΡΑ ΕΤΣΙ? μην τα πάρουν όλα τα ΠΑΟΚια

    οντοπικ: Να τους πεις για Μούρτο κάπου τον Απρίλη έχουν και πανηγύρι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #13
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Α επίσης -και αυτό είναι πρόβλημα- μου τόνισαν ότι δεν θέλουν καμία από τις δραστηριότητες/γυρίσματα να έχει σχέση με αλκοόλ (μπορεί να μην μπορούν καν να δείξουν), οπότε δυστυχώς αποκλείεται αυτόματα ένα μεγάλο κομμάτι της καθημερινότητας...
    με όλη την καλή διάθεση, θα έλεγα να πα να γαμηθούν (με την καλή έννοια). Τι είδους δημοσιογραφική έρευνα είναι αυτή (έστω και απλά "οδοιπορική") αν από την αρχή αποκλείουν ένα μεγάλο μέρος της κουλτούρας και καθημερινότητας ενός λαού. Πόσο αντικειμενικά παρουσιάζεις έτσι έναν άλλο λαό. Άμα έχουν πρόβλημα (ή δε μπορούν να δείξουν) την αλήθεια άλλων χωρών, να γυρνάνε στις αραβικές χώρες και συνεχίσουν να παρατηρούν τον κόσμο μέσα από τους φερετζέδες τους.
    Κι όλα αυτά μην τα πάρεις καθόλου προσωπικά, δεν είναι εναντίον σου
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #14
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Mousoulmanoi einai, to alkool "apagoreuete", epishma profanws den mporoun na dei3oun kati.

    Gia krhth an 8eloun kouzina prepei na meinoun kana mhna kai pali de 8a exoune sfairikh apopsh heh.

    Mh fygoun xwris na fane kaltsounia kai sfakianes pites omws e. Gia na mhn pw k pilafi.

    EDIT: Enitharmon, de sebese ka8olou omws thn koultoura tou allou e.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  15. #15
    Senior Member Jimmy's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    209

    Default

    Να τους πας, στα κωλαδικα στη Συγγρου, στο Θησειο και στο Μοναστηρακι κανα πρωινο ετσι με ηλιο.

Similar Threads

  1. Replies: 24
    Last Post: 07-10-2007, 00:02
  2. Ερχονται οι Placebo?
    By FIXXXER in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 17-04-2007, 00:30
  3. ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ RAGE!!!
    By Dark Dominion in forum Live & Events Talk
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2006, 23:27
  4. E-E-E-Ερχονται (οι A Silver Mt. Zion)
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2003, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •