Results 1 to 11 of 11

Thread: Attenberg (2010)

  1. #1
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default Attenberg (2010)



    Director/Writer:
    Athina Rachel Tsangari

    Cast:
    Ariane Labed
    Giorgos Lanthimos
    Vangelis Mourikis
    vangelia Randou



    Υπόθεση:
    Η Μαρίνα μεγαλώνει με τον αρχιτέκτονα πατέρα της σε μια μικρή παραθαλάσσια πόλη. Το ανθρώπινο είδος την απωθεί. Το παρατηρεί εξ’ αποστάσεως, μέσα από τους στίχους του Alan Vega των Suicide, τα ντοκιμαντέρ πάνω στη ζωή των θηλαστικών του Sir David Attenborough και τα μαθήματα σεξουαλικής αγωγής που της παραδίδει η μοναδική της φίλη, Μπέλλα.
    Ένας ξένος φτάνει στην πόλη και την προκαλεί σε μονομαχία στο ποδοσφαιράκι, ενώ ο πατέρας της προετοιμάζει τελετουργικά την αναχώρησή του από τον 20ο αιώνα. Η Μαρίνα, ανάμεσα στους δυο άντρες, με την συνεργασία της Μπέλλας, ανακαλύπτει το θαυμαστό μυστήριο της πανίδας. (stolen from sevenart.gr)
    Last edited by Kaserinos; 30-03-2011 at 15:50.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  2. #2
    Senior Member Jimmy's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    209

    Default

    Εχω διαβασει πολλες βαρετες/ηλιθιες υποθεσεις ταινιων, αλλα η συγκεκριμενη πραγματικα το γαμησε.

  3. #3
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    ζέχνει σάπια Ελληνική επιτήδευση... θα το δω λογικά

  4. #4
    clitsaw-buttdrill korrupt3r's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    into specks of light
    Posts
    770

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    ζέχνει σάπια Ελληνική επιτήδευση...
    στην "κουλτουρέ" αφρόκρεμα μπορει κ να αρεσει.
    νομιζω πως δεν είχε τπτ το ιδιαιτερο να προσφερει περα απο καποιες στιγμες γελιου.
    μου τη δινουν οι ερμηνειες τους περα απο του πατερα της ιστοριουλας.
    μιλανε σαν καθυστερημενα ρομποτ. στον Κυνοδοντα ελεγες οκ λογω της υποθεσης, εδω ομως???
    αν αυτο ειναι η καινουρια ταση στον ελληνικο κινηματογραφο τοτε τι να πω...
    επισης δεν ξερω αν αξιζε βραβειο.
    [βραβείο γυναικείας ερμηνείας (στην Αριάν Λάμπεντ) που κέρδισε στο 67ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας]

    περιμενω εντυπωσεις.
    In somewhat greater perspective of time
    You are practically non-existent




  5. #5
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Λέει όντως "πανίδας" ή είναι typo;

  6. #6

    Default

    μαύρο χάλι σου λέω...το μόνο που άξιζε ήταν που μου θύμισε τα παλιά όταν έκανα διακοπές στα Άσπρα Σπίτια..


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  7. #7
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Έχω πάει να γράψω δύο φορές εδώ και όλο κάποια μαλακία γίνεται και χάνω το ποστ.

    Λοιπόν, εν τάχει. "Κουλτουρέ" αφρόκρεμα εδώ, μ' άρεσε η ταινία. Πρώτο μέρος, βαρετή η όλη επιτήδευση και τα χωρίς λόγο τρικ. Αστείο επίσης το γεγονός ότι η ariane Labed παίζει ακριβώς σα την Αγγελική Παπούλια (σπιρτόκουτο, κυνόδοντας). Δεύτερο μέρος, το όλο κονσεπτ αποκτάει το νόημά του, τα ντοκιμαντέρ του Attenborough και τα χορευτικά που μιμούνται τα ζώα, τα Άσπρα Σπίτια ξεκομμένα από κάθε ιστορία, φυτεμένα εκεί πέρα σαν ανθρώπινο πείραμα. Τέλος, η εξαιρετική ερμηνεία του μπαμπά και η όλη πνιγηρή προετοιμασία της "εναλλακτικής ταφής", σε σημεία δάκρυσα, ναι είμαι αδερφή.

    Λοιπόν φλώροι, αν σα τον Κυνόδοντα και το Αttenberg είναι τα φιλμ του νέου ελληνικού κινηματογράφου που δεν έχουν να πουν τίποτα και βρωμάνε σάπια ελληνική επιτήδευση τότε ή εσείς δε μπορείτε χωρίς καρύδη/μακρυπούλια ή όταν το πλήρωμα του χρόνου (σικ) φέρει και τις ανεπιτήδευτες και αυτές που έχουν κάτι να πούν θα έχουμε να κάνουμε με εγχώριο κινηματογραφικό θαύμα.

  8. #8
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Spoiler
    λοιπόν φλώροι...
    Last edited by Shirime; 29-12-2010 at 05:26.

  9. #9
    Senior Member Jimmy's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    209

    Default

    Ikonoklast, αν και ο,τι εγραψες χανει την αξια του μετα το ""Κουλτουρέ" αφρόκρεμα εδώ, μ' άρεσε η ταινία." θα σε ρωτησω ρε γαμωτη γιατι μου φαινεται περιεργο. Συγκρινεις τον κυνοδοντα με αυτο? Seriously?

  10. #10
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Λοιπόν φλώροι, αν σα τον Κυνόδοντα και το Αttenberg είναι τα φιλμ του νέου ελληνικού κινηματογράφου που δεν έχουν να πουν τίποτα και βρωμάνε σάπια ελληνική επιτήδευση τότε ή εσείς δε μπορείτε χωρίς καρύδη/μακρυπούλια ή όταν το πλήρωμα του χρόνου (σικ) φέρει και τις ανεπιτήδευτες και αυτές που έχουν κάτι να πούν θα έχουμε να κάνουμε με εγχώριο κινηματογραφικό θαύμα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Ikonoklast, αν και ο,τι εγραψες χανει την αξια του μετα το ""Κουλτουρέ" αφρόκρεμα εδώ, μ' άρεσε η ταινία." θα σε ρωτησω ρε γαμωτη γιατι μου φαινεται περιεργο. Συγκρινεις τον κυνοδοντα με αυτο? Seriously?
    Ειρωνεία για το ποστ του korrypt3r πιο πάνω είναι. Δεν ξέρω γιατί πρέπει να μπει απαραίτητα κάποιος σε διαδικασία "σύγκρισης" attenberg και κυνόδοντα, εγώ δεν θα θελα. Αλλά αν με ρωτάς αν βρίσκω κοινά στοιχεία στις δύο ταινίες, βέβαια βρίσκω. Στις ερμηνείες προφανώς, στην αισθητική και κυρίως στην πρόθεση των σκηνοθετών και παραγωγών να φτιάξουν εξωκοσμικούς χαρακτήρες που δεν ξέρεις τι ακιβώς τους έκανε έτσι, τι έκαναν πριν ή τι θα κάνουν μετά. Τι σου φαίνεται περίεργο ακριβώς;

    Δες μια συνένετευξη της Αθηνάς Τσαγγάρη, σκηνοθέτις του ατενμπεργκ και παραγωγή στον κυνόδοντα. Λέει διάφορα πράγματα, όχι απαραίτητα υπερ του φιλμ αλλά σίγουρα ενδιαφέροντα:

    http://www.cityportal.gr/articles_de...ticle_id=22441
    Last edited by ikonoklast; 30-12-2010 at 16:05.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •