Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: 2011

  1. #31
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    σοβαρά ομως το halo εφτιαξε τις τεραστιες πιστες και εβγαλε τα φπς απτα κοριντορς και ώθησε τον παικτη να σκεφτεται στρατηγικά. τώρα αν θελεις ανοικτα φπς μόνο far cry 2 αλλά αυτά ειναι οι εξαιρέσεις (μιλάμε για σουτερς οχι μιξεις τώρα). ενταξει αν κράζεις γενικότερα αυτα τα ον ρεηλς σοουτερς οπως τα λες αλλά ειλικρινα το πισι στα '90s από σουτερς γιατί τόσο στο απυρόβλητο; μια χαρά γραμμικά όλα (από unreal & quake μέχρι πιο low budget οπως blood & κάτι exhumed ξερω γω). και το half life πολύ πιο γραμμικό από halo ήταν αν θελετε να το παμε ετσι. γενικά ξεκολάτε πια με το μισος για τις κονσολες ρε κολλημενοι να πούμε κανετελες και σας φαγαν το μπιφτέκι (κ μαλωνουμε για πολυεθνικές δλδ)


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #32
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    επίσης δεν ειμαι κονσολάς γαμώτην πουτάνα μου (για το σχολιο χαλο). το θεωρώ γελοίο και μονο που το ακούω, έχουμε τώρα και αυτά τα μεταμοντέρνα να μαζοποιούμαστε (κονσολάδες, πισοπατέρες, φανμποηδες). την γνώμη μου ειπα την οποια μπορώ και να αναπτύξω αν μου ζητηθεί, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβεντα χωρίς αυτά τα ανούσια;

    δώστε και μια χρονομηχανή για τον μορμ γιατί με τοσες επικλησεις στις παλιές καλες μερες που ολα γαμουσανε μας εχει φαει τα συκωτια.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  3. #33
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    και το half life πολύ πιο γραμμικό από halo ήταν αν θελετε να το παμε ετσι.
    rofl.

    το halo είναι ορισμός της αποκάλυψης για τους κονσολάδες που έμαθαν το first person από το gran turismo btw.

  4. #34
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Ayta pathaineis an den exeis paixei system shock k deus ex.

    Parola auta, apo amigws fps, paixnidi san to q3 den exei xanavgei. Ayta
    We revel in our time.

  5. #35
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    λοιπον εχουμε χάσει την εννοια του ορου γραμμικοτητας ε. το γραμμικός σημαινει Linear, δλδ σε ευθεια γραμμή. καθε παιχνίδι ειναι τέτοιο αλλα σε μικροτερο αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο. το να βγαινεις και να λες οτι το halo ειναι γραμμικο ειναι σε ενα βαθμο σωστό, το να λες οτι το Half life δεν ειναι (εστω και έμμεσα) ειναι σαν να μην καταλαβαίνετε τους ορους που χρησιμοποιείται ε (ο σπιριτ μου εβαλε το τι προσέφερε στα φπς λες και αυτό ελεγα εγω). το Half life ειναι corridor shooter με εξυπνους γρίφους και συμπαθητική ai για την εποχή του. δεν υπάρχει τακτικαλ ελεμεντ στον βαθμο που υπήρχε στα μεγαλα επιπεδα δυσκολιας του halo αλλά ειναι ευφυιες κτλ. αυτά ομως δεν το κανουν μη γραμμικό. γενικά εχετε μια μανία να κανετε Dumb down καθετι κονσολάδικο και χάνετε την λογική σας.

    αποφευγω τον πισοελιτισμό με τον αλλον που ξερει τι εχω παιξει και τι οχι, φέρνοντας σαν παράδειγμα παιχνίδια που δεν ειναι αμιγώς σουτερς αλλά δανειζονται rpg στοιχεία. γιαυτά εγώ ομως δεν μίλησα (οπως φαινεται απ'τα παραδείγματα). κ μονο που γράφω για mid 90s shooters που ειχαν την ιδια μηχανη γραφικών και εβγαιναν κατα κορον τότε (ο καθε κακομοίρης εβγαζε τότε και μας αρεζαν κιολας) θα επρεπε να πιάσετε οτι δεν μπηκα στο gaming τα τελευταια 2,3 χρόνια και να ξεκινάτε την κουβένα με λίγο σεβασμο στον συνομιλητη σας. φιλικά

    το quake 3 λες; το εχω για dreamcast, γαμάει.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  6. #36
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Πάλι για οφφ-τοπικ παμε..και νομίζεις ότι είμαι ο κακός ελιτιστής του PC Games:

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    σοβαρά ομως το halo εφτιαξε τις τεραστιες πιστες και εβγαλε τα φπς απτα κοριντορς και ώθησε τον παικτη να σκεφτεται στρατηγικά.
    Shogo: MAD (η ατυχία του να βγεις περίπου ίδια εποχή με το Half-Life)
    Project: IGI
    Starsiege Tribes
    Tribes 2 (λίγο ντροπή δηλαδή)
    The Operative: Noone Lives Forever
    Battlezone μπορώ να βάλω; Θα βάλω, γιατι το αγαπώ.

    να συνεχίσουμε; Ποτέ δεν είχα σκοπό να μπλέξω Deus Ex, SS2 γιατί ήξερα πως δεν μιλάς γι αυτά.

    Επίσης καλο το AI του Halo, εγώ όμως ακόμα προτιμώ τους marines του HL.

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    λοιπον εχουμε χάσει την εννοια του ορου γραμμικοτητας ε. το γραμμικός σημαινει Linear, δλδ σε ευθεια γραμμή. καθε παιχνίδι ειναι τέτοιο αλλα σε μικροτερο αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο. το να βγαινεις και να λες οτι το halo ειναι γραμμικο ειναι σε ενα βαθμο σωστό, το να λες οτι το Half life δεν ειναι (εστω και έμμεσα) ειναι σαν να μην καταλαβαίνετε τους ορους που χρησιμοποιείται ε (ο σπιριτ μου εβαλε το τι προσέφερε στα φπς λες και αυτό ελεγα εγω).
    Ποιος είπε πως το HL δεν είναι γραμμικό; Ο σπιριτ σου είπε τα μοναδικά πράγματα που έκανε το Halo για τα FPS. Όπως παρατήρησες στη λίστα πουθενα δεν έλεγε κάτι για βγαζει-fps-από-γραμμικότητες.

    Οπότε:

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    spirit το halo που ήταν console shooter όμως σε εβαλε σε αλλο δρομο απτην γραμμικότητα που λες οπότε σταμάτα να κραζεις τα κονσολοπαιχνιδα οεο
    τα-νταααα !


    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    γενικά εχετε μια μανία να κανετε Dumb down καθετι κονσολάδικο και χάνετε την λογική σας.
    Αυτοί έχουν μανία να κάνουν Dumbed down ότι πισοπαίχνιδο ξέραμε Να, δες:

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    νοικιασα crysis 2. ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΙΚΑ. AI αθλια (θελει προσπαθεια για να γινει τοσο κακη), στο δυωρο με εβγαλε bug και έπρεπε να το ξαναρχίσω (δεν ανοίγει μια πόρτα επειδη ήμουν λιγο πιο πίσω σε ενα sequence), texture losses συνέχεια, Popups και αλλα πολλά. και το πατσαρα στην 1.02
    Δεν υπήρχε καμία αμφιβολία, σωστή κινηση η ενοικίαση.


    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    το quake 3 λες; το εχω για dreamcast, γαμάει.
    /facepalm
    Last edited by SpiritCrusher; 10-04-2011 at 06:24.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #37
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    μλκ εισαι οτιναναι κ αδερφάρα. κοβεις και ραβεις καθε προταση στα μέτρα που γουσταρεις για να βγαλεις μερικα συμπερασματα για τα οποια εγώ ποτέ δεν εκατσα να εμβαθυνω.
    χαρακτηρισες ενα φπσ σαν ον ραιλσ κονσολαδικο σουτερ και σου λεω τα φπσες ειναι γραμμικά απτη φυση τους και οσες εξαιρεσεις κ να πας να γράψεις (δεν ξερω κανενα απαυτα που ποσταρες και αμφιβάλλω το ποσο αισθηση εχουν κάνει μλκ μου, obscura) θα παραμείνουν σε γενικές γραμμές τέτοια. το halo ¨ηταν παιχνίδι που θεωρητικά έριξε το μπαλάκι στις κονσόλες και αυτό που ειπα οτι΄πως ήταν πολύ λιγότερο γραμμικό απτο στερεότυπο που θελησες να παρουσιάσεις, για την ακρίβεια πολυλιγότερο γραμμικό από πολλά φπσες που αποθεωθηκαν.
    επισης δεν ειπες εσυ για το Half life, ειπε ο φαντομ. το γιατί το ανέφερα εξηγείται παραπάνω.

    εσυ εφτασες στο συμπερασμα οτι κανω κιεγω dumb down επειδ΄ξ εκραξα crysis 2;;; φανταστική μαθηματική λογική ε.
    απτην μυγα ξυγκι εεε.

    οσο για q3 Νιωσε λιγο το χαρουμενο κλεισιμο που δεν ηθελα να με παρετε σαν θιγμένο και να το κρατησουμε σε ενα αγαπησιαρικο επιπεδο. για την ιστορία το εχω βεβαια και κριμα που σε στεναχωρησε


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #38
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Maroulie to halo htan pragmatika sixama. To epaiza to prwto sta lans tote stas patrais. Meta apo ligo den h8ela na to 3anadw. De 8a katsw na analysw to giati, gousta.

    Epishs de ftaiw egw pou ontws den bgainei fps pleon pou na antexw na pai3w. Kourash k mia ap ta idia pantou.

    Kai an to xaf laif einai on rails eilikrina lol, exoume xasei ta metra kai ta sta8ma. Open world den einai, alla oxi kai on rails e. eleos. xontrokwla leei o enas on rails leei o allos re mhpws telika apla egw exw paranohsei k eseis exete dikio?

    EDIT: a kai to quake 3 einai to kalytero olwn gia multi. telos.

    EDIT2: To crysis to ena einai apo ta xeirotera pou exw pai3ei sto eidos. Pragmatika a8lio.
    Last edited by MoRmEnGiL; 10-04-2011 at 12:31.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  9. #39
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    μλκ εισαι οτιναναι κ αδερφάρα.


    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    κοβεις και ραβεις καθε προταση στα μέτρα που γουσταρεις για να βγαλεις μερικα συμπερασματα για τα οποια εγώ ποτέ δεν εκατσα να εμβαθυνω.
    Τι κόβω και ράβω; Τα ορίτζιναλ ποστ σου εδώ είναι, και πρόσεξα ποτέ να μην κόψω κάποια πρόταση σου πριν αλλάξεις θέμα. Παρέθεσα ακριβώς ότι είπες χωρίς να αλλοιώσω τίποτα, ούτε out of context ούτε τίποτα.

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    χαρακτηρισες ενα φπσ σαν ον ραιλσ κονσολαδικο σουτερ και σου λεω τα φπσες ειναι γραμμικά απτη φυση τους και οσες εξαιρεσεις κ να πας να γράψεις (δεν ξερω κανενα απαυτα που ποσταρες και αμφιβάλλω το ποσο αισθηση εχουν κάνει μλκ μου, obscura) θα παραμείνουν σε γενικές γραμμές τέτοια. το halo ¨ηταν παιχνίδι που θεωρητικά έριξε το μπαλάκι στις κονσόλες και αυτό που ειπα οτι΄πως ήταν πολύ λιγότερο γραμμικό απτο στερεότυπο που θελησες να παρουσιάσεις, για την ακρίβεια πολυλιγότερο γραμμικό από πολλά φπσες που αποθεωθηκαν.
    Μα είναι console FPS on rails. Εσύ βεβαια στην αρχή δεν εδωσες σημασία στο on rails γιατί κόλλησες στο "κονσολαδικο". Ε τι να κάνουμε. Θες άμεση σύγκριση; Οκ παρε το Serious Sam και το Painkiller. Και τα 3 είναι fun FPS όμως τα τελευταία νιώθουν σωστά. Όλα τους σε πάνε από το σημείο Α στο σημείο Β αλλά τα άλλα προσφέρουν και μια Α' ελευθερία αντι να παίζεις κάποιο platform σε 1ο πρόσωπο.

    Κανένα από τα FPS που έγραψα δεν ήταν obscure ή ότιδήποτε. Obscure ≠ "Δεν τα ξέρω" . Όλα τους πούλησαν καλά, όλα τους πήραν καλές κριτικές (85%+) και νομίζω πως όλα τους μπήκαν σε λίστες με games of the year. Επίσης όλα τους έκαναν όλα όσα λες πως έκανε το Halo, πριν το Halo. Επιγραμματικά, το Project: IGI ήταν από τα 1α sniper/stealth FPS με τόσο μεγάλα περιβάλλοντα, εβγαλε και sequel. Τα Τribes είχαν maps που πήγαιναν για χιλιόμετρα να πουμε και 64-player multiplayer όταν στο Q3 έμπαιναν 12 ξέρω'γω, το Battlezone είναι το Battlezone, δηλαδή οκ αν δεν το ξέρεις τι να πω. Shogo και ΝΟLF ήταν τα Lithtec games της εποχής με το 2ο να έχει πιo ανοιχτό gameplay.


    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    επισης δεν ειπες εσυ για το Half life, ειπε ο φαντομ. το γιατί το ανέφερα εξηγείται παραπάνω.
    Ναι; Που; Ένα ποστ του βλέπω και αυτό αφότου ποσταρες εσύ για το πως το "Halo είναι λιγότερο γραμμικό από το HL". Ποιος είπε πως το HL δεν είναι γραμμικο λέμε; Το ίδιο γραμμικά είναι και τα 2.

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    εσυ εφτασες στο συμπερασμα οτι κανω κιεγω dumb down επειδ΄ξ εκραξα crysis 2;;; φανταστική μαθηματική λογική ε.
    απτην μυγα ξυγκι εεε.
    Ούτε το αστείο δεν έπιασες, έβαλα και το εμοτικον για χιντ! Πήγαινε ψάξου τι παιζει με Crysis, το νο. 1 σε κομμεντς είναι ότι πήραν το 1ο και το έκαναν dumbed down για τις consoles, τρελό γέλιο.

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    οσο για q3 Νιωσε λιγο το χαρουμενο κλεισιμο που δεν ηθελα να με παρετε σαν θιγμένο και να το κρατησουμε σε ενα αγαπησιαρικο επιπεδο. για την ιστορία το εχω βεβαια και κριμα που σε στεναχωρησε
    Τι με στεναχώρησε μωρε, απλα ήταν αστείο. Λες και λες ότι δεν είσαι κονσολας (που δεν είσαι οκ) και μετά λες πως πήρες το κατεξοχην PC shooter, που πραγματικά παίζει να είναι το μόνο που δεν παίζεται με gamepad, στο Dreamcast, ε φεηλ

    Άσε τις βλακείες των ποστς όμως και έλα msn να σε τ α π ε ι ν ώ σ ω πριβέ, αχ!
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #40

    Default







    Poly kapsimo
    Last edited by KLAPSE; 10-04-2011 at 17:46.

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 13-11-2020, 21:16
  2. DHG ~ 11/3/2011 @ Gagarin 205, Athens
    By commissar in forum Live & Events Talk
    Replies: 83
    Last Post: 19-05-2014, 21:22
  3. [Cinema] Conan (2011)
    By SpiritCrusher in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 29
    Last Post: 18-12-2011, 02:37
  4. SWANS - 14 Απριλίου 2011 @ Gagarin 205, Athens
    By nothingman in forum Live & Events Talk
    Replies: 23
    Last Post: 14-04-2011, 19:56
  5. RUSH Europe 2011
    By mrmaiden in forum Live & Events Talk
    Replies: 26
    Last Post: 30-01-2011, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •